Reklama

Polska

Piekary Śląskie: pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

30 maja, odbędzie się doroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej do Piekar Śląskich. Ślązacy jak zwykle zawitają w ostatnią niedzielę maja na piekarskim wzgórzu. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niech, zgodnie z tradycją, pielgrzymują do Piekar ojcowie z synami i wnukami. Zapraszam pracujących i bezrobotnych. Zapraszam środowiska robotnicze i środowiska pracy naukowej. Niech w tegorocznej pielgrzymce wezmą udział nowo wybrane samorządy. Niech przybędą reprezentanci wszystkich parafii” – tymi słowami metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zaprosił całą męską część archidiecezji katowickiej do pielgrzymowania na piekarskie wzgórze.

W swym zaproszeniu stwierdził również – „W roku 90-lecia diecezji katowickiej pamiętamy o tysiącach pielgrzymów, którzy przybywali do tego sanktuarium maryjnego w minionych latach. W naszej wdzięcznej pamięci zapisał się w sposób szczególny kard. Karol Wojtyła, który jako metropolita krakowski regularnie pielgrzymował do Piekar i aż 12 razy wygłaszał tam homilie, a jako papież Jan Paweł II słał z Watykanu do pielgrzymów krzepiące orędzia, zachęcając nieustannie do „otwierania drzwi Chrystusowi” w życiu osobistym i społecznym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas pielgrzymki trwać będzie modlitwa do Boga przez wstawiennictwo Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w wielu intencjach całej ludzkiej rodziny, w trudnych sprawach wszystkich mieszkańców Górnego Śląska oraz w osobistych intencjach, z którymi przyjdą pielgrzymi.

„W życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym zauważamy wiele problemów. W ich rozwiązywaniu bardzo potrzeba nam pomocy Bożej! Górny Śląsk i jego mieszkańcy nie są jednak osieroceni: mamy miejsce, z którego czerpiemy duchowe siły do zmagań o lepszy kształt naszej Małej Ojczyzny” – podkreślił abp Skworc.

Tradycyjnie w piekarskiej pielgrzymce weźmie udział metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Obecni będą biskupi z innych diecezji Metropolii Górnośląskiej oraz z Ukrainy i z Tanzanii. Gościem specjalnym będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary z Watykanu, który będzie przewodniczył Mszy św. i wygłosi homilię.

Reklama

Pielgrzymka rozpocznie się odśpiewaniem godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny o godzinie 8:00, następnie zostanie odmówiony różaniec. O godz. 9.30 wyruszy uroczysta procesja z obrazem Matki Boskiej Piekarskiej z sanktuarium na wzgórze piekarskie. Ok. godz. 10.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Jak co roku w godzinach wczesnopopołudniowych nastąpi „Godzina młodzieżowa”, która rozpocznie się o 14.00, a poprzedzi ją koncert z okazji 90. rocznicy ustanowienia diecezji w wykonaniu m.in. Józefa Skrzeka i Klaudiusza Jani. Pielgrzymka zakończy się odśpiewaniem „Nieszporów Piekarskich”.

Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich od zawsze cieszą się dużą popularnością. Rok rocznie na piekarskie wzgórze pielgrzymuje blisko kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn i młodzieńców. Sanktuarium piekarskie w dziejach historii Polski odznacza się ogromnym wkładem. To z piekarskiej ambony duchowni wielokrotnie wysuwali postulaty pod adresem władz, które uważnie przysłuchiwały się każdym słowom padającym w Piekarach Śląskich. Wieloletnim kaznodziejom piekarskim był kard. Karol Wojtyła.

Pielgrzymi do Matki Bożej Piekarskiej próbowano za wszelką cenę ograniczyć stosując represje administracyjne (1949-1956). Trybuna debat społecznych – bo tak się mówi o Piekarskich Pielgrzymkach, odrodziła się wraz z powrotem biskupów do Katowic 1956 r. Odtąd na dobre zakorzeniła się w sercach wszystkich mężczyzn.

2015-05-30 23:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymim szlaku

Pod koniec lipca i na początku sierpnia wyruszą z naszej diecezji piesze pielgrzymki na Jasną Górę: gorzowska, głogowska, zielonogórska i ogólnopolskie „Warsztaty w Drodze”. Wielu kroczyło już nieraz w swoim życiu do tronu Matki. Są jednak i tacy, którzy każdego roku znajdują kolejną wymówkę, by nie pójść na pielgrzymkę. W tym tekście pragnę podzielić się z Państwem świadectwami pielgrzymów z grupy biało-zielonej Pieszej Pielgrzymki Zielonogórskiej. Grupa ta ma swoją siedzibę w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze. Może świadectwo samych pielgrzymów zachęci niezdecydowanych do wyruszenia na pątniczy szlak

Siostra Krysia tak opisuje dar otrzymany na pielgrzymce: „W 2007 r. poszłam na Jasną Górę z córką Madzią w grupie biało-zielonej. To był prawdziwie błogosławiony czas, błogosławiony trud, błogosławiony znaczy szczęśliwy. Dziękowałam Przenajświętszej Panience za wstawiennictwo i Dobremu Bogu za wszystkie otrzymane łaski. Nigdy w życiu wcześniej nie czułam takiej radości w sercu, takiego pokoju, nigdy w życiu nie byłam taka szczęśliwa. Ból mięśni w nogach, bąbli na stopach, bolesny obrzęk stawu skokowego to naprawdę nic w porównaniu z wewnętrznym stanem ducha. Modliłam się, żebym doszła. I doszłam!”.
O cudownym prowadzeniu przez Boga opowiada brat Andrzej: „Wszystko zaczęło się w styczniu 2007 r. Kilka tygodni wcześniej badania, diagnoza, dla wielu brzmiąca jak wyrok, i niemal natychmiastowa operacja. Już przed nią zapada decyzja – w tym roku idę na Jasną Górę. Od początku była tylko pewność całkowitego powrotu do zdrowia i chęć podziękowania Matce Bożej za opiekę, za ten sygnał do zrobienia badań. A potem była już tylko droga do Częstochowy, bardzo trudna, jak dla każdego, kto idzie pierwszy raz. Pierwsze etapy wydawały się nie mieć końca, najcięższy trzeci, czwarty dzień. I wtedy, gdy przychodzi zwątpienie, pomagają intencja, w której się idzie, oraz pielgrzymi, bracia i siostry obok”.
Siostra Iza opisuje, co zachęciło ją do wyruszenia na pielgrzymkę: „Początek lipca. Pojechałam do mojej siostry, aby odwiedzić ją po ciężkiej operacji kręgosłupa. Nowotwór piersi dotknął moją siostrę w 2003 r. Wszyscy zapomnieliśmy, wszyscy chcieliśmy zapomnieć, że była chora – wiadomość o przerzucie jak wyrok. Pragnęłam jej jakoś pomóc i zrozumiałam: ona nie może pójść na pielgrzymkę, za to ja jestem zdrowa, moje nogi są sprawne, więc mogę ruszać – w jej intencji. Później wszystko potoczyło się bardzo szybko, poprosiłam córki o pójście na pielgrzymkę w intencji cioci, a one zgodziły się bez wahania. Byłam gotowa, by iść do Częstochowy i prosić o potrzebne łaski dla mojej siostry u stóp Maryi. Uświadomiłam sobie jednak, że to aż
380 kilometrów – stąd też moja obawa, czy kondycyjnie i psychicznie dam radę. Dziękuję Panu Bogu za nie, za wszystkie prośby, które mogłam zanieść Pani Jasnogórskiej w ten sposób”.
Dla pielgrzyma sam widok Jasnej Góry jest powodem do wielkiego wzruszenia. Swoje przeżycia opisuje siostra Renata: „Wiem, że Bóg czuwał codziennie nad nami, dawał siłę, gdy wydawało się, że nie można iść już dalej. I tak po jedenastu dniach dotarliśmy na Jasną Górę. Pamiętam, że gdy tylko z daleka zobaczyłam wieżę jasnogórską, rozpłakałam się ze szczęścia, że zostało mi dane dojść do Częstochowy, gdzie króluje nasza Pani. Od tamtego czasu minęło już trochę lat, za każdym razem, gdy jestem na Jasnej Górze, zawierzam siebie i moją rodzinę Matce Bożej i Ona nigdy mnie nie zawiodła. W tym roku wybieram się po raz piętnasty i już jestem szczęśliwa, że będę mogła pójść. Wybierz się i Ty, bracie i siostro, zaufaj Bogu, Matce Bożej i sobie”.
O początkach pielgrzymowania w naszej diecezji opowie bliżej siostra Teresa – prawdziwy nestor pośród zielonogórskich pielgrzymów: „Kiedy zbliżał się sierpień, usłyszałam pierwszy raz o pieszej pielgrzymce z Warszawy na Jasną Górę. Któregoś razu, będąc na urlopie niedaleko Częstochowy, pojechałam tam na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzień wcześniej odbyła się procesja z katedry na Jasną Górę i czuwanie nocne prowadzone przez pielgrzymów. Chociaż wcześniej marzyłam, aby pójść na pielgrzymkę, to właśnie wtedy poczułam zaproszenie od Matki Najświętszej w sercu, abym poszła na Jasną Górę. Po powrocie do domu w krótkim czasie okazało się, że z naszej diecezji również wyrusza piesza pielgrzymka z Gorzowa w dniach 31 lipca – 12 sierpnia 1983 r. W parafii pw. św. Jadwigi ks. Marian Pazdan zorganizował grupę biało-zieloną. Następnym przewodnikiem tej grupy był ks. Zbigniew Samociak. 31 lipca po porannej Mszy św. w katedrze gorzowskiej wszystkie grupy z diecezji wyruszyły na pielgrzymkowy szlak z radością i śpiewem, pozdrawiani przez księdza biskupa, księży i mieszkańców Gorzowa”.
A może i Ciebie Pan Bóg zaprasza, byś w tym roku wyruszył/wyruszyła na pielgrzymi szlak? Mamy tak wiele intencji w naszych sercach. Przeżywamy wiele różnych trudnych sytuacji, które w codziennej modlitwie oddajemy Panu Bogu. Pomyślmy, czy teraz Matka Najświętsza nie zaprasza nas do swojego jasnogórskiego Wieczernika, by jeszcze raz przeżyć cud.
Dokładne informacje o pielgrzymkach uzyskamy u naszych księży proboszczów i wikariuszy. W gablotach parafialnych znajdują się plakaty informujące o grupach pielgrzymkowych organizowanych w najbliższej okolicy. W drogę z nami wyrusz, bracie…

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję