Reklama

Polska

Przed ŚDM 2016: program kulturalny

ŚDM będzie także ważnym wydarzeniem kulturalnym. Podczas wielu wydarzeń przybysze z różnych zakątków globu będą mogli nie tylko poznać kulturę polską, lecz także zaprezentować własną. W samym Krakowie będzie to m.in. Festiwal Młodych złożony z koncertów, wystaw, warsztatów, wydarzeń sportowych i teatralnych. Zanim jednak młodzież z całego świata zawita do miasta gospodarza ŚDM, gościć będzie w polskich diecezjach, gdzie także czeka na nią bogaty program kulturalny.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

facebook.pl/Światowe Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal Młodych

Krakowski Festiwal Młodych (FM) ma być przestrzenią umożliwiającą spotkanie Boga poprzez liczne środki arty-stycznej ekspresji – tłumaczą organizatorzy. Wydarzenia artystyczne i kulturalne odbywać się będą od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca w czasie wolnym od katechez i wydarzeń centralnych. Festiwal składa się z otwartych i bezpłatnych inicjatyw. Jest ofertą przygotowaną dla pielgrzymów przez pielgrzymów – każdy ma szansę wziąć w nim udział nie tylko jako widz, lecz także jako artysta czy współorganizator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na scenach narodowej, euroazjatyckiej, latynoamerykańskiej i afrykańskiej odbędą się liczne prezentacje różnych form sztuki i ekspresji artystycznej.

W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę pt. „Maria. Mater Misericordiae” przygotowaną we współpracy z Fundacją Papieskiej Rady ds. Świeckich. Złożą się na nią arcydzieła ze zbiorów Muzeów Watykańskich prezentujące Maryję jako Matkę Miłosierdzia – zapowiada Joanna Zając z departamentu komunikacji. – ŚDM ma szansę pełnić także funkcję globalnej platformy do upowszechnienia kultury i dziedzictwa narodowego – w chrześcijańskim i humanistycznym aspekcie – dodaje.

W związku z ŚDM specjalne plany ma także Opera Krakowska. W Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” zamierza zaprezentować „Małą mszę uroczystą” Gioacchino Rossiniego. Planowane są 3-4 wykonania tego dzieła. – Ze względu na stylistykę kompozycji i użyty w niej język dźwiękowy, „Msza” Rossiniego doskonale wpisuje się w profil artystyczny Opery – zaznacza Ewa Bąkowska, koordynatorka promocji i reklamy krakowskiej placówki.

Dodaje, że położona 101 metrów pod ziemią Kaplica św. Kingi to prawdziwa perła w koronie Kopalni Soli, a Opera Krakowska wielokrotnie gościła w jej pięknych wnętrzach. Ostatnio 15 maja br., gdzie po raz pierwszy zabrzmiało to właśnie dzieło Rossiniego.

Reklama

Drugim planowanym wydarzeniem (uzależnionym jednak od kwestii finansowych) będzie spektakl „Toski” Giacomo Pucciniego, także prezentowany w nietypowej scenerii. Pierwszy akt wystawiony zostanie w kościele św. Klemensa, natomiast dwa kolejne w położonym tuż obok Zamku Żupnym w Wieliczce.

Kulturalne przygotowania

Przybycie do Polski młodzieży z całego świata w lipcu przyszłego roku poprzedzone zostanie wieloma inicjatywami przygotowującymi Kościół w Polsce do ŚDM. Planuje się m.in. konkurs filmowy i fotograficzny dla młodzieży pod hasłem „Nakręć się na Polskę!”, „Białą Noc Kultury” – bezpłatne wizyty w muzeach poprzedzone zajęciami warsztatowymi, wystawę zdjęć historii ŚDM, stworzenie Telewizji Internetowej ŚDM, organizację koncertów i wydarzeń happeningowych.

– Adresatem tych przedsięwzięć będzie nie tylko młodzież, która wywodzi się ze środowisk katolickich, lecz także ci wszyscy młodzi ludzie, którzy w kulturze o chrześcijańskich korzeniach poszukują wartości i postaw uniwersalnych – tłumaczy Joanna Zając.

Na motto projektowanych wydarzeń poprzedzających ŚDM wybrano słowa Jana Pawła II: „Kultura jest narzędziem zrozumienia i solidarności”. W programie wydarzeń poprzedzających ŚDM przewiduje się m.in. wspólne kolędowanie. W Auditorium Maximum UJ odbędzie się Koncert Bożonarodzeniowy z udziałem wybitnych polskich wokalistów, m.in. Natalii Kukulskiej, Natalii Niemen, Kuby Badacha i Piotra Cugowskiego, którzy wykonają najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe pochodzące z wielu stron świata i kolędy polskie w specjalnych aranżacjach. Tradycja spotka się tu ze współczesnością, pop i gospel z muzyką folk, młodzi wokaliści z doświadczonymi artystami – zapowiadają organizatorzy. Publiczność odbędzie wraz z artystami emocjonującą podróż poprzez różne tradycje świętowania Bożego Narodzenia.

Reklama

W styczniu przyszłego roku ogłoszony zostanie konkurs filmowy i fotograficzny dla młodzieży „Nakręć się na Polskę”. Jednym z jego głównych celów jest twórcza konfrontacja między sposobem widzenia polskiej kultury i jej chrześcijańskiego dziedzictwa przez młodzież polską i młodych autorów z różnych stron świata.

W lutym w polskim Sejmie otwarta zostanie wystawa złożona z kilkudziesięciu najciekawszych zdjęć prezentujących historię Światowych Dni Młodzieży. Celem wystawy jest przybliżenie oraz upowszechnienie idei tego święta młodych ludzi w jego uniwersalnym i międzykulturowym wymiarze.

Także w lutym rozpoczną się prace nad stworzeniem Szlaku Turystycznego Miłosierdzia Bożego. Będzie on pro-wadził przez Kraków oraz jego okolice, a wyznaczą go miejsca związane z osobami świętych, którzy w swojej biografii kierowali się ideą Miłosierdzia Bożego. Kolejne przystanki szlaku zostaną wyznaczone przez obiekty sakralne, muzealne, dzieła sztuki, miejsca publiczne, ulice etc. Szlak Miłosierdzia Bożego nie będzie adresowany tylko do turystów pielgrzymów przyjeżdżających do krakowskiego sanktuarium z powodów religijnych, lecz także dla każdego turysty odwiedzającego Kraków i Małopolskę. Przemierzającym szlak towarzyszyć ma przewodnik: w formie książki i audiobooka.

2 kwietnia przyszłego roku w Tauron Arena Kraków odbędzie się koncert „Polska 1050” – wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest przedstawienie w sposób nowoczesny historii naszego kraju od chrztu w 966 r. aż do obecnych czasów, kiedy przygotowujemy się do spotkania młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem. Planowane jest dynamiczne, nowoczesne widowisko na światowym poziomie z udziałem ok. 300 artystów.

ŚDM w diecezjach

Około 20 lipca do polskich diecezji przybywać zacznie młodzież z całego świata. Przygotowywany dla niej program przewiduje m.in. warsztaty muzealne, pokazy regionalnej sztuki i rzemiosł, przedstawienia plenerowe, inscenizacje historyczne i międzynarodowe dyskusje o tradycjach i kulturach. – Różne regiony dysponują różnego typu zasobami – przyrodniczymi czy kulturalnymi – ale nawet tam, gdzie tych zasobów jest mniej, można zaaranżować ciekawą debatę, pokaz czy dobrą zabawę – mówi KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Reklama

Jedną z inicjatyw jest „Biała Noc Muzeów”. W organizację tego przedsięwzięcia włączą się ośrodki diecezjalne – zgodnie z topograficznym rozplanowaniem pobytu młodzieży zagranicznej na terenie Polski. W trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, tzn. od 20 do 25 lipca, w każdej diecezji zostanie wy-znaczona jedna noc, podczas której młodzież będzie mogła wziąć udział w bezpłatnych warsztatach muzealnych oraz zwiedzić najważniejsze muzea w danym regionie. Ten rodzaj aktywnego i kreatywnego poznawania polskiej kultury stworzy płaszczyznę do ponadnarodowego dialogu i porozumienia między uczestnikami ŚDM – wskazują organizatorzy. Zaplanowano m.in. warsztaty muzealne na temat polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Zostaną one przeprowadzone w najważniejszych językach ŚDM. A ich celem będzie zaprezentowanie polskiej i zagranicznej młodzieży dziedzictwa kulturowego i narodowego danego regionu.

Dokładne dane dotyczące liczby i narodowości młodzieży, która zawita do poszczególnych regionów, nie są jeszcze znane, ale w diecezjach trwają intensywne prace nad programem pobytu młodych cudzoziemców. I tak np. w diecezji zamojsko-lubaczowskiej na 21 lipca 2016 r. zaplanowano Dzień Turystyki Roztoczańskiej, w ramach którego odbędzie się pokaz miejscowej sztuki i rzemiosł, zwiedzanie Roztocza, a wieczorem spotkanie modlitewne. 22 lipca w Dniu Kultury i Sportu zaplanowano międzynarodowe zawody sportowe w rejonach, spływy kajakowe po rzekach Roztocza, występy zespołów ludowych i pokaz strojów regionalnych w poszczególnych miastach rejonowych.

Reklama

Program pobytu uczestników ŚDM w diecezji rzeszowskiej przewiduje poznawanie regionu, zwiedzanie muzeów i ciekawych miejsc na Podkarpaciu. Zaplanowano kilkadziesiąt tras górskich oraz zwiedzanie kościołów i miejsc kultu związanych ze świętymi z regionu. Szczegółowy plan opracowuje sekcja kulturalna, w skład której wchodzą m.in. przewodnicy PTTK.

W archidiecezji warszawskiej 21 lipca będzie Dniem Kultury i Historii – młodzież ma zwiedzać m.in. Muzeum Po-wstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Zamek Królewski, pałac w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne. Na wieczór zaplanowano spotkanie na placu Piłsudskiego, gdzie odbędzie się plenerowe przedstawienie na temat historii Polski i Warszawy. Młodzi zobaczą uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i paradę historyczną Wojska Polskiego.

Dla młodzieży, która gościć będzie w diecezji siedleckiej, zaplanowano m.in. międzynarodowy mecz piłki nożnej, wyścig tandemów, a także „Geocoaching of Mercy” – grę terenową polegającą na poszukiwaniu na czas (m.in. za pomocą GPS-a) skrytki zawierającej Sekret św. Siostry Faustyny. Diecezja siedlecka chciałaby też przybliżyć przybyszom z różnych stron globu fenomen jedynej na świecie neo-unickiej parafii w Kostomłotach, które jest jednocześnie Sanktuarium Unitów Podlaskich. Miejscowość położona tuż przy wschodniej granicy Unii Europejskiej jest dosłownie punktem, gdzie stykają się Wschód z Zachodem – podkreślają organizatorzy ŚDM. W sobotę 23 lipca 2016 r. odbędzie się tu spotkanie młodych katolików różnych obrządków: bizantyjsko-słowiańskiego, ukraińsko-bizantyńskiego, maronickiego, rzymskokatolickiego. Jego treścią będzie modlitwa o jedność chrześcijan, pokój na świecie oraz w intencji prześladowanych chrześcijan.

– Mamy nadzieję, że ŚDM przeżywane w diecezjach pomogą młodzieży świata zachwycić się kulturą innych krajów: zapoznać młodych Polaków z doświadczeniami rówieśników z innych kontynentów, a tym z kolei przybliżyć historię, kulturę i tradycję, która ukształtowała nas – mówi Diana Golec.

2015-05-27 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków - stolicą ŚDM 2016!!!

Jest oficjalne potwierdzenie: Kraków będzie stolicą Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. - ogłosił papież Franciszek przed modlitwą „Anioł Pański”, odmówioną na zakończenie Mszy św. rozesłania ŚDM 2014. Jest tradycją, że na koniec Dnia Młodzieży ogłaszane jest miejsce kolejnych. Po Częstochowie w 1991 r. Polska będzie po raz drugi gościć młodych z całego świata na spotkaniu z papieżem. Dzisiejszą decyzję szczególnie entuzjastycznie przyjęła polska młodzież zgromadzona na plaży Copacabana.
„Kraków i Polska radują się, że na nowo staje się miastem i państwem młodości. Cieszymy się, że Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, że Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce, w Krakowie. Polsce potrzebne jest” - powiedział kard. Dziwisz.
„Trzeba pamiętać, że to wyróżnienie, wielki dar, ta wielka łaska to jest przede wszystkim wielkie wyzwanie i wielkie zadanie, nie tylko organizacyjne, choć też, ale przede wszystkim wielkie zadanie dawania świadectwa wiary młodzieży polskiej, wobec tych wszystkich, którzy przyjadą” - zauważył kard. Nycz. Jak stwierdził do wydarzenia tego trzeba się przygotować przez lata katechez, modlitw i spotkań.
Abp Józef Michalik powiedział z kolei, że tego rodzaju inicjatywy są świadectwem zewnętrznym, potrzebnym nam i młodzieży. Dodał: „Jestem dobrej myśli. Sprostamy temu wyzwaniu. Jeśli nie bogactwem zewnętrznym to bogactwem wewnętrznym, duchowym, życzliwością, gościnnością i serdecznością, której nie powinno w Polsce zabraknąć dla młodych, którzy przyjadą na spotkanie z papieżem”.
Ks. Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, poinformował, że jakkolwiek organizatorem Światowego Dnia Młodzieży w Polsce, od strony programowej, logistycznej, ekonomicznej i prawnej, będzie archidiecezja krakowska. Wszystko to będzie zadaniem komitetu organizacyjnego, który zostanie powołany przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. „Nie mniej jednak jest to także wyzwanie dla Kościoła w całej naszej ojczyźnie” - powiedział ks. Suchodolski

CZYTAJ DALEJ

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Na Mszę św…po cud

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 20:04

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

przeprosiny

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca – powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję