Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Króluj nam, Chryste

Na pl. Wolności w Biłgoraju 26 września odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. dziękczynno-błagalną z udziałem pocztów sztandarowych, władz RP, powiatu, miasta, policji, wojska, straży, szkół, przedsiębiorców, zakładów pracy, rolników, związków zawodowych, ruchów religijnych, kombatantów, stowarzyszeń i społeczności Biłgoraja. Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej, który dziękował organizatorom i wszystkim zgromadzonym za odważne wyznanie wiary poprzez akt intronizacji. – Uroczystość obrania Chrystusa za Króla naszych serc to wydarzenie, które zostanie nam na całe życie. Biłgoraj dziś zasłynął. Dziękuję mieszkańcom miasta, że zdobyli się na zawiązanie wspólnot i organizację wydarzenia. To było tak piękne i wzruszające, gdyż otwarliśmy się na wolę Boga, kierujmy się więc w życiu, prawdą, miłością, pokojem i sprawiedliwością, a Chrystus niech panuje nad naszym miastem i rodzinami – powiedział.

Odnowienie zawierzenia

Po dwudziestu latach kolejne pokolenie składa swój akt intronizacji – tłumaczył Tadeusz Ferens, przewodniczący Społecznego Zespołu Obchodów 20. Rocznicy Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biłgoraju. – To jest wydarzenie głęboko religijne, ponieważ każdy z nas wierzących ufa Panu Bogu. Chcemy dziś przypomnieć sobie to, co wydarzyło się dwadzieścia lat temu i jeszcze bardziej umocnić się w wierze. Umocnieni tym wydarzeniem, podbudowani tą uroczystością, z odnowionym zawierzeniem idziemy w życie, idziemy w naszą codzienność kroczyć ku naszemu celowi, którym jest nasze zbawienie. Wspólnoty intronizacyjne pokazały dziś, że Chrystus w życiu naszego społeczeństwa jest bardzo ważny. Ważne jest to, że te osoby, które składały akt intronizacji to w większości byli ludzie nowi, czyli nowe pokolenie mieszkańców Biłgoraja składało ten akt intronizacji, co oczywiście jest dużym zadaniem dla nich. Nasza radość, tych którzy składaliśmy ten akt przed dwudziestu laty jest tym większa, że mamy następców. Te wspólnoty pokazały nam wszystkim, jak wielką wartość ma dla nich fakt, że Chrystus jest Królem i Panem naszego miasta i każdego mieszkańca z osobna. Jest to dla nas niezwykle budująca postawa i napełniająca nadzieją – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ta uroczystość z pewnością podniosła nas na duchu i cieszę się, że tylu mieszkańców Biłgoraja powiedziało „tak” Chrystusowi.

„Tak” dla Chrystusa

Ta uroczystość z pewnością podniosła nas na duchu i cieszę się, że tylu mieszkańców Biłgoraja powiedziało „tak” Chrystusowi – tłumaczył proboszcz parafii WNMP w Biłgoraju, ks. Jerzy Kołtun. – W intronizacji nie chodzi o to, by w ludzkim rozumieniu ustanawiać Chrystusa Królem Biłgoraja czy Polski, On jest już Królem Wszechświata. Ustanawiając Go Królem w ramach politycznych czy ziemskiego rozumienia panowania, to tak jakby właścicielowi olbrzymiej kopalni złota dać małą grudkę tego kruszcu. W intronizacji chodzi o to, by Chrystus Królował w naszych sercach, by Jego panowanie nad nami miało wymiar duchowy i byśmy stosowali się w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym do jego nauki, do przykazania miłości Boga i bliźniego. Wówczas świat będzie się zmieniał na lepsze, zmieniać się będą nasze rodziny i my sami. Mam nadzieję, że dla każdego z nas była to niezwykle ważna i podniosła uroczystość, na naszym biłgorajskim rynku było ponad dwa tysiące ludzi, co też jest wyrazem naszego zaangażowania i radości z tego, że Serce Boże w nas króluje i z pewnością wiele serc dzięki temu zostało podniesionych na wyższy poziom. Bardzo nam zależało, aby po tych dwudziestu latach przeżyć to wszystko na nowo, a dla tych, który dopiero wchodzą w życie mam nadzieję, że była to okazja, aby Panu Bogu powiedzieć „tak” – wyjaśniał.

– Cieszę się, że wspólnie powierzyliśmy siebie i nasze miasto Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To ważna i podniosła uroczystość, gdyż jest to nasze oddanie się Sercu Jezusowemu. W tych naszych trudnych czasach, pełnych informacji przeciwko Kościołowi, to szczególnie ważne, by sprawy codzienne i problemy zawierzać Panu i Królowi naszych serc – Jezusowi Chrystusowi – podkreślała w rozmowie poseł Beata Strzałka.

Reklama

– Jestem bardzo wzruszona i czuję, że to było wielkie i przełomowe wydarzenie w moim życiu. Kiedy zobaczyłam tych wszystkich ludzi i usłyszałam, jak wszyscy zawierzają się Chrystusowi Królowi to wiem, że to była wyjątkowa chwila. Z pewnością chcę ją zapamiętać na zawsze i kiedyś opowiedzieć o niej swoim dzieciom – mówiła w rozmowie Małgorzata. – Pamiętam akt intronizacji sprzed dwudziestu lat i cieszę się, że Bóg pozwolił mi dożyć do tej wielkiej rocznicy. Z wielką radością i miłością ponowiłam dzisiaj moje oddanie Chrystusowi i zawierzyłam Mu ponownie całe miasto, moją rodzinę i całe moje życie. To wspaniałe wydarzenie, jestem szczęśliwa, że są dzisiaj ze mną moje już dorosłe dzieci ze swoimi dziećmi, gdyż wszyscy głęboko wierzymy, że Chrystus jest naszym Panem i Królem i nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej – podkreślała Anna.

Z wielką radością i miłością ponowiłam dzisiaj moje oddanie Chrystusowi i zawierzyłam Mu ponownie całe miasto, moją rodzinę i całe moje życie.

Chryste, króluj!

Uroczystości zostały poprzedzone trzydniowymi rekolekcjami intronizacyjnymi, które prowadził redemptorysta o. Andrzej Zając. Podczas wydarzenia dwadzieścia delegacji z różnorodnych stanów, przedstawicieli władz, wspólnot i stowarzyszeń ponowili akt intronizacji, uznając Chrystusa za Króla i Pana swojego życia i całego miasta. Akt intronizacji złożyli przedstawiciele kapłanów, sióstr zakonnych, parlamentarzystów, władz powiatu, miasta i gminy, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, policjantów i strażaków, przedstawiciele sądownictwa, Związku Zawodowego Solidarność, rzemieślników z Cechu Rzemiosł Różnych, ogrodników i działkowców, służby zdrowia, przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych działających w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej, pracowników oświaty, przedstawiciele młodzieży, rodzin, wspólnot działających przy biłgorajskich parafiach oraz wspólnoty Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każda delegacja otrzymała obraz Chrystusa Króla, a na pamiątkę tego wydarzenia na rynku miasta zostanie umieszczony okolicznościowy ryngraf z napisem ,,Króluj nam, Chryste” wraz z postacią Chrystusa Króla.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszył nabór wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

[ TEMATY ]

rodziny

800+

Adobe Stock

Od czwartku można składać wnioski o przyznanie świadczenia 800 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Klucz do zrozumienia Eucharystii

2024-05-10 10:27

ks. Łukasz

Biskup Andrzej Siemieniewski

Biskup Andrzej Siemieniewski

We Wrocławiu rozpoczął się II Kongres Wieczystej Adoracji. To trzy dni skupione wokół Jezusa Eucharystycznego. Oprócz wykładów jest będzie także czas na modlitwę i adorację. W piątkowy poranek Mszy świętej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej.

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej podkreślił znaczenie wydarzenia, jakim jest II KWA. Przypomniał także wydarzenie z 1997 roku, czyli 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu pod hasłem “Eucharystia i Wolność”. - Dzisiaj przeżywamy ten nasz kongres pod hasłem “Adoracja i jedność”. Bardzo serdecznie pragnę powitać organizatorów tego wydarzenia, uczestników, wszystkich kapłanów prelegentów, którzy właśnie przyjechali, abyśmy pochylać się nad tajemnicą obecności Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Chciejmy prosić Pana Boga, abyśmy rzeczywiście otwierali się na tę wielką miłość na Eucharystii, kiedy Bóg przychodzi i karmi na drogach doczesnych i prowadzi do wieczności - zaznaczył proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję