Reklama

Niedziela Wrocławska

W małżeńskim kręgu

Z każdej strony jesteśmy bombardowani statystykami o liczbie rozwodów w Polsce. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała, że mąż odszedł od żony lub żona zostawiła męża dla kogoś innego. Walka o utrzymanie nierozerwalności małżeństwa ciągle trwa, a w ostatnich latach jest to prawdziwa, duchowa ofensywa.

Niedziela wrocławska 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

małżeństwo

Grzegorz Kryszczuk

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół wrocławski, jeżeli już posługujemy się językiem militarnym, jest bardzo aktywny na tym froncie. Od kilku lat możemy zaobserwować wzrost inicjatyw, które bezpośrednio pomagają małżeństwom w kryzysie. To nie tylko doraźna pomoc, ale również duchowa profilaktyka. W zgodzie z powiedzeniem – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Relacja małżonków z Panem Bogiem jest oparta na geometrycznym trójkącie. Na górnym wierzchołku jest Chrystus, na jednym boku mąż, na drugim żona. Zachodzi tutaj bardzo ciekawa korelacja, ponieważ im bliżej Boga są małżonkowie, tym mniejsza odległość jest między nimi. Wniosek jest prosty. Jeżeli jest wspólny dialog, Eucharystia, jeżeli istnieje małżeńska modlitwa różańcowa, to szanse na kryzys bardzo szybko maleją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prowadzi nas Duch Święty

– Rozeznaliśmy na modlitwie, że musimy podjąć pewne działania na rzecz rodziny. Otwieramy się na cały Kościół. Bóg pokazuje nam, że ma to być dzieło, które porusza parafie. W obecnym kryzysie rodziny, gdzie widać dużo rozwodów, wychodzimy z pewną inicjatywą wspierającą sakramentalny węzeł małżeński – opowiadają Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie, oboje koordynujący projekt Rodziny w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, są połączone z Eucharystią, konferencją i możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu.

Koncepcja spotkań małżeńskich zrodziła się w Odnowie w Duchu Świętym. Jednak jest ona skierowana do wszystkich, którzy żyją w różnych wspólnotach i charyzmatach. Katarzyna i Tomasz podkreślają, że wspólnota jest otwarta też na osoby rozwiedzione oraz przygotowujące się bezpośrednio do sakramentu małżeństwa. Jak mówią: – Staramy się nie ograniczać Ducha Świętego. Obecnie mija dokładnie rok, kiedy pierwszy wykład wygłosił ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Epidemia koronawirusa zmieniła w trakcie ostatnich miesięcy formułę spotkań, ale organizatorzy obiecują powrót do normalności, jeżeli sytuacja się uspokoi.

Reklama

Trwać na posterunku

Oprócz inicjatyw nowych, są też takie, które istnieją w archidiecezji wrocławskiej od kilkudziesięciu lat. W 1984 r. powstał Wrocławski Ośrodek Spotkań Małżeńskich, którego liderami obecnie są Anna i Olgierd Unoldowie. Ośrodek organizuje „Weekend Małżeński”, czyli spotkania wyjazdowe. Mają one charakter zamkniętych warsztatów i prowadzą je wspólnie 3 pary małżeńskie i kapłan. Uczestnicy uczą się, jak prowadzić dialog między mężem a żoną, aby lepiej się poznać, zrozumieć i szybciej zbudować zaufanie między sobą.

Drugim polem działania WOSM jest przygotowanie młodych ludzi do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Jest to bardzo ważne, bo pozwala na rozeznanie swojego powołania. Zakochanie prowadzi do pewnej wewnętrznej ślepoty. Nie widzi się wad, nie rozmawia o poglądach i postawach. Dopiero z czasem przychodzi refleksja, kiedy zakochanie mija i wraca proza życia. Czasem jest już za późno, żeby reagować. Dlatego Spotkania Małżeńskie pozwalają na poznanie siebie przed ślubem, na odpowiedź na pytanie: czy rzeczywiście z tą osobą chcę się wiązać na całe życie? Animatorzy i kapłan zachęcają młodych do budowania pewnych postaw – autonomii związku, miejsca wiary w swoim życiu. Podpowiadają, jak stworzyć trwałe i szczęśliwe małżeństwo.

Ponad 60 lat działalności

Poradnictwo rodzinne powstało jako forma apostolstwa świeckich, aby pomagać rodzinom w rozwiązywaniu trudnych problemów. Rozpoczęło swoją działalność po ogłoszeniu w kwietniu 1956 r. ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży. W archidiecezji wrocławskiej poradnictwo rodzinne również zaczęło działać w tym samym roku, ale kilka miesięcy później, po pielgrzymce lekarzy na Jasną Górę. Pomocy możemy szukać „pod czwórką”, czyli w Centrum Duszpasterskim przy ul. Katedralnej 4.

Reklama

– Poradnictwo rodzinne i służba małżeństwu i rodzinie są dziś potrzebne, by chronić je i bronić ich praw przed atakami błędnych ideologii, które kwestionują chrześcijański model małżeństwa i rodziny i podważają sam fundament instytucji rodziny – mówił abp Józef Kupny podczas obchodów jubileuszowych istnienia poradnictwa rodzinnego. Metropolita wrocławski zapewniał, że służąc przez tyle lat małżeństwu i rodzinie, pracownicy poradni rodzinnych są orędownikami treści objawienia Bożego o rodzinie ludzkiej.

Ocalić małżeństwo

Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie odnawia rodzinny katechumenat i rodzinę jako „eklezjoli”. Ruch przedstawia pełną realizację charyzmatu „Światło-Życie” w odniesieniu do wspólnoty małżeńskiej i wspólnoty rodzinnej. I to właśnie na bazie tego charyzmatu i z potrzeby chwili powstał cykl spotkań dla małżonków „Zatrzymaj się w biegu”. Wszystko zaczęło się 11 lat temu w parafii św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. Ówczesny proboszcz o. Edward Krygier widząc, że kryzys małżeński dotyka coraz więcej osób i liczba rozwodów rośnie lawinowo, zaproponował członkom Domowego Kościoła podjęcie zaradczych kroków.

I tak po tygodniach planowania i rozmów powstał kurs, który daje małżonkom konkretne narzędzia pracy. – Byliśmy zaskoczeni pierwszą edycją, ponieważ liczyliśmy na 10 lub 12 małżeństw. Było kilka razy więcej i musieliśmy zrobić listę rezerwową – wspomina Ewa Grekow, jedna z organizatorów. Od początku kursu merytorycznie wspierają go m.in. o. Ksawery Knotz, Jacek Pulikowski czy Mieczysław Guzewicz. W serii wykładów poruszane są kwestie m.in., jak sprawić, żeby małżeństwo zachowało świeżość, jak wspomóc rozwój dziecka i nie zniechęcić go do Pana Boga oraz jak dogadać się z teściową? Formuła spotkań przewiduje cotygodniowe konferencje przy stoliku, świeczkach i kawie. Łączą one wykład z randką małżeńską. Organizatorzy postarali się o specjalną salę i animatorów do opieki nad dziećmi.

Reklama

Zawsze jest nadzieja

Kryzysy w małżeństwie będą pojawiać się zawsze. Często ich rozwiązanie jest trudnym zadaniem. Nawet bardzo ciężki kryzys wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać zakończenia związku. Wiedzą o tym członkowie Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Wrocławska wspólnota powstała w 2010 r. przy parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu. Drugie ognisko funkcjonuje w Leśnicy. Spotykają się w niej małżonkowie, którzy doświadczyli rozwodu, odejścia i separacji. We wspólnocie najważniejsze jest hasło: „Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania”.

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie podkreślają, że jedność małżeńska wyraża się także we wspólnej modlitwie.

Podziel się cytatem

Karolina i Szymon Wachowscy poznali się w marcu 2008 r. Sześć lat później byli małżeństwem. Swój proces nawrócenia rozpoczęli od kursu „Zatrzymaj się w biegu”. Teraz realizują swoje powołanie w Domowym Kościele.

2021-02-10 08:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinie na ratunek

Niedziela sandomierska 17/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Domowy Kościół

Archiwum autora

Spotkania Ruchu Domowego Kościoła to propozycja dla każdego małżeństwa przeżywającego trudne chwile

Spotkania Ruchu Domowego Kościoła to propozycja dla każdego małżeństwa
przeżywającego trudne chwile

W tym tygodniu obchodzimy w Kościele wspomnienie pierwszej świętej pary małżeńskiej, Zelii i Ludwika Martin – rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. To okazja do modlitwy za małżeństwa, także za te przeżywające kryzys

W ostatnich dniach papież Franciszek opublikował nową adhortację apostolską „Amoris laetitia”. Dokument stanowi podsumowanie dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów poświęconych rodzinie. We wstępie Ojciec Święty zaznacza, że przedmiotem adhortacji jest szeroko pojęta kwestia miłości w rodzinie. Tak zrodził się pomysł, aby popatrzeć w głąb rodziny, zajrzeć w sprawy często ukrywane za progiem domu; takie, które jak mówimy „nie powinny wyjść za próg”. Jak to powiedział pewien kapłan: „Każdy mówi, że jego małżeństwo jest super, nikt nie chce się przyznać, że u niego jest coś nie tak. Skąd więc biorą się te małżeństwa rozbite?”.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: władze aresztowały dwóch zakonników

2024-05-09 18:44

[ TEMATY ]

Białoruś

aresztowanie

zakonnicy

Adobe Stock

8 maja białoruska policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Jak powiedzieli wierni portalowi Katolik.life, stało się to po spotkaniu księży i zakonników diecezji witebskiej.

CZYTAJ DALEJ

Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”

2024-05-10 14:25

[ TEMATY ]

koncert

Mat.prasowy

Już 13 maja w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 19:00 odbędzie się Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”.

Warszawie wspólnoty i duszpasterstwa akademickie połączyły się w jeden chór i zespół muzyczny, który będzie ostatnie tygodnie wspólnie tworzył wydarzenie, które odbędzie się już za kilka dni. Wstęp jest wolny.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję