Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryjny węzeł z duchową stolicą Polski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja obrazu

Ks. Robert Gołębiowski

Msza św. z okazji rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Msza św. z okazji rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia nad Odrą i Bałtykiem z wielką wytrwałością odbudowuje kult Najświętszej Maryi Panny, który przez ponad cztery wieki uległ ogromnej desakralizacji. Przez ponad 47 lat istnienia archidiecezji powstały także nowe sanktuaria maryjne, przybyło miejsc, które darzone są czcią i modlitwą, gdzie dokonują się ważne przemiany serc za sprawą Bogurodzicy. Do tej pięknej listy od 13 października 2018 r. przybyła również koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski, który promieniuje łaskami w bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

Kopia Jasnogórskiej Ikony

Przypomnijmy krótko, że podniosłym wydarzeniem w historii świątyni było przekazanie przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego wiernej kopii Jasnogórskiej Ikony, aby pod Jej opieką trwał i rozwijał się tu Kościół. Jest to dzieło prof. Leonarda Torwirta, artysty z Torunia. Trzecia wykonana kopia została wskazana do Szczecina, aby połączyć duchowym węzłem ziemię nad Odrą i Bałtykiem z duchową stolicą Polski. Uroczystego wprowadzenia i poświęcenia obrazu dokonał bp Jerzy Stroba 6 grudnia 1959 r. Od 31 października 1960 r. po wieczne czasy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej jest ołtarzem uprzywilejowanym. Abp Andrzej Dzięga podjął decyzję o koronacji łaskami słynącego obrazu i ustanowił przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski, a 28 maja 2017 r. ogłosił dekretem czas przygotowania do koronacji obrazu. Uroczystości koronacyjne odbyły się 13 października 2018 r. Wprowadzeniem w klimat wielkiego maryjnego święta było premierowe wykonanie utworu oratorium „Sub Tuum Praesidium”, które skomponował Marek Czerniecki, a wykonawcą był Chór Akademii Morskiej. Pontyfikalnej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak z Gniezna, który dokonał ceremonii nałożenia koron na obraz Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rocznica koronacji

W rok od tego historycznego wydarzenia wierni archidiecezji zgromadzili się na uroczystości dziękczynnej, by wyrazić hołd Maryi za łaski, jakich udziela w tym miejscu. Przygotowaniem duchowym była renowacja Misji Świętych, które zarówno rok temu, jak i obecnie przeprowadził o. Krzysztof Kowalski OSPPE z Jasnej Góry. W ich programie przygotowanym przez ks. prał. Aleksandra Ziejewskiego obok głębokich maryjnych nauk znalazły się również istotne wątki, jak odnowienie przymierza chrzcielnego, przyrzeczeń małżeńskich, a także nabożeństwo wyboru Jezusa na Pana naszego życia, umocnienie wartości i znaczenia krzyża, a wszystko zostało poparte adoracją Najświętszego Sakramentu i mocą Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty.

Reklama

Regina Poloniae

Podobnie jak rok temu zasadniczą uroczystość poprzedziło uwielbienie muzyczne w postaci utworu „Regina Poloniae” w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Uroczystej, koncelebrowanej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wraz z abp. Andrzejem Dzięgą, bp. Henrykiem Wejmanem, bp. Antonim Dziemianko z Pińska, bp. Matthiasem Heinrichem z Berlina, bp. Edwardem Dajczakiem, bp. Pawłem Cieślikiem, bp. Tadeuszem Werno z Koszalina, bp. Stefanem Regmuntem z Zielonej Góry oraz blisko 30 kapłanami. W słowie pozdrowienia abp Andrzej Dzięga wskazał: „Czujemy w tej świątyni poruszenie serc, dziękujemy za jej wzniesienie, aby ziarno maryjnej duchowości było obecne w tej ziemi także podczas dominacji protestantyzmu, by mogło rozrastać się i przynosić owoce z tym szczególnym tytułem Matki Bożej Zwycięskiej. Czujemy modlitwy bł. wygnańca ks. Carla Lamperta, który dojrzewał tutaj do doskonałego świadectwa męczeństwa. Czujemy tu też modlitwę sługi Bożego prymasa Augusta Hlonda i czujemy, jak ta bazylika wypełniona jest ciągle przepowiadaniem prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Przywołujemy dzisiaj dostojną uroczystość sprzed roku, gdy Prymas Polski nakładał uroczyście korony na milenijny wizerunek Jasnogórskiej Zwycięskiej Królowej Polski. Dzisiaj stajemy tutaj, by za tę maryjną uroczystość i całą maryjną drogę podziękować”.

Reklama

W słowie Bożym główny celebrans abp Wacław Depo ukazał zgromadzonym najpierw charyzmat świętości Matki Najświętszej, a następnie wskazał: „Nasze chrześcijańskie serce powinno bić radością i wdzięcznością za to, że Słowo Boga stało się Ciałem za przyczyną Maryi. Ona uczy nas cnoty odpowiedzi Bogu: Tak! Ks. Jan Twardowski pisał kiedyś: «Pochwalono chrześcijaństwo, że tak długo rosło, że jest takie dojrzałe, mądre a ono wspięło się Matce Bożej na kolana i szepnęło do ucha, że tak na dobre to się jeszcze nie zaczęło!” Czy to nie jest ciągle nasza droga uczenia się zawierzenia Bogu na Jej wzór? Kiedy tutaj mówimy Matko Zwycięska, ocal miłość i życie (te słowa macie wypisane na tablicy przy wejściu) tzn., że Matko, ocal miłość do Boga, Ojczyzny, Kościoła i życie, bo bez Boga nie ma przyszłości”. Następnie abp Wacław Depo skupił się na wybranych zawierzeniach Niepokalanemu Sercu NMP św. Jana Pawła II i papieża Benedykta. Mówił dalej: „Koronacja Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej jest przypomnieniem, że dzieje świata są areopagiem zmagania się prawdy i fałszu, sił ciemności i światła Chrystusowego. Front ten przebiega przez każde ludzkie serce i przez każde ludzkie sumienie. Zło jest realne, ale Maryja je pokonuje przez włączenie się w dzieło odkupienia! Maryjo, prosimy ocal prawdę w sercu człowieka! Niech w Twoim Sercu Niepokalanym odsłoni się dla wszystkich światło nadziei!”. Dostojny Celebrans przypomniał także o ważnym wymiarze wychowania młodego pokolenia w Bożym duchu, szczególnie poprzez świadectwo chrześcijańskiego życia rodzin, a także w aspekcie katechezy szkolnej.

Złota róża

Pięknym uwieńczeniem dziękczynienia było umieszczenie przez abp. Wacława Depo złotej róży – wotum za koronację obrazu. Dopełnieniem uroczystości były dziękczynne słowa kustosza sanktuarium ks. prał. dr. Aleksandra Ziejewskiego, a także zakończenie renowacji Misji Świętych w niedzielę w postaci procesji fatimskiej, która przebyła drogę z bazyliki do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby serca stały się koroną

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Beata Pieczykura/Niedziela

Jak można wyrazić miłość i wdzięczność za bezmiar łask? Sposób na to odnaleźli i zrealizowali wierni oraz duszpasterze parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie na zakończenie obchodów 50-lecia istnienia tej wspólnoty.

„Wyrazem wdzięczności Bogu za ogrom łask, a także za wszystkich ludzi, którzy współtworzyli rzeczywistość parafii św. Wojciecha BM jest wotum w znaku koron, które chcemy ofiarować jako dar dla Matki Bożej w wizerunku Czarnej Madonny z Jasnej Góry, który otoczony pobożną czcią wiernych przypomina o Jej przemożnej opiece. Niech Maryja otacza płaszczem macierzyńskiej opieki wszystkich, którzy tworzą wspólnotę parafii św. Wojciecha w Częstochowie” – te słowa abp. Wacława Depo skierowane do wiernych na zakończenie obchodów 50-lecia jej istnienia stanowią zadanie na przyszłość przeżywaną pod hasłem: „Z Maryją Niewiastą Eucharystii z nowe 50-lecie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję