Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 16/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie na Święto Miłosierdzia

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu zaprasza 27 kwietnia br. na obchody Święta Miłosierdzia Bożego. Mszy św. koncelebrowanej o godz. 15.00 będzie przewodniczyć biskup toruński Andrzej Suski. W dni poprzedzające Święto o godz. 15.00 odprawiana będzie Godzina Miłosierdzia.

Ks. prał. Stanisław Majewski - proboszcz

Dekanat Brodnica

Tomek Kamiński w Brodnicy

12 marca w czasie rekolekcji wielkopostnych w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Brodnicy odbyło się spotkanie młodzieży z popularnym muzykiem chrześcijańskim, Tomkiem Kamińskim. Artysta opowiedział o swoim życiu i dał świadectwo wiary. Zachęcał też młodzież do pomocy bliźnim, do pracy dla drugiego człowieka, do wolontariatu. Rozmowę z młodzieżą przeplatał swoimi piosenkami - zarówno tymi znanymi, jak i powstałymi w ostatnim czasie. Na spotkaniu obecni byli także pracownicy Brodnickiego Ośrodka Caritas, na zaproszenie którego Artysta przyjechał na spotkanie. Caritas liczy na zaangażowanie młodych osób, gdyż mimo braku życiowego doświadczenia są to ludzie pełni energii i zapału. Ośrodek w Brodnicy daje ku temu okazję, gdyż stara się skupiać wokół siebie wszystkich, którzy pragną pomagać innym. Spotkanie z Tomkiem Kamińskim było zatem nie tylko okazją do wspólnego śpiewu i rozmowy, ale także do ukazania młodzieży możliwości, jakie przed nią stoją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rafał Żurawski

Dekanaty grudziądzkie

Uroczystość w bursie Caritas

6 marca kaplica bursy Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu otrzymała nowe tabernakulum. Uroczystość przekazania odbyła się podczas Mszy św., sprawowanej przez ks. inf. Tadeusza Nowickiego - ofiarodawcę tabernakulum. Obecny był również ks. kan. Stanisław Andrik - proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie której mieści się bursa. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali młodzi mieszkańcy bursy. Od tego dnia, u progu Wielkiego Postu zamieszkał wśród nas i przebywa ukryty w tabernakulum Pan Jezus. On umacnia nas, dodaje sił i pokrzepia w nauce, pracy i trudach codziennego życia.

Reklama

Maria Szczęsna

Koncert wielkopostny w grudziądzkiej kolegiacie

Do tradycji należy organizowanie koncertów wielkopostnych w grudziądzkiej farze. 16 marca br. miejsce przed głównym ołtarzem zajęli znani muzycy północnych regionów Polski. Wystąpiła Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, chór "Alla Camera" i soliści. Bardzo pięknie w murach dostojnej świątyni zabrzmiało m.in. arcydzieło polskiej muzyki barokowej - Completorium Grzegorza Gerwazego Górczyńskiego. Wśród solistów wystąpiła wybitna sopranistka Kira Boreczko z Gdańska, która specjalizuje się w śpiewaniu muzyki dawnej. Partie solowe w koncercie wykonywali także Janusz Cabała - kontratenor, Jarosław Wewióra - tenor i Jan Paweł Nowacki - bas.
W pierwszej części tego ciekawego koncertu wystąpił chór a cappella, wykorzystując muzykę dawną, kompozycje XIX-wieczne, a także współczesne. Całością dyrygowała dr Anna Janosz-Olszowy. Melomani słuchający koncertu nagrodzili wszystkich wykonawców głośnymi brawami.

Zenon Zaremba

Dekanat Lidzbark

Radość starszego wieku

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim z inicjatywy członków Akcji Katolickiej i Rady Duszpasterskiej organizowane są spotkania z ludźmi starszymi. Odbywają się one w salce katechetycznej dwa razy w miesiącu, a przewodniczy im proboszcz parafii - ks. kan. Marian Wiśniewski. Spot-kania mają na celu przede wszystkim pogłębienie wiary, gdyż wciąż trzeba człowiekowi do niej powracać, odnajdywać ją w swoim wnętrzu, a siebie w swojej wierze. Ludzie starsi służą też młodym przez przekaz doświadczenia, rady, wsparcia i modlitwy. Każdemu z nas potrzebne jest słowo otuchy, także starsi ludzie potrzebują utwierdzenia w dobrym i wyraźnego docenienia ich duchowej ofiarności. Tak wiele daje im modlitwa w ich intencji, która odmawiana jest podczas każdego spot-kania. Ważne jest też doświadczanie mocy modlitwy, szczególnie tej różańcowej w związku z Rokiem Różańca, podczas omawiania tajemnic światła, wprowadzonych do niej przez Jana Pawła II. Najważniejszym elementem spotkań jest jednak to, aby w drugim człowieku zobaczyć przede wszystkim Chrystusa.

Reklama

ER

Dekanaty toruńskie

Wstawiennictwo bł. siostry Sancji

W niedzielę 2 marca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła podczas wszystkich Mszy św. siostry serafitki z Poznania przybliżały parafianom postać bł. s. Sancji Janiny Szymkowiak, którą 18 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II beatyfikował na krakowskich Błoniach. O godz. 11.00 Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Andrzej Suski, który w homilii mówił m.in. o powołaniu chrześcijan do świętości. W tej Eucharystii uczestniczyły siostry serafitki z Torunia-Podgórza, gdzie mają swój dom zakonny oraz prowadzą dom opieki dla osób chorych i w podeszłym wieku, wymagających stałej pielęgnacji.
Także podczas pozostałych Mszy św. wierni słuchali specjalnie przygotowanej przez siostry biografii bł. s. Sancji, która powołanie i regułę zakonną postawiła w swoim życiu ponad wszystko. Bł. Sancja Janina Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 r. w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Należała do Sodalicji Mariańskiej. Po maturze w 1928 r. studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Poznańskim. Ukończywszy studia, wstąpiła we Francji do Zgromadzenia Sióstr Oblatek Serca Jezusowego. Tłumaczyła Dzieje duszy św. Teresy, znajdując w nich przykłady życia w pokorze serca, posłuszeństwie i ubóstwie. W 1936 r. po powrocie do Polski wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Poznaniu. W 1938 r. złożyła pierwszą profesję. Pracowała w ochronce parafialnej w Poznaniu Naramowicach. Następnie rozpoczęła kurs aptekarski. Po wybuchu wojny do jej obowiązków należało sprzątanie i zajęcia w kuchni. Potajemnie opiekowała się jeńcami francuskimi i angielskimi, których Niemcy zmuszali do pracy w klasztornym ogrodzie. W tych trudnych warunkach zachorowała na gruźlicę. Pogodnie znosząc cierpienie, odeszła do Pana 29 sierpnia 1942 r. Zachowała do końca życia te cnoty, o które całe życie się troszczyła: pokorę i posłuszeństwo. Drogę do beatyfikacji s. Sancji otworzył dekret o heroiczności jej cnót oraz cud dokonany za jej przyczyną.

Reklama

bc

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe zaprasza

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na Pielgrzymkę Narodową do Rzymu z okazji kanonizacji bł. Matki Urszuli Ledóchowskiej oraz bł. bp. Józefa Pelczara. Pielgrzymka połączona będzie z dziękczynieniem Polaków za dar 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II i odbędzie się w dniach 12-22 maja br. W najbliższym czasie planowane są także następujące wyjazdy: Ukraina w dniach 2-9 czerwca br. oraz Medjugorie 16-26 lipca br. Zapisy oraz informacje na temat wszystkich wyjazdów organizowanych prze Duszpasterstwo Pielgrzymkowe można otrzymać w Biurze w Toruniu przy ul. Kopernika 6, od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00, tel. (0-56) 622-10-42, e-mail: bpielgrzym@diecezja.torun.pl

Wkrótce

Zmartwychwstanie Pańskie w Rodzinie Polskich Harcerzy

Duszpasterstwo Środowisk Harcerskich Diecezji Toruńskiej zaprasza 27 kwietnia o godz. 16.00 na comiesięczną Mszę św. w sanktuarium bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego. Po Eucharystii spotkanie przy "kominku", gdzie przeżywać będziemy radość ze Zmartwychwstania Pańskiego. Pragniemy podzielić się jajkiem w gronie wszystkich związanych z harcerstwem - zuchów i ich rodziców oraz młodzieży harcerskiej.

Duszpasterstwo Środowisk Harcerskich Diecezji Toruńskiej

Pielgrzymka do Cierpic

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Stawkach w Toruniu już po raz czwarty zaprasza wszystkich chętnych na pielgrzymkę do kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Cierpicach. Pielgrzymka odbędzie się 3 maja (sobota). Po zbiórce o godz. 7.45 koło kościoła przy ul. Hallera nastąpi wymarsz na trasę (osoby, które nie mogą przebyć całej drogi pieszo, ruszają autobusem MZK linia nr 38 o godz. 7.53 z przystanku naprzeciwko kościoła, by dojechać do kościoła przy ul. Szubińskiej). Po krótkim nabożeństwie w kościele bł. S. W. Frelichowskiego (9.00-9.15) pielgrzymi podążą do Cierpic - przed wizerunek Matki Bożej Królowej Polski. O godz. 11.30 wejście do świątyni, a o godz. 12.00 uroczysta Msza św. odpustowa. Uwaga! Posiłki i transport powrotny pielgrzymi zabezpieczają we własnym zakresie. Szczegółowe informacje - prezes koła SRK Witold Makowski (tel. 0-56 651-34-55).

BS

Modlitwa o powołania i za powołanych do służby w Kościele

Diecezjalne Dzieło Powołań zaprasza 24 kwietnia na godz. 17.30 do parafii pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (Toruń-Podgórz) na modlitwy o powołania i za powołanych do służby w Kościele. W programie przewidziana jest adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.powolania.diecezja.torun.pl

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Piątek, 3 maja. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję