Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 marca. W gmachu Seminarium Duchownego i w Domu Biskupim odbyła się kongregacja księży dziekanów. Podczas posiedzenia zostały omówione bieżące sprawy dotyczące życia archidiecezji. Był to również dzień składania życzeń imieninowych abp. Józefowi Michalikowi, metropolicie przemyskiemu. W imieniu zgromadzonych księży, pracowników Kurii Metropolitalnej, przełożonych i profesorów Seminarium Duchownego, imieninowe życzenia Najdostojniejszemu Solenizantowi złożył bp Adam Szal.

21 marca. W Katolickim Centrum Kultury przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu został zaprezentowany Tryptyk rzymski. Poemat Jana Pawła II przedstawił Ryszard Peryt, reżyser teatralny i operowy. Premiera Tryptyku odbyła się 16 marca br. w Warszawie w kościele akademickim przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

21 marca. W kościele Chrystusa Króla w Sanoku miał miejsce obrzęd przyjęcia przez sanocką młodzież Krzyża Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Na modlitwę, której przewodniczył ks. prał. Feliks Kwaśny, zgromadzili się także wolontariusze i duszpasterze zaangażowani w przygotowanie Spotkania. Krzyż Spotkań nawiedzał poszczególne kościoły stacyjne, a zgromadzona młodzież modliła się w intencji Spotkania Młodych w Sanoku.

22 marca. W Sanoku (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa) i w Przemyślu (parafia Świętej Trójcy) odbyło się spotkanie formacyjne dla animatorów, którzy podejmą posługę animatora grup dzielenia podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Zajęcia prowadzili ks. Adam Wąsik w Sanoku i ks. Jan Mazurek w Przemyślu.

21-23 marca. W Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi trwały rekolekcje dla animatorów Ruchu Światło-Życie pod nazwą "Szkoła Chrystusa". W szkoleniu wzięło udział 20 osób, a ćwiczenia duchowe prowadził ks. Piotr Kandefer, moderator diecezjalny. Ważnym wydarzeniem związanym z życiem Domu Rekolekcyjnego było poświęcenie tabernakulum, krzyża ołtarzowego i obrazu Maryi Źródła Światła i Życia, umieszczonego w prezbiterium kaplicy. Poświęcenia dokonał dziekan ks. Bolesław Burek, a uczestniczyli w nim także młodzi z parafii Rzepedź oraz Lidia i Mieczysław Dopartowie, darczyńcy Domu. Dyrektorem ośrodka rekolekcyjnego jest ks. Janusz Klamut. Zapraszam na stronę Domu Rekolekcyjnego http://www.dr-rzepedz.przemysl.opoka.org.pl

21-23 marca. W parafii Księży Saletynów w Rzeszowie odbyło się spotkanie z br. Geoffroy ze wspólnoty ekumenicznej w Taizé (Francja). Uczestniczyli w nim młodzi odpowiedzialni za punkty przygotowań do Europejskich Spotkań Młodych. Przemyski ośrodek przygotowań reprezentowali Maciek Orzechowski, główny odpowiedzialny za punkt przygotowań, Anna Drymajło i Bartosz Grabas ze wspólnoty modlitewnej "Emaus".

Oprac. ks. Tadeusz Biały

22 marca. W parafii św. Brata Alberta odbył się dzień skupienia Akcji Katolickiej dla dekanatów Przemyśl I, II, III oraz dekanatu Żurawica pod hasłem: O powołania kapłańskie i zakonne - módlmy się z ks. Janem Halickim. W zastępstwie asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. Józefa Niżnika formację duchową przeprowadził ks. archiprezbiter Mieczysław Rusin.
Dzięki inicjatywie i gościnności proboszcza ks. Tadeusza Gramatyki spotkanie to miało szczególnie uroczystą oprawę. Myślą przewodnią spotkania było powołanie do kapłaństwa jako dar i tajemnica, oraz ukazanie w tym kontekście postaci kapłana - ks. Jana Halickiego.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej został poświęcony nowy obraz bł. Jana Halickiego, który został umieszczony po lewej stronie ołtarza.
Inspiracją do powstania obrazu był fakt, że ostatnie dni swojego życia ks. Jan spędził w tutejszym szpitalu, gdzie zmarł 15.03.1948 r. Dlatego też obraz ukazuje postać ks. Halickiego na tle Winnej Góry, u podnóża której umiejscowiono budynek szpitala i kościół św. Brata Alberta. Obraz został namalowany przez rodzeństwo Elżbietę i Artura Kardamarz (parafian ks. Gramatyki) i ufundowany jako dar wdzięczności za otrzymaną za przyczyną bł. Jana Halickiego łaskę zdrowia dla Artura. Jest więc kolejnym potwierdzeniem Jego wstawiennictwa.

Barbara Rzeszut - prezes Akcji Katolickiej Kazanów

Z życia Seminarium Duchownego

24 marca. W Wydawnictwie Archidiecezji Przemyskiej ukazała się książka Kościół czci Matkę swego Pana, będąca pokłosiem sympozjum mariologicznego zorganizowanego przez Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu w październiku ubiegłego roku. Publikacja zawiera odtworzone z zapisu magnetofonowego przemówienia, homilie oraz dyskusje, jak również teksty innych referatów i wykładów dopełniające podejmowany podczas sympozjum temat. Całość opracował ks. Wacław Siwak.

25 marca. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego wspólnota seminaryjna włączyła się w obchody Dnia Świętości Życia. Podczas specjalnego nabożeństwa zorganizowanego przez seminaryjną grupę "Pro Vita", kilkudziesięciu alumnów przystąpiło do krucjaty duchowej adopcji. Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Roman Wawro.

26 marca. W przemyskim Klubie Inteligencji Katolickiej ojciec duchowny ks. Wacław Siwak wygłosił wykład maryjny Jak Maryja - idea właściwej pobożności maryjnej.

27 marca. Gościem Seminarium był abp Alojzy Tkocz - metropolita z Koszyc na Słowacji. Przewodniczył on Eucharystii z udziałem abp. Józefa Michalika metropolity przemyskiego, oraz wygłosił okolicznościową homilię.

28 marca. Grupa zainteresowanych alumnów uczestniczyła w wykładzie Bohdana Cywińskiego: Cień Jałty. Prelekcja miała miejsce w Pałacu Lubomirskich - siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu.

30 marca. Gościem wspólnoty seminaryjnej był Filip Adwent - lekarz urodzony w Strasburgu we Francji, od kilku lat zamieszkujący w Polsce, autor wielu artykułów na temat zagrożeń, jakie dla Polski stanowi Unia Europejska. W swoim wystąpieniu prelegent podzielił się z alumnami swoimi spostrzeżeniami na temat: Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję