Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Groźne groźby

Ponad 20 osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, urzędników, polityków i działaczy samorządowych oraz takich, które publicznie drwiły ze śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zatrzymano w ciągu tygodnia od dramatu w Trójmieście – podała Komenda Główna Policji. Policja odnotowała, że ludzie stali się bardziej wyczuleni na takie zachowania: po ataku na Adamowicza liczba zgłoszeń dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, gróźb karalnych oraz nawoływania do popełnienia przestępstwa wobec osób publicznych znacznie wzrosła.

Jak ujawnił Krzysztof Sierak, zastępca Prokuratora Generalnego, wyselekcjonowano ponad 100 prokuratorów, którzy mają zajmować się wyłącznie sprawami przestępstw na tle nienawiści rasowej, wyznaniowej czy z powodów politycznych. O opamiętanie się zaapelował Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że w tej sprawie policja będzie konsekwentna i surowa. Apel o rozsądne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych wystosowała policja. „Policjanci przypominają o odpowiedzialności za każde bezprawne zachowanie, a także słowa kierowane wobec innych ludzi” – podkreślono w apelu KGP. Analiza danych prokuratury z lat 2016-18 wskazuje, że zmniejszyła się liczba przestępstw z nienawiści, które dotąd umarzano z powodu niewykrycia sprawców. W większości przypadków sprawcy tych przestępstw są ustalani – zapewnia prokuratura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Julian Kostrzewa

Krok ku beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego – o. Gabriel Bartoszewski poinformował, że 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziło cud uzdrowienia za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego. Orzeczenie otworzyło drogę do dalszej, końcowej pracy nad procesem. Teraz potrzeba jeszcze zatwierdzenia tegoż cudu przez komisję teologów konsultorów oraz komisję kardynałów i biskupów – aby Ojciec Święty mógł wydać oficjalny dekret o cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To kolejny ważny krok na drodze ku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Na prace te potrzeba co najmniej około pół roku – powiadomił o. Bartoszewski. Być może wyniesienie na ołtarze nastąpi jeszcze w 2019 r., w którym przypada 70. rocznica rozpoczęcia posługi prymasowskiej przez kard. Wyszyńskiego.

Reklama

KAI

Dobro ze zła

Dopojednania narodowego wezwał premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach k. Tarnowa. – Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę – spokojniejszą, mądrzejszą i pełną szacunku do siebie nawzajem – zaapelował. Nawiązując do zabójstwa Pawła Adamowicza, wskazał, że stało się wielkie zło, ale warto spróbować przekuć je w dobro. – Niech to będzie moment przełomu – powiedział Morawiecki. – Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają. Spierajmy się, ale też się wspierajmy – zaapelował. Podkreślił, że pojednanie i zgoda są kluczowe dla rozwoju narodu, społeczeństwa, gospodarki, dla wykorzystania szans.

wd

Mogherini unika

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie weźmie udziału w zaplanowanej na połowę lutego  br. ministerialnej konferencji w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w Warszawie. Powodem ma być – jak przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą unijny urzędnik – inna zaplanowana podróż. Jak podały Departament Stanu i polskie MSZ, w czasie konferencji szczególna uwaga zostanie poświęcona wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu. Konferencja będzie ważna i udział w niej Mogherini wydawał się oczywisty, dlatego odebrano to jako unik. Szefowa unijnej dyplomacji krytykowała USA za wypowiedzenie w ub.r. porozumienia nuklearnego z Iranem.

wd

Wiodąca rola Lublińca

Powołanie Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które ma usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy tych wojsk, planuje resort obrony narodowej. Centrum, które ma odgrywać wiodącą rolę w szkoleniu wojsk specjalnych (dziś jest ono „rozproszone” w różnych częściach kraju), zostanie ulokowane w Lublińcu k. Częstochowy, gdzie stacjonuje Jednostka Wojskowa Komandosów. Obecnie trzytysięczne wojska specjalne tworzy pięć jednostek. Obok JWK w Lublińcu także: jednostki wojskowe GROM (w Warszawie i w Gdyni), FORMOZA w Gdyni, NIL w Krakowie i AGAT w Gliwicach.

jk

Rekord Wielkiej Krokwi

Nadzieje na świetny występ Polaków w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem okazały się płonne. W konkursie indywidualnym nasi skoczkowie zawiedli. Dawid Kubacki był dopiero 12., a Kamil Stoch nie awansował do finału. Występ osłodził rekord skoczni na Wielkiej Krokwi, który pobił Kubacki w konkursie drużynowym. W klasyfikacji generalnej PŚ Kamil Stoch jest drugi, Piotr Żyła – trzeci, a Dawid Kubacki – piąty; wszyscy mają dużą stratę do prowadzącego Japończyka Ryoyu Kobayashiego.

wd

2019-01-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję