Reklama

Watykan

Nowi Kardynałowie

Papież Franciszek na konsystorzu 14 lutego mianuje 20 nowych kardynałów. Reprezentują oni wszystkie kontynenty. Jest wśród nich tylko jeden przedstawiciel kurii rzymskiej. Wśród nominatów nie ma żadnego Polaka. Po raz pierwszy w historii swych kardynałów będą miały: Mjanma, Panama, Wyspy Zielonego Przylądka i Wyspy Tonga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PRZECZYTAJ: PRZEBIEG CEREMONII KREOWANIA KARDYNAŁÓW

1/16

Lista nowo wybranych kardynałów:
1.
Abp Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (Kuria Rzymska, Francja),
2. Abp Manuel José Macário do Nascimento Clemente, patriarcha Lizbony (Portugalia),
3. Abp Berhaneyesus Demerew Souraphiel CM, arcybiskup Addis Abeby (Etiopia),
4. Abp John Atcherley Dew , arcybiskup Wellingtonu (Nowa Zelandia),
5. Abp Edoardo Menichelli , arcybiskup Ankony-Osimo (Włochy),
6. Abp Pierre Nguyen Van Nhon , arcybiskup Hanoi (Wietnam),
7. Abp Alberto Suárez Inda , arcybiskup Morelii (Meksyk),
8. Abp Charles Maung Bo SDB , arcybiskup Yangonu (Mjanma),
9. Abp Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij , arcybiskup Bangkoku (Tajlandia),
10. Abp Francesco Montenegro , arcybiskup Agrigento (Włochy),
11. Abp Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB, arcybiskup Montevideo (Urugwaj),
12. Abp Ricardo Blázquez Pérez, arcybiskup Valladolid (Hiszpania),
13. Bp José Luis Lacunza Maestrojuán OAR , biskup David (Panama),
14. Bp Arlindo Gomes Furtado, biskup Santiago de Cabo Verde (Wyspy Zielonego Przylądka),
15. Bp Soane Patita Paini Mafi , biskup Tonga (Wyspy Tonga).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do Kolegium Kardynalskiego papież włączył także pięciu arcybiskupów i biskupów - seniorów, którzy ukończyli już 80 lat i nie będą mogli brać udziału w ewentualnym konklawe. Wyróżnili się oni "miłością pasterską w służbie Stolicy Apostolskiej i Kościoła". Są to:

16. Abp José de Jesús Pimiento Rodríguez, arcybiskup-senior Manizales (Kolumbia),
17. Abp Luigi De Magistris, emerytowany propenitencjarz większy (Kuria Rzymska, Włochy),
18. Abp Karl-Joseph Rauber, nuncjusz apostolski (Kuria Rzymska, Niemcy),
19. Abp Luis Héctor Villalba, emerytowany arcybiskup-senior Tucumán (Argentyna),
20. Bp Júlio Duarte Langa, biskup-senior Xai-Xai (Mozambik).

2/16

wikipedia.org/CC BY 3.0

Abp Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, Francja

Urodził się 7 marca 1952 r. w rodzinie francuskich urzędników kolonialnych w marokańskim Marakeszu. Po powrocie rodziny do Francji wstąpił do seminarium duchownego i 20 września 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował na terenie diecezji Ajaccio na Korsyce, do której został inkardynowany. Ma za sobą studia z prawa kanonicznego i cywilnego.

Reklama

1 marca 1986 r. wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując następnie w przedstawicielstwach papieskich w Algierii, Chile, w Stałej Misji przy ONZ w Nowym Jorku i w Libanie. Później wrócił do Watykanu i pracował w Sekcji ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami w Sekretariacie Stanu.

18 maja 2002 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Sudanie i delegatem apostolskim w Somalii, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego. Sakrę biskupią przyjął 3 lipca tegoż roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu kard. Angelo Sodano. 19 lutego 2004 r. Ojciec Święty mianował go także nuncjuszem apostolskim w Erytrei.

15 września 2006 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami (czyli szefem dyplomacji watykańskiej). 8 listopada 2014 r. z nominacji papieża Franciszka został prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

3/16

www.patriarcado-lisboa.pt

2. Abp Manuel José Macário do Nascimento Clemente - patriarcha Lizbony, Portugalia

Urodził się 16 lipca 1948 w Torres Vedras koło Lizbony. Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Lizbońskim w 1973 wstąpił do wyższego seminarium duchownego "Cristo Rei dos Olivais" w stolicy. 29 czerwca 1979 przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium Patriarchatu Lizbony. Uzyskał doktorat z teologii, ze specjalizacją "historia teologii" na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim (UCP). Był wicerektorem i rektorem wyższego seminarium duchownego, wykładowcą na wydziale teologicznym UCP, członkiem kapituły katedralnej, rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej Patriarchatu.

Reklama

6 listopada 1999 Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Pinhel i biskupem pomocniczym Lizbony. Sakry udzielił mu 22 stycznia 2000 patriarcha kard. José da Cruz Policarpo. 22 lutego 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Porto. 18 maja 2013 Franciszek przeniósł go na stanowisko patriarchy Lizbony. Od 2012 jest członkiem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a od 2013 - przewodniczy episkopatowi Portugalii.

4/16

wikipedia.org

Abp Berhaneyesus Demerew Souraphiel CM, arcybiskup metropolita Addis Abeby obrządku etiopskiego, Etiopia

Urodził się 14 lipca 1948 r. w Tcheleleka, w pobliżu Hararu we wschodniej części kraju. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Makanissie i wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1976 r. Uzyskał doktorat z socjologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1990 r. został przełożonym prowincjalnym swojego zgromadzenia. Od 1994 r. był pierwszym prefektem apostolskim Jimma-Bongi. 7 listopada 1997 r. został biskupem pomocniczym Addis Abeby, zaś sakrę przyjął 25 stycznia 1998 r. z rąk kard. Paulosa Tzaduy. Od 7 lipca 1999 roku jest arcybiskupem Addis Abeby obrządku etiopskiego.

Od 1999 r. jest przewodniczącym Konferencji Biskupiej Etiopii i Erytrei, a od 2014 r. Stowarzyszenia Konferencji Biskupich Afryki Wschodniej (AMECEA).

5/16

http://www.wn.catholic.org.nz

Abp John Atcherley Dew - arcybiskup metropolita Wellingtonu, Nowa Zelandia

Urodził się 5 maja 1948 w Waipawie na terenie obecnej diecezji Palmerston North. Po ukończeniu seminariów duchownych w Christchurch i Mosgiel przyjął 9 maja 1976 święcenia kapłańskie i został włączony do duchowieństwa archidiecezji Wellington. Przez trzy lata był wikariuszem parafialnym, po czym w 1982 wyjechał na Wyspy Cooka, gdzie był misjonarzem i proboszczem parafii w diecezji Rarotonga. Po powrocie do kraju w 1987 został kapelanem imigrantów z Wysp Cooka, duszpasterzem młodzieży i formatorem w narodowym seminarium w Mosgiel. Po dwuletnich studiach z teologii duchowości w Wielkiej Brytanii (1991-93), został proboszczem w Newtown.

Reklama

Tam zastała go 1 kwietnia 1995 r. nominacja na biskupa pomocniczego w Wellingtonie (sakrę przyjął 31 maja tegoż roku) i biskupa polowego Nowej Zelandii. W 2004 został arcybiskupem koadiutorem, a 21 marca 2005 metropolitą stolicy. W 2012 wybrano go przewodniczącym tamtejszej konferencji episkopatu. W latach 2011-14 stał także na czele Federacji Katolickich Konferencji Biskupich Oceanii (FCBCO). Podczas ubiegłorocznego III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów był relatorem jednej z angielskojęzycznych grup językowych.

6/16

youtube.com

Abp Edoardo Menichelli - arcybiskup metropolita Ankony-Osimo, Włochy

Urodził się 14 października 1939 w Serripola di San Severino (Marche). Studiował w seminarium duchownym w Fano i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie uzyskał licencjat z teologii pastoralnej. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1965, po czym przez 3 lata był wikariuszem i katechetą w szkołach państwowych.

W latach 1968-91 r. pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej w Rzymie, a w latach 1992-94 w Kongregacji Kościołów Wschodnich, będąc sekretarzem jej ówczesnego prefekta, kard. Achille Silvestriniego. Jednocześnie pomagał w pracy duszpasterskiej w jednej z rzymskich parafii i był kapelanem w jednej ze stołecznych klinik. Aktywnie uczestniczył też w Synodzie Diecezji Rzymskiej.

10 czerwca 1994 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Chieti-Vasto (sakra - 9 lipca tegoż roku), a 8 stycznia 2004 - metropolitą Ankony-Osimo. W ramach Włoskiej Konferencji Biskupiej jest wiceprzewodniczącym konferencji episkopatu regionu Marche. Pełni też funkcję asystenta kościelnego Stowarzyszenia Włoskich Lekarzy Katolickich. Uczestnicząc z nominacji papieskiej w ubiegłorocznym III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów, był relatorem jednej z włoskich grup językowych.

Reklama

7/16

wikipedia.org

Abp Pierre Nguyen Van Nhon - arcybiskup metropolita Hanoi, Wietnam

Urodził się 1 kwietnia 1938 w Da Lat. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1967. 11 października 1991 Jan Paweł II mianował go biskupem koadiutorem diecezji Da Lat. Sakrę biskupią przyjął 3 grudnia tegoż roku, zaś rządy w diecezji jako jej ordynariusz przejął w 1994. W latach 2007-13 był przewodniczącym Konferencji Biskupiej Wietnamu. 22 kwietnia 2010 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem koadiutorem Hanoi, a rządy w stołecznej archidiecezji objął 13 maja po ustąpieniu dotychczasowego arcybiskupa metropolity.

8/16

www.arquimorelia.org.mx

Abp Alberto Suárez Inda - arcybiskup metropolita Morelii, Meksyk

Urodził się 30 stycznia 1939 w mieście Celaya (stan Guanajuato w środk. Meksyku). Po studiach seminaryjnych w Morelii, wyjechał do Rzymu, gdzie uzyskał licencjat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 8 sierpnia 1964 jako kapłan archidiecezji Morelia. Dziewięć lat później został inkardynowany do nowo powstałej diecezji Celaya. 5 listopada 1985 został mianowany biskupem diecezji Tacámbaro (sakra - 20 grudnia 1985), a 20 stycznia 1995 - arcybiskupem metropolitą Morelii.

9/16

www.yangonarchdiocese.org

Abp Charles Maung Bo SDB - arcybiskup Yangonu, Mjanma (dawna Birma)

Urodził się w Mohli koło Mandalay 29 października 1948. Wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego, a 9 kwietnia 1976 przyjął w nim święcenia kapłańskie. Od 1985 kierował prefekturą apostolską Lashio, a po podniesieniu jej do rangi diecezji 7 lipca 1990 został jej pierwszym biskupem (sakra - 16 grudnia 1990). 13 marca 1996 Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji Pathein, a 15 maja 2003 - arcybiskupem metropolitą Yangonu. W latach 2000-06 abp Bo był przewodniczącym konferencji episkopatu Mjanmy.

Reklama

10/16

www.catholic.or.th

Abp Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij - arcybiskup metropolita Bangkoku, Tajlandia

Urodził się w Ban Rak koło Bangkoku 27 czerwca 1949. Wstąpił do narodowego seminarium duchownego w Sampranie, skąd wysłano go na studia filozoficzne i teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie. 11 lipca 1976 został wyświęcony na kapłana archidiecezji Bangkok. Był wikariuszem dwóch parafii i wicerektorem niższego seminarium duchownego. Po studiach specjalistycznych z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1982-83) był kolejno: rektorem seminarium w Nakhon Ratchasima, podsekretarzem konferencji episkopatu i rektorem seminarium w Sampran (1992-2000). Potem, nadal tam wykładając, był jednocześnie proboszczem katedry w Bangkoku i sekretarzem rady kapłańskiej stołecznej archidiecezji.

7 marca 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Nakhon Sawan (sakrę nowy biskup przyjął 2 czerwca 2007), a 14 maja 2009 - arcybiskupem metropolitą Bangkoku. Od 2009 abp Kovithavanij jest wiceprzewodniczącym konferencji episkopatu swego kraju.

11/16

youtube.com

Abp Francesco Montenegro - arcybiskup metropolita Agrigento, Włochy

Urodził się w Messynie 22 maja 1946. Tam też przyjął święcenia kapłańskie 8 sierpnia 1969 i studiował teologię pastoralną, będąc jednocześnie przez dwa lata duszpasterzem na peryferiach miasta. W latach 1971-88 był sekretarzem dwóch kolejnych arcybiskupów Messyny, a przez dalszych 10 lat - proboszczem parafii św. Klemensa. Kierował też diecezjalną Caritas, uczył religii, był asystentem Apostolstwa Modlitwy, rektorem sanktuarium św. Rity, ojcem duchownym w niższym seminarium, a w 1997 r. został wikariuszem generalnym archidiecezji Messyna-Lipari-Santa Lucia del Mela. 18 marca 2000 Jan Paweł II mianował go jej biskupem pomocniczym tej archidiecezji (sakra - 29 kwietnia tegoż roku). W latach 2003-08 bp Menichelli był przewodniczącym Caritas Włochy. 23 lutego 2008 Benedykt XVI powołał go na arcybiskupa metropolitę Agrigento. Od 2013 abp Montenegro stoi na czele komisji episkopatu Włoch ds. migrantów i Fundacji Migrantes.

Reklama

12/16

www.arquidiocesis.net

Abp Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB, arcybiskup metropolita Montevideo, Urugwaj

Urodził się 4 lipca 1959 r. w Montevideo, w rodzinie należącej do klasy średniej. Jego rodzice zmarli, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Natomiast jego starszy brat odgrywał istotna rolę w polityce i był m.in. przewodniczącym Izby Deputowanych. Wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego, gdzie pierwsze śluby zakonne złożył 31 stycznia 1980 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 listopada 1987 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy Urugwaju i swego zakonnego współbrata, abp. Nicolása Cotugno Fanizziego SDB. Studiował prawo cywilne, filozofię i pedagogikę, a także teologię,z której w 2006 r. uzyskał kościelny licencjat na Urugwajskim Wydziale Teologicznym.

Pracował głównie w formacji młodych salezjanów. W roku akademickim 2007-2008 wykładał historię Kościoła na Urugwajskim Wydziale Teologicznym. W 2008 r. został przełożonym urugwajskich salezjanów, a rok później przewodniczącym tamtejszej konsulty zakonów męskich. 10 grudnia 2011 r. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym Montevideo, przyznając stolicę tytularną Phelbes. 11 lutego 2014 r. papież Franciszek minował go arcybiskupem metropolitą stolicy Urugwaju. W konferencji episkopatu odpowiada za sprawy misji i świeckich.

Zobacz naszą rozmowę z Abp Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB podczas ŚDM w Rio.

13/16

wikipedia.org

Abp Ricardo Blázquez Pérez - arcybiskup metropolita Valladolid, Hiszpania

Reklama

Urodził się 3 kwietnia 1942 w Villanueva del Campillo koło Ávili. Po ukończeniu seminarium w Avili przyjął święcenia kapłańskie 18 lutego 1967. Studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uwieńczył w 1972 doktoratem z teologii. Był profesorem i dziekanem na Papieskim Uniwersytecie w Salamance, w latach 2000-04 jego wielkim kanclerzem. Współpracował przy redagowaniu licznych dokumentów konferencji episkopatu Hiszpanii oraz ogłosił wiele książek i artykułów z dziedziny teologii.

8 kwietnia 1988 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Santiago de Compostela (sakra - 29 maja tegoż roku), a 29 maja 1992 - biskupem Palencii, skąd 8 września 1995 przeniósł go do diecezji Bilbao. 13 marca 2010 Benedykt XVI powołał go na arcybiskupa metropolitę Valladolid.

W latach 2005-08 był przewodniczącym episkopatu hiszpańskiego i ponownie pełni ten urząd od 2014, a w latach 2008-14 był jego wiceprzewodniczącym. Kierował też komisją episkopatu ds. nauki wiary (1993-2003).

14/16

youtube.com

Bp José Luis Lacunza Maestrojuán OAR - biskup diecezji David, Panama

Jest Hiszpanem. Urodził się Pampelunie 24 lutego 1944. Wstąpił za zakonu augustianów rekolektów, u których odbył studia filozoficzne i teologiczne. Śluby uroczyste złożył 16 września 1967, a 13 lipca 1969 przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później wyjechał do Panamy, gdzie był rektorem Kolegium św. Augustyna, rektorem Uniwersytetu Santa Maria la Antigua i przewodniczącym Federacji Szkół Katolickich. 30 grudnia 1985 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Panama (sakrę przyjął 18 stycznia 1986), 29 października 1994 - biskupem diecezji Chitré, a od 2 lipca 1999 kieruje diecezją David. W latach 2000-04 i 2007-13 stał na czele konferencji episkopatu Panamy.

15/16

youtube.com

Bp Arlindo Gomes Furtado - biskup diecezji Santiago de Cabo Verde, Zielony Przylądek

Reklama

Urodził się 15 listopada 1949 w Santa Catarina. Święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1976. Był kolejno: wikariuszem parafialnym, kanclerzem kurii i ekonomem diecezjalnym, a przez rok duszpasterzem emigrantów ze swej ojczyzny w Holandii. Po czteroletnich studiach na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie uzyskał licencjat z Pisma Świętego. Następnie był wykładowca w seminarium, wikariuszem generalnym swej rodzinnej diecezji i proboszczem. 9 grudnia 2003 Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Mindelo (sakra - 22 lutego 2004), a 22 lipca 2009 Benedykt XVI przeniósł go do diecezji Santiago de Cabo Verde.

16/16

youtube.com

Bp Soane Patita Paini Mafi - biskup diecezji Tonga, Wyspy Tonga

Urodził się 19 grudnia 1961 w stolicy kraju - Nuku’alofa na wyspie Tongatapu. Studiował filozofię i teologię w regionalnym seminarium dla wysp Pacyfiku na Fidżi. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1991, po czym pracował jako proboszcz w Ha’apai, wikariusz generalny i proboszcz w Nuku’alofa. W latach 1998-99 r. odbył studia z psychologii w Baltimore w USA. Następnie był proboszczem w Houma, wykładowcą i formatorem w seminarium na Fidżi, a w końcu jego wicerektorem. 28 czerwca 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem koadiutorem diecezji Tonga (sakrę nominat przyjął 4 września tegoż roku), w której rządy przejął 21 kwietnia 2008 r. Od 2010 jest przewodniczącym Konferencji Biskupiej Pacyfiku.

2015-02-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie – najbliżsi współpracownicy papieża

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

Ogłoszona przez Franciszka 25 października zapowiedź zwołania jego siódmego już konsystorza (w ciągu siedmiu lat pontyfikatu), na którym mianuje on 13 nowych kardynałów, jest okazją do przypomnienia dziejów i miejsca tej godności w hierarchicznej strukturze Kościoła katolickiego.

Od razu dodajmy, że po tej decyzji papieskiej i po konsystorzu 28 listopada Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 232 członków, w tym 128 uprawnionych do udziału w konklawe, gdyby do niego doszło obecnie, a więc formalnie przekracza to ustanowioną jeszcze przez Pawła VI górną granicę 120 elektorów.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję