Reklama

Duchowa podróż do Panamy

Brak finansów? Za duża odległość? To żadne przeszkody! Światowe Dni Młodzieży odbędą się nie tylko w Panamie. Miejscem spotkania młodych będzie także Kraków, Warszawa, Gliwice, Ełk, Kalisz oraz wiele innych polskich miast. Wspólne spotkania w duchu ŚDM to propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli wybrać się w podróż do Panamy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wielu polskich diecezjach są organizowane wydarzenia, podczas których wszyscy młodzi – wiekiem i duchem – mogą wspólnie przeżyć czas spotkania w duchowej łączności z uczestnikami ŚDM w Panamie. Prezentujemy niektóre z propozycji wspólnego przeżycia czasu ŚDM.

ŚDM znów w Krakowie

W Krakowie, mieście będącym gospodarzem minionych Światowych Dni Młodzieży, młodzi i ich duszpasterze nie wyobrażają sobie czasu ŚDM bez wspólnego spotkania. – Potrzebujemy poczucia prawdziwej wspólnoty. Można ŚDM oglądać przed telewizorem w cieple swojego domu, ale to nigdy nie będzie to samo, co wspólne przeżycie ŚDM, w jednym miejscu – mówi ks. Marcin Rozmus, zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej i jednocześnie koordynator spotkania „Panama w Krakowie”. Wydarzenie pod hasłem „24h z Panamą” odbędzie się w Krakowie w Sanktuarium św. Jana Pawła II w dniach od 26 do 27 stycznia. Dzięki transmisji telewizyjnej młodzi będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach nad Zatoką Panamską – czuwaniu z papieżem Franciszkiem oraz Mszy Posłania. W programie spotkania w Krakowie znajdą się także inspirujące konferencje, świadectwa, animacje, uwielbienie, wspólna Eucharystia i integracja. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Monika i Marcin Gomułkowie oraz przyjaciele Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator. Spotkanie w Krakowie zakończy wieczór taneczny z wodzirejami. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie będzie niezwykłą okazją do integracji i przede wszystkim do duchowej odnowy. – „Panama w Krakowie” jest kolejną okazją, aby nie tylko wspominać czas ŚDM w Krakowie, ale poczuć na nowo ducha żywego Kościoła. ŚDM jest nam bardzo potrzebne, by na co dzień ożywiać i odmładzać Kościół – wyjaśnia ks. Rozmus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panamski klimat w stolicy

W stolicy Polski panamska radość zagości w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie młodzi spotkają się 27 stycznia, by razem znaleźć odpowiedź na pytania: Jak usłyszeć Boga? Jak odpowiedzieć na Jego wezwanie? Jakie jest moje miejsce?„Panama w Warszawie” będzie czasem wspólnej modlitwy, ale także integracji i wzajemnej inspiracji przez głoszone świadectwa. Wydarzenie poprowadzi raper Michał „PAX” Bukowski, a konferencję nawiązującą do hasła Światowych Dni Młodzieży: „Oto ja, służebnica Pańska” wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Tego dnia przewidziano także bezpośrednie połączenie z młodymi w Panamie. – Mamy pomysł, by połączyć się z młodymi, którzy jadą z Warszawy do Panamy, i porozmawiać z nimi on-line, żeby młodzież z Polski mogła na żywo zobaczyć, co aktualnie dzieje się w Panamie i jak to przeżywa młodzież, która jest w tym miejscu – wyjaśnia Dominik Ziętara, organizator „Panamy w Warszawie”. W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele ambasady Panamy, którzy opowiedzą o tamtejszej kulturze, życiu codziennym oraz Kościele w Panamie. Oprócz tego w trakcie spotkania młodzi poznają i nauczą się hymnu ŚDM 2019, będzie czas adoracji, refleksji, ale także okazja do radosnego bycia razem i doświadczenia wspólnoty młodego Kościoła. Spotkanie zwieńczone będzie wspólną modlitwą podczas uroczystej Mszy św. – Liczymy na obecność młodych z parafii. To jest okazja, by ktoś, kto chciał uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, a nie mógł, poczuł klimat tego spotkania i zobaczył, jak ono wygląda – zachęca Dominik Ziętara.

Reklama

Rapowana konferencja i Bal Panamski na Śląsku

Panamska atmosfera zagości także na Śląsku. W Jastrzębiu-Zdroju podczas „Panamy na Śląsku” młodzi z archidiecezji katowickiej będą uczestniczyć we wspólnej Eucharystii, koncercie zespołu niemaGOtu, rapowanej konferencji ks. Jakuba Bartczaka oraz uwielbieniu prowadzonym przez zespół ON1, który tworzą wokaliści i zespoły: Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band. Propozycją diecezji gliwickiej jest natomiast „Śląski Bal Panamski”, będący kontynuacją już wcześniej organizowanych i cieszących się popularnością Studniówek ŚDM – spotkań żywej i radosnej wspólnoty młodych ludzi nie wstydzących się swojej wiary, jednocześnie promujących zabawę bezalkoholową wśród młodzieży. Podczas Balu Panamskiego młodzi przejdą w radosnym i barwnym Korowodzie Panamskim z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Gliwicach do Areny Gliwice. Tam odbędzie się wspólna zabawa, która – jak zapowiadają organizatorzy – potrwa do białego rana.

Reklama

Co po ŚDM w Panamie?

Wydarzenia w duchu ŚDM w Panamie będą się odbywać nie tylko w dużych miastach. Rzepedź to wieś położona w województwie podkarpackim, leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. To właśnie tam w dniach 1-3 lutego odbędą się rekolekcje, podczas których młodzi z archidiecezji przemyskiej postarają się zanalizować słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka w czasie ŚDM w Panamie i wdrożyć je w swoją codzienność. – Nasze spotkanie zatytułowaliśmy „Replay. Panama” i jest to oryginalna propozycja, by zaraz po zakończeniu ŚDM w Panamie nie tylko przypomnieć, co wydarzyło się w tym czasie, ale przeanalizować i utrwalić słowa, które w Panamie przekaże nam sam Papież – wyjaśnia Damian Jung z Ruchu Światło-Życie w parafii w Iwoniczu, współorganizator rekolekcji. W planie wydarzenia oprócz katechez i spotkań w grupach jest wspólna Eucharystia, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czuwanie, śpiew, taniec i zabawa.

Dołącz i ty!

To tylko nieliczne z wielu propozycji dla młodych z całej Polski, by pomimo dużej odległości dzielącej Polskę od Panamy pozostać w duchowej łączności z młodymi pielgrzymami i we wspólnocie doświadczyć obecności żywego Boga. Spis miejsc wszystkich spotkań organizowanych w polskich miastach podczas trwania ŚDM w Panamie oraz szczegóły dotyczące dat, miejsc i zapisów dostępne są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM: www.kierunekpanama.pl w zakładce „newsy”. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy organizowane są wspólne spotkania, wybierz coś dla siebie i daj się zabrać w duchową podróż do Panamy!

2019-01-02 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Randka na kolanach

Kobieta i mężczyzna. Różne wychowanie, przyzwyczajenia, oczekiwania, wyobrażenia. Inny sposób myślenia. Oboje są tylko ludźmi. Choćby starali się ze wszystkich sił, będą krzywdzić się nawzajem. Jak mają zbudować jedność? Potrzeba pomocy Boga, który jest Miłością. On może ich nauczyć, jak dawać i przyjmować, jak kochać i jak wybaczać. Dlatego warto zapraszać Go do swojego związku

Jeśli kogoś kocham, myślę o nim codziennie. Warto więc również codziennie się za niego modlić. O to, by miał dobry dzień, był zdrowy itd., ale też o to, by stawał się coraz bardziej sobą – takim, jakiego stworzył Go Bóg. Warto też modlić się za siebie – o zdolność kochania drugiego człowieka i okazywania mu miłości w taki sposób, który będzie go budował. Na początku znajomości, w czasie zakochania i fascynacji drugim człowiekiem to może wydawać się bardzo proste. O wiele trudniej jest, gdy pojawiają się różnice zdań albo gdy zachowanie drugiego człowieka zaczyna poważnie irytować. Dlatego warto też otwarcie, własnymi słowami rozmawiać z Bogiem o tym, co piękne, i o tym, co trudne. Wtedy łatwiej zrozumieć swoje uczucia i motywacje oraz ocenić własne zachowanie. To może być dobry punkt wyjścia do poważnej rozmowy z drugim człowiekiem. Takie rozmowy z reguły nie są łatwe, jednak jeśli pewne rzeczy najpierw omówimy z Bogiem, zyskamy nową perspektywę, która później pomoże nam rozmawiać o trudnych sprawach w taki sposób, by nie ranić drugiej osoby, a zmiany zacząć od siebie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję