Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Jubileusz Hospicjum Santa Galla

2018-12-05 11:10

Ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 49/2018, str. IV-V

Ks. Krzysztof Hawro
Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego

Na potrzebę królowania Jezusa Chrystusa i obecność takich miejsc jak hospicjum w Łabuńkach Pierwszych zwrócił uwagę bp Mariusz Leszczyński podczas obchodów 20-lecia działalności hospicjum

U roczystość Chrystusa Króla Wszechświata była dniem dziękczynienia za 20 lat funkcjonowania hospicjum. W główne obchody rocznicowe wpisała się Eucharystia, której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Nie zabrakło też okolicznościowych spotkań oraz wystąpień. Przed uczestnikami rocznicowych obchodów wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 49/2018 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu.

Tagi:
jubileusz hospicjum

Hospicjum coraz wyżej – i bliżej

2018-11-14 11:43

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 46/2018, str. II

Hospicjum, na które Busko-Zdrój i okoliczne powiaty wyczekiwały latami, rośnie w górę. W nowym obiekcie miejsce znajdzie więcej pacjentów, niż przewidywano. Projekt zakładał ok. 60 łóżek, dodatkowo będzie jeszcze 12 – dzięki przekazaniu zaopatrzenia zewnętrznej firmie

TD
Prace przy budowie buskiego hospicjum posuwają się szybko

Zogromną radością patrzę na nadbudowywane piętro, to obiekt tak bardzo potrzebny i wyczekiwany przez wiele rodzin – mówi ks. Marek Podyma, dziekan buski i proboszcz parafii św. Brata Alberta, na terenie której buduje się hospicjum. Dodaje, że jest ogromnie wdzięczny osobom, które właściwie odczytały potrzebę czasu i otacza to dzieło modlitwą.

Budynek pnie się w górę

Kilkumiesięczne postępy w pracy widać gołym okiem. Początki listopada – to w zasadzie pierwsza kondygnacja – wznoszenie murów na wysokość pierwszego piętra. Każdego dnia przez lato i jesień na placu budowy krzątała się ekipa ludzi. – Wykonaliśmy wszystkie prace ocieplające, odwadniające (w piwnicach) oraz instalacyjne, kolejny etap to murowanie stropów – informuje Jarosław Zatorski – społeczny koordynator budowy hospicjum w Busku-Zdroju z ramienia Fundacji św. Brata Alberta. – Myślę, że przed zimą prace będą jeszcze bardziej zaawansowane – ocenia. Zdaniem Zatorskiego, działania przebiegają sprawnie i bez zakłóceń.

Tak szybki postęp robót był możliwy dzięki solidnemu zastrzykowi gotówki – ponad 10 mln zł unijnego dofinansowania przekazały władze województwa Fundacji Gospodarczej św. Brata Alberta – docelowo na dokończenie trwającej kilkanaście lat budowy hospicjum w Busku-Zdroju.

Początki były trudne. Pod koniec lat 90. Fundacja św. Brata Alberta rozpoczęła starania o budowę hospicjum.Dzięki organizowanym zbiórkom pieniędzy i pomocy sponsorów zostały wykonane prace za ponad 2 miliony złotych. Wskutek braku funduszy – budowę wstrzymano. Jedyną możliwością na dokończenie budowy było pozyskanie dużego dofinansowania z pieniędzy unijnych.

Hospicjum na szpitalnym piętrze

Dzięki inicjatywie Jarosława Zatorskiego i grupy wspierających go osób w 2017 r. przy buskim szpitalu powstało hospicjum tymczasowe, które razem z oddziałem ZOL jest w stanie przyjąć ponad 25 osób, ale to wciąż za mało. – Determinacja wielu ludzi pomogła na stworzenie tego rozwiązania tymczasowego i bardzo dobrych warunków dla chorych, ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Zachorowalność na nowotwory jest bardzo duża, nie chcemy nikogo pozostawiać bez pomocy, ci ludzie nie mogą czekać, nie mają czasu – tłumaczy Zatorski. – Dzisiaj do południa odebrałem dwa telefony z rozpaczliwą prośbą o przyjęcie, prosiłem Kielce o pomoc – dodaje.

Ponadto Fundacja św. Brata Alberta uruchomiła w marcu 2018 r. hospicjum domowe w trzech powiatach: buskim, pińczowskim i kazimierskim, z przeznaczeniem dla 45 osób. Opieka w domu chorego, przewidziana w ramach usługi hospicjum, jest dodatkową formą pomocy i uzupełnieniem działalności hospicjum tymczasowego.

Inwestycja budowy hospicjum stacjonarnego to koszt ponad 12 mln zł. Wkładem własnym Fundacji jest częściowy stan surowy obiektu oraz sprzęt już zakupiony do istniejącego hospicjum. Po zakończeniu robót budowlanych Fundacja będzie ubiegała się o pieniądze na zagospodarowanie terenu wokół budynku i zakup brakującego wyposażenia.

Planowany termin zakończenia całości inwestycji to 31 sierpnia 2020 roku.

Zbiórki, festyny, życzliwość Od uruchomienia Hospicjum w Busku-Zdroju w obrębie szpitalnego piętra minął rok.„Przeżyliśmy bardzo trudny, początkowy okres naszej działalności. Brakowało nam pieniędzy i lekarzy do pracy. Dzięki życzliwości wielu szlachetnych ludzi i sprzyjających nam instytucji przetrzymaliśmy najtrudniejszy czas i osiągnęliśmy małą stabilizację. Co prawda nadal musimy zabiegać w prośbach i zbiórkach o finansowe wsparcie, ale panujemy nad sytuacją” – można przeczytać na stronie internetowej buskiego hospicjum.

Jego twórcy są ogromnie wdzięczni za zbiórki w parafiach i festyny organizowane celem wsparcia inicjatywy, dziękują wszystkim anonimowym ofiarodawcom. Z 1% odpisu podatkowego uzyskano w sumie za 2017 rok ok. 38000 zł, z czego połowę tej kwoty z Urzędu Skarbowego w Busku-Zdroju (mniej niż w latach minionych).

Przez rok działalności objęto opieką 118 osób w hospicjum stacjonarnym i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, a także 70 osób w hospicjum domowym. I w sumie powstał spory zakład pracy, zatrudniający w różnym wymiarze czasu pracy ponad 40 osób.

Na uroczystej Mszy św. 5 października br. prezes Fundacji św. Brata Alberta Marian Jaworski podsumował roczny okres działalności Hospicjum w Busku i podziękował wszystkim za życzliwość i wsparcie.

No i niezawodni wolontariusze, trzeba o nich pamiętać. I tak np. z inicjatywy Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie, dzieci i młodzież z tej szkoły oraz miejscowi gimnazjaliści przeprowadzili kolejną akcję na rzecz pomocy dla buskiego Hospicjum. Wydarzyło się to w odpust parafialny w Pacanowie, 14 września br. Ze sprzedaży ciast uzyskano ponad 5000 zł.

Małgorzata Stańczyk – dyrektor szkoły i członkowie wolontariatu, tak to wspominają: – Akcja ta odbyła się już po raz drugi. Podbudowani pozytywnym odzewem mieszkańców parafii podczas poprzedniej zbiórki, postanowiliśmy kolejny raz włączyć się w pomoc potrzebującym. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli, którzy upiekli pyszne ciasta, uczniów oraz ofiarności parafian i gości ostateczny efekt przeszedł nasze oczekiwania. Zebraliśmy kwotę 5140 zł i 10 euro. Wzięciem cieszyły się również słodkie bułki i pączki, które przekazał Henryk Wawrzyniec, za co serdecznie dziękujemy.

I tak ziarnko do ziarnka... Jeszcze półtora roku do pełnej realizacji zadania. Czy mogą nie czuwać nad nim Anioły? Albo św. Brat Alberta i św. Matka Teresa z Kalkuty...? – Świat choroby jest światem, który towarzyszy dziejom ludzkości. Pan Jezus mówił, że biednych, chorych i cierpiących zawsze będziecie mieć u siebie. To jest ten świat, który nam przypomina, że jesteśmy tymi, którzy tylko przechodzą przez ziemię. Z punktu widzenia wiary wiemy, że nie jest to bezsensowne – mówił przed rokiem podczas otwarcia hospicjum, bp Jan Piotrowski.

W obrębie województwa świętokrzyskiego istnieje tylko jedno hospicjum stacjonarne – w Kielcach, zbudowane przez Caritas kielecką i oddane do użytku wiosną 2014 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Medal 100-lecia KUL dla o. Wacława Hryniewicza OMI

2018-12-11 21:26

oblaci.pl, pgo / Lublin (KAI)

Z okazji 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Rada Wydziału Teologii uhonorowała zasłużonych pracowników uczelni pamiątkowymi medalami. Wśród nagrodzonych znalazł się wieloletni pracownik naukowy KUL-u – o. prof. dr hab. Wacław Hryniewicz OMI – teolog, ekumenista oraz współtwórca i wieloletni dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL. Uroczystości odbyły się 11 grudnia 2018 roku w Lublinie, w auli uniwersyteckiej. Odznaczenie wręczył rektor KUL-u, ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.

W liście skierowanym do prowincjała, dziekan Wydziału Teologii – ks. prof. KUL dr hab. Sławomir Nowosad podkreślił, że uniwersytet nadaje o. Hryniewiczowi to okolicznościowe odznaczenie “w dowód uznania dla wieloletniej pracy naukowo-dydaktycznej na Wydziale Teologii KUL”. Ze względu na stan zdrowia i podeszły wiek o. Wacława, uhonorowany teolog nie mógł odebrać medalu osobiście. Na prośbę ojca prowincjała, który przebywa w tych dniach w Luksemburgu i Monachium, odznaczenie odebrał o. Lucjan Osiecki OMI – superior domu zakonnego oblatów w Lublińcu, do którego od czerwca br. należy o. Hryniewicz.

o. prof. dr hab. Wacław Hryniewicz OMI (ur. 1936) – Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej, jest wybitnym teologiem i ekumenistą, znawcą teologii prawosławnej. Przez wiele lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL i wieloletni jego dyrektor (do 2005 roku). Konsultor Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie (1979-1984), Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym (1980-2005) oraz członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (1980-2005). Autor wielu artykułów naukowych oraz książek teologicznych. Teolog szukający i odważny, a przy tym wierny Kościołowi. Otrzymał szereg nagród: im. księcia Konstantego Ostrogskiego (Białystok-Supraśl 1994), im. św. Brata Alberta (Warszawa 1994), im. Jana Długosza (Kraków 2004), im. Ks. Józefa Tischnera (Kraków 2005), a także odznaczenia: medal im. Anny Kamieńskiej (Gdańsk 1994), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Warszawa 2004).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem