Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 14/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalny Dzień Młodzieży

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. obchodzimy Diecezjalny Dzień Młodych, który jest naszą diecezjalną celebracją XVIII Światowego Dnia Młodzieży.

Program Diecezjalnego Dnia Młodzieży

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedziela 13 kwietnia

8.30-10.00 - Kino Grunwald - miejsce zgłoszeń wszystkich uczestników. Uczestnicy wpłacają 2 zł, otrzymują identyfikatory i różańce.

10.00-10.15 - powitanie uczestników w kościele garnizonowym.

10.30-12.00 - uczestnictwo w jednym z siedmiu spotkań.
1. Dyskusja na temat zagrożeń wśród młodzieży - narkomania - Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wielkie Garbary 9.
2. Dyskusja panelowa - "Co nam w duszy gra... Kościół Trzeciego Tysiąclecia" - w dyskusji uczestniczy bp Andrzej Suski i zaproszeni goście: Wojtek Zaguła, Halina Mazurek, prowadząca Maria Mazurkiewicz - Kino Grunwald, ul. Warszawska.
3. Przedstawienie "Dlaczego?", Teatr "Ćmy", reżyser Tadeusz Misiaszek - Dom Muz, ul. Podmurna 1/3. Spektakl porusza problemy młodego człowieka. Nie daje wyjaśnienia wprost, ale poprzez ciąg symbolicznych i realistycznych scen pozwala widzom samodzielnie udzielić odpowiedzi "dlaczego?". Po spektaklu z widzami dyskusja.
4. "Koncert Pokoju" - zespoły młodzieżowe - Liceum Ogólnokształcące nr 1, ul. Zaułek Prosowy 1.
5. Przedstawienie "Wieczernik" wg Ernesta Brylla - aula Centrum Kształcenia Ustawicznego, pl. św. Katarzyny 8.
6. Przedstawienie "Nasz Prymas" - Teatr Baj Pomorski. Sztuka, napisana i wykonana przez młodzież z KSM-u, przedstawia postać Prymasa widzianego okiem dzisiejszego młodego człowieka "napisałbyś inną sztukę, ale pozwól nam pokazać naszego Prymasa"- autor i reżyser sztuki.
7. Spotkanie modlitewne młodzieży - Modlitwy Taizé - Centrum Dialogu Społecznego, ul. Łazienna 22.

12.30 - spotkanie młodzieży przed katedrą Świętych Janów. Poświęcenie palm - procesja (proszę o zabranie ze sobą palm).

Reklama

13.00-14.00 - Msza św. w katedrze transmitowana przez TV Polonia.

14.00 - poświęcenie różańców, wręczenie nagród uczestnikom konkursu.

14.30-16.00 - czas obiadu - stołówka studencka UMK, ul. A. Mickiewicza.

16.00-18.00 - koncert zespołu "Rewolucja" - kościół Ojców Redemptorystów.

Istnieje możliwość indywidualnych zgłoszeń 13 kwietnia w godz. 8.30-10.00 w Kinie Grunwald.
Zgłoszenia i pytania można kierować pod adresem:
Ks. Bogdan Kołodziejczyk, ul. Rydygiera 21, 87-100 Toruń; tel. (0-56) 659-03-48, 0 606 46 -72- 91 lub kolbogdan@poczta.onet. pł

Dekanat Bierzgłowo

"Radosnym Panie!"

To tytuł wiersza napisanego przez bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Dachau w 1943 r., który się rozpoczyna od słów: "Radosnym Panie! Nie siedzę bezczynnie/ Z Chrystusa życiodajną łącząc się ofiarą,/ Gdy bracia moi za Ojczyznę walczą.../ Więc, że więzień za Ojczyznę walczyć może.../ Radosnym, Boże! [...]".
Ożywianie kultu bł. ks. Stefana Wincentego pomaga odkrywać tę samą radość w dzisiejszej trudnej rzeczywistości. Stąd płynie szczególna radość i wdzięczność za dar relikwii, które 4 marca otrzymała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecz-nie, przy której funkcjonuje ośrodek rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie. Relikwie przekazał kustosz sanktuarium bł. ks. S. W. Frelichowskiego w Toruniu - ks. prał. J. Nowakowski podczas Mszy św. koncelebrowanej wraz z kapłanami z dekanatu bierzgłowskiego. Już następnego dnia w Środę Popielcową relikwie zawędrowały do sąsiedniej parafii w Łążynie, gdzie na wszystkich Mszach św. wierni mogli rozpocząć Wielki Post, rozważając głęboką radość i pokój płynący z posługi bł. ks. Stefana Wincentego w obozach koncentracyjnych.
Natomiast w sobotę 8 marca wspólnoty oazowe przeżywały szczególną Drogę Krzyżową. Rozpoczęliśmy nasze rozważania przy Forcie VII, gdzie był początek drogi obozowej bł. ks. Frelichowskiego. Następnie przy pięknej pogodzie, którą odebraliśmy jako szczególny znak Bożej dobroci, rozważaliśmy kolejne stacje, idąc lasami na Barbarkę. Tam, na cmentarzu wśród mogił pomordowanych mieszkańców Torunia i okolic w czasie wojny, zakończyliśmy Drogę Krzyżową oddaniem czci relikwiom bł. ks. Frelichowskiego. Duchowy związek Patrona Harcerstwa Polskiego z ruchem oazowym jest bardzo głęboki. Założyciel Ruchu Światło-Życie sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki sam był harcerzem przed wybuchem wojny. W 1954 r. , w czasach stalinowskiego terroru, zorganizował 15-dniowe rekolekcje dla ministrantów na wzór obozu harcerskiego. Ideały i styl pracy harcerskiej jest odtąd głęboko wpisany w duchowość oaz. Mamy więc mocne podstawy do kultu bł. ks. Stefana Wincentego w środowisku oaz dziecięcych, młodzieżowych i rodzin.

Reklama

Ks. Wacław Dokurno

Dekanat Brodnica

Gorzkie Żale z Antoniną Krzysztoń

Gorzkie Żale w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu były szczególną modlitwą brodniczan. W koś-ciele pw. św. Katarzyny wraz z całą Brodnicą modliła się piosenkarka Antonina Krzysztoń. Spotkanie to zostało zainicjowane modlitwą przez Brodnicki Ośrodek Caritas. Brodnicka Caritas chciała w ten sposób podziękować całej społeczności brodnickiej za ciepło, pomoc, jakie od mieszkańców miasta dotychczas otrzymała. Wspólna modlitwa ubogacona śpiewem Artystki zgromadziła w kościele wiele osób; także młodzież z miejscowych szkół gimnazjalnych i licealnych, która brała czynny udział w występie pani Antoniny. Wzdłuż głównej nawy rozwinięte było płótno, na którym młodzież ustawiła palące się świece jako symbol modlitwy zanoszonej w ciągu naszego życia do Boga. Oby takich świec było w naszym życiu jak najwięcej.

Rafał Żurawski

Dekanat Rybno

Półkolonie w Rybnie

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie zorganizowała w pierwszym tygodniu ferii półkolonie, w których udział wzięło ponad 100 dzieci. Zajęcia odbywały się w hali sportowej pod okiem nauczycieli. Dzieci chętnie brały udział w zabawach oraz konkursach sportowych i plastycznych. Każdy dzień zaczynał się poczęstunkiem, a kończył obiadem, który w grupie smakował wyśmienicie.

Reklama

Kleryk Krystian Bółkowski

Dekanaty toruńskie

"Szukając miłości..."

Właśnie pod tym hasłem 7 marca br. odbyła się kolejna już Droga Krzyżowa ulicami osiedla Koniuchy na terenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu. Członkowie wszystkich ruchów i grup działających w parafii kolejno odczytywali rozważania i dźwigali krzyż ulicami naszego osiedla. Licznie zgromadzeni wierni, w liczbie ponad 600 osób, trzymając w ręku zapalone świece, dali czytelne świadectwo swojej wiary. Ta swoista manifestacja obecności Chrystusa w naszym życiu stała się okazją do uświadomienia sobie wielkiej potrzeby prawdziwej, bezinteresownej i gotowej do poświęceń miłości w naszych szkołach, miejscach pracy, rodzinach i sercu każdego z nas. Kolejne stacje, coraz bardziej zatapiając nas w Męce Zbawiciela, przybliżały nas nie tylko do Chrystusa, ale także do siebie. Oby ta modlitwa nie tylko na długo pozostała w naszej pamięci, ale przede wszystkim przynosiła zbawienne owoce w naszym codziennym życiu - owoce prawdziwej pięknej i miłosiernej miłości.

Ks. Tomasz Drzymalski

Wkrótce

"Wolność wewnętrzna człowieka a sakrament pojednania"

Duszpasterstwo Akademickie Wydziału Teologicznego UMK zaprasza studentów i pracowników wyższych uczelni Torunia na spotkanie dyskusyjne z bp. dr. Józefem Szamockim. Tematem dyskusji będzie: "Wolność wewnętrzna człowieka a sakrament pojednania". Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia br. o godz. 19.00 w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu (ul. Łazienna 22).

Ks. Marian Tomasz Kowalski

Duszpasterz Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu

Rekolekcje dla świeckich pracowników Duszpasterstwa Rodzin

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Toruńskiej urządza w dniach 25-27 kwietnia br. w Diecezjalnym Centrum Kultury w zamku bierzgłowskim rekolekcje dla świeckich pracowników poradnictwa rodzinnego i ich małżonków. Początek w piątek o godz. 17.30, zakończenie obiadem w niedzielę. Rekolekcje poprowadzi o. Józef Gęza, redemptorysta z Grodna. Koszt - 80 zł od osoby. Zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do Diecezjalnego Centrum Kultury w zamku bierzgłowskim (tel. 0-56 674 -06- 22) lub do Kurii Diecezjalnej.

Ks. Józef Nowakowski

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję