Reklama

Mass Media w Diecezji Tarnowskiej

Pomysł prezentacji mediów służących tarnowskiemu Kościołowi pojawił się wiosną br. To w trakcie pierwszego posiedzenia Komisji ds. Mediów zauważono m.in., że jednym z regulaminowych celów trwającego Synodu jest wykorzystanie środków komunikacji społecznej w dziele ewangelizacji. Komisja zdecydowała, iż istotną sprawą jest reaktywacja w diecezji tarnowskiej Dnia Środków Społecznej Komunikacji. W ramach tej inicjatywy przedstawiciele redakcji diecezji tarnowskiej zdecydowali się zaprezentować nawzajem, przybliżając odbiorcom; czytelnikom, słuchaczom i widzom lokalne i regionalne media. Zachęcamy do lektury przygotowanych prezentacji, a nade wszystko do zainteresowania wartościowymi treściami, które za pośrednictwem tych mediów są upowszechniane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezji tarnowskiej

Od 25 lat w diecezji tarnowskiej jest wydawana lokalna edycja „Gościa Niedzielnego”, najpoczytniejszego katolickiego tygodnika opinii w Polsce.

Tygodnik zaprosił do diecezji biskup tarnowski Józef Życiński, a pierwszy numer „Gościa Tarnowskiego” ukazał się 29 sierpnia 1993 r. „Gość Tarnowski” jest pamięcią diecezji. Rejestruje religijne bogactwo życia lokalnego Kościoła w wymiarze diecezjalnym i parafialnym. Przedstawia inicjatywy ewangelizacyjne, promuje katolickie stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty. Priorytetem dziennikarskiej pracy jest towarzyszenie ludziom młodym w rozeznawaniu ich drogi życia i powołania. Jako tygodnik religijno-społeczny nie zaniedbuje ludzi ubogich oraz tych, którzy przychodzą im z pomocą. Jest także strażnikiem kulturowego dziedzictwa diecezji tarnowskiej. Przybliża bogactwo kultury materialnej i duchowej diecezji, historię lokalnych społeczności, piękno przyrody i zabytków przeszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redakcja/kontakt: ks. Zbigniew Wielgosz, kierownik oddziału; e-mail: zbigniew.wielgosz@gosc.pl; tel. 666 830 805.

Katolicka Agencja Informacyjna

KAI na polskim rynku medialnym jest dla dziennikarzy podstawowym źródłem informacji o Kościele – również tarnowskim.

O życiu Kościoła tarnowskiego KAI informuje na bieżąco. Jest ona drugą, co do wielkości, agencją religijną w Europie, pierwszą i największą na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Codzienne serwisy informacyjne KAI, przygotowywane przez dziennikarzy specjalizujących się w tematyce religijnej, docierają do niemal wszystkich większych redakcji w Polsce. KAI działa pod auspicjami Konferencji Episkopatu Polski.

O tym, co dzieje się w diecezji tarnowskiej, można przeczytać na https://ekai.pl. Depesze KAI dwa razy dziennie mogą także docierać do diecezjan za pośrednictwem Internetowego Dziennika Katolickiego. Korespondentką KAI w diecezji tarnowskiej jest Ewa Biedroń, dziennikarka radia RDN Małopolska. Z diecezjalną korespondentką KAI w Tarnowie można się kontaktować mailowo: ewa@rdn.pl.

Reklama

Niedziela Małopolska/Tarnowska

Od wiosny 2018 roku „Niedziela” na stałe zagościła w parafiach Kościoła tarnowskiego, tym samym na jej łamach wyodrębniono specjalne miejsce na tematy dotyczące naszej diecezji.

Gdy ponad 12 lat temu kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski, zapraszał Tygodnik Katolicki „Niedziela” do archidiecezji krakowskiej, zaproponował, aby lokalnemu dodatkowi nadać tytuł „Niedziela Małopolska” (NM). Wyjaśnił, że edycja powinna służyć nie tylko Kościołowi krakowskiemu, ale sięgać dalej na południe Polski. Zespół krakowski stara się tę ideę realizować, publikując materiały dotyczące również Kościoła tarnowskiego. Zadaniem regionalnych dodatków „Niedzieli” jest przede wszystkim służenie lokalnym Kościołom, w tym pokazywanie dobrych przykładów zachęcających do naśladowania.

Wiosną 2018 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż wyraził zgodę na stałą obecność „Niedzieli” w parafiach Kościoła tarnowskiego. Od tamtej pory redakcja przeznaczyła na łamach NM specjalne miejsce na tematy dotyczące diecezji tarnowskiej. Co tydzień publikowane są teksty opisujące bogactwo i różnorodność tarnowskiego Kościoła. Towarzyszy im zawsze myśl bp. Andrzeja Jeża, bo przypominanie nauczania Pasterza pomaga formować człowieka.

Redakcja/kontakt: Maria Fortuna-Sudor – redaktor odpowiedzialna NM; adres: www.niedziela.pl (w zakładce edycji małopolskiej jest osobne miejsce poświęcone diecezji tarnowskiej); tel. 605 825 450, mail: redakcja.krakow@niedziela.pl.

Portal Diecezji Tarnowskiej

Dla wielu jest to pierwsze i najszybsze źródło multimedialnych informacji o diecezji tarnowskiej, a jako że Internet nie zna granic, dostępne jest ono na całym świecie.

Reklama

Informacje z życia Kościoła tarnowskiego, zapowiedzi wydarzeń, kalendarium Pasterza – to wszystko można znaleźć na Portalu Diecezji Tarnowskiej (PDT). Obok relacji z najważniejszych kościelnych wydarzeń, są tutaj też zapowiedzi tego, co będzie się działo w najbliższych miesiącach. Na Portalu znajdują się również informacje dotyczące działalności Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i wszystkich instytucji diecezjalnych. Na bieżąco zamieszczane są komunikaty kurialne oraz kalendarium Biskupa Tarnowskiego.

W skład Portalu Diecezji Tarnowskiej wchodzi Redakcja Mediów Internetowych, do której należą: redakcja diecezjalnego profilu facebookowego, Twittera, kanału YouTube oraz Flickra.

Redakcja/kontakt: www.diecezja.tarnow.pl; email: redakcja@diecezja.tarnow.pl, ks. Marian Kostrzewa – redaktor naczelny PDT i Redakcji Mediów Internetowych, e-mail: mariankostrzewa@op.pl; tel. 600 856 170.

Promyczek Dobra i Mały Promyczek

„Promyczek Dobra” jest miesięcznikiem znanym w całej Polsce a nawet za granicą. Od kilku lat towarzyszy mu młodszy brat „Mały Promyczek”. „Promyczki” to mnóstwo inicjatyw, idei, wydarzeń, które dziecięcy świat czynią naprawdę wielkim.

„Promyczek Dobra” adresowany jest do dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Ukazuje się w Nowym Sączu od 1991 r. i jest drugim (co do wielkości nakładu) miesięcznikiem dla dzieci w Polsce. Blisko 1000 egzemplarzy „Promyczka” dociera do polonijnych dzieci w krajach Europy Zachodniej.

Na 28 stronach czasopisma podejmowane są tematy związane z szeroko pojmowaną edukacją polonistyczną, z wiedzą ogólną o Polsce i świecie, no i oczywiście z formacją religijną. Wszystko to przedstawiane jest z wykorzystaniem różnorodnych form: prozy, poezji, rebusów, krzyżówek oraz cieszących się obecnie dużą popularnością komiksów. Do miesięcznika dodawane są sprawiające dzieciom wiele radości płyty czy różnego rodzaju gadżety.

Reklama

Redakcja/kontakt: Ks. Andrzej Mulka – dyrektor wydawnictwa i redaktor naczelny; a.mulka@promyczek.pl tel. +48 696 458 279.

RDN Małopolska RDN Nowy Sącz

Audycje, informacje, transmisje poświęcone życiu Kościoła tarnowskiego i regionu – to wszystko można usłyszeć w Radiu RDN. Rozgłośnia diecezjalna jest lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w południowej Polsce.

Radio, które działa od 1993 roku, nadaje całodobowy program we wschodniej części Małopolski oraz zachodniej Podkarpacia, obejmując swym zasięgiem 1,5 mln potencjalnych słuchaczy. RDN jest radiem informacyjno-muzycznym, ewangelizacyjnym i stacją, która promuje w Polsce muzykę chrześcijańską. Radio jest obecne na wszystkich ważnych uroczystościach religijnych i regionalnych. W programie, obok codziennej Mszy Świętej, są także Koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwa różańcowa. Dziennikarze i reporterzy stacji przygotowują Wiadomości RDN, programy religijne i publicystyczne. Natomiast programy autorskie to m.in. promocja kultury, historii, nauki i pokazywanie ludzi z pasją. Radio tworzy ok. 50 osób.

Rozgłośnia posiada wóz transmisyjny umożliwiający nadawanie relacji z dowolnego miejsca w Polsce czy w Europie. Stacja należy do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. RDN wspiera pomysły i działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, organizuje i włącza się w akcje charytatywne.

Redakcja/kontakt: RDN Małopolska, ul. Bema 14, 33-100 Tarnów; tel. 14 627 50 50; email: info@rdn.pl; częstotliwość: 103,6; RDN Nowy Sącz, pl. Kolegiacki 4, 33-300 Nowy Sącz; tel. 18 449 06 00 email: sacz@rdn.pl częstotliwość: 101,2; 105,1; 88,3 FM strona internetowa: http://www.rdn.pl/ Ks. Piotr Adamczyk – dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, tel. 882 430 671.

Reklama

SYNAJ.TV

Synaj.tv to telewizja internetowa, w której pracują młodzi dla młodych.

Działanie Synaj.tv widać było już na ŚDM w Krakowie (Diecezjalne Biuro Medialne). Od tamtej pory telewizja się rozwinęła: szuka głębiej i dalej. Misją Synaj.tv jest dzielić się tym, co jest wartościowe i co może wypełnić życie zwłaszcza młodego człowieka. Dobre wartości nie ograniczają się jedynie do murów kościoła. Redakcja, zrzeszająca 20 młodych ludzi, wychodzi z założenia, że życie chrześcijanina może być ciekawe i pełne pasji.

Redakcja/kontakt: Bernadetta Cich – redaktor odpowiedzialna; www.synaj.tv; email: synaj@synaj.tv.

Więcej szczegółów na temat prezentowanych mediów znajduje się na stronie internetowej www.niedziela.pl w zakładce Niedzieli Małopolskiej.

2018-09-12 10:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. A. Przybylskiego: w Kościele spotykamy się ze Zmartwychwstałym pod postacią Chleba i Wina

2024-03-29 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

31 marca 2024, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję