Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie na Drogę Krzyżową

Wynalazek miłości

Dzisiejszy świat stawia chrześcijan często w sytuacji zdezorientowania wobec różnych skrajnych propozycji. Jednak z łatwością można dostrzec, że współczesny człowiek pragnie żyć autentycznym życiem duchowym i intensywnym życiem modlitwy. Choć trudna to droga, z zadowoleniem pozwalamy Bogu prowadzić się niezrozumiałymi dla siebie ścieżkami.
Za nami kolejna już Środa Popielcowa, gdy tak licznie nawiedzamy nasze świątynie. Wyraźnie czekamy na ten moment. Co nas w nim pociąga? Dlaczego w ten zwykły dzień stajemy tak licznie w kolejce do posypania głowy popiołem? Strach, lęk, obawa czy tylko tradycja? A może potrzeba miłości? "Czas się już wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15). Wezwanie do nawrócenia przyjmujemy jako ważne. Nie opuszcza nas jednak zakłopotanie, nie czujemy się bowiem zatwardziałymi grzesznikami. Jak mamy to nawrócenie realizować, jak się do tego zabrać? Tym bardziej, że wydaje nam się, jakbyśmy nie byli na złej drodze. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że trzeba by nam niejedno poprawić, ale w zasadzie jesteśmy przekonani, że tak źle z nami jeszcze nie jest.
Droga Krzyżowa - chwile w roku wyjątkowe, to czas zatrzymania, zadumy i medytacji. Męka nieopisana, niesłychana w swej perfidii. A z drugiej strony, upragniona, oczekiwana i poszukiwana. Na tej drodze Bóg szuka sposobu dotarcia do nas. I znajduje - swoje cierpienie. W życiu każdego z nas istnieje Droga Krzyżowa, którą przeżyliśmy w wyjątkowy sposób, na której dokonało się wiele cennych przemyśleń, po której mogliśmy ruszyć na nowo w nasze codzienne życie. Dla wielu zielonogórzan było to być może któreś z nabożeństw odprawianych na drogach parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego. Późnym wieczorem, kiedy przenika zimno, wieje wiatr, a czasem pada śnieg, my wczuwamy się w Chrystusową mękę. Opuszczamy mury świątyni, by przejść tętniącą szumem samochodów drogą i zanurzyć się w prawie uśpione osiedle. Stacje Drogi Krzyżowej wyznacza nam niesiony krzyż na tle nocnego już nieba.
Zapraszamy wszystkich na spotkanie z Bogiem cierpiącym. Nasza Droga Krzyżowa, którą odprawiamy za całe miasto, rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 20.00. Wyruszymy z kościoła przy ul. Źródlanej w kierunku krzyża misyjnego na osiedlu Zastalowskim. Przyznajmy się publicznie do Jezusa.
Tajemnica mocy cierpienia spoczywa w tym, że potrafi ona wpłynąć na wnętrze człowieka bez uchybienia, bez naruszenia jego wolności. To nowy rodzaj energii, wypracowany w krwawym trudzie, to wynalazek miłości, to łaska postawiona do naszej dyspozycji. Pójdźmy śladem Jego utrudzonych stóp, a krzyże naszego życia włączmy w Chrystusową mękę. Niosąc w sobie ciszę i pewność Prawdy, radośni wrócimy do naszych domów.

Reklama

Urszula Furtak

Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód-Zachód"

11 koncertów w 5 miastach

Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód - Zachód" są jednym z najważniejszych festiwali muzycznych pogranicza. Razem z Frankfurckimi Dniami Muzyki tworzą Dni Muzyki nad Odrą. Od wielu lat oba festiwale ściśle ze sobą współpracują, realizując hasło festiwalu "wszyscy ludzie będą braćmi". W czasie trwania Dni Muzyki nad Odrą po obu stronach granicy odbywa się około 30 koncertów. Na festiwalu "Wschód-Zachód" w tym roku gościć będą przedstawiciele: Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Austrii, Czech i Włoch. W czasie trwania 11 koncertów (7 w Zielonej Górze i po jednym w Sulechowie, Słubicach, Frankfurcie nad Odrą i Cottbus) wystąpią 4 orkiestry, 3 chóry i 15 solistów. Koncerty poprowadzi 7 dyrygentów z Polski, Niemiec, Czech, Austrii i Ukrainy. Ogółem na festiwalu gościć będzie około 350 wykonawców. W ramach Spotkań odbędą się dwa koncerty w nowo budowanej sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego (MCM) Wschód-Zachód w Zielonej Górze.
Inauguracja Spotkań odbyła się 14 marca w Zielonej Górze. Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Chrstiana Schulza (Niemcy) wraz z Alexandrem da Costa - skrzypce (Kanada) wykonali Cztery pory roku A. Vivaldiego oraz Symfonię Jowiszową C-dur W. A. Mozarta.
Kolejne koncerty odbędą się w następujących terminach:
29 marca, godz. 19.00; Collegium Polonicum Słubice - Koncert symfoniczny
dyrygent: Czesław Grabowski, soliści: Klaudyna Schulze-Broniewska - skrzypce, Christian Krech - klarnet, Thomas Georgi - wiolonczela, Eckhard Schulze - waltornia; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej Chór "Adoramus", w programie utwory: M. Spisak, F. A. Rösler-Rosetti, J. M. Molter, G. G. Gorczycki, M. Bruch.
4 kwietnia, godz. 19.00; Sala FZ - Koncert kameralny
dyrygent: Tomas Koutnik, solista: Richard Reiprich - fortepian, Orkiestra Kameralna ze Zlina (Czechy), w programie: J. Zach - Symfonia A-dur, J. Haydn - Koncert fortepianowy D-dur, A. Dworzak - Serenada E-dur op. 22, W. A. Mozart - Adagio i fuga c-moll.
5 kwietnia, godz. 19.00; Sala MCM - Zakończenie XII Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód-Zachód
dyrygent: Czesław Grabowski, soliści: Marina Jaszwili - skrzypce (Rosja), Claus Reichardt - wiolonczela (Niemcy), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej i Orkiestra Kameralna ze Zlina (Czechy), w programie: J. Brahms - Koncert podwójny a-moll, P. Czajkowski - V Symfonia e-moll.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bard

Rokitno

Dekretem z 11 lutego biskup diecezjalny Adam Dyczkowski ustanowił przy bazylice mniejszej w Rokitnie Centrum Diecezjalnej Rodziny Różańcowej. W dekrecie tym czytamy, iż motywacją takiej decyzji jest troska "o dalszy rozwój Ruchu Modlitewnego Żywy Różaniec w diecezji, o który jest tak bardzo zatroskany Ojciec Święty Jan Paweł II". Dalej bp Adam Dyczkowski pisze: "Ufam, iż - zgodnie z życzeniem Ojca Świętego - Różaniec i w naszej diecezji prowadzić będzie do samego serca życia chrześcijańskiego i da powszechną i owocną sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji oraz formacji Ludu Bożego i nowej ewangelizacji".

Reklama

Żary

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem pasyjnym nierozerwalnie związanym z przeżywaniem Wielkiego Postu. Tradycję "ulicznych" Dróg Krzyżowych pielęgnuje parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. W okresie Wielkiego Postu zostały zorganizowane - podobnie, jak w roku ubiegłym - uliczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej w wioskach przynależących do parafii: w Kadłubi odbyła się 14 marca, w Grabiku - 21 marca. Natomiast w Marszowie odbędzie się dopiero 4 kwietnia, początek o godz. 20.00. Uliczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Żarach odbędzie się w piątek przed Niedzielą Palmową - 11 kwietnia.

Zielona Góra

17 marca rozpoczęła się ewangelizacja satelitarna ProChrist 2003. Dzięki satelicie z niemieckiego Essen Słowo Boże docierało do ponad 1200 miejsc w Europie. W Zielonej Górze ewangelizacja satelitarna odbierana była w kaplicy przy ul. Długiej 8. Ta nowoczesna forma głoszenia Ewangelii organizowana jest co dwa lata, za każdym razem z innego miejsca w Europie. W olbrzymiej hali widowiskowej w Essen przez siedem dni o tej samej porze gromadziło się kilka tysięcy ludzi, by słuchać kazań kapłana Ulricha Parzanego, oglądać scenki teatralne, pantomimę, słuchać muzyki gospel. Za pośrednictwem satelity przekaz docierał również do 17 państw w całej Europie, m.in. do Francji, Węgier Chorwacji, Szwecji, Rosji oraz Polski. Według ks. Dariusza Lika, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej - jednego z organizatorów imprezy - założeniem ewangelizacji jest dotarcie do ludzi, do ich sumień, gdyż po Mszy św. czy lekcjach religii zapominają oni o Bożych przykazaniach.

Do Rzymu

Rada Stała Episkopatu Polski w dniu 18 lutego zainicjowała Narodową Pielgrzymkę do Rzymu, która będzie narodowym dziękczynieniem za 25 lat posługi Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. W niedzielę, 18 maja, pielgrzymi wezmą udział w kanonizacji dwojga Polaków: bł. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Urszuli Ledóchowskiej. Także pielgrzymi z naszej diecezji udadzą się do Rzymu. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 15-23 maja. W programie: Wenecja, Rzym, Monte Cassino, San Giovanni Rotondo, Asyż, Padwa. Koszt - 1350 zł i ok. 50 euro za wstępy. Zgłoszenia można kierować do księży proboszczów lub bezpośrednio do diecezjalnego koordynatora pielgrzymki ks. Józefa Popiela (pl. Powstańców Wlkp. 2, Zielona Góra, tel. 324-61-75, 0-601 778-427).

Jednym zdaniem

W dniach od 7 do 9 marca w Borowicach koło Karpacza młodzież z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach uczestniczyła w spotkaniu rekolekcyjnym pt. Weekend z Jezusem.

9 marca w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze ks. inf. Mieczysław Marszalik przewodniczył Mszy św. z cyklu spotkań Miłosierdzie Boże w rodzinie.

13 marca na Jasnej Górze bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas pielgrzymki formacji braci zakonnych.

15 marca bp Paweł Socha poprowadził w Paradyżu spotkanie formacyjne dla neoprezbiterów.

15 marca bp Edward Dajczak spotkał się w Warszawie z Radą Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli. W spotkaniu wziął udział także ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz, diecezjalny duszpasterz nauczycieli.

W dniach od 16 do 18 marca w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiegiego w Zielonej Górze odbyły się rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, które poprowadził o. Jan K. Brzana, karmelita bosy z Łodzi.

18 marca bp Adam Dyczkowski spotkał się z don Giovani Giuseppe i s. Sereną Cavalino, przełożonymi generalnymi Cichych Pracowników Krzyża.

18 marca w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze odbył się wykład s. dr Elżbiety Sozańskiej pt. Aktualność systemu wychowawczego bł. Urszuli Ledóchowskiej u progu III tysiąclecia.

19 marca w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Zielonej Górze odbył się wieczór filmowo-dyskusyjny pt. Parapsychologia. Organizatorem spotkań jest Ośrodek Informacji o Sektach.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję