Reklama

drogi do świętości

Męskie kroki do świętości

2018-05-16 11:23

Jarosław Kumor
Niedziela Ogólnopolska 20/2018, str. 54-55

www.odwazni.pl

Zaczęli rok temu. Postanowili sprawdzić, czy mężczyźni w ogóle na coś takiego pójdą. Bez promocji w projekcie uczestniczy dziś 1000 facetów. Codziennie się formują stawiając małe kroki do wielkiego celu. Do świętości. Taki właśnie jest cel DROGI ODWAŻNYCH

W swojej ostatniej adhortacji „Gaudete et exsultate” papież Franciszek ogłasza dobrą nowinę całemu Kościołowi i każdemu z jego członków z osobna: świętość jest dla ciebie! Mężczyzna odruchowo zapyta: jak mam do niej dążyć? Droga Odważnych jest odpowiedzią na to pytanie, o ile wejdzie się na tę drogę w stu procentach. Skąd to wiem? Ze świadectw uczestników.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 20/2018 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu.

Franciszek: chrześcijanie mają ukazywać światu ogrom Bożej miłości

2018-05-27 12:32

st (KAI) / Watykan

Chrześcijanie mają ukazywać światu ogrom Bożej miłości – zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież skoncentrował się w nim na wyjaśnieniu sensu uroczystości Trójcy Świętej.

Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek podczas cotygodniowej modlitwy „Anioł Pański”

Franciszek zaznaczył, że uroczystość Trójcy Świętej ma nam pomóc w kontemplowaniu i uwielbianiu tajemnicy Boga będącego jednością trzech Osób: Ojca, Syna i Ducha Świętego, Boga, który jest Miłością, a który daje nam darmo swoje życie i prosi, abyśmy je szerzyli w świecie.

Papież wskazał, że wiara chrześcijańska jest wiarą „w Miłość, która stworzyła wszechświat i zrodziła lud, stała się ciałem, umarła i powstała z martwych dla nas, a jako Duch Święty wszystko przekształca i doprowadza do pełni”. Natomiast misją jaką powierza nam Bóg jest głoszenie i dawanie świadectwa wszystkim Jego Ewangelii i w ten sposób poszerzanie komunii z Nim i wypływającej z niej radości.

"Zatem uroczystość Trójcy Przenajświętszej każe nam kontemplować tajemnicę Boga, który bezustannie stwarza, odkupia i uświęca, zawsze z miłością i ze względu na miłość, i każdemu stworzeniu, które Go przyjmuje pozwala odzwierciedlać promień Jego piękna, dobroci i prawdy" - powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek wezwał: "Niech Najświętsza Maryja Panna, której od dzisiaj ponownie przyzywamy w modlitwie „Anioł Pański”, pomoże nam wypełnić z radością misję świadczenia światu, spragnionemu miłości, że sensem życia jest właśnie nieskończona i konkretna miłość Ojca i Syna i Ducha Świętego".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gala festiwalu Sancta Maria

2018-05-28 08:40

Finał tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Maryjnej Sancta Maria odbył się 27 maja na Jasnej Górze. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegał pod hasłem „Maryja Mamą naszego narodu”. Skierowany był do dzieci i młodzieży do 19. roku życia; w tym roku po raz pierwszy do udziału zostały zaproszone przedszkolaki.


Od początku biorą w nim udział również dzieci i młodzież szczególnej troski.

W ramach festiwalu odbyły się konkursy plastyczny i muzyczny. Na konkurs plastyczny nadesłano 500 prac, zaś w muzycznym wzięło udział 150 solistów z całej Polski. Jurii pod przewodnictwem ks. Marka Cisowskiego, muzykologa z częstochowskiego WSD (konkurs muzyczny) i Magdaleny Roszak (konkurs plastyczny) wyłoniło 150 laureatów.

Organizatorem Festiwalu jest częstochowskie Stowarzyszenie „Sancta Maria”. Patronat honorowy objęli abp Wacław Depo, przeor Klasztoru Jasnogórskiego o. Marian Waligóra, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar oraz śląski kurator oświaty Urszula Bauer.

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TWÓRCZOŚCI MARYJNEJ SANCTA MARIA

KONKURS MUZYCZNY

PRZEDSZKOLE

I miejsce

Oliwier Borowiecki - Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie

Jakub Mielczarek - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Częstochowie

Wojciech Smykal - Miejskie Przedszkole nr 31 w Częstochowie

Wiktoria Stawiarz - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Częstochowie

II miejsce

Lena Kuc - Szkoła Muzyczna Talent w Kłobucku

Mateusz Raszewski - Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie

Nadia Purgał - Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 43 w Częstochowie

III miejsce

Kacper Grobelak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie

KATEGORIA I-III SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce

Julia Kuś - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobiecku Szlacheckim

II miejsce

Weronika Walaszczyk - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobiecku Szlacheckim

Alicja Ładoń - Szkoła Podstawowa nr 50 im. Gen. W. Sikorskiego w Częstochowie

III miejsce

Michalina Kulawik - Szkoła Podstawowa w Nieradzie

Nikola Nawrot - Szkoła Podstawowa nr 50 im. Gen. W. Sikorskiego w Częstochowie

Aleksandra Zięba - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stobiecku Szlacheckim

Zofia Kuzar - Szkoła Podstawowa nr 50 im. Gen. W. Sikorskiego w Częstochowie

Wyróżnienie

Nikola Sobczyk - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie

KATEGORIA IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce

Robert Purgał - Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie

Marcelina Caban - Szkoła Podstawowa w Nieradzie

Antoni Sosnowski - Szkoła Podstawowa w Rzerzęczycach

Maja Witkowska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Działoszynie

Anna Majchrzak - Gminny Ośrodek Kultury we Wręczycy Wielkiej

Natalia Ochmańska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. W. Sebyły w Kłobucku

Anna Blukacz - Szkoła Podstawow a w Jamkach-Korzonku

Kacper Przybylski - Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej Akord

Pola Szcześniewska - Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie

Amelia Kita - Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Pradle

II miejsce

Emilia Rozszczypała - Szkoła Podstawowa nr 45 w Bytomiu

Jagoda Wypych - Szkoła Muzyczna Talent w Kłobucku

Julia Sobonia - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie

Natalia Maj - Publiczna Szkoła Podstawowa S. Zmartwychwstanek w Częstochowie

Anna Moskalik - Szkoła Podstawowa w Janowie

Laura Grabarczyk - Szkoła Podstawowa w Zawadzie

Maja Gajewicz - Szkoła Podstawowa w Rzerzęczycach

III miejsce

Kinga Klimczak - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Martyna Nagłowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Krzepicach

Maria Pietrzak – Parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej

Natalia Froch - Szkoła Podstawowa w Nieradzie

Adrian Brela – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Częstochowie

Wyróżnienie

Natalia Zębik - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie

Wiktoria Raszewska - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Dominika Białas - Szkoła Podstawowa nr 1 w Myszkowie

Idalia Suliga – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie

Blanka Bejm - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

Oliwia Omazda - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

Paulina Kwec - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

KATEGORIA KL. VII SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIALAMI INTEGRACYJNYMI

I miejsce

Emilia Borkowska - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Bieruniu

Barbara Moroń - Publiczna Szkoła Podstawowa w Pławnie

Natalia Topczewska – Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie

Julia Drożdżyńska - Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach

II miejsce

Zuzanna Machoń - Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie

Joanna Migalska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

III miejsce

Maria Krzywańska - Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie

Nikola Cuber – Szkoła Podstawowa w Jamkach-Korzonku

Wyróżnienie

Marcin Ziętara - Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 w Częstochowie

Krzysztof Bareła - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie

KATEGORIA PONADGIMNAZJALNA

I miejsce

Anna Maj - I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie

Karolina Tekeli - Bytomskie Ognisko Artystyczne

II miejsce

Patrycja Mrozowska - III liceum Ogólnokształcące w Częstochowie

PaulinaWęglowska - Parafia Przemienienia Pańskiego w Częstochowie

III miejsce

MartaKubica - Bytomskie Ognisko Artystyczne

KONKURS PLASTYCZNY

PRZEDSZKOLE

I miejsce

Natalia Nowak - Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie

AlicjaWarda - Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie

II miejsce

Amelia Lipińska - Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie

Lidia Bachniak - Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie

III miejsce

Daria Pawlukiewicz - Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie

Wyróżnienie

Wiktor Gołdy - Szkoła Podstawowa w Kucharach

Emilia Rygał - Miejskie Przedszkole nr 9 w Częstochowie

KATEGORIA I-III SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce

Klaudia Seratowicz - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

Barbara Osipowicz - Szkoła Podstawowa nr 162 w Krakowie

Oliwia Kulawik - Szkoła Podstawowa w Nieradzie

II miejsce

Oliwia Starowiejska - Szkoła Podstawowa w Iwoniczu

Igor Perliński - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lgocie Małej

Paweł Wyroba - Szkoła Podstawowa nr 162 w Krakowie

Julia Patrylak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rędzinach

III miejsce

Zuzanna Hibner - Szkoła Podstawowa w Kucharach

Brajan Kaczmarek - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

Szymon Bednarek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Działoszynie

Wyróżnienie

Marika Bogdanka - Szkoła Podstawowa w Kruszynie

Lena Arkabus - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Hania Krakowian - Szkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie

KATEGORIA IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce

Bartosz Bąk - Szkoła Podstawowa w Kłomnicach

Martyna Kotowicz - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Oskar Benduch - Szkoła Podstawowa w Mstowie

Martyna Szczygielska - Szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie

II miejsce

Sebastian Baron - Szkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie

Anna Pac - Szkoła Podstawowa nr 162 w Krakowie

Adrianna Frodyma - Szkoła Podstawowa w Iwoniczu

Julia Ciastko - Szkoła Podstawowa w Mstowie

Wiktoria Stępień - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Tamara Łągiewka - Szkoła Podstawowa w Mstowie

Oliwer Adasiewicz - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

Weronika Purgal - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie

III miejsce

Milena Frączek - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Oskar Galas - Szkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie

Julia Grzyb - Szkoła Podstawowa w Pankach

Blanka Bejm - Szkoła Podstawowa nr 47 w Częstochowie

Bartosz Stachowiak - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Zuzanna Stefanek – Zespół Szkół w Trębaczewie

Marta Marek – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie

Wyróżnienie

Amelia Gwiazda – Publiczna Szkoła w Naramicach

Artur Drab - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Maria Stysińska – Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Myszkowie

Nicola Bednarska - Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie

Dawid Kuśmierek - Szkoła Podstawowa w Kleszczowie

KATEGORIA KL. VII I KLASY GIMNAZJALNE

I miejsce

Zofia Trzepizur - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Wiktoria Wilk - Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie

Alicja Biskup - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Wiktoria Derda - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Elżbieta Kocela - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Laura Zagórska - Szkoła Podstawowa w Mstowie

Julia Modlińska - Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie

II miejsce

Iga Trzebska - Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie

Amelia Błaszkiewicz - Szkoła Podstawowa w Mstowie

Olga Arkabus - Szkoła Podstawowa nr 16 w Częstochowie

Nadia Klabisz - Szkoła Podstawowa nr 16 w Częstochowie

Karolina Orzełek - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Natalia Topczewska – Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie

Weronika Drab - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Działoszynie

Zuzanna Szmajda - Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku

III miejsce

Aleksandra Panowska - Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie

Anna Cieślińska - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Klaudia Szmaciarska - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Denis Christof - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Aleksandra Olesiak - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Magdalena Kulesza - Szkoła Podstawowa w Zawadzie

Wyróżnienie

Klaudia Białek - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Działoszynie

Aleksandra Wilk - Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie

Natalia Chlebosz - Szkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie

KATEGORIA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce

Magdalena Małasiewicz - VII Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Częstochowie

Kamila Czugaj – Zespół Szkół nr 4 w Mławie

II miejsce

Wiktoria Czajkowska - Liceum Ogólnokształcące im. J. Bytnara w Kolbuszowej

Paweł Kaczmarek - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Remigiusz Rok – Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie

III miejsce

Remigiusz Szmaciarski - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem