Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konstytucja na miarę XXI wieku

Polsce z pewnością jest potrzebna konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku. Obecna, z 1997 r., uchwalona w innej rzeczywistości, jest przestarzała, jest konstytucją „okresu przejściowego” i koniecznie, bezzwłocznie, trzeba ją zmienić. Tak też widzi to prezydent Andrzej Duda, który promuje konieczność zmian w ustawie zasadniczej. Gdy otwierał konwencję konstytucyjną na Stadionie Narodowym, stwierdził, że w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polacy powinni mieć poczucie, że mogą w pełni suwerennie kształtować swoją przyszłość. Nawiązał w ten sposób do referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji, które – jego zdaniem – powinno się odbyć w listopadzie br. W przemówieniu otwierającym kongres „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”, którym podsumowano dotychczasowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta spotkania regionalne dotyczące przyszłego referendum, prezydent Duda ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

Jak zaznaczył, celem kampanii referendalnej jest „pokazanie Polakom, że ich los znajduje się w ich rękach”. Andrzej Duda jest jednocześnie zadowolony z faktu, że projekt, który zainicjował podczas ubiegłorocznego święta konstytucji, rozwija się. W czasie kongresu zwrócił uwagę, że twórcy Konstytucji 3 maja planowali, „by co 25 lat dokonywać namysłu nad potrzebą rewizji zapisów konstytucyjnych”. – Dziś stajemy przed podobnym wyzwaniem. Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku – podkreślił. Kiedy zmiana konstytucji? – Być może w 2021 r. udałoby się nam uchwalić albo wielką zmianę obecnie obowiązującej konstytucji, albo nową konstytucję – zaznaczył prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

***

Podwyższona renta dla niepełnosprawnych

Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych, i to do poziomu wcześniej nieosiągalnego. Wysokość minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 865 zł do 1030 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września br., z mocą od 1 czerwca. Regulacja ta jest realizacją jednego z postulatów protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, po wejściu ustawy w życie renta socjalna – w porównaniu z 2015 r. – wzrośnie o 39 proc. – Takiego skoku nie było od dawna. Renta została zrównana z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, co było postulatem wielu środowisk – powiedziała dziennikarzom. Zmiany w waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniano w komunikacie po posiedzeniu rządu, celem świadczenia renty socjalnej jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, a w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub przebywają wiele lat w instytucjonalnych ośrodkach opieki, takich jak domy pomocy społecznej. Wysokość świadczeń nie zadowala protestujących w Sejmie.

Reklama

wd

***

Uchwalili JUST

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów USA – i to przez aklamację – ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu, nie jest dobrą wiadomością dla Polski. I nie chodzi o chuchanie na zimne. Ustawa ta tylko pozornie daje władzom USA prawo wyłącznie do monitorowania sytuacji, bez realnych instrumentów nacisku. W praktyce bowiem daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania żydowskich organizacji ubiegających się o odzyskanie majątków żydowskich właścicieli, którzy nie zostawili po II wojnie światowej spadkobierców. A dotyczy ona 46 państw sygnatariuszy tzw. deklaracji terezińskiej z 2009 r., w tym także Polski. Jak uważa szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, „ustawa w szczegółach budzi szereg zastrzeżeń”. – Nie wiemy, dlaczego wymienia się jedną grupę, w tym przypadku polskich Żydów, którzy byli kiedyś w Polsce, bo mieli tam majątek, i nie wiemy, dlaczego ta grupa miałaby być traktowana w sposób uprzywilejowany w stosunku do innych Polaków – powiedział.

Reklama

wd

***

Trzeba badać

Ocena, że ekshumacja w Jedwabnem powinna zostać wznowiona, nie jest nowa, ale tym razem przedstawił ją człowiek, który na sprawie dobrze się zna – prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. Jak uważa prof. Szwagrzyk, naukowiec zajmujący się ekshumacjami pomagającymi w wyjaśnianiu wydarzeń z historii Polski, przerwanie badań w podlaskiej miejscowości spowodowało brak wyjaśnienia wydarzeń sprzed prawie 80 lat – masowej zbrodni na Żydach w Jedwabnem, a byłoby to najpewniej możliwe. Zdaniem prof. Szwagrzyka, sprawę trzeba doprowadzić do końca mimo przeciwności, m.in. stanowiska strony żydowskiej z powodów religijnych. Fakt, że badania nie zostały zakończone, powoduje, że sprawa będzie wracała.

jk

***

Centralny hub

Gdyby tak się stało, byłaby to świetna wiadomość: Polska powinna i chce stać się centralnym hubem dla amerykańskiego gazu na Europę Środkową. O takiej możliwości mówił premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Zwracał zarazem uwagę, że dziś „cała Europa Środkowa zauważa brak równowagi w tej sprawie”, a Stany Zjednoczone mają możliwości dostarczenia takiej ilości gazu, która zaspokajałaby europejskie potrzeby. Rocznie państwa Unii Europejskiej muszą importować 170 mld m3 gazu. – Z pomocą Stanów Zjednoczonych oraz mając na uwadze rewolucję gazu łupkowego, chcielibyśmy, aby wszyscy na tym rozwiązaniu wygrali – Unia Europejska, Polska oraz Stany Zjednoczone – zaznaczył premier. Przyznał jednocześnie, że w tej sprawie „interesy rosyjskie, amerykańskie i europejskie nie do końca są zbieżne”.

Reklama

wd

***

Warszawa

Prezydencki medal dla brata bł. ks. Popiełuszki i jego małżonki

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Józefowi i Alfredzie Popiełuszkom – starszemu bratu i bratowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Odznaczeni są małżeństwem od pięćdziesięciu lat. – Dostojni jubilaci, cieszę się z waszego święta. To ogromny zaszczyt, że mogę państwu osobiście wręczyć odznaczenie. Z wielką radością przyjmujemy państwa w Pałacu Prezydenckim. Życzę państwu kolejnych pięćdziesięciu lat razem w zdrowiu i spokoju. Życzę, by w państwa rodzinie układało się wszystko jak najlepiej – powiedział po wręczeniu odznaczeń Andrzej Duda.

W uroczystości uczestniczyli rodzina i przyjaciele państwa Popiełuszków. Prezydent żartował, że państwo Alfreda i Józef mają ponad dwa razy większy staż małżeński od niego i żony Agaty.

– Fundamentami naszego małżeństwa są wiara w Boga oraz wzajemne zrozumienie, miłość, przebaczanie sobie wzajemnie – powiedzieli „Niedzieli” państwo Popiełuszkowie. W swoim życiu przeżyli wiele doświadczeń. – Kogo Bóg miłuje, temu daje krzyże. Pochowaliśmy syna, miał niecałe 18 lat. Ale czujemy, że Bóg się nami opiekuje i pomaga nam w życiu. Przez męki i cierpienia bł. ks. Jerzego otrzymujemy wiele łask od Boga – podkreślili złoci jubilaci.

Uroczystość zakończyło wspólne „Sto lat”, zaintonowane przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Łukasz Krzysztofka

***

Napisz wiersz i wyślij do Ludźmierza

Zarząd oddziału Związku Podhalan w Ludźmierzu oraz sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu zapraszają do udziału w 26. edycji Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. W konkursie mogą uczestniczyć piszący w gwarze i w języku literackim. Jury zwróci uwagę na wartość poetycką nadesłanych utworów oraz siłę wyrazu religijnych przeżyć i przekonań autorów. Nadsyłane utwory nie powinny być nigdzie dotychczas publikowane. Każdy autor może przesłać maksymalnie dwa wiersze. Termin nadsyłania upływa 15 czerwca 2018 r. Utwory prosimy przesyłać pod adresem: Związek Podhalan Zarząd Oddziału w Ludźmierzu, Dom Podhalański im. K. P. Tetmajera i Wł. Orkana, ul. Jana Pawła II 116, 34-471 Ludźmierz. Po posiedzeniu jury autorzy nagrodzonych i wyróżnionych wierszy zostaną zawiadomieni, że zostali laureatami naszego konkursu, ale bez podania miejsca, które zajęli. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przed Pasterką Maryjną, tj. o godz. 23 w nocy z 14 na 15 sierpnia 2018 r. Wyróżnione utwory zostaną wykonane, a ich autorzy otrzymają nagrody, dyplomy oraz egzemplarze publikacji pt. „Wybór wierszy XXVI Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera”. Zainteresowanych udziałem odsyłamy na stronę: www.mbludzm.pl , na której znajduje się regulamin konkursu.

Reklama

Organizatorzy

***

Krótko

• Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę, która zobowiązuje Departament Stanu do stałego monitorowania, czy kraje Europy zwróciły mienie ocalonych z Holokaustu. Ustawa dotyczy szczególnie Polski. Musi ją jeszcze podpisać prezydent Donald Trump.

• Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego podatku dla najbogatszych Polaków. Nowa danina ma pomóc sfinansować potrzeby niepełnosprawnych, którzy wraz z rodzicami protestowali w Sejmie. Odpowiednia ustawa jest przygotowywana w Ministerstwie Finansów.

• Patryk Jaki będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, Małgorzata Wassermann – kandydatką na prezydenta Krakowa, a Kacper Płażyński – na prezydenta Gdańska. PiS wytypował swoich kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich.

• Od 2027 r. Polska będzie płatnikiem netto UE. Oznacza to, że do unijnego budżetu będziemy wpłacać więcej, niż z niego otrzymamy. Takie informacje podała „Rzeczpospolita”.

Reklama

• .Nowoczesna, dołująca w sondażach, złożyła w Sejmie kontrowersyjny projekt ustawy o związkach partnerskich, który zakłada wprowadzenie możliwości wstąpienia w formalny związek parom jednopłciowym, w tym legalizację przysposobienia dzieci przez partnerów rodziców biologicznych, oraz prawne uregulowanie konkubinatu.

• Połowa Polaków uważa, że dla Donalda Tuska nie ma miejsca w polskiej polityce. Tylko 12 proc. respondentów widzi go w fotelu prezydenta Polski. Badanie przeprowadzono na zlecenie „Polityki”.

• Wśród Polaków najbardziej zadłużoną grupą wiekową są ludzie w średnim wieku. W sumie winni są 28,5 mld zł. W ciągu ostatnich 4 lat wysokość długów osób między 36. a 59. rokiem życia wzrosła aż trzykrotnie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-04-30 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Stanowisko Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej w sprawie ochrony życia ludzkiego

2024-03-28 11:47

materiały prasowe

My, członkowie Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej, jako przedstawiciele wspólnot młodzieżowych działających na terenie Archidiecezji w duchu odpowiedzialności za kształt życia społecznego w naszej Ojczyźnie, chcemy jednoznacznie opowiedzieć się po stronie prawa do życia i wartości każdej istoty ludzkiej, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję