Reklama

Polityka

Czy PiS stanie po stronie życia?

Obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję” jest wstrzymywany przez koalicję PiS, PO i .Nowoczesnej. Czy istnieje szansa na uchwalenie życiodajnego prawa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Codziennie zgodnie z obowiązującym prawem w polskich szpitalach publicznych zabijanych jest troje dzieci. Polacy wyrazili swój sprzeciw wobec tego masowego dzieciobójstwa i zebrali rekordową w historii inicjatyw ustawodawczych pro-life liczbę podpisów – blisko milion. Od dnia złożenia podpisów w Sejmie zabito już prawie 450 niewinnych dzieci. – Dlatego zaczęliśmy akcję informacyjną w okręgach wyborczych członków sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Będziemy pikietować, bo obywatele mają prawo wiedzieć, że ich reprezentanci w Sejmie głosowali przeciwko projektowi, który ratuje ludzkie życie. Na początku będziemy pikietować przed biurem przewodniczącej komisji poseł Bożeny Borys-Szopy z Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała „Niedzieli” Kaja Godek, pełnomocnik inicjatywy obywatelskiej #ZatrzymajAborcje.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przez długie lata bycia w opozycji zawsze głosowali za ustawami pro-life. Dlatego ich wyborcy są dziś zaskoczeni zmianą postawy. – Jesteśmy za całkowitym zakazem aborcji, ale po nieudanej próbie w 2016 r. chcieliśmy, by w końcu w Polsce coś ruszyło do przodu. Przygotowaliśmy więc ustawę zakazującą tylko aborcji eugenicznej, która ma bardzo szerokie poparcie społeczne – wyjaśnił Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ustawa pod prezesa

O tym, że aborcja eugeniczna jest nieludzka, słyszeliśmy wielokrotnie z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Fundacja Życie i Rodzina po różnych konsultacjach przygotowała projekt, który ma największą szansę na uchwalenie.

Można powiedzieć, że licząc na szybki sukces projektu „Zatrzymaj Aborcję”, jego autorzy przygotowali ustawę pod Jarosława Kaczyńskiego. – Nie wiem, co się stało, że prezes Prawa i Sprawiedliwości zmienił zdanie. Przecież wielokrotnie mówił o tym, że jest za zakazem aborcji eugenicznej, a partia rządząca pokazała, iż potrafi skutecznie przeprowadzać przez Sejm dużo trudniejsze ustawy – podkreśliła Kaja Godek.

Reklama

Do tej pory posłowie PiS mówili, że są za życiem. Prawda wyszła jednak na jaw podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji, gdy poseł Jan Klawiter złożył wniosek, aby posłowie niezwłocznie zajęli się projektem „Zatrzymaj Aborcję”. Dla konserwatywnego elektoratu PiS wstrząsający był widok głosowania, gdy za procedowaniem ustawy ratującej ludzkie życie był jedynie poseł Klawiter, a partia rządząca głosowała ramię w ramię z Platformą Obywatelską i .Nowoczesną. – Cały czas trwa obstrukcja wobec prac nad ustawą, która może uratować troje dzieci dziennie. Uchwalenie tej ustawy powinno być reakcją na tragedię dziejącą się cały czas – powiedział „Niedzieli” europoseł Marek Jurek. – Tego nie można odkładać na później. To tak, jakby rząd powiedział, że teraz nie ma przyzwolenia na korupcję, ale walką z nią zajmie się za pięć lat. Nie można się zgodzić na okradanie państwa, a tym bardziej nie można tolerować zabijania ludzi w polskich szpitalach – dodał.

Choć w szeregach komisji ze strony PiS są osoby bardzo mocno podkreślające swoją wiarę, a nawet wywodzące się z ruchów katolickich, to one również zagłosowały przeciwko ustawie lub wstrzymały się od głosu. Najgorsze jest jednak to, że gdy przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina zaczęli krytykować postawę posłów PiS, spotkali się z atakiem. – Jesteśmy przyzwyczajeni, że atakuje nas lewa strona sceny politycznej. Ale gdy atakuje nas strona, która odwołuje się do chrześcijańskich wartości, to boli podwójnie – przyznał Krzysztof Kasprzak.

Atak na Kościół

Prawo i Sprawiedliwość stąpa po bardzo cienkim lodzie, bo gra na emocjach i szafuje sprawami życia i śmierci. Poprzedni projekt, w 2016 r., posłowie odrzucili i wylali całą masę krytyki na jego twórców. Tym razem tak łatwo nie pójdzie, bo muszą zdawać sobie sprawę, że projekt „Zatrzymaj Aborcję” był konsultowany z biskupami i ma pełne poparcie Konferencji Episkopatu Polski. Politycy, krytykując jego twórców i członków Fundacji Życie i Rodzina, krytykują swoich wyborców, którzy podpisali się pod projektem, ale także atakują Kościół instytucjonalny. – Żadnemu z projektów Episkopat nie poświęcił tyle miejsca i uwagi. Nasze stanowisko jest wyraźne, stanowcze i jednoznaczne w tej sprawie – powiedział „Niedzieli” ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Reklama

Oczywiście, biskupi popierają całkowity zakaz aborcji, który byłby w pełni zgodny z nauczaniem Kościoła. Dlatego też projekt Fundacji Życie i Rodzina byłby tylko krokiem, ale krokiem w bardzo dobrym kierunku. – Za tym, by prace w komisji były podjęte, stoi głos ponad 830 tys. obywateli. Ten głos nie może być ignorowany, bo za nim stoi głos samego Pana Boga, który w V przykazaniu mówi nam:

Nie zabijaj – podkreślił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i wiceprzewodniczący KEP. Jego zdaniem, ochrona życia mogłaby być najszlachetniejszym ukoronowaniem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stanowisko Kościoła w tej kwestii jest jasne. Dlatego też zwlekanie z uchwalaniem ustawy może się okazać problematyczne dla partii w najbliższych wyborach samorządowych, do europarlamentu i później do Sejmu, bo odwoływanie się do wartości katolickich i np. nauczania św. Jana Pawła II będzie już tylko niewiarygodnym sloganem. – PiS idzie drogą europejskiej chadecji. Jeśli oderwie się od uniwersalnych katolickich wartości, to czekają nas kurs na lewo i realizacja lewicowych postulatów. Jeżeli tak dalej pójdzie, to PiS niczym nie będzie się różnić od Platformy Obywatelskiej – powiedział „Niedzieli” europoseł Marek Jurek.

Eugenika w Trybunale

Politycy Prawa i Sprawiedliwości często mówią, że czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że wniosek w tej sprawie trafił do TK w październiku 2017 r., czyli na kilka tygodni przed tym, jak przyniesiono do Sejmu 830 tys. podpisów pod projektem „Zatrzymaj Aborcję”.

Reklama

Dopiero wówczas na złożenie wniosku zielone światło dał prezes Jarosław Kaczyński. Posłowie zaskarżyli przesłankę eugeniczną, powołując się m.in. na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. – Nie ma wątpliwości, że życie dzieci chorych czy niepełnosprawnych powinno być tak samo chronione jak życie dzieci zdrowych. Orzeczenie z 1997 r. jest jednoznaczne, a Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie odwoływał się do niego w następnych latach – powiedział „Niedzieli” mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

Podobnie jak ustawy „Zatrzymaj Aborcję” orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego boją się środowiska feministyczne. Żeby zalegalizować prawo aborcyjne w przyszłości, środowiska lewicowe musiałyby mieć konstytucyjną większość w Sejmie. Orzeczenie z 1997 r. ma jeszcze jedną zaletę, bo wówczas prezesem TK był prof. Andrzej Zoll, który jest dziś autorytetem również w środowiskach lewicowych. – Praktycznie wszyscy, którzy interesują się tą kwestią, doskonale wiedzą, że obecne prawo aborcyjne w Polsce jest niekonstytucyjne. I niestety, przez tyle lat nikt nic z tym nie zrobił. A przecież to prawo jest typowym przykładem dyskryminacji – wskazuje Kwaśniewski.

Celowa blokada?

Obrońcy życia boją się jednak, że Trybunał jest kolejnym krokiem gry na zwłokę, bo sędziowie nie są zobligowani żadnymi terminami. Marszałek Sejmu 1 marca br. wysłał do TK bardzo dobrze rokującą opinię w tej sprawie, ale ciągle brakuje opinii prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, co zostało potwierdzone w biurze prasowym Trybunału. Do chwili zamknięcia bieżącego numeru „Niedzieli” nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytania: Dlaczego opinia pisana jest tak długo (wniosek wpłynął jesienią) i kiedy możemy się spodziewać przesłania jej do TK?

Reklama

Jak udało nam się ustalić w kilku źródłach, dokument prokuratora generalnego jest gotowy przynajmniej od kilku tygodni, ale nie został wysłany do Trybunału. Choć opinia prokuratora generalnego nie jest konieczna do rozstrzygnięcia o konstytucyjności, to jednak z uwagi na rangę tej sprawy prezes TK nie wyznaczyła jeszcze terminu rozprawy. Sędziowie, którzy będą orzekać w pełnym składzie, czekają na opinię prokuratora generalnego.

– Na pewno nasz projekt ustawy zmienia prawo tak, by było ono bardziej zgodne z konstytucją – powiedziała Kaja Godek. – Polityków do Sejmu wybieramy bezpośrednio i możemy informować obywateli o ich poczynaniach. Natomiast na sędziów TK nie mamy większego wpływu. Obawiamy się więc, że jest to kolejna wymówka, by sprawę obywatelskiego projektu nadal przeciągać. Nasz projekt jest w parlamencie i bezzwłocznie trzeba się nim zająć, bez oglądania się na Trybunał, a później sędziowie TK pewnie potwierdzą, że mieliśmy rację.

Walka o PiS

Politycy PiS nieoficjalnie tłumaczą się sondażami i brakiem poparcia społecznego, by zająć się ochroną życia. Zachowują się tak, jakby byli sterroryzowani przez grupę feministek, a jednocześnie lekceważyli swój elektorat i apele Kościoła. – Agresja skrajnie feministycznych środowisk nie może usprawiedliwiać zaniechania działań na rzecz prawa do życia każdego człowieka – uważa abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Należy też przypomnieć, że mówienie o sondażach nie ma pokrycia w faktach. Przecież PiS we wrześniu 2015 r. jednogłośnie poparł całkowity zakaz aborcji, a kilka tygodni później uzyskał najlepszy wynik w historii III RP i może dziś samodzielnie rządzić. Gdy w styczniu 2018 r. posłowie PiS jednogłośnie poparli projekt „Zatrzymaj Aborcję”, notowania partii sięgały prawie 50 proc. Wiele osób popierało PiS, choć nie we wszystkim się z rządem zgadzało. Polacy cenili PiS za polityczną wyrazistość i przede wszystkim za ideowość. Jeśli obecny kurs PiS będzie się utrzymywał, to w niedalekiej przyszłości czeka nas realizacja jedynie lewicowych pomysłów politycznych, a wartości chrześcijańskie pozostaną pustosłowiem. – Walka toczy się o życie ludzkie, ale także o to, jaka będzie Polska i jaką partią ma być Prawo i Sprawiedliwość. Sam wzrost gospodarczy, socjal i patriotyzm oderwany od chrześcijańskich ideałów nie wystarczą, bo bez trwałych wartości nie uda się przetrwać w Europie, co polska historia dobitnie pokazuje – stwierdził Krzysztof Kasprzak.

Celem bezpardonowych ataków i gróźb stały się Kaja Godek oraz jej rodzina. Kilka dni po tym, jak posłowie na komisji odrzucili wniosek o procedowanie projektu „Zatrzymaj Aborcję”, kobieta trafiła do szpitala. – Lekarze nie byli w stanie jednoznacznie zdiagnozować przyczyny niepokojących objawów. Psychicznie nadal czuję się silna, ale ataki aborcjonistów i ciągłe szykany dają się we znaki – powiedziała Kaja Godek. – Ja nie jestem politykiem, więc taką nieczystą grę, która się wobec mnie toczy, bardzo przeżywam.

2018-04-25 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro w Sejmie pierwsze czytanie projektu zakazującego aborcji eugenicznej

[ TEMATY ]

sejm

aborcja

Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

W czwartek 26 września między godziną 15.30 a 18.00 w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji eugenicznej. Pod projektem podpisało się ponad 400 tys. osób. W dniu czytania projektu, pod Sejmem o godz. 14.00 odbędzie się pikieta. Obywatelski projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" zakazuje zabijania chorych i niepełnosprawnych dzieci przed narodzeniem. Akcja zbierania podpisów pod projektem rozpoczęła się 21 marca, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia przedstawiciele Fundacji PRO-Prawo do życia złożyli u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". W październiku ub. roku Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej wniesiony przez Solidarną Polskę. Chodziło o wykreślenie z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Proponowana obecnie nowelizacja ma polegać, ponownie jak poprzednio, na usunięciu zapisu o tzw. przesłance eugenicznej. – Koncentrujemy się na prawie do życia dzieci podejrzanych o chorobę lub wadę genetyczną. Nasz projekt jest prosty: likwiduje możliwość zabijania takich dzieci, ponieważ ponad 90 proc. legalnych aborcji w Polsce to aborcje eugeniczne – informował KAI w chwili uruchomienia akcji Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO-Prawo do życia. Zgodnie ustawą o wykonywaniu inicjatywy obywatelskiej, aby obywatelski projekt trafił pod obrady Sejmu, musi go poprzeć przynajmniej 100 tys. obywateli. Wymaganą liczbę głosów zebrano już w czerwcu br. List otwarty z prośbą o poparcie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji eugenicznej wystosowały do prezydenta Bronisława Komorowskiego Fundacja Pro-Prawo do Życia i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Z kolei Polskie organizacje obrońców życia )jest ich 130) zrzeszone w PFROŻ skierowały apel do posłów na Sejm, w którym popierają nowelizację ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który zapewniłby ochronę dzieciom chorym i upośledzonym. Według najnowszych danych (na podstawie sprawozdania z realizacji ustawy przygotowywanego co roku przez ministerstwo zdrowia), w 2011 r. dokonano 669 aborcji, z czego 620 po stwierdzeniu w badaniach prenatalnych upośledzenia lub nieuleczalnej choroby. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać legalnie tylko przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

CZYTAJ DALEJ

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

O celach duchowych mówił bp Maciej Małyga: Duchowym celem synodu naszej archidiecezji jest przemiana naszego życia - nawrócenie. Odnowa duchowa, której bardzo potrzebujemy. Od września już się modlimy i myślimy na nad naszym życiem, jak ono ma wyglądać i co potrzebuje zmiany - zaznaczył hierarcha dodając: W synod zaangażowała się właściwie każda parafia, a mamy ich w diecezji prawie 300 Powstały tam tzw. zespoły, które modlą się, ale też szukają odpowiedzi na pytanie, jak być bardziej razem, jak pogłębić swoją wiarę i jak dzielić się wiarą z innymi ludźmi?

CZYTAJ DALEJ

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Adobe Stock

Dla ponad 226 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych we wtorek o godz. 9. egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy. W każdym dniu uczniowie będą zdawać egzamin z innego przedmiotu.

Wśród przystępujących do egzaminu ósmoklasisty jest 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję