Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Rodzinie Szkół Jana Pawła II

Niedziela sosnowiecka 16/2018, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

Piotr Lorenc

Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II

Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Siewierzu doszło do kolejnego spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z terenu naszej diecezji. Zjazd rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Macieja Apostoła pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Po liturgii najpierw sztandary szkół, następnie zaproszeni goście, w tym burmistrz Siewierza – Zdzisław Banaś, nauczyciele i uczniowie przeszli traktem biskupim do siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się druga artystyczno-integracyjna część spotkania.

– Ogólnopolska rodzina szkół noszących imię św. Jana Pawła II na trwałe wpisała się w pejzaż Kościoła katolickiego w Polsce, ale również w szeroko rozumiane środowisko oświatowe naszej ojczyzny. Tym większa nasza radość i wdzięczność, którą pragniemy wyrazić bp. Grzegorzowi Kaszakowi, który kilka lat temu podjął decyzję o powołaniu struktur diecezjalnych Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Szkoły, a w zasadzie młodzież w nich się ucząca, to żywy pomnik, jaki budujemy Ojcu Świętemu – powiedział ks. Michał Borda, asystent duchowy diecezjalnej rodziny szkół. Kapłan zaznaczył, że w szczególnym roku przeżywania 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie i nauczyciele pragną swoją obecnością włączyć się w diecezjalne obchody roku rocznicowego, przeżywanego w naszej diecezji pod hasłem „Wiara i patriotyzm”. – Jako Rodzina Szkół im. Jana Pawła II chcemy być mocni wiarą, ale chcemy również w tych szkołach wychowywać światłych obywateli, patriotów, kochających Boga i ojczyznę, kochających drugiego człowieka. Kończąc swoją wypowiedź, muszę jeszcze nadmienić, że dzisiejsze spotkanie odbywa się dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. prob. Jana Lubienieckiego oraz dyrektor LO w Siewierzu Elżbiety Horbatowskiej – powiedział ks. Michał Borda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezjalną Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II tworzy 12 podmiotów. Warto je wszystkie przy tej okazji wymienić. Są to: Szkoła Podstawowa nr 8 w Będzinie, Szkoła Podstawowa w Braciejówce, Szkoła Podstawowa w Kluczach, Szkoła Podstawowa w Zendku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułoszowej, Szkoła Podstawowa w Trzyciążu, Gimnazjum tworzące jeszcze Zespół Szkół w Przegini, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaworznie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie, Liceum Ogólnokształcące w Siewierzu, Zespół Szkół w Sławkowie i również Miejski Ośrodek Kultury im. św. Jana Pawła II w Bukownie, który twórczo wspiera pracę diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Reklama

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego podkreślił rolę wychowania patriotycznego i umiłowania ojczyzny. – Dzisiejsze spotkanie zbiega się ze świętowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Jest to kapitalna okazja do tego, aby jeszcze raz wsłuchać się w mądrość, w słowa, które płynęły z serca i nieba wysokiego poprzez św. Jana Pawła II. To, że nosicie imię naszego wielkiego Papieża, zobowiązuje was do tego, abyście tego wybitnego patriotę nie tyko słuchali, ale i naśladowali – powiedział biskup. Hierarcha przypomniał za Janem Pawłem II, że ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. Ojczyzna więc to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania, w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę narodu. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, jako taka jest wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dowodzi, że Polacy mieli odwagę nawet w stopniu heroicznym, by bronić ojczyzny jako największej wartości. Ale nie możemy zapomnieć o kulcie maryjnym Polaków. Odegrał on bardzo ważną rolę w procesie odzyskania wolności. To jest lekcja dla nas wszystkich. W niebie mamy wielką Orędowniczkę, która w trudnych i niełatwych czasach nas wspiera – nauczał pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Reklama

Miłym akcentem kończącym liturgię było wręczenie statuetek „Przyjaciel Rodziny Szkół Jana Pawła II”. Pierwsze w historii wyróżnienie, które zapewne znajdzie kontynuację w następnych latach, otrzymał biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Oprócz niego uhonorowani zostali: ks. Michał Borda – asystent kościelny rodziny szkół oraz ks. Jan Lubieniecki – proboszcz parafii pw. św. Macieja Apostoła w Siewierzu.

I jeszcze jedna ważna informacja: uczestniczący w zjeździe ks. Leszek Kołczyk – proboszcz parafii w Sułoszowej zaprosił przedstawicieli szkół i księdza biskupa na przyszły rok do swojej parafii, obiecując, że zorganizuje kolejne spotkanie połączone ze zwiedzaniem zamku w Pieskowej Skale.

Przy tej okazji warto nadmienić, że nazwanie społeczności szkolnych Rodziną Szkół im. Jana Pawła II zaproponował Tadeusz Łuszczak, dziś już emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułoszowej, w dniu 8 stycznia 1999 r. na drugim spotkaniu przedstawicieli szkół. Pomysł się spodobał i dziś mamy rodzinę, a nie np. federację czy związek.

I na koniec ciekawostka. Mało kto wie, że Rodzina Szkół im. Jana Pawła II ma swój własny hymn. Został on wyłoniony w drodze konkursu w 2007 r. I są nim słowa napisane przez Anetę Franke – nauczycielkę Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z tradycjami

Niedziela świdnicka 9/2018, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

Wałbrzych

Archiwum Szkoły Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu

W pracowni biologicznej

W pracowni biologicznej

Dlaczego warto wybrać Liceum Sióstr Niepokalanek? Na to i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź, odwiedzając Żeńskie Liceum Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin podczas dni otwartych szkoły, które w tym roku zorganizowane zostaną 24 marca, 23 kwietnia i 18 maja

Siostry zapraszają szczególnie dziewczęta, które we wrześniu mają rozpocząć naukę w szkołach średnich. Warto się wybrać razem z koleżankami, rodzicami, dziadkami, opiekunami, by później móc wspólnie podyskutować na bardzo ważny temat, jakim jest wybór szkoły średniej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję