Reklama

Jest dla wszystkich

2018-01-11 07:12

Maria Bocheńska
Edycja małopolska 2/2018, str. VI

Maria Bocheńska
Jeden z projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się”

Blisko 500 dzieł! W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można obejrzeć najobszerniejszą wystawę monograficzną przybliżającą twórczość Stanisława Wyspiańskiego; malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga, poety, scenografa i reformatora teatru

Totrzeba, to należy zobaczyć i przeżyć. Podczas prezentacji wystawy „Wyspiański” przedstawicielom mediów dyr. MNK dr Andrzej Betlej mówił: – Na tę wystawę czekaliśmy. To ekspozycja bardzo trudna w realizacji. Jak bowiem można przedstawić tak wielką, tak różnorodną postać, której twórczości tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ogarnąć?

Koncepcja

Realizacji bardzo wymagającego zadania podjęły się kuratorki Danuta Godyń i Magdalena Laskowska oraz autor aranżacji Bartosz Haduch. – Wystawa jest podzielona na siedem przestrzeni, prezentowanych w siedmiu salach – koncepcję ekspozycji, która będzie prezentowana do 20 stycznia 2019 r., przedstawiła dziennikarzom Magdalena Laskowska. Poinformowała, że na wystawie znajdują się zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, przedmioty rzemiosła artystycznego i książki, które Wyspiański napisał. Poszczególnym salom patronują cytaty z twórczości autora „Wesela”: „U mnie w domu”, „Polybarwność kościoła Franciszkanów. Dekoracja malarska”, „Polybarwność kościoła Franciszkanów. Witraże”, „Teatr narodu”, „Nie Paryż, tylko Kraków”, „Ars – Apollo”.

Na wystawie można zobaczyć m.in. słynne pastele – portrety śpiących dzieci artysty i „Macierzyństwo”. Są projekty polichromii i witraży, w tym trzy wersje projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się” z kościoła Franciszkanów, wykonane farbami olejnymi, pastelami i ołówkiem. Są też projekty kostiumów do inscenizacji „Bolesława Śmiałego” i projekty do wydań dramatów Wyspiańskiego. Są listy, książki… W holu na parterze Gmachu Głównego jest prezentowany powstały wg projektu twórcy witraż „Apollo, czyli system słoneczny Kopernika”. To efekt wielomiesięcznej pracy Piotra Ostrowskiego i jego współpracowników.

Reklama

Różnorodna oferta

Organizatorzy ekspozycji są przekonani, że „Wyspiański jest dla wszystkich”, stąd też propozycja bardzo różnych cyklów przybliżających twórczość artysty. Jak poinformował Filip Skowron, prezentacji towarzyszy bogaty program edukacyjny i podkreślił: – Liczymy na to, iż każdy znajdzie coś dla siebie! Dorośli mogą więc zainteresować się wykładami przybliżającymi postać i twórczość mistrza spod Wawelu. Planowane są spotkania w przestrzeni wystawy, warsztaty dla dorosłych, w trakcie których będzie można zapoznać się z różnego rodzaju technikami stosowanymi przez Wyspiańskiego. Jest oferta skierowana do osób niepełnosprawnych, do uczniów, nauczycieli, wychowawców.

Warto zainteresować się otwartym w Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Filip Skowron informuje: – Korzystając z pomocy Urzędu Miasta Krakowa, wydaliśmy mapę tego szlaku, jest ona dostępna we wszystkich oddziałach naszego muzeum i we wszystkich punktach informacyjnych miasta, a przygotowana w trzech językach; polskim, angielskim i niemieckim. Ponadto dzięki aplikacji na komórki będzie można samodzielnie zwiedzać Kraków, patrząc na niego oczyma Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w spacerach tematycznych po Krakowie i wycieczkach naokoło miasta.

Jest oferta dla osób, które z różnych powodów nie mogą osobiście obejrzeć wystawy. Filip Skowron: – To program skierowany do mieszkańców domów pomocy społecznej, do osób przebywających w szpitalach czy w hospicjach. Skoro oni nie mogą przyjść do muzeum, to my przyjdziemy do nich z serią spotkań, warsztatów. Liczymy, że uda się zaproponować i zrealizować wirtualne zwiedzanie wystawy.

Uzupełnienie

Przy okazji poznawania, odkrywania historii życia i twórczości „Czwartego wieszcza”, warto obejrzeć drugą wystawę (poświęconą jego ojcu) „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”, stanowiącą uzupełnienie tej w Gmachu Głównym. Ekspozycję przygotowaną w Domu Józefa Mehoffera (przy ul. Krupniczej 26) można zwiedzać do 30 lipca br. Kuratorka Beata Studziżba-Kubalska wyjaśnia:

– Wystawa jest szkicem portretu Franciszka Wyspiańskiego jako artysty i jako człowieka. Prezentujemy pewien wybór jego rzeźb, są też zdjęcia rzeźb plenerowych.

Jak podkreślił dyrektor MNK Andrzej Betlej, wystawa została zrealizowana w ramach programu „Niepodległa” i stanowi drugi element tryptyku. – Po „Dziedzictwie” prezentujemy wystawę przybliżającą Wyspiańskiego, a trzecią część będzie stanowić ekspozycja poświęcona niepodległości – informuje dyr. Betlej.

15 stycznia będziemy obchodzić 149. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego! Może już teraz warto obejrzeć wystawy?

Tagi:
wystawa

Wystawa o kardynale Hlondzie

2018-07-17 13:10

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 29/2018, str. IV

W bazylice strzegomskiej 29 czerwca przed uroczystą Sumą odpustową odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Swój urząd zwierzchnika polskiego Kościoła ten wielki kościelny hierarcha sprawował w latach 1926-48. Ekspozycja mu poświęcona została przygotowana przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Andrzeja Drogonia i Łukasza Kobielę

Ryszard Wyszyński

Do Strzegomia wystawa dotarła wprost z Niemiec, gdzie jako pierwsi w tym kraju obejrzeli ją członkowie wspólnoty katolickiej w Essen z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy wizyty kard. Augusta Hlonda w tym niemieckim mieście, co było wielkim religijnym i patriotycznym przeżyciem dla ówczesnej wielotysięcznej polskiej społeczności, zamieszkałej w kraju naszego zachodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Anioł Stróż i jego działanie

2018-07-16 20:23

Salve TV

Kim są aniołowie? Czy Siostry od Aniołów mają szczególną relację z aniołami? Czy siostry bezhabitowe mogą się malować, czy nosić biżuterię?

- Wszyscy aniołowie są blisko, ale szczególnie nasi patroni, to Aniołowie Stróżowie. Są dla nas wzorem. Na wzór Anioła Stróża, który jest przy człowieku, który służy Bogu, ale w taki niewidoczny sposób, ukryty - mamy tak samo służyć jak Anioł Stróż - mówila s. Joanna Andruszczyszyna.

- Nasze zgromadzenie liczy około 150 sióstr. Każdy z nas jest ukochany przez swojego anioła stróża. Każdy z nas jest strzeżony na rozkaz Boga przez anioła. Jemu bardzo zależy na to, żebyśmy z nim rozmawiali. On chce nam pomagać - mówiła s. Agnieszka Mazur.

- Mój anioł stróż pomógł mi zdać prawo jazdy. Anioł stróż nie tylko jest karetką pogotowia od takich nagłych wypadków. Pomógł mi też zrealizować moje marzenie - opowiadała.

- Na Syberii jesteśmy jako wspólnota sióstr od Aniołów od trzech lat. Zostałyśmy zaproszone do współpracy przez polskiego księdza. Jest to olbrzymia parafia, jedna z największych na świecie. Terytorialnie co najmniej taka jak trzy razy Polska. Tam, że mogłam tam pojechać, to jest łaska - podkreślała s. Joanna.

- Na Syberii jest dużo katolików, którzy pojechali tam do pracy. Nie mają żadnej opieki duchowej. Na tym terytorium jest dużo miast, gdzie ksiądz dojeżdża i tak odbywa się Msza Święta - zaznaczyła.

- Nasze Zgromadzenie w charyzmacie ma bycie tam, gdzie utrudniona jest posługa kapłanów. Mamy wiele takich miejsc, choćby w Afryce, na Litwie, Białoruś, Ukraina - podsumowała s. Agnieszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Tour de France 2018: kolarze spotkają się w sanktuarium maryjnym

2018-07-18 19:16

azr (KAI) / Lourdes

27 lipca odbędzie się 19. etap kolarskiego wyścigu Tour de France, świętującego w tym roku swoje 100-lecie. Tym razem kolarze wyruszą z Lourdes. Przed rozpoczęciem sportowych zmagań będą mogli wziąć udział we wspólnej modlitwie z pielgrzymami i otrzymać specjalne błogosławieństwo na drogę.

AlphaTangoBravo / Adam Baker / Foter / CC BY

Kolarze uczestniczący w Tour de France odwiedzą Lourdes w jubileuszowym roku 160-lecia objawień Matki Bożej. W miasteczku położonym u stóp Pirenejów, rozpoczną 19. etap wyścigu, uznawany za jeden z najbardziej malowniczych. Po przejechaniu 200,9 km. kolarze spotkają się na mecie w Laruns.

Zanim jednak rozpoczną sportową rywalizację, zaproszeni są do wspólnej modlitwy z pielgrzymami, nawiedzającymi sanktuarium maryjne. "Naszym wyzwaniem jest zapewnienie pielgrzymom i gościom możliwości kontynuowania ich praktyk religijnych, a zarazem skorzystania z wydarzeń towarzyszących, jakie proponuje Tour de France" - deklaruje biuro prasowe francuskiego sanktuarium. Wiadomo, że pielgrzymi i kolarze są zaproszeni do wspólnego udziału w wieczornej procesji z lampionami i nabożeństwie maryjnym w przeddzień wyścigu, a 27 lipca do udziału w Mszy św. pod przewodnictwem miejscowego biskupa Nicolas Brouwet, który na zakończenie udzieli błogosławieństwa wyruszającym w trasę.

Wyścig kolarski Tour de France już po raz 4. zagości w maryjnym sanktuarium u stóp francuskich Pirenejów. Po raz pierwszy kolarze przybyli tam 70 lat temu, a zwycięzcą etapu był wówczas Giro Bartali, który w dowód wdzięczności złożył kwiaty pod figurą Matki Bożej. Po raz ostatni metę jednego z odcinków Tour de France wyznaczono w Lourdes w 2011 r., a triumfował na niej Norweg Thor Hushovdt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem