Reklama

Niedziela Kielecka

W Proszowicach potrafią dzielić się dobrem i radością

Niedziela kielecka 2/2018, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum ZPC

Spotkaniom zawsze towarzyszy wyjątkowy nastrój radości i życzliwości

Spotkaniom zawsze towarzyszy wyjątkowy nastrój radości i życzliwości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie wiadomo, co bardziej otula ludzkie serca, kiedy przychodzi świąteczny czas, a w życiu nie ma bliskich – przełamanie się opłatkiem przy pięknie zastawionym stole, czyjaś obecność, uśmiech, życzliwość i myśl, że ktoś jednak pamięta? A może wszystko naraz.

Dzięki pracownikom Zespołu Placówek Caritas od dwudziestu sześciu lat samotni, bezdomni i potrzebujący spotykają się wspólnie przy wigilijnym stole. To ogromne logistyczne przedsięwzięcie, w które pracownicy wkładają całe serce. Co roku są oczywiście tradycyjne potrawy – hektolitry barszczu, ponad tysiąc pierogów, ciasta, przepiękne ozdobione stoły ze świątecznymi motywami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przygotowujemy całe przyjęcie w naszej stołówce, przewozimy potrawy, obsługujemy stoły i potem wszystko sprzątamy. To wiele pracy, ale nie wyobrażam sobie już innych świąt – mówią pracownice Sabina Czajka i Kamila Szymczyk – szczęśliwe, że mogły znowu włączyć się w inicjatywę.

Reklama

– Ważna jest radość osób, którym pomagamy. Święta to okres szczególny w dzieleniu się dobrocią i życzliwością względem bliźniego. Dlatego też, to co robimy – wspólne pochylanie się nad osobami potrzebującymi – nabiera szczególnego wymiaru – mówi Urszula Jarosz – kierownik Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach. W tym roku w spotkaniu uczestniczyło 200 osób: niepełnosprawni, osoby ubogie, chore i samotne oraz dzieci.

– To pokazuje, że jesteśmy nadal potrzebni, ale i to jak bardzo ludzie pragną bliskości drugiego człowieka – mówiła Urszula Jarosz. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział Księża Dyrektorzy Caritas Kieleckiej, ks. proboszcz parafii Proszowice Jan Zwierzchowski, siostry zakonne, władze samorządowe oraz państwo Lee-Elisabeth i Laurids Holscher.

Nie zabrakło również świątecznej pomocy. Paczki żywnościowe otrzymało ponad czterysta osób. Produkty (2 tony żywności) przekazali mieszkańcy w przedświątecznej zbiórce, zorganizowanej w proszowickich marketach. Bezdomni i ubodzy obdarowani zostali także czapkami, rękawiczkami, szalikami, skarpetami, które przydadzą się na zimowe chłody. A wszystko to – mówi Urszula Jarosz – dzięki wsparciu finansowemu Wojewody Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Proszowicach (środki PFRON) oraz z funduszy województwa małopolskiego. – Z serca dziękujemy za to, mając nadzieję, że nasze wspólne działania na rzecz potrzebujących będą kontynuowane – dodaje. Wojewoda przekazał również środki na utworzenie przy placówce w Proszowicach łaźni dla bezdomnych, która służy od grudnia ubiegłego roku wielu potrzebującym.

W tym samym dniu, przed wigilijnym spotkaniem, w pięknej scenerii Ogrodu Biblijnego przy szopce zaaranżowanej przez pracowników Caritas, odbyło się szóste Wielkie Rodzinne Kolędowanie z udziałem muzyków z zespołu „Riposta”. Wydarzenie jest kontynuacją rozpoczętej w 2012 roku idei integracji uczniów SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach, podopiecznych Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach i mieszkańców miasta Proszowice. W tym roku dołączyli również uczniowie SP z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach. Ta inicjatywa ma wymiar wspólnotowy i rodzinny, integruje społeczność miasta, czyni nas bardziej otwartymi na siebie nawzajem – mówią pracownicy Caritas. Nie przeszkodził nawet deszcz. Radośnie wyśpiewane kolędy i pastorałki oraz gorący wigilijny barszczyk przygotowany przez Mezzani Restobar wprowadziły wszystkich zebranych w klimat, który dzięki dzielonej z potrzebującymi radości w Proszowicach nie znika wraz z kończącymi się świętami, ale owocuje przez cały rok dobrem, które pomnaża się i zatacza coraz szersze kręgi.

2018-01-11 07:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekty Caritas

Pracownicy Caritas Diecezji Sosnowieckiej piszą projekty – konkretnie 7 projektów dotyczących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, walki z ubóstwem, wsparcia dzieci, rodzin, promocji wolontariatu, pomocy samotnym matkom i seniorom

U progu nowego roku Caritas Polska zaproponowała diecezjalnym ośrodkom aplikowanie programów dotyczących szeroko pojętych działań prospołecznych. – Jako że prowadzimy instytucjonalną pomoc w tym zakresie postanowiliśmy przyłączyć się do projektu. Nasi pracownicy opracowali projekty w 7 obszarach i teraz czekamy do 3 kwietnia na rozstrzygnięcie konkursu i na ewentualne granty na realizację programów – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Program, jeśli zostanie przyznany, będzie realizowany od kwietnia 2017 do 31 marca 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję