Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół do Krzeszowa

2017-09-13 11:20

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 38/2017, str. 1

Ks. Piotr Nowosieslki

To już 18 raz w pierwszą sobotę września przyjeżdzają do Krzeszowa osoby niepełnosprawne ze swoimi rodzinami, opiekunami i przyjaciółmi. To ich święto, ale także okazja do osobistej modlitwy, spotkań i bycia razem w gronie ludzi życzliwych

Spotkanie organizowane jest przez Caritas diecezjalną i diecezjalne duszpasterstwo osób niepełnosprawnych.

Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który w homilii mówił: – Przybyliśmy dziś do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej pod kątem pocieszenia. Pocieszenia, które przychodzi z głębokości doświadczenia Boga przez człowieka. Któremu towarzyszy Współdziałająca, Pośredniczka – Maryja, Matka Pocieszenia. Ona jest Tą, która przeżyła wszystko to, co ludzkie, oraz Tą, która przeżyła to, co czasem nazywamy „nieludzkie” – niezrozumienie, odrzucenie, stanie pod krzyżem swojego Syna, nie mogąc nic zrobić tylko przyjąć Jego testament. Maryja jest w służbie tajemnicy Jezusa, Tego, który jest największym i najważniejszym Pocieszycielem człowieka.

Ksiądz Biskup wyjaśnił, że to pocieszenie od Jezusa Chrystusa pokazuje, że w naszym życiu może być inaczej, niż my myślimy, że powinno być. Niektórzy myślą, że szczęśliwi to ci, co coś wygrywają, pokazują że są mocni, ładnie wyglądają. Tymczasem Jezus w wypowiedzianych błogosławieństwach zwraca uwagę, że szczęśliwi to ci, co są ubodzy duchem, czystego serca, cierpiący, cisi, miłosierni, pragnący sprawiedliwości itd.

Reklama

– Maryja jest Matką Pocieszenia, bo prowadzi nas pod Krzyż, pokazując, że nasz krzyż, jest związany z Krzyżem Jezusa, i że możemy mieć nadzieję innego życia. Otacza macierzyńską opieką grzeszników, słabych, by przyjmując krzyż, przeżywać nawrócenie i żyć. Jesteśmy tu, żeby czerpać z tej Tajemnicy, niełatwej ale prawdziwej, żeby łączyć się z nią przez tajemnicę naszego cierpienia, trudu, wiedząc, że w to wszystko wcielił się Jezus Chrystus. Dziękuję wszystkim, którzy w tę tajemnicę wchodzą. Dziękuję wszystkim, którzy chorymi się opiekują, którzy posługują temu, aby ta tajemnica spełniała się w tych członkach, które są dotknięte tym, co nazywamy niepełnosprawnością – mówił Biskup Legnicki.

Spotkanie Eucharystyczne poprzedziła katecheza, świadectwo oraz występ artystyczny. Natomiast na zakończenie Mszy św., odmówiony został Akt Zawierzenia się Matce Bożej Łaskawej.

– Od 18 lat spotykamy się w Krzeszowie, aby być razem z Maryją, razem z Maryją uwielbiać Pana Boga i dziękować za dar życia, powołania, obecności drugiego człowieka. To jest ważny moment, kiedy osoby niepełnosprawne przybywają do tego miejsca, po to, by prosić Matkę Najświętszą, aby tak jak każda Mama, troszczyła się o nich każdego dnia, wspierała i podsyłała dobrych ludzi, którzy na co dzień pomagają – mówił podczas tego wydarzenia bp Marek Mendyk.

Agapa przy piosenkach i muzyce, wręczenie kolejnych tytułów „Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych” oraz modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia dopełniły to kolejne Spotkanie. Znów uczestnicy często żegnali się słowami: do zobaczenia za rok!

Tagi:
pielgrzymka niepełnosprawni Krzeszów

Otwarci na każdego

2018-02-22 10:40

Dorota Kamińska
Edycja legnicka 8/2018, str. VI

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych jest swego rodzaju wyjątkową wspólnotą ludzi, którzy chcą pomagać sobie nawzajem, cieszyć się sobą, ale co najważniejsze – razem, wspólnie zbliżać się do Pana Boga

Archiwum redakcji
Co roku wspólnota odbywa kilka pielgrzymek, w tym piesze

W diecezji legnickiej istnieje Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych. Tworzy ją m.in.Wspólnota Osób Niepełnosprawnych im. św. Ojca Pio działająca przy parafii Świetej Trójcy w Legnicy. Należą do niej nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także ich rodziny oraz wolontariusze. Zdarza się, że na spotkania przybywają również niepełnosprawni z innych miejscowości, np. z Lubina, Ścinawy, Lubiatowa, Chojnowa czy z Węglińca. Bo jak sami mówią, są otwarci na każdego.

Już od 10 lat organizują czerwcowe pielgrzymowanie autokarowe. A byli już na Kresach, m.in. w Wilnie, Nowogródku, Lwowie, Grodnie. Udało im się odwiedzić największe i najpiękniejsze świątynie w naszym kraju; Pelplin, Sandomierz, Gietrzwałd, Sokółkę i wiele innych.

Organizacja pielgrzymek autokarowych nie należy do łatwych. Zaczyna się już w lutym od wynajęcia odpowiedniego autokaru, przez szukanie odpowiednich domów pielgrzyma czy nawet restauracji. Wyjazdy zagraniczne, wymagają z kolei wielu dokumentów.

Następną formą jest piesza pielgrzymka do sanktuarium w Krzeszowie na diecezjalne spotkanie osób niepełnosprawnych w pierwszą sobotę września. Przygotowania są wieloetapowe. Kilkakrotne sprawdzane są trasy oraz przygotowywany jest transport bagaży i wózków, w końcu rozpoczyna się także przygotowanie wózków do przebycia trasy i szukanie noclegów.

I niezależnie czy jest to pielgrzymka autokarowa, czy piesza dla tej grupy ludzi, jak sami podkreślają, trudności stają się większym zaangażowaniem w osiągnięcie celu.

– Każda pielgrzymka niesie za sobą hasło, które nawiązuje do danego roku duszpasterskiego. Każda pielgrzymka to szereg przygotowań. Nasi wolontariusze, jak i osoby niepełnosprawne, dostają różne zadania. Są za „coś” odpowiedzialni i to jest piękne. Każda pielgrzymka jest inna i każda niesie nowe wyzwania. Dziękujemy Panu Bogu za te dziesięć lat, za każdą wyciągniętą dłoń do pomocy. Za każdą naszą Eucharystię i spowiedź w tych wyjątkowych miejscach. Bardzo mocno można odczuć, że podczas naszego pielgrzymowania Pan Bóg działa. Często po pielgrzymkach, czy już nawet w ich trakcie, można usłyszeć takie świadectwa – opowiada Ewa Olszewska, przewodnicząca wspólnoty. – Cały rok jest dla mnie właściwie oczekiwaniem na dwie pielgrzymki: autokarową i pieszą. Już sam nie pamiętam jak to się stało, że trafiłem do tej wspólnoty. Już nie liczę, która to pielgrzymka. Wszystkim znajomym opowiadam, że kto decyduje się na ten pierwszy raz, już przez kolejne lata nie zrezygnuje. Bo tak było w moim przypadku. Na pielgrzymce poznałem ludzi, którzy bezinteresownie dzielą się swoją dobrocią. Wszyscy są dla siebie prawdziwymi braćmi i siostrami. Pielgrzymka autokarowa i piesza wytwarza wśród grupy niepowtarzalną atmosferę, którą się pamięta – mówi Darek, uczestnik pielgrzymek.

– Zdajemy sobie sprawę, że nasze pielgrzymowanie nie jest łatwe ze względu na szereg barier duchowych i fizycznych. Jednak wiemy, że z łaską Pana Boga wszystko możemy zrobić. I dlatego niepełnosprawność, którą niesiemy, jest właśnie dowodem na to, że Bóg pomaga przekraczać trudności, jakie stwarza nam choroba. Pan Bóg jest ponad wszystkim, a Matka Boża też wyprasza nam Boże łaski, aby iść przez ten świat, głosić Jego chwałę miłość, dobro, piękno.

My idziemy z przesłaniem, że niepełnosprawność jest również powołaniem chrześcijanina. Możemy powiedzieć, że przez te 10 lat naszej obecności na pielgrzymkowym szlaku widzimy, jak to jest ważne dla tych, którzy idą oraz dla tych, którzy przyjmują nas w domach.

Osoby niepełnosprawne czują się niekiedy niepotrzebne, albo uczestniczą jedynie w powierzchownej aktywizacji, która jest tylko chwilowa, pozorna. Myślę, że tą aktywizacją podstawową, która daje sens dźwigania swojego życia, jest odkrycie powołania. Pielgrzymka, jako droga, ma to uświadomić. Obojętnie w jakiej jestem sytuacji, kondycji życiowej Pan Bóg działa z tą konkretną propozycją, żebym wyszedł z murów i codziennych pozorów, abym znalazł sens życia w miłości do Boga i drugiego człowieka, wyrażającą się najpełniej w dźwiganiu krzyża. Chrystus zwracając się do swoich uczniów, przedstawił im ten sens w słowach: „Kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż” – mówi ks. Tomek Filipek, duchowy opiekun wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Ks. Dolindo w Częstochowie

2018-02-21 22:11

Marian Florek

W dniu 21 lutego 2018 r. w częstochowskim Duszpasterstwie „Emaus” odbyło się spotkanie z Joanną Bątkiewicz-Brożek, autorką książki o niezwykłym włoskim księdzu Dolindo Ruotolo.


Świadkowie życia kapłana – jak mówiła autorka – byli pod wielkim wrażeniem jego świętości i pokory. A i sama pani Joanna, mówiąc o swoich osobistych przeżyciach związanych z dziennikarską pracą nad książką poświęconą ks. Dolindo, nie potrafiła ukryć ogromnych emocji. Udzielały się one i słuchaczom. Wszyscy mieli wrażenie jakby ks. Dolindo był wśród zgromadzonych.

Ks. Dolindo Ruotolo urodził się 6 października 1882 w Neapolu, a zmarł 19 listopada 1970. Doświadczany: z powodu oskarżeń nieprzychylnych mu osób, oskarżany o herezję, z wieloletnim zakazem odprawiania Mszy Świętej i głoszenia homilii. Błogosławiący spadający z nieba deszcz, aby nawrócił neapolitańczyków. Mówił: „Życie wieczne to nie żart”, mówił : „Jezu ty się tym zajmij!”.

Duszpasterstwu Akademickiemu „Emaus” gratulujemy spotkania z autorką ksiązki o Bożym Kapłanie.

Zobacz także: Spotkanie z Joanną Bątkiewicz-Brożek nt. książki o ks. Dolindo
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wkrótce duże zmiany w Kurii Rzymskiej

2018-02-23 15:00

kg (KAI/Télam) / Watykan

W poniedziałek 26 lutego Franciszek „zamierza dać jasny znak” zmian w Kurii Rzymskiej i 19 marca – w piątą rocznicę rozpoczęcia swego pontyfikatu – mianuje nuncjuszami trzech dotychczasowych wyższych urzędników Kurii Rzymskiej. Taki pogląd wyraziła 23 lutego argentyńska agencja „Télam”. Zaznaczyła, że w ten sposób papież rozpocznie nowy etap głębokich reform strukturalnych w Watykanie. Jednocześnie obradować tam będzie Rada Kardynałów, która wspiera Ojca Świętego w tych działaniach.

uroburos/pixabay.com

Według źródeł argentyńskich papież ogłosi w poniedziałek dekrety powołujące trzech nowych nuncjuszy apostolskich: dotychczasowego podsekretarza ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu prał. Antoine’a Camilleriego, szefa protokołu w tymże Sekretariacie prał. José Avelino Bettencourta oraz byłego osobistego współpracownika zarówno Benedykta XVI, jak i obecnego papieża, a dziś sekretarza generalnego Sekretariatu Spraw Gospodarczych prał. Alfreda Xuereba. Pierwszy i trzeci pochodzą z Malty, drugi jest Portugalczykiem. Z chwilą ich mianowania papież wyniesie ich jednocześnie do godności arcybiskupów tytularnych.

Nowi dyplomaci papiescy mają objąć następujące placówki: prał. A. Camilleri (ur. 20 VIII 1965) zostanie nuncjuszem w Singapurze i delegatem apostolskim w Malezji, prał. A. Xuereb (14 X 1958) – w Korei Południowej i Mongolii oraz prał. J. Bettencourt (22 V 1962) – w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.

Dotychczas nieobsadzonych było 10 nuncjatur, przy czym szefowie niektórych z nich są akredytowani jednocześnie w kilku krajach, np. nuncjusz w Tbilisi „obsługuje” Gruzję, Armenię i Azerbejdżan (do 25 kwietnia 2017 stanowisko to pełnił abp Marek Solczyński, obecnie w Tanzanii), a dyplomata papieski w stolicy Trynidadu i Tobago – Port od Spain jest akredytowany łącznie w 13 krajach rejonu Karaibów i Antyli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem