Reklama

Anioł Pański

Franciszek: Jezus zbliża pokolenia i jednoczy rodziny

"Jezus jest tym, który zbliża różne pokolenia i jest źródłem miłości, która jednoczy rodziny i osoby, pokonując wszelką nieufność, wszelką izolację, każdy dystans" - powiedział Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież nawiązując do obchodzonej dzisiaj niedzieli Świętej Rodziny podkreślił,że dobre relacje między młodymi i starszymi mają decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnoty świeckiej i kościelnej. Wraz z zebranymi na placu św. Piotra pozdrowił wszystkich dziadków i zawierzył rodziny na całym świecie Matce Bożej Królowej Rodzin.

[ TEMATY ]

Franciszek

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, która przedstawia Matkę Bożą i św. Józefa w chwili gdy czterdzieści dni po narodzeniu Jezusa, udali się do świątyni w Jerozolimie, aby zgodnie z Prawem Mojżeszowym ofiarować Bogu pierworodnego syna. Przypomniał reakcję dwojga starców, Symeona i Anny, którzy poruszeni Duchem Świętym rozpoznali w Dzieciątku Jezus Mesjasza. "Jest wydarzenie proste, ale bogate prorocko: spotkanie młodej pary pełnej radości i wiary ze względu na łaski Pana i dwojga starców również pełnych radości i wiary z powodu działania Ducha Świętego" - powiedział Franciszek i zapytał: "Kto sprawia, że się spotykają?"

"Jezus. Jezus jest tym, który zbliża różne pokolenia. Jest źródłem tej miłości, która jednoczy rodziny i osoby, pokonując wszelką nieufność, wszelką izolację, każdy dystans" - zaznaczył Franciszek i wskazał na wagę obecności dziadków w rodzinach. "Jak ważna jest ich obecność! Jak cenna jest ich rola w rodzinie i w społeczeństwie!" - powiedział z mocą papież i podkreślił, że "dobre relacje między młodymi i starszymi mają decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnoty świeckiej i kościelnej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek przypomniał, że w centrum życia rodzinnego Maryi i Józefa jest Bóg w osobie Jezusa. "Dlatego Święta Rodzina z Nazaretu jest święta, ponieważ koncentruje się na Jezusie" - podkreślił.

Reklama

Papież zwrócił uwagę, że gdy rodzice i dzieci razem oddychają klimatem wiary, to "mają energię, która pozwala im stawić czoła próbom również trudnym, jak ukazuje doświadczenie Świętej Rodziny, na przykład w przypadku dramatycznej ucieczki do Egiptu".

Franciszek podkreślił, że światło, które pochodzi od Świętej Rodziny "zachęca nas do ofiarowania ludzkiego ciepła w tych rodzinnych sytuacjach, w których, z różnych powodów, brakuje pokoju, brakuje harmonii i przebaczenia".

Papież modlił się za wszystkie rodziny znajdujące się w trudnych sytuacjach: chorób, dyskryminacji, bezrobocia, zmuszonych do emigracji i przeżywających wewnętrzne kryzysy. W ich intencji odmówiono modlitwę "Zdrowaś Mario". Na zakończenie Franciszek zawierzył wszystkie rodziny świata Matce Bożej Królowej Rodzin.



Drodzy bracia i siostry, dzień dobry W tę pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniem, gdy jesteśmy wciąż zanurzeni w radosnej atmosferze świąt, Kościół zaprasza nas do kontemplacji Świętej Rodziny z Nazaretu. Ewangelia przedstawia nam dziś Matkę Bożą i św. Józefa w chwili gdy czterdzieści dnia po narodzeniu Jezusa, udali się do świątyni w Jerozolimie. Czynili to w religijnymi posłuszeństwie wobec Prawa Mojżeszowego, nakazującym aby pierworodnego syna ofiarować Panu (por. Łk 2,22- 24).

Reklama

Możemy sobie wyobrazić tę małą rodzinę, pośród tak wielu ludzi, na wielkich dziedzińcach Świątyni. Nie rzuca się w oczy, niczym nie wyróżnia się ... A mi i to nie pozostaje niezauważona! Dwoje starców, Symeon i Anna, poruszeni Duchem Święty, podchodzą i zaczynają chwalić Boga za to Dziecię, w którym rozpoznali Mesjasza, światło i zbawienie ludu Izraela (por. Łk 2,22- 38). Jest wydarzenie proste, ale bogate prorocko: spotkanie młodej pary pełnej radości i wiary ze względu na łaski Pana i dwojga starców również pełnych radości i wiary z powodu działania Ducha Świętego. Kto sprawa, że się spotykają? Jezus. Jezus sprawia, że się spotykają starzy i młodzie. Jezus jest tym, który zbliża różne pokolenia. Jest źródłem tej miłości, która jednoczy rodziny i osoby, pokonując wszelką nieufność, wszelką izolację, każdy dystans. To każe nam myśleć także o dziadkach: jak ważna jest ich obecność! Jak cenna jest ich rola w rodzinie i w społeczeństwie! Dobre relacje między młodych i starszymi ma decydujące znaczenie dla rozwoju wspólnoty świeckiej i kościelnej. I patrząc na tych dwoje starców, tych dwoje dziadków - Symeona i Annę - pozdrawiamy stąd, oklaskami, wszystkich dziadków i babcie świata. Przesłanie jakie przekazuje Święta Rodzina jest przede wszystkim przesłaniem wiary. W życiu rodzinnym Maryi i Józefa Bóg jest naprawdę w centrum, i to w osobie Jezusa. Dlatego Święta Rodzina z Nazaretu jest święta: ponieważ koncentruje się na Jezusie.

Gdy rodzice i dzieci razem oddychają tym klimatem wiary, to mają energię, która pozwala im stawić czoła także i trudnym próbom również trudnym, jak ukazuje doświadczenie Świętej Rodziny, na przykład w dramatycznym wydarzeniu ucieczki do Egiptu.

Dzieciątko Jezus wraz ze swoją Matką, Maryją i świętym Józefem są bardzo prostym, ale przejrzystym obrazem rodziny. Promieniujące od niej światło jest światłem miłosierdzia i zbawienia dla całego świata, światłem prawdy dla każdego człowieka, dla rodziny ludzkiej i dla poszczególnych rodzin. To światło, które pochodzi od Świętej Rodziny zachęca nas do ofiarowania ludzkiego ciepła w tych rodzinnych sytuacjach, w których, z różnych powodów, brakuje pokoju, brakuje harmonii i przebaczenia. Niech nie zabraknie naszej konkretnej solidarność, zwłaszcza wobec rodzin, które przeżywają najtrudniejsze sytuacje z powodu chorób, braku pracy, dyskryminacji, konieczności emigracji ... W tym momencie zatrzymajmy się trochę, aby cicho pomodlić się za wszystkie rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji, czy to z powodu ciężaru choroby, brak zatrudnienia, dyskryminacji, konieczności emigracji, czy to z powodu trudności, żeby się zrozumieć, czy też braku jedności. Pomódlmy się w milczeniu za te wszystkie rodziny ... (Zdrowaś Mario ..).

Powierzamy Maryi, Królowej i Matce Rodziny wszystkie rodziny świata, aby mogły żyć w wierze, zgodzie, wzajemnej pomocy, i o to proszę dla ich o macierzyńską ochronę dla nich Tej, która była matką i córką swego Syna.

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty powierzył modlitwom wiernych pasażerów samolotu AirAsia, który zaginął w na trasie między Indonezją a Singapurem a także statków, które uległy katastrofie na Morzu Jońskim.

2014-12-28 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek jedzie do Rumunii - kraju o prawosławnej większości

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Rumunii

Grzegorz Gałązka

Niecałe cztery tygodnie po wizycie w Bułgarii i Macedonii Północnej papież Franciszek ponownie odwiedza w dniach 31 maja - 2 czerwca kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, nazywany ze względów historycznych i kulturowych także bałkańskim. Tym razem celem jest Rumunia, do której 20 lat temu pielgrzymował jako pierwszy papież w historii Jan Paweł II. Punktem kulminacyjnym wizyty będzie beatyfikacja siedmiu biskupów grekokatolickich męczenników z czasów komunizmu w Siedmiogrodzie. Według najnowszych sondaży dwie trzecie Rumunów, z których większość to prawosławni, uważa wizytę zwierzchnika Kościoła katolickiego za ważną. Z napięciem oczekuje się ekumenicznych spotkań papieża z patriarchą Danielem i biskupami Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego.

W 20 lat po Janie Pawle II
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję