Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

Dla czystego życia – Czysty Bieg

2017-07-12 14:40

Katarzyna Dobrowolska
Edycja kielecka 29/2017, str. 1, 6

WD

Na początku ostry podbieg pod Górę Zamkową, przez dolny i górny Rynek Chęcin, obok kościoła św. Bartłomieja skalny nasyp, kółko wokół kamieniołomów, potem wiraże. Nie da się pobiec za szybko, mimo że wydaje się, iż kondycja już na to pozwala. Pędząc z góry bez rozwagi i kontroli, można zrobić sobie tylko krzywdę. Trudne momenty, pot i stłuczone kolana. Czysty Bieg, który odbył się z 25 czerwca w Chęcinach z franciszkańskiego Ośrodka San Damiano, wymagał wysiłku, zaangażowania i dużo pokory. Tak, jak terapia pacjentów, którzy walczą z nałogiem o trzeźwe życie

Dla nich i ich czystego życia pobiegło 137 osób. Przy okazji kwestowano na akcję „Cuda pod dachem”, prowadzoną przez Fundację „Brat Słońce”, której celem jest zebranie środków na remont dachu franciszkańskiego kompleksu klasztornego w Chęcinach. Uczestnicy biegu przekazali na ten cel 4 210 zł.

– Ten bieg to symbol terapii i nawiązanie do trudnych momentów w leczeniu i wychodzeniu z narkotyków – mówił o. Paweł Chmura, kierownik Ośrodka San Damiano. Chodzi o uczenie się zasad, pokory i uczciwości wobec innych i siebie – tłumaczył o. Paweł. Wyraził też wdzięczność wszystkim uczestnikom za wsparcie akcji „Cuda pod Dachem”.

Medale, licytacje i tort

Na mecie przed bramą klasztoru – rodziny, dzieci, pacjenci dumni z biegaczy. Potem podziękowania, pamiątkowe medale z mottem, które towarzyszy im tutaj codziennie: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, statuetki dla zwycięzców, butelka wody na ochłodę, owoce i grochówka dla wszystkich dzięki sponsorowi, który przyjechał z kuchnią polową. Były licytacje, konkursy, spektakl teatralny i duży tort. W biegach wystartowały też maluchy, które dzielnie walczyły, dopingowane przez swoich rodziców. Na dziedzińcu klasztoru można było nabyć symboliczne cegiełki – artystyczne dachówki z motywami franciszkańskimi wykonane przez społeczność San Damiano, zaangażowaną w przygotowanie wydarzenia. Inicjatywę wsparło wielu. – Nie spodziewaliśmy się, że włączy się tyle wspaniałych osób, sponsorów, firm, podmiotów. Pomagały także władze miasta – mówiła koordynatorka projektu Anna Donabidowicz.

Reklama

Aktywność i pomaganie. To działa!

U Franciszkanów spotkali się pasjonaci biegów i pomagania z całego województwa. Byli reprezentanci Stowarzyszenia Aktywny Ćmińsk, OSP Kowala, Stowarzyszenia Biegacz Świętokrzyski, Policja, a Ekstremalni Kielce prowadzili dla wszystkich profesjonalną rozgrzewkę. Spotkałam tutaj Agnieszkę i Asię – mamę i córkę z parafii Dyminy. – Jesteśmy na zaproszenie pacjentki. Robimy to dla niej. Widzimy jak się stara, jak walczy, ile kosztuje ją to wysiłku. To jest ciężka choroba. Te osoby potrzebują wsparcia, jeśli chcą się leczyć – mówiła Agnieszka. Siedmioletnia Wiktoria była najmłodszą uczestniczką biegu na 5 kilometrów, namówiła swoją mamę, by razem pobiegły. Rafał Zimoch i Bartłomiej Kozłowski regularnie wspierają takie akcje. – Dwa tygodnie temu braliśmy udział w ekstremalnym Biegu Rzeźnika. Przygotowanie więc jest solidne. Zresztą to nie rywalizacja, ale idea jest najważniejsza. Lubimy pomagać, można także w taki sposób – mówili. Każdy uczestnik biegu wpłacał dowolną kwotę na remont ośrodka. Wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki.

Dostałam tutaj nowe życie

Na pomysł Czystego Biegu wpadła Iwona, która ukończyła terapię w San Damiano. Obecnie mieszka we franciszkańskim hostelu. – San Damiano dało mi nowe życie. Podstawą w terapii jest rozwój osobisty, jeśli się nie rozwijamy, cofamy się. Dlatego taką pomocą jest aktywność fizyczna, którą wielu pacjentów wybiera. Sama biegam regularnie i pomyślałam, żeby zorganizować Czysty Bieg i połączyć go z ideą wsparcia finansowego San Damiano i Ojców Franciszkanów, by mogli dalej pomagać. To mój dom. Wiem, że warto być czystym. Można zastąpić używki sportem, pasją, pomocą dla innych. Teraz się odwdzięczam.

Chce się wracać

Że dzieją się tutaj codzienne cuda, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy porozmawiać chwilę z mieszkańcami. Dawid, pacjent domostwa San Damiano, ma 23 lata, ale twardo ocenia siebie. – Całe życie będę alkoholikiem i narkomanem. Taka jest prawda. I to ode mnie zależy, jak będzie dalej, jak będę pracował nad sobą. Dwa lata brałem narkotyki, ale dużo wcześniej zacząłem pić. To się jednak ze sobą łączy. Zaczęło się bardzo zwyczajnie. Chciałem po prostu zaimponować kolegom, zaistnieć w środowisku. Nie wierzyłem w siebie. Picie dawało mi luz i odwagę. Szybko jednak iluzja prysła, zaczął się nałóg. Złapała mnie policja. Uciekałem przed odpowiedzialnością karną. Miałem wybór, albo zacząć się leczyć, albo… no właśnie. Postanowiłem iść do ośrodka. Dużo się o sobie tutaj dowiedziałem, przestałem nakładać maski, stałem się sobą. Nie wiem, co mogłoby się ze mną stać, gdyby nie San Damiano? Mógłbym być w więzieniu albo mogłoby mnie już w ogóle nie być. Zmieniło się wszystko. Teraz jestem w hostelu. Podjąłem pracę zarobkową. Owszem, ciągną się jeszcze za mną sprawy sądowe. Kiedyś zdawałem do technikum, zawaliłem przez ćpanie, skończyłem w zawodówce. Teraz odżyły we mnie chęci do nauki, zapisałem się do technikum i zaczynam od września. Wróciłem do gry na trąbce. To była kiedyś moja pasja. Co mógłbym powiedzieć innym uwikłanym w narkotyki? Przede wszystkim trzeba chcieć sobie pomóc. Na tej drodze są wzloty i upadki. Nauczyłem się tego na własnej skórze. Jestem tutaj drugi raz. Pierwszym razem chciałem szybko skończyć terapię, wszystkie etapy (śmiech). I wyłożyłem się. Nie żałuję jednak żadnej minuty tutaj spędzonej. Kiedy zapuści się korzenie w to miejsce, chce się wracać – mówił Dawid. Życie w San Damiano nauczyło mnie, że da się żyć i bawić się na trzeźwo, zaangażować się w coś dobrego. Jeździmy wspólnie w góry, z całą społecznością bierzemy udział we Franciszkańskich Spotkaniach Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Spotykamy ciekawych ludzi. To daje nam siłę.

Na sfinansowanie pierwszego etapu prac potrzeba 160 tys. zł.

Do tej pory dzięki ludziom dobrej woli zebrano kwotę ponad 135 tys. zł. Całość inwestycji będzie kosztowała 500 tys. zł. Zdewastowany przez lata komunizmu cenny kompleks klasztorny wymaga gruntownych i pilnych prac. Trudno uwierzyć, że w kościele w l. 60. XX wieku urządzono restaurację, gdzie odbywały się dansingi dla prominentnych partyjnych działaczy. Klasztor i sprofanowaną świątynię franciszkanie odzyskali dopiero w 1991 r. Dziś to miejsce znów żyje duchem św. Franciszka. Pokój i dobro uobecniają się w codziennej trosce o najbardziej wykluczonych, na marginesie, uwikłanych w nałogi. Franciszkanie prowadzą Centrum Profilaktyki Uzależnień San Damiano, świetlicę dla dzieci i hostel dla tych, którzy wychodzą na prostą po zakończonej terapii. To wielkie dobro warto pielęgnować. Każdy może dołożyć cegiełkę. Szczegóły na stronie cudapoddachem.pl.

Tagi:
sport bieg

Wrocławski Bieg ,,Tropem Wilczym”

2018-03-05 07:44

Anna Buchar

Już po raz 6. we Wrocławiu odbył się Bieg ,,Tropem Wilczym”. 4 marca na Stadionie Olimpijskim blisko 800 osób przebiegło dla uczczenia czci pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. - To był słoneczny i lekko mroźny dzień. Idealny do biegania, tym bardziej, że w bardzo szczytnym celu.

Archiwum Pro-Run Wrocław

Zawodnicy mogli zapoznać się z inscenizacjami historycznymi, a niewątpliwą atrakcją było prowadzenie biegu przez jeźdźców na koniach – relacjonuje Jacek Urbanowicz, ze Stowarzyszenia Pro – Run Wrocław. Rywalizacja sportowa odbyła się na trzech dystansach 5 i 10 km oraz symbolicznym 1963 m. Najszybszym zawodnikiem na trasie 10 km okazał się Dariusz Jamro, który pokonał dystans w 35:34 min. Wśród kobiet najlepszą okazała się Agnieszka Osmolak - 30latka przebiegła trasę w 46:07 min. W biegu na 5 km zwyciężył Wit Grosicki, z czasem 17:37. Najlepszą wśród kobiet była Jagoda Petryna, która pokonała dystans w 20:22 min.

Zobacz zdjęcia: Wrocławski Bieg ,,Tropem Wilczym”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Przeciszów: kard. Dziwisz ochrzcił szesnaste dziecko rodziny Nelców

2018-03-17 19:17

md / Przeciszów (KAI)

Kard. Stanisław Dziwisz ochrzcił w sobotę w Przeciszowie Zuzannę Marię, szesnaste dziecko w rodzinie Nelców. W uroczystościach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. „Powinniśmy wspierać wysiłki odpowiedzialnych za dobro wspólne narodu i państwa, mające na celu dobro rodziny” – mówił w homilii hierarcha.

Ks. Czesława Bogdała

W kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela w małopolskim Przeciszowie obecni byli rodzice i rodzina ochrzczonej dziewczynki, a także Prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że obecność głowy państwa na uroczystości rodziny Nelców, w której wychowuje się szesnaścioro dzieci, jest „wymownym gestem, który można odczytać jako znak troski o rodzinę”. Przypomniał, że przyjęcie chrztu świętego to wielka łaska i jednocześnie odpowiedzialność, której wyrazem jest miłość, nadzieja i jedność – „dojrzały owoc prawdziwie chrześcijańskiego życia”. Podkreślił również, że nie jest to łatwa droga.

Ks. Czesława Bogdała

„Świadczą o tym najlepiej napięcia i spory, jakich jesteśmy świadkami w życiu każdej społeczności, nawet w tej najmniejszej, jaką jest rodzina” – zauważył hierarcha. Dodał, że wprawdzie małe dziecko nie jest tego wszystkiego świadome w chwili swego chrztu, ale sakrament ten jest udzielany, biorąc pod uwagę wiarę jego rodziców, jego rodziców chrzestnych, i całej społeczności, w której będzie dorastało do chrześcijańskiego życia.

„Szczególne okoliczności dzisiejszego chrztu stanowią zachętę do refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za los i dobro polskich rodzin” – kontynuował kaznodzieja. Jak ocenił, wiele już uczyniono w ostatnim czasie z myślą o rodzinach. „Prawdziwym błogosławieństwem” nazwał Program 500 plus, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych i dla wszystkich rodzin wychowujących dzieci i borykających się z codziennymi trudnościami. Duchowny przypomniał, że społeczeństwo przyjęło ten program z wielkim uznaniem. Według niego, Program 500 plus to konkretny wyraz solidarności całego społeczeństwa, dla którego dzieci są i powinny być największym skarbem i nadzieją.

„Powinniśmy wspierać wysiłki odpowiedzialnych za dobro wspólne narodu i państwa, mające na celu dobro rodziny, edukację dzieci i młodzieży, troskę o chorych, niepełnosprawnych i osoby w podeszłym wieku” – zachęcał krakowski metropolita senior i podkreślił, że jest to „najlepsza inwestycja”, bo jest to inwestycja w człowieka.

Na zakończenie kard. Dziwisz powierzył Bogu rodzinę Nelców i wszystkie rodziny, „aby były wspólnotami życia i miłości, wspólnotami przebaczenia, jedności i pokoju”. Modlił się o to za wstawiennictwem św. Jana Pawła II – Papieża Rodzin.

Państwo Grażyna i Sławomir Nelec z Przeciszowa są rodzicami szesnaściorga dzieci. W ubiegłym roku rodzina Nelców spotkała się z Parą Prezydencką z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Wizyta była realizacją zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego, jakie rodzina otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów Jasnogórskich Dożynek w 2016 r.

Ks. Czesława Bogdała
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Spotkanie Rycerzy Kolumba z Prezydentem RP

2018-03-21 14:51

Przedstawiciele Rycerzy Kolumba wraz z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem uczestniczyli w spotkaniu z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Spotkanie podsumowało dotychczasową akcję niesienia pomocy po zeszłorocznych nawałnicach.


Wczoraj w Centrum Kultury i Bibliotece im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyło sie spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w likwidację skutków nawałnicy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz w pomoc rodzinom poszkodowanym w wyniku gwałtownych burz, które przeszły nad północną Polską w sierpniu ubiegłego roku.

"Przybyłem tu 7 miesięcy po tych wydarzeniach" - mówił Prezydent. "Przybędę tu również za kolejne 7 miesięcy i za następne 7 miesięcy. W mediach temat ucichł, ale pracy do wykonania wciąż jest tu bardzo dużo".

Podczas spotkania Rycerzy Kolumba reprezentowała 12-osobowa delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, przywódcą Rycerzy w Polsce. W skład delegacji wchodzili Rycerze ze Słupska, Brodnicy oraz Chojnic wraz ze swoimi kapelanami. Rycerze od ponad pół roku pracują nad usuwaniem skutków nawałnicy. Prezydent otrzymał od nich pamiątkowy rycerski różaniec.

"Od pierwszego dnia po nawałnicach byliśmy tutaj razem z potrzebującymi" - komentował Tomasz Wawrzkowicz. "Również dziś, choć minęło wiele czasu, nasza praca trwa i każdego dnia niesiemy im pomoc".

Rycerze Kolumba z całej Polski zaangażowali się w pomoc poszkodowanym. Spędzili kilkaset godzin na dobrowolnej pracy na rzecz poszkodowanych, a łącznie ich pomoc finansowa i materialna liczona jest w setkach tysięcy złotych.

Rycerze uczestniczyli w fizycznych pracach porządkowych i odbudowie budynków mieszkalnych, udzielali doraźnej i długofalowej pomocy potrzebującym. Członkowie wspólnoty zorganizowali także szereg wydarzeń kulturalnych, z których dochód został przeznaczony na pomoc poszkodowanym. Koncerty zorganizowane m.in. w Brusach, Brodnicy i Suchedniowie pozwoliły przekazać potrzebującym rodzinom środki finansowe na odbudowę ich domów. Ponad 40 tysięcy złotych zgromadzonych podczas ostatniego z tych wydarzeń trafiło do rodziny Warnke, których rodzinny dom w Główczewicach na Pomorzu został przeznaczony do rozbiórki.

Dodatkowe środki finansowe dla poszkodowanych udało się pozyskać również dzięki współpracy Rycerzy Kolumba z lokalnymi firmami i instytucjami charytatywnymi, m.in. z diecezjalnymi komórkami Caritas w różnych częściach Polski. Rycerze sfinansowali także zakup kontenera mieszkalnego dla trzypokoleniowej rodziny Bruszan, która w następstwie gwałtownych burz straciła dach nad głową.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem