Reklama

Niedziela Świdnicka

Korona dla Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

W roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie diecezja świdnicka postanowiła ukoronować słynący łaskami obraz Matki Bożej Świdnickiej, noszący tytuł: „Uzdrowienia Chorych”

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 28-29

[ TEMATY ]

koronacja

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Obraz Matki Bożej Świdnickiej w sukienkach, które pobłogosławił papież Franciszek na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r.

Obraz Matki Bożej Świdnickiej w sukienkach, które pobłogosławił papież Franciszek
na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz ten czczony jest od przeszło 5 wieków w katedrze świdnickiej. Główne uroczystości, którym przewodniczył będzie legat papieski kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, odbędą się 13 maja 2017 r. w katedrze świdnickiej o godz. 11.00.

Owoc cudownego uzdrowienia

Sobór Watykański II zachęca „wszystkie dzieci Kościoła, aby szczerze zachowywały i rozwijały kult Błogosławionej Dziewicy (...), a praktyki i nabożeństwa ku Jej czci zalecane w ciągu wieków przez Urząd Nauczycielski cenili wysoko (...)” („Lumen gentium”, 67). Zachęta Soboru Watykańskiego II odnośnie do kultu Matki Bożej urzeczywistnia się w licznie istniejących sanktuariach w diecezji świdnickiej, od XV wieku również w sposób dynamiczny w kościele katedralnym pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy, gdzie w bocznej kaplicy umieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Bożą Świdnicką z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Jak podają źródła od XVII wieku, kult Matki Bożej rozszerza się szczególnie wśród osób chorych, które w modlitwie przed Jej wizerunkiem szukają szczególnej pomocy. Główną przyczyną wznowienia tegoż kultu było cudowne uzdrowienie jezuity Franciszka Paravicinusa, który pełnił w tym czasie obowiązki nauczyciela w świdnickim gimnazjum jezuickim. W 1680 r. zgłosił się on ochotniczo do opieki nad chorymi na dżumę w Kłodzku, gdzie również sam zachorował. Wzywając orędownictwa i opieki Matki Bożej Świdnickiej, zakonnik ślubował, że jeśli wyzdrowieje i powróci do pełni sił, będzie szerzył kult i cześć Matki Bożej. Cudownie uleczony wrócił do Świdnicy, gdzie w 1681 r. kazał obraz odnowić i umieścić w oszklonej gablocie. Wkrótce potem, w 1684 r., o. Franciszek wyjechał na misje do Indii, zaś jego współbracia kapłani w latach 1686-87 w dawnej kaplicy cechu rzeźników kazali zbudować ołtarz i umieścili w nim wizerunek Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po II wojnie światowej, a zwłaszcza od 1957 r., kiedy proboszczem parafii został mianowany ks. prał. Dionizy Baran, kult Matki Bożej Świdnickiej został wznowiony. W każdy wtorek przy licznym udziale wiernych odprawiane są Eucharystia, a po niej modlitwa różańcowa oraz inne stosowne modlitwy. Warto wspomnieć, że w XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę, która została skradziona w 1969 r.

Reklama

Sanktuarium dla umacniania wiary

W roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, a także jubileuszu tysiąclecia archidiecezji wrocławskiej, mając na uwadze potrzebę umacniania wiary świętej oraz ugruntowanie czci Niepokalanej Dziewicy Maryi, kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski, 8 maja 2000 r. ustanowił i ogłosił kaplicę łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Świdnickiej w kościele pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy jako lokalne sanktuarium w archidiecezji wrocławskiej.

W 2015 r. bp Ignacy Dec w liście pasterskim skierowanym do wiernych diecezji zachęcił ich do składania darów wotywnych i ofiar, które posłużyły w pewnej części do przyozdobienia koron i sukni dla obrazu Matki Bożej w katedrze świdnickiej. Autorem projektu i wykonawcą wotów jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej.

Korony w stylu piastowskim na skronie Jezusa i Maryi są srebrne, pokryte grubą warstwą złota i, jak zaznacza artysta, zdobią je szlachetne kamienie ofiarowane przez wiernych z diecezji. Suknia Matki Bożej jest wykonana z jaspisu cesarskiego, co stanowi o jej jasnej barwie, oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty został wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant’Angelo z Włoch, który symbolizuje walkę św. Michała Archanioła z szatanem. Szczególnym wotum, które ofiarował bursztynnik z Gdańska dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej.

Reklama

Rękoma papieża Franciszka

28 lipca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na wałach jasnogórskich dokonał poświęcenia koron i sukni na XIV-wieczny cudowny obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole”, czyli Maryja w słońcu.

17 października 2016 r. natomiast pierwszy biskup świdnicki Ignacy Dec, by podziękować Panu Bogu za dar peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej Pani w diecezji świdnickiej, a także dla upamiętnienia Roku Świętego Miłosierdzia, nadał świdnickiemu wizerunkowi tytuł „Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”.

11 marca 2017 r. Stolica Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek mianował emerytowanego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego swoim wysłannikiem na uroczystą koronację obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

W imieniu bp. Ignacego Deca i bp. Adama Bałabucha wszystkich serdecznie zapraszamy na tę uroczystość, która odbędzie się 13 maja br. w katedrze w Świdnicy o godz. 11.00.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy wiernych na koronacji obrazu w sanktuarium św. Józefa Robotnika

[ TEMATY ]

obraz

św. Józef

koronacja

www.diecezja.kielce.pl

Trzej biskupi dokonali w nowym kieleckim sanktuarium, któremu patronuje św. Józef Robotnik, koronacji wizerunku Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przy udziale co najmniej 3500 wiernych. Złote korony trafiły do świątyni dzięki zaangażowaniu kilkuset ofiarodawców.

Eucharystię koncelebrowali 1 maja bp kielecki Kazimierz Ryczan, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup sosnowiecki Piotr Skucha, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, opat jędrzejowskich cystersów o. Edward Stradomski oraz ponad 70 kapłanów. W uroczystości wzięła także udział świętokrzyska „Solidarność".
W homilii bp Ryczan mówił o zagrożeniach współczesnej polskiej rodziny, spowodowanych m.in. rozbiciem rodzin, emigracją, brakiem pracy, upadkiem obyczajów. Mówił także o odpowiedzialności za rodzinę, którą powinno podejmować państwo. Wyrazem troski Kościoła o rodzinę jest zdaniem biskupa planowany przez papieża Franciszka synod poświęcony rodzinie, będący próbą diagnozy jej sytuacji w Europie i na świecie oraz wskazaniem najpilniejszych środków pomocowych.
Po homilii miała miejsce uroczysta koronacja. Bp Ryczan nałożył korony na skronie Jezusa, bp Gurda ukoronował Matkę Bożą, a bp Florczyk – św. Józefa.
„To wydarzenie cementuje parafię i diecezję, która potrzebuje sanktuarium szczególnie poświęconego rodzinie” – powiedział KAI kustosz sanktuarium i proboszcz parafii ks. prałat Jan Iłczyk. Podkreślił ogromne wzruszenie ludzi i fakt, że łez nie wstydzili się ani kobiety, ani mężczyźni. Zapowiada także organizację ośrodka pomocy rodzinie w wymiarze duchowym, prawnym, psychologicznym, który służyłby całej diecezji.
Korony zaprojektowała Barbara Alieskiejew-Wantuch, a wykonała pracownia w Krakowie. Złożyły się na nie ofiary, precjoza i rodzinne pamiątki ze złota, złożone przez ponad pięciuset ofiarodawców, którzy zdecydowali się włączyć w akcję przyozdabiania obrazu Najświętszej Rodziny.
„Zapraszam wszystkich diecezjan do modlitwy i zwracania się do św. Józefa, który jest patronem wszystkich rodzin i naszych spraw, także tych po ludzku beznadziejnych” – zachęca kustosz sanktuarium.
Ofiarodawcy precjozów wpisywali swoje intencje do specjalnej księgi, która została złożona na ołtarzu w dniu koronacji. Rodziny przekazujące swój dar proszą najczęściej: o zdrowie, o pogłębienie wiary w rodziny, o nawrócenie. Istnieje także wiele wpisów zawierających podziękowania np. „za cudowne uratowanie życia”, „za wyratowanie z nieszczęśliwego wypadku na przejściu dla pieszych”,” z wypadku samochodowego”, „przy budowie”, „za odzyskane zdrowie”, „za dar potomstwa”. Ks. prał. Jan Iłczyk podkreślił, że sanktuarium od wielu lat stanowi także swoiste „centrum rodzin” – miejsce, gdzie szczególnie koncentruje się troska o współczesną rodzinę. „Planujemy organizować pątnicze spotkania dla małżonków i dla rodzin, by mogły odnawiać swoje przyrzeczenia małżeńskie, umocnić więzi rodzinne, wypraszać potrzebne łaski zgody i pojednania” - powiedział.
W każdy trzeci wtorek miesiąca do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny przybywają pątnicy z różnych stron Kielc, diecezji i spoza, m.in. ze Skarżyska Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Suchedniowa - na Nowennę do Św. Józefa. Na tych spotkaniach gromadzi się do czterech tysięcy czcicieli św. Józefa.
W działanie centrum wpisuje się szereg inicjatyw nakierowanych na troskę o rodzinę. W Święto Zwiastowania Pańskiego aż 250 osób w parafii przystąpiło do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Z kolei Wspólnota Ewangeliczna Osób Świeckich, licząca ok. 350 członków, każdego roku obejmuje swoim wsparciem duchowym i materialnym wiele rodzin w potrzebie, rodziny przeżywające chorobę i cierpienie. Wizerunek Najświętszej Rodziny z Nazaretu – wierna kopia z kaliskiego sanktuarium, została namalowana w 1987 r. przez Krzysztofa Jackowskiego.
Parafia św. Józefa Robotnika była erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, poświęconą 21 września 1958 r. Tabernakulum i figurę św. Józefa Robotnika wykonała Zofia Wolska. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.
Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze św. w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
29 grudnia 2013 r. bp Kazimierz Ryczan podniósł parafię do godności sanktuarium diecezjalnego. Jest to największa parafia w diecezji kieleckiej, licząca ponad 20 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

[ TEMATY ]

George Weigel

odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

George Weigel to katolicki teolog, pisarz, działacz społeczny. Laureat dziewiętnastu doktoratów honoris causa, autor ponad trzydziestu książek i kilkuset artykułów o tematyce dotyczącej Kościoła katolickiego, prawa, teologii i nauk społecznych, stały komentator i analityk stacji telewizyjnej NBC w sprawach watykańskich. Autor bestsellera „New York Timesa” „Świadek nadziei”, będącego biografią św. Jana Pawła II oraz jej kontynuacji „Kres i początek”, w której wykazał kluczową rolę polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję