Reklama

Szkoła Wyższa Zarządzania i Ekonomii

Utrzymywać polskość

2017-01-25 09:38

Jadwiga Kamińska
Niedziela Ogólnopolska 5/2017, str. 54

Jesteśmy w pięknej rodzinie słowiańskiej, a tylko politycy tworzą nam granice

Młodzi artyści z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski zostali zaproszeni do udziału w Jagiellońskich Teatraliach 2016. W ciągu 3 dni: 28-30 grudnia łodzianie mogli obejrzeć ciekawe spektakle i wysłuchać pięknych koncertów. Wystąpili m.in.: zespół Con Amore z koncertem „Z potrzeby serca...”, teatr Na Wspólnej z „Żywotem świętych osiedlowych”, teatr Dzieci Jagiełły ze sztuką pt. „Spektakl”, Grupa Taneczna JOK DANCE z występem „Taneczna podróż”, Led Show Michaliny Jaros z „Tańcem światła”, połączone zespoły z Ukrainy i Białorusi z koncertem „Wolność” oraz teatr Razem z Litwy ze spektaklem „Carpe diem”.

Duże wrażenie na widzach wywarła recytacja wiersza „Terrorysta, on patrzy” z tomu „Wielka Liczba” Wisławy Szymborskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. Utwór zaprezentowała Bożena Worono z Białorusi. Chociaż został napisany w 1976 r., jakże aktualny jest również dzisiaj.

Teatr Razem z Litwy tworzą uczniowie Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z miejscowości Czarny Bór k. Wilna. Spektakl „Carpe diem” przygotowała nauczycielka Ewa Kupcewicz. – To przedstawienie muzyczne o współczesnej młodzieży, która chodzi ulicami miasta i zajmuje się tylko sobą, zapatrzona w telefony komórkowe. Wprowadzając 3 postacie pozytywne, których zadaniem jest nawrócić młodzież, chciałam pokazać, jak należy rozmawiać z przyjaciółmi, ale także z rodziną. Przesłaniem spektaklu jest zwrócenie uwagi na to, że życie jest krótkie i należy okazywać miłość drugiemu człowiekowi, pomagać mu w razie potrzeby – powiedziała reżyser. Przedstawienie ubogacone było polskimi piosenkami w pięknym wykonaniu uczniowskiego teatru. – Nad spektaklem pracowaliśmy prawie rok – dodała Kasia Januszkiewicz. – Chcieliśmy zaprezentować się na scenie jak najpiękniej, a choreografia wymagała dużo pracy.

Reklama

Młodzi artyści spotkali się z zaproszonymi gośćmi: honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, któremu towarzyszył Mariusz Książek – dyrektor marketingu, dr. Józefem Szmichem z Delia Cosmetics, Jerzym Grzelakiem z firmy Hatrans, damami i kawalerami Zakonu św. Jerzego oraz członkami Koła „Tatarak”.

– Trzeba mieć świadomość, że Polska jest bardzo wielka, bo to nie tylko 40 mln Polaków w kraju, ale także ponad 20 mln poza granicami. Polska jest wielka, bo Polacy mieszkają na całym świecie. Polska to kraj, który nie tylko ma granice geograficzne i polityczne, Polska przede wszystkim jest budowana przez polską kulturę – powiedział ks. Skubiś. Podkreślił, że więź z Polakami zarówno na Litwie, jak i w innych krajach jest bardzo ważna. – Otrzymują oni od nas wsparcie duchowe, które Polakom za granicą jest bardzo potrzebne. A to, że przyjeżdża polska młodzież z Litwy, Ukrainy i Białorusi, świadczy o utrzymywaniu polskości.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” w imieniu Lidii Dudkiewicz – redaktor naczelnej tygodnika przekazał polskiemu Gimnazjum z Czarnego Boru książeczki do Pierwszej Komunii św., egzemplarze „Niedzieli” z filmem „My wszyscy z Niego” oraz kalendarze na rok 2017.

Pomysłodawcą Jagiellońskich Teatraliów na scenie Teatru Młodego Widza jest Wiesław Cyzowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły w Łodzi. Bardzo się cieszył, że spotkanie udało się zorganizować już po raz siódmy, a sala teatralna była wypełniona po brzegi.

– Główną ideą Jagiellońskich Teatraliów jest zaprezentowanie młodych artystów ze ściany wschodniej. Wszyscy jesteśmy w pięknej rodzinie słowiańskiej, a tylko politycy tworzą nam granice – powiedział dyrektor artystyczny Krzysztof Kaczmarek.

Goście, którzy przybyli na przegląd, mogli nie tylko wysłuchać wspaniałych koncertów i obejrzeć ciekawe spektakle, ale także w przerwach degustować potrawy regionalne z różnych krajów.

Jasna Góra: tysiące pieszych pielgrzymów dotarło na pierwszy wakacyjny odpust

2018-07-15 16:49

it / Częstochowa (KAI)

W historycznych strojach, z biało-czerwonymi, relikwiami polskich świętych i zdjęciami bohaterów narodowych na Jasną Górę dotarły pierwsze w tym roku duże pielgrzymki diecezjalne i kilka mniejszych. Przyszło w nich ok. 4 tys. osób.

Bożena Sztajner/Niedziela

Po raz 38. przybyła pielgrzymka przemyska, a po raz 84. pątnicy z archidiecezji poznańskiej, którzy dziękowali za 1050 lat biskupstwa.

- Polsce szczególnie potrzeba dziś zjednoczenia i wierności złożonym Ślubom - uważa abp Adam Szal z Przemyśla, który tradycyjnie też dotarł na Jasną Górę pieszo. - Abyśmy umieli podjąć troskę o Ojczyznę i o Kościół jednomyślnie, byśmy umieli się zjednoczyć, być razem. W dalszym ciągu pozostają do zrealizowania Śluby Jasnogórskie czyli mówiąc prozaicznie walka z wadami narodowymi - podkreśla metropolita przemyski. Abp Szal jak zwykle pielgrzymował z podarowanym przez pielgrzymów dwa lata temu pasterskim kijem.

Pątnicy przemyscy wyruszyli 4 lipca, by przez 12 dni wędrówki rozważać hasło: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”. Do sanktuarium w 10 grupach dotarło łącznie 1150 osób. Najstarszym uczestnikiem tegorocznej pielgrzymki był 84-letni Stanisław Kwiatkowski, najmłodszym - 5-letni Tymoteusz Borczyk.

84. Poznańska Piesza Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Poznań. Chrystus i my”. - To jest wyjątkowe hasło, ponieważ mamy wyjątkowy rok 1050-lecia założenia pierwszego na ziemi Polski biskupstwa, właśnie w Poznaniu - podkreśla ks. Łukasz Łukasik, kapelan poznańskiej pielgrzymki.

W pielgrzymce poznańskiej uczestniczyło 1671 osób podzielonych na 18 grup. Jedną grupę stanowili rowerzyści, którzy do częstochowskiego sanktuarium dotarli dzień wcześniej. W zależności od miejsca wyjścia pątnicy w ciągu 9-12 dni pokonali dystans ok. 290 km. Najstarszy uczestnik miał 83 lata, a jednej z pątników na pielgrzymce z Poznania był 53 raz.

Z grupą 21. z Buku pielgrzymowali nowożeńcy: Jagoda i Łukasz. - Trzy tygodnie temu braliśmy ślub. To nasza podróż poślubna, dlatego chcieliśmy wejść w strojach ślubnych, żeby było tak uroczyście - mówią młodzi małżonkowie. Jagoda pielgrzymowała już po raz czwarty, a Łukasz, za namową żony, po raz pierwszy. „Idziemy w intencji naszego małżeństwa i z podziękowaniem" - mówią młodzi.

Jutro wielu z przybyłych na Jasną Górę pielgrzymów pozostanie w sanktuarium, aby uczestniczyć w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy, we wtorek, również pieszo wrócą do domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Papież chce nawiedzić grób abp. Romero przed Światowymi Dniami Młodzieży

2018-07-16 17:22

ts / San Salvador (KAI)

Papież Franciszek w styczniu 2019 r. w drodze na Światowe Dni Młodzieży do Panamy zamierza zatrzymać się w San Salvadorze i odbyć pielgrzymkę do grobu bł. Arcybiskupa Oskara Romero (1917-1980). Poinformował o tym arcybiskup San Salvadoru, José Luis Escobar Alas podczas prezentacji programu narodowej pielgrzymki ku pamięci abp. Romero, która odbędzie się w pierwszym tygodniu sierpnia oraz mających nastąpić 14 października w Rzymie uroczystościach kanonizacyjnych abp. Romero - doniósł rzymski portal informacyjny Vatican Insider.

pl.wikipedia.org
Oscar Romero

Abp Escobar Alas miał napisać do papieża, że „jeśli kanonizacja nie może się odbyć tutaj”, czyli w Salwadorze, to może Ojciec Święty zechciałby przyjechać i nawiedzić grób abp. Romero. „Papież z wielką uwagą potraktował mój list”, powiedział hierarcha. Według jego relacji Franciszek zapewnił, że pragnie pomodlić się u grobu biskupa-męczennika i „obecnie sprawdza możliwość zrealizowania naszej propozycji”.

Arcybiskup San Salvadoru poinformował też, że jego archidiecezja otrzymała pięć tysięcy biletów wstępu na Plac św. Piotra w Watykanie na uroczystości kanonizacji 14 października, z których większość już została rozdana. Hierarcha spodziewa się, że z okazji kanonizacji abp. Romero do Watykanu przyjedzie wielu jego rodaków mieszkających w Europie.

Mianowany w 1977 r. arcybiskupem San Salvadoru Oscar Arnulfo Romero został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas sprawowania Mszy św. w szpitalnej kaplicy. Swoim wielkim zaangażowaniem na rzecz praw ludzi ubogich ściągnął na siebie złość kręgów reakcyjnych. Faktyczne przyczyny tego morderstwa przy ołtarzu nie zostały dotychczas ujawnione.

Istnieją podejrzenia, że zleceniodawcą byli wojskowi. W wojnie domowej, która wkrótce wybuchła między silami bezpieczeństwa, prawicowymi szwadronami śmierci i lewicowymi ugrupowaniami partyzanckimi, do 1992 r. śmierć poniosło co najmniej 75 tys. osób. Rozpoczęty w 1994 r. proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym przedłużał się m.in. dlatego, że z kościelnego punktu widzenia należało wyjaśnić, czy okoliczności śmierci miały podłoże polityczne i czy spełniały kryteria męczeństwa. Abp Romero został beatyfikowany 23 maja 2015 r.

W 2017 r. papież Franciszek ogłosił Romero patronem Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. w Panamie. Jeszcze przed beatyfikacją arcybiskup-męczennik został patronem Caritas Internationalis. W marcu br. papież Franciszek wyznaczył termin kanonizacji. Abp Romero zostanie ogłoszony świętym wraz z papieżem Pawłem VI (1963-1978) 14 października, w czasie trwania zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem