Reklama

Pielgrzymka do Ojca Pio

Ze świata

2017-01-25 09:38


Niedziela Ogólnopolska 5/2017, str. 5

Sebastian Scheiner/AP Photo/East News
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin, Jerozolima, 17 stycznia 2017 r.

Izrael Autonomia Palestyńska

Prezydent Andrzej Duda w Ziemi Świętej

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką przebywał w dniach 17-19 stycznia br. w Ziemi Świętej. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem. Pierwszy dzień wizyty zbiegł się z XX Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i obfitował w spotkania z różnymi środowiskami żydowskimi Izraela, począwszy od wizyty pary prezydenckiej w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Szczególnym wydarzeniem była ceremonia wręczenia odznaczenia Orderu Orła Białego byłemu przewodniczącemu Knesetu, a także ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi.

Prezydent wraz z małżonką i korpusem dyplomatycznym odwiedził także Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie i modlił się pod Ścianą Płaczu.

Na trasie oficjalnej wizyty prezydenta Dudy w Ziemi Świętej znalazło się Betlejem, położone na terenie Autonomii Palestyńskiej. Para prezydencka rozpoczęła wizytę od prywatnego nawiedzenia Groty Narodzenia w Bazylice Narodzenia Pańskiego i pieszo przeszła do Kaplicy Groty Mlecznej. Następnie Andrzej Duda został przyjęty przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Głównym tematem spotkania w Pałacu Prezydenckim była pomoc na rzecz budowania pokoju na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Jednym z najbardziej wzruszających momentów było spotkanie w betlejemskim Home of Peace (Domu Pokoju) – sierocińcu dla palestyńskich dzieci utworzonym przez polskie siostry elżbietanki – podczas którego prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP przełożoną domu s. Szczepanę Hrehorowicz.

W ostatnim dniu wizyty prezydent Duda wziął udział w spotkaniu na temat relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, a także spotkał się w kurii franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej z polskim duchowieństwem pracującym na tych terenach.

KAI

Włochy

Relikwie polskich franciszkanów w Rzymie

Relikwie polskich męczenników z Pariacoto – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego zostały przywiezione 19 stycznia 2017 r. do znajdującego się na Wyspie na Tybrze kościoła św. Bartłomieja, będącego sanktuarium męczenników XX i XXI wieku. Przechowuje się tam relikwie chrześcijan z całego świata, którzy w czasach współczesnych oddali życie za Chrystusa. W sanktuarium na Wyspie znajdują się relikwie m.in. o. Maksymiliana Marii Kolbego, a także ks. Jerzego Popiełuszki.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali zabici przez komunistycznych terrorystów ze „Świetlistego Szlaku” w 1991 r. w Peru. Papież Franciszek wyniósł ich do chwały ołtarzy w 2015 r. Stali się pierwszymi błogosławionymi orędownikami w obronie przed terroryzmem.

RV

* * *

Warto przypomnieć, że Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest prawie równoległa do czasów naszej Konstytucji. Dlatego nie powinno dziwić, że kolejni prezydenci kładą rękę na Biblię i wypowiadają słowa: „Niech Bóg błogosławi Amerykę”.
Abp Wacław Depo, 20 stycznia 2016 r.

Krótko

• Papież Franciszek mianował swego najbliższego współpracownika – sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina legatem na obchody XXV Światowego Dnia Chorego. Centralne uroczystości odbędą się w Lourdes 11 lutego br. Tematem Dnia są słowa: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1, 49)”.

• Kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, został odznaczony medalem „Pro Patria”. Wyróżnienie, nadawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zostało wręczone podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

• Pakistan zagroził, że jeśli Indie go zaatakują, to jako pierwszy użyje broni jądrowej. Ostrzeżenie padło po tym, jak nowy dowódca indyjskiej armii przyznał, że istnieją tajne plany ataku na sąsiada w przypadku kryzysu.

• W Wielkiej Brytanii rozpocznie się w marcu br. procedura wyjścia z UE. Kierująca brytyjskim rządem Theresa May chce, żeby był to tzw. twardy Brexit. Wielka Brytania chce wyjść ze wspólnego rynku i unii celnej. Przeciwni temu są Szkoci.

• Brytyjczycy jeszcze przed wyjściem z UE chcą wydrenować Polskę, Litwę i Grecję z lekarzy –donosi prasa na wyspach. Zamierzają wykształconym w tych krajach medykom zaoferować bardzo atrakcyjne wynagrodzenie i pomoc w zmianie miejsca zamieszkania.

• Generał dominikanów o. Bruno Cadoré zadeklarował, że członkowie tego zakonu oddadzą swe puste klasztory do dyspozycji uchodźców. Jednym z takich miejsc jest pusty klasztor we włoskiej Pizie.

• Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się, ogłosiła, że 8 najbogatszych mieszkańców Ziemi dysponuje takim majątkiem, jak połowa ludzkości.

Abp Mokrzycki: w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za zgodę

2018-07-17 06:39

pab / Strachocina (KAI)

To w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za wiarę i Kościół, za zgodę i wzajemne poszanowanie – mówił abp Mieczysław Mokrzycki, który w poniedziałek przewodniczył Mszy św. na „Bobolówce” w Strachocinie – miejscu urodzenia św. Andrzeja Boboli.

Adam Łazar

– Umiejmy być ludźmi prawego sumienia, aby nie tylko osądzić, ale przede wszystkim podnosić na duchu i umacniać nadzieję. Odnawiając w sobie postawę czystości wiary i obyczajów, nie idąc na kompromis ze złem, lecz odważnie służyć prawdzie, oceniając rzeczywistość świata według ewangelicznego „tak – tak, nie – nie” – mówił metropolita lwowski.

Były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI zachęcał, aby zadać sobie pytanie, czy mamy w sobie tyle wiary i odwagi, aby całemu światu przypomnieć o obecności Boga w świecie. Przywołał homilię Jana Pawła II, którą wygłosił na inaugurację swojego pontyfikatu, a w której wzywał: „Nie bójcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

W dalszej części kazania metropolita lwowski zwracał uwagę na potrzebę dobrego rozumienia wolności oraz miłości do ojczyzny. Zapewniał, że Jan Paweł II wszędzie, gdzie się tylko znajdował, zawsze był dumny z tego, że jest Polakiem. – Potrzeba pytać samych siebie, bez względu na to, gdzie żyjemy i pracujemy: czy potrafimy być dumni, że naszą ojczyzną jest Polska? Czy czujemy na sobie odpowiedzialność za jej dzisiaj i jutro? Czy potrafimy poświęcić jej swoje życie nie dzieląc jej, lecz jednocząc ją wokół Chrystusa, wybierając Go jako drogę, prawdę i życie, czyli jako naszą wspólną przyszłość? – pytał. – Przecież to w naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za wiarę i Kościół, za zgodę i wzajemne poszanowanie – zaznaczył.

Hierarcha zachęcał, aby trzymać się mocno Pana Boga i Ewangelii, gdyż jest to droga pokoju i dobra. – Gdy jej braknie, to przychodzi niepokój i zło, czego my dzisiaj, żyjąc w Ukrainie doświadczamy. Trwająca wojna pozostawiła już swój owoc w tysiącach grobów młodych ludzi poległych na froncie i w tysiącach okaleczonych. Pozbawione miłosierdzia myślenie jest ślepe na tragedię setek tysięcy rodzin, którym zburzono domy, zabierając jednocześnie szczęście, do którego mają prawo – opowiadał.

Na zakończenie kaznodzieja wzywał, aby wpatrując się w postawę życia św. Andrzeja Boboli i św. Jana Pawła II, nie dać się zwieść i omamić złu i nie otwierać dla niego „drzwi naszych domów, serc i umysłów, ale zwyciężajmy je dobrem i miłością”. – Tam, gdzie jest zło, tam nie ma Boga, bo On jest najwyższym dobrem. Tam, gdzie jest nienawiść, tam nie ma Boga, bo On jest miłością. Tam, gdzie jest wojna, tam nie ma Boga, bo On jest pokojem. Tam, gdzie jest kłamstwo, tam nie ma Boga, bo On jest prawdą – podkreślił.

Modlitwy ku czci św. Andrzeja Boboli odbywają się każdego 16. dnia miesiąca. Rozpoczynają się w kościele, który jest sanktuarium tego świętego, skąd wyrusza procesja na tzw. Bobolówkę, gdzie najprawdopodobniej znajdował się dom rodzinny św. Andrzeja. Następnie sprawowana jest Msza św., po której następuje procesyjny powrót do sanktuarium. W drodze odmawiany jest różaniec. Na zakończenie jest możliwość ucałowania relikwii świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Caritas: rusza akcja „Tornister Pełen Uśmiechów"

2018-07-18 14:36

nak / Warszawa (KAI)

150 tysięcy szkolnych wyprawek przekazała w ciągu 9 lat Caritas w Polsce dzieciom z ubogich rodzin. Ambasadorami tej ogólnopolskiej akcji są m.in. Para Prezydencka, Karol Okrasa i Olga Bończyk. Już po raz 10. rusza zbiórka na „Tornister Pełen Uśmiechów". Finał tegorocznej akcji odbędzie się 19 sierpnia w Przemyślu.

underdogstudios/pl.fotolia.com

Celem akcji jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie kilkudziesięciu tysięcy wyprawek szkolnych lub przekazanie ich w całości dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce.

Poza tym do specjalnych koszy wystawionych w parafiach będzie można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowanych przez wolontariuszy Caritas.

Włączyć się w akcję można także przez wysłanie SMS o treści "Tornister" na numer 72052 (koszt SMS 2,46 z VAT) lub wpłacając pieniądze przez specjalny formularz znajdujący się na stronie http://akcje.caritas.pl/tornister/. Zbiórka jest organizowana, aby docenić szkolny wysiłek dzieci, które potrzebują szczególnego wsparcia i motywacji do osiągania dobrych wyników w nauce.

Ogólnopolski finał akcji odbędzie się 19 sierpnia na Rynku Starego Miasta w Przemyślu. Tego dnia na uczniów będą czekać wyprawki szkolne, które przygotowali specjalnie dla nich Ambasadorowie zbiórki.

„Tornister pełen uśmiechów” jest akcją organizowaną przez Caritas Polska i diecezjalne Caritas. Od dziesięciu lat przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski.

Caritas Polska jest największą katolicką organizacją pozarządową. Prowadzi działania na polu charytatywnym. Każdego dnia pomaga tysiącom potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem