Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Miłość jest silniejsza od zła i przemocy

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2017, str. 2-3

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemysław Kaweński

Na uroczystościach pogrzebowych śp. Łukasza Urbana, którym przewodniczył bp prof. Henryk Wejman, obecni byli przedstawiciele polskiego rządu na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą

Na uroczystościach pogrzebowych śp. Łukasza Urbana, którym
przewodniczył bp prof. Henryk Wejman, obecni byli przedstawiciele
polskiego rządu na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie ludzkie jest bezcennym darem miłości Boga wobec każdego człowieka. Dzieląc się cząstką swego kochającego Serca, powołuje człowieka do tego, aby wniósł w dzieje świata niepowtarzalne piękno swojego człowieczeństwa i wszystkie talenty, jakimi został obdarowany. Każdy tworzy swą indywidualną historię życia, która zawiera się pomiędzy dwiema datami: narodzin i zaproszenia do zdania relacji z tego, co szczególnie dobrego uczyniło się na ziemi. Niełatwo jest, jeśli ta druga data przypada na 37. rok życia, jak to stało się w przypadku śp. Łukasza Urbana, ofiary straszliwego zamachu, do którego doszło w przedświąteczny poniedziałek w Berlinie na jarmarku świątecznym.

Był wieczór 19 grudnia 2016 r., gdy z Berlina dotarła dramatyczna widomość: ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała na plac, na którym trwał Jarmark Bożonarodzeniowy, zabijając 12 osób i raniąc ponad 50. Niedługo potem dowiedzieliśmy się, że TIR pochodził z Sobiemyśla k. Gryfina, a ofiarą zamachu stał się 37-letni Łukasz Urban z Rożnowa, leżącego na terenie parafii Lubanowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego życie zostało tak dramatycznie i za wcześnie przerwane, gdy czuwał na posterunku swej pracy. Pozostawił żonę Zuzannę i blisko 17-letniego syna Adama. Zjednoczyliśmy się w solidarnej modlitwie proszącej o dar życia wiecznego dla Łukasza. Złączeni tym szlachetnym węzłem jako ludzie wiary 30 grudnia 2016 r. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Baniach kilkutysięczna rzesza bliskich i ludzi dobrej woli uklękła przy tej trumnie, by z niezwykłą otwartością serca objąć rodzinę Łukasza, a szczególnie tych, którzy dali mu dar życia, kochanych i czcigodnych rodziców, Janinę i Henryka.

Pogrzeb Łukasza nabrał niezwykłej godności i dostojności poprzez udział przedstawicieli najwyższych władz naszej Ojczyzny w osobie prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicemarszałka Sejmu RP Joachim Brudzińskiego, szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy, wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita, parlamentarzystów z regionu zachodniopomorskiego, wojewody, wicemarszałka województwa, przedstawiciela ambasady Niemiec Manfreda Heuterea, wielu samorządowców, a nade wszystko kierowców – transportowców, przyjaciół Łukasza. Koncelebrowanej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp prof. Henryk Wejman wraz z kapłanami z dekanatu Banie oraz sąsiednich, który w głębokim w treści słowie Bożym pochylił się nad prawdami o przemijalności ludzkiego życia, jego kruchości, ale nade wszystko nad fundamentem życia człowieka wierzącego, nad zmartwychwstaniem i życiem wiecznym: „W obliczu odejścia Łukasza Urbana nasuwa się pytanie, dlaczego tak wcześnie i dlaczego w taki sposób. Odpowiedź jest trudna, bo wymyka się naszemu ludzkiemu pojmowaniu. Człowiek jest tylko dzierżawcą życia i czasu. Odejście Łukasza Urbana jest udaniem się do domu Ojca. Nie stanowi zerwania więzi z nami. To przejście w inny wymiar życia, życia, które nie ma zmierzchu i się nie kończy. Świętej pamięci Łukasz, żyjąc tu na ziemi, tworzył siebie. A tworzył siebie, służąc drugiemu człowiekowi. Tę służbę spełniał w rozmaitej formie, w danym sobie czasie, nade wszystko jako zawodowy kierowca. Swoją pracę wykonywał sumiennie i z takim nastawieniem, aby jej owoce zawsze radowały odbiorców. Jego pracowitość i usłużność budziły w ludziach zaufanie do niego i otwartość na drugiego człowieka. Okazywanie tego dobra innym z naszej strony będzie najpełniejszą formą wdzięczności wobec niego, ale zarazem także w myśl słów wybitnego naszego pisarza Romana Brandstaettera, który mówił o sobie «tylko wtedy jestem, gdy jestem dobrym», będzie wyznacznikiem naszego działania i spełniania się w człowieczeństwie. Zaś krzywdzicieli pobudź do przemiany serca, aby nastał a tej ziemi upragniony pokój” – mówił bp prof. H. Wejman.

Reklama

Przed obrzędami pożegnania w imieniu premier Beaty Szydło głos zabrała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Beata Kempa: „Z wielkim bólem i żalem przyjęłam wiadomość o śmierci p. Łukasza Urbana. Pan Łukasz zginął, wykonując pracę trudną. Polacy padali już ofiarami ataków terrorystycznych dokonywanych przez fundamentalistów islamskich, ale tragedia, do której doszło w Berlinie, jest wyjątkowa, jeśli chodzi o bezwzględność i okrucieństwo sprawcy”. Jednocześnie prezydent Andrzej Duda wręczył Zuzannie Urban list kondolencyjny, w którym przekazał słowa umocnienia i jedności w bólu.

Reklama

Żałobny kondukt wśród niezliczonej rzeszy osób przeszedł później ulicami Bań, by dotrzeć na miejscowy cmentarz. Do końca obecni byli przedstawiciele najwyższych władz wraz z prezydentem Andrzejem Dudą. Swojego parafianina pożegnał ks. kan. Tadeusz Giedrys z Lubanowa, jak również gospodarz żałobnych uroczystości ks. Dariusz Siek SDB, proboszcz parafii w Baniach. Najbardziej emocjonalnie nad trumną Łukasza Urbana przemówił Romuald Szmyt, prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. Stwierdził, że Łukasz był „bardzo dobrym kierowcą, który pracował w wielu przedsiębiorstwach transportowych, mógłby żyć, gdyby nie odmówiono mu noclegu na terenie niemieckiej firmy lub rozładowano jego TIR-a jeszcze w poniedziałek. Stało się inaczej. W tamten poniedziałek rozładowano dwie inne – niemieckie – ciężarówki. Polskiego kierowcę odesłano. Miał zgłosić się we wtorek rano. Ale wtorku już nie dożył”.

Odszedł do wieczności młody człowiek, który miał jeszcze tyle planów, marzeń. Odszedł, gdyż ludzkie serce zamiast miłować, wybiera zło, nienawiść, przemoc. Modlitwą i pokutą, jak prosiła o to Maryja w Fatimie, musimy błagać o pokój w sercu człowieka i na całym świecie. A śp. Łukasza niech miłosierny Pan przyjmie do swojej chwały.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poszedł po jego śladach

Niedziela zamojsko-lubaczowska 15/2018, str. IV

[ TEMATY ]

kapłan

pogrzeb

kapłan

odszedł do Pana

Jan Cios

Msza św. pogrzebowa w rodzinnej parafii śp. ks. Krystiana zgromadziła tłumy

Msza św. pogrzebowa w rodzinnej parafii śp. ks. Krystiana zgromadziła tłumy

Wielki Piątek to dla chrześcijan dzień męki i śmierci Pana Jezusa, to czas przygotowania się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Ale tegoroczny Wielki Piątek przyniósł coś, czego nikt się nie spodziewał

Kiedy w Wielki Piątek dowiedziałem się o śmierci ks. Krystiana Kotulskiego, w moje serce napełnił smutek, a moje myśli powróciły do soboty, 24 marca br., kiedy spotkaliśmy się w Kosobudach, podczas dnia spowiedzi. Podczas spotkania w jego mieszkaniu zapytał mnie: Co ty taki zamyślony jesteś? Czy coś się stało? Nie wiedziałem, co powiedzieć, bo sam nie wiem, co mnie wówczas skłoniło do refleksji i zamyślenia. Dzisiaj dałbym mu konkretną odpowiedź: Tak, stało się. Odszedłeś od nas za wcześnie. Już wiesz, co się stało?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję