Reklama

Z zakonnej kuchni

Przygotuj Wigilię z nami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejsze, najbardziej rodzinne spośród polskich świąt. Jak co roku będziemy łamać się opłatkiem, śpiewać kolędy, wspominać nieobecnych i cieszyć się wzajemną życzliwością bliskich. Wspaniałym dopełnieniem tej atmosfery są polskie stoły. Proponujemy Państwu zbiór przepisów, które ułatwią, staną się inspiracją i pomocą w przygotowaniu świątecznych potraw.

1/19

PublicDomainPictures

2/19

GRAZIAKO

BARSZCZ CZERWONY

SKŁADNIKI:

1 kg buraków
pęczek włoszczyzny
2 łyżki masła
5-10 dag suszonych grzybów
2-3 ząbki czosnku
2 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
majeranek
sól
cukier
pieprz
cytryna

WYKONANIE:

Buraki obrać, pokroić w plastry, zalać zimną wodą, dodać przyprawy, pozostawić na kilka godzin, następnie zagotować. Grzyby zalać zimną wodą, zostawić na kilka godzin, następnie zagotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Z włoszczyzny ugotować wywar z dodatkiem masła, liścia laurowego, ziela angielskiego i soli. Przecedzając przez sito, zlać trzy wywary do garnka, przyprawić sokiem z cytryny i zagotować. Podawać w czarkach lub głębokich filiżankach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3/19

GRAZIAKO

KROKIETY Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

SKŁADNIKI:

2 szklanki mąki pszennej
5 jajek
1 szklanka mleka
1 szklanka wody (może być gazowana)
szczypta soli
olej
1 kg kiszonej kapusty
3-6 dag grzybów suszonych
2-3 cebule
tłuszcz
sól
pieprz

WYKONANIE:

Z mleka, wody, 4 jajek i mąki przygotować ciasto naleśnikowe, a następnie usmażyć cienkie naleśniki. Grzyby opłukać i namoczyć na 2-3 godziny. Ugotować w wodzie, w której się moczyły. Kapustę opłukać (jeśli jest mocno kwaśna) i ugotować we wrzącej, osolonej wodzie do miękkości. Grzyby i kapustę odcedzić i przepuścić przez maszynkę do mięsa lub drobniutko pokroić. Wymieszać z pokrojoną w kostkę i zeszkloną na tłuszczu cebulą oraz przyprawami, przesmażyć. Na każdym naleśniku układać farsz. Naleśniki pozawijać w rulon, obtoczyć w jajku i bułce. Ułożyć na patelni i smażyć pod przykryciem na małym ogniu, aż zarumienią się z każdej strony.

Reklama

4/19

GRAZIAKO

KUTIA

SKŁADNIKI:
1 szklanka pszenicy
1 szklanka miodu
20 dag cukru
50 dag maku
bakalie: orzechy, migdały, rodzynki, figi, daktyle

WYKONANIE:
Pszenicę wypłukać i namoczyć na noc. Następnego dnia ugotować do miękkości, kilkakrotnie zmieniając wodę. Miękką odsączyć na sicie. Mak wypłukać, sparzyć, dwukrotnie przekręcić przez maszynkę. Wymieszać z miodem, cukrem i bakaliami. Tuż przed podaniem dołożyć pszenicę (zbyt wcześnie wymieszana z masą makową twardnieje), schłodzić.

5/19

Graziako

STRUCLA Z MAKIEM

CIASTO:
50 dag
przesianej mąki
4 dag drożdży
10 dag cukru
1 szklanka letniego przegotowanego mleka
6 dag masła
3 żółtka
1 torebka cukru waniliowego

FARSZ MAKOWY:
50 dag suchego maku
1 duża łyżka masła
pół litra płynnego,
naturalnego miodu
duża ilość dowolnych bakalii
sok z 1 cytryny
3 całe jajka
kieliszek rumu lub winiaku

WYKONANIE:
Ciasto: Do przesianej mąki dodać cukier, cukier waniliowy, pokruszone drożdże, wlać mleko. To wszystko rozmieszać, dodać żółtka i to wszystko wyrabiać ręką przez 20 min. Potem dodać 6 dag roztopionego masła i ponownie wymieszać na gładką masę. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Farsz makowy: Suchy mak zalać litrem wrzącej wody, postawić na bardzo małym ogniu na 8-10 minut. Mak w garnku powinien lekko „mrugać”. Odstawić do ostygnięcia. Dobrze napęczniały mak odcedzić na bardzo gęstym sicie i trzykrotnie zemleć przez maszynkę do mięsa z gęstym sitkiem.

Reklama

W dużym garnku lub rondlu rozpuścić dużą łyżkę masła, dodać miód, zmielony mak, bakalie wg uznania i sok z cytryny. Dokładnie wymieszać, postawić na małym ogniu i smażyć przez 10 minut, często mieszając. Odstawić z ognia. Gdy masa dobrze przestygnie, dodać 3 całe jajka. Smak masy będzie jeszcze lepszy, jeżeli dodamy kieliszek dobrego alkoholu.

Przygotowane ciasto rozwałkować w kształcie prostokąta i przykryć równą warstwą makowego farszu w taki sposób, by po bokach pozostało 2 cm wolnego ciasta. Ostrożnie zwinąć, przenieść do podłużnej formy dobrze wysmarowanej masłem i pozwolić strucli rosnąć przez godzinę – koniecznie w ciepłym, pozbawionym przeciągu miejscu.

Przed wstawieniem do piekarnika – żeby strucla nie popękała, nakłuć ciasto w kilku miejscach lub lekko naciąć przez środek. Z podanych proporcji ciasta wyjdą 2 średniej wielkości strucle.

Piec w średnio gorącym piekarniku (180° C) przez 50-60 min. Można polukrować lub posypać cukrem pudrem.

6/19

Graziako

PIEROGI ZE SZPINAKIEM I MASŁEM SZAŁWIOWYM

SKŁADNIKI:

Ciasto:

• 1,5 kg mąki pszennej
• 1 jajko
• ¾ szklanki ciepłej wody
• ¼ szklanki mleka
• ½ płaskiej łyżeczki soli

Wykonanie:

Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej dołek. Zaparzyć ciasto, wlewając do dołka zagotowane mleko. Wymieszać widelcem. Dodać jajko, sól i wodę. Zagnieść ciasto, dobrze wyrobić.

Nadzienie:

• 30 dag szpinaku
• 1 ząbek czosnku
• 100 ml bulionu warzywnego
• 8 dag startego sera typu parmezan
• 25 dag serka ricotta
• pół pęczka świeżej szałwii lub łyżeczka suszonej
• 10 dag masła

WYKONANIE:

Szpinak dokładnie umyć i osączyć. Czosnek posiekać i zeszklić na oliwie. Dodać szpinak, podlać bulionem. Dusić 2-3 minuty. Zdjąć z patelni i osączyć z nadmiaru płynu. Masę szpinakową wymieszać z serem typu parmezan i serkiem ricotta, doprawić solą i pieprzem. Ciasto cienko rozwałkować, wykrawać pierożki, napełniać farszem, zlepiać brzegi. Pierożki wkładać do lekko osolonej wody. Gotować ok. 8 minut. Pierożki odcedzić i osączyć. Szałwię opłukać, osuszyć, poodrywać listki. Masło roztopić, dodać pokrojoną lub suszoną szałwię i delikatnie podsmażyć. Wrzucić pierożki, krótko przesmażyć.

Reklama

7/19

Graziako

TORCIK RAFAELLO

SKŁADNIKI:
2 paczki podłużnych biszkoptów
1 biała czekolada
750 ml śmietanki kremówki 30%
20 dag wiórków kokosowych
2 torebki Śnieżki
2 opakowania zagęszczacza do śmietany
1 filiżanka adwokata

WYKONANIE:
Czekoladę połamać, włożyć do garnuszka, dodać odrobinę śmietany, postawić na małym ogniu i ciągle mieszać. Odstawić z ognia i przestudzić. Wlewać śmietanę i miksować. Do ubitej dosypać Śnieżkę i zagęszczacz. Ubijać. Dodać adwokat, 5 łyżek wiórków kokosowych i pół paczki biszkoptów pokruszonych.
Biszkopty ułożyć ściśle na blaszce, na to wyłożyć masę, obficie obsypać wiórkami kokosowymi.

8/19

GRAZIAKO/Niedziela

KARP W ŚMIETANIE

SKŁADNIKI:

karp (1-1,2 kg)
1 cebula
200 ml gęstej śmietany
1 łyżka mąki
2 łyżki masła lub margaryny
przyprawy: sól, pieprz
sok z cytryny
2 szklanki wywaru z warzyw
natka pietruszki

* * *

WYKONANIE:

Karpia sprawić, podzielić na dzwonka, ułożyć w rondelku na roztopionym maśle lub margarynie. Posypać pokrojoną w kostkę cebulą. Podlać wywarem z warzyw i dusić do miękkości na wolnym ogniu ok. 25 min. Mąkę roztrzepać ze śmietaną, dodać sok z cytryny, sól, pieprz i zalać rybę. Zagotować, posypać pietruszką.

9/19

GRAZIAKO

PIERNIK SIOSTRY KLARY

SKŁADNIKI:
6 jajek
50 dag mąki
25 dag cukru pudru
25 dag masła roślinnego
1 l śmietany 18% gęstej
35 dag miodu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
1,5 torebki przyprawy do piernika
sok z 1, 5 cytryny
bakalie wg uznania
karmel: 2 łyżki cukru + 1/4 szklanki wody

Reklama

WYKONANIE:
2 łyżki cukru „upalić” w garnuszku na brązowy kolor, dodać 1 szklanki gorącej wody. Podgrzewać, aby zrobiła się jednolita masa. Do karmelu dodać miód, przyprawy, dobrze wymieszać i odstawić do całkowitego wystudzenia. Żółtka utrzeć z cukrem i masłem na pulchną masę. Stopniowo dodawać wystudzony karmel z miodem, cały czas ucierając. Następnie dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą, i stopniowo śmietanę. Po wyczerpaniu składników dodać sok z cytryny i jeszcze ucierać 15 min. Ubić pianę, delikatnie drewnianą łyżką wymieszać z masą. Brytfanki (trzy 30-centymetrowe) wysmarować margaryną, wysypać tartą bułką. Ciasto wylewać do brytfanek (mniej niż do połowy). Piec w temp 100°C pół godziny, później podwyższyć temp. do 160°C i piec kolejne pół godziny.

10/19

GRAZIAKO

MAKOWIEC

CIASTO:
5 jajek
1 kostka margaryny
2 szklanki mąki
1 1 szklanki cukru
3 łyżki śmietany
1 1 łyżeczki proszku do pieczenia

MASA MAKOWA:
30 dag maku
3 szklanki cukru
10 dag masła
2 całe jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
bakalie
aromat migdałowy lub wg uznania

WYKONANIE:
Oddzielić żółtka od białek. Margarynę utrzeć z cukrem, dodawać żółtka i śmietanę i dalej ucierać. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Ubić pianę z białek i delikatnie wymieszać z ciastem.
Mak sparzyć, przekręcić 3 razy przez maszynkę. Dodać cukier i masło, jajka, proszek do pieczenia, aromat, bakalie i dobrze wymieszać. Blachę wysmarować tłuszczem i wysypać tartą bułką. 2/3 ciasta wyłożyć na blachę, nałożyć masę makową i przykryć resztą ciasta. Piec ok. 50 min. w temp.180°C.
Po upieczeniu polać polewą i posypać wiórkami lub cukrem pudrem.

Reklama

11/19

Graziako

SERNIK WIEDEŃSKI

SKŁADNIKI:
1,5 kg sera (najlepiej mielony z wiaderka),
18 jajek,
50 dag cukru pudru,
25 dag masła roślinnego,
3 łyżki kaszy manny,
1 i ½ opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego,
olejek cytrynowy lub utarta skórka z cytryny

WYKONANIE:
Jeśli mamy ser w kawałku, należy go przekręcić przez maszynkę trzy razy. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka, masło i cukier utrzeć mikserem do białości, dodawać po łyżce mielony ser, ciągle ucierając. Dodać kaszę mannę i budyń. Wymieszać. Z białek ubić pianę. Dodawać do masy serowej, delikatnie mieszając drewnianą łyżką. Można dodać odrobinę olejku cytrynowego lub skórki cytrynowej. Tak przygotowany sernik wylać na brytfankę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 140-150 o C około godziny. Po upieczeniu najlepiej zostawić ciasto do wystudzenia w piekarniku. Posypać cukrem pudrem lub czekoladą.

12/19

Graziako

ZUPA RYBNA

SKŁADNIKI:

ok. 1 kg ryby (karpia lub innej ryby słodkowodnej)
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera
1 por
przyprawy: liść laurowy, 4 ziarna ziela angielskiego, 4 ziarna pieprzu, sól

* * *

WYKONANIE:

Rybę sprawić, umyć, pokroić w dzwonka, zalać 1,5 l wody, wrzucić liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, czubatą łyżeczkę soli i gotować na wolnym ogniu ok. pół godziny, zbierając szumowiny, które się tworzą. Dodać warzywa. Gotować jeszcze 20 min. Wyjąć rybę i warzywa, wywar przecedzić. Dodać pokrojone warzywa, z ryby przygotować kulki wg przepisu z sąsiedniej strony. Zagotować i doprawić do smaku solą i pieprzem oraz śmietaną. Podawać z rybnymi kulkami.

Reklama

13/19

Graziako

CHOINKI

SKŁADNIKI:
1 szklanka mąki
1 żółtko
1 kostki masła
1 jajko
szczypta soli
cukier kryształ lub brązowy

WYKONANIE:
Mąkę posiekać z masłem, dodać żółtko, sól, zagnieść ciasto, schłodzić w lodówce. Rozwałkować na grubość 1 cm. Foremką w kształcie choinki wycinać ciasteczka. Układać na natłuszczonej blaszce. Smarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem. Piec 10-15 minut w temp. 200°C.

14/19

Graziako

ŚLEDŹ W ZALEWIE KORZENNEJ

SKŁADNIKI:

50 dag filetów matiasów
½ łyżeczki mielonego imbiru lub kawałek świeżego imbiru
przyprawy: ¼ łyżeczki sproszkowanego cynamonu, 3 goździki, 2 ziarna czarnego pieprzu, 1 liść laurowy
5 łyżek oleju
skórka otarta z połowy sparzonej cytryny
1 łyżeczka cukru

* * *

WYKONANIE:

Śledzie opłukać letnią wodą i pokroić na części (jeśli są bardzo słone, namoczyć je w wodzie na kilka godzin). Utłuc, najlepiej w moździerzu – cynamon, goździki, liść laurowy i wymieszać ze startym na drobnej tarce imbirem, cukrem oraz utartą skórką z cytryny.
Śledzie włożyć do miski i wymieszać z przyprawami oraz olejem. Miskę przykryć i odstawić do lodówki na 12 godz.

15/19

GRAZIAKO

KOMPOT Z SUSZU

SKŁADNIKI:
1,5- 2 l wody
10 dag suszonych jabłek
10 dag suszonych gruszek
10 dag suszonych śliwek
3-4 goździki
cukier (do smaku)
suszona skórka z cytryny

WYKONANIE:
Owoce zalać zimną wodą na noc. Na drugi dzień w tej samej wodzie owoce ugotować z dodatkiem cukru, goździków i skórki z cytryny. Przed podaniem ostudzić.

16/19

GRAZIAKO/Niedziela

CZEBUREKI

SKŁADNIKI:

50 dag mąki pszennej
1 jajko
sól
woda gazowana

Reklama

Nadzienie:

50 dag kapusty kiszonej
7 dag suszonych grzybów
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, kminek
oliwa z oliwek

WYKONANIE:

* * *

Mąkę przesiać ze szczyptą soli, wsypać na stolnicę, formując kopczyk z wgłębieniem, wbić jajko i dodać tyle wody, aby powstało zwyczajne ciasto na domowy makaron. Przykryć ściereczką i odstawić na pół godz. Kapustę kiszoną opłukać, posiekać i ugotować w wodzie z liściem laurowym i zielem angielskim. Cebulę pokroić i przysmażyć na oliwie z oliwek. Suszone grzyby dobrze jest namoczyć dzień wcześniej. Następnie ugotować w wodzie, w której się moczyły. Wystudzić i posiekać. Połączyć w jednym garnku z ugotowaną kapustą i smażoną cebulą, wymieszać, doprawić do smaku solą, pieprzem i kminkiem. Gotować razem jeszcze ok. godz. Brać po kawałku ciasta i rozwałkowywać na kształt koła. Na środku placka nakładać po łyżce nadzienia, cienko rozsmarowując na środku, i sklejać tak jak pierogi. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Odsączać na cedzaku wyłożonym papierowym ręcznikiem. Podawać gorące z czerwonym barszczem.

17/19

GRAZIAKO

ŚLEDZIE Z ŻURAWINĄ

SKŁADNIKI:

50 dag filetów śledziowych w oleju
2 duże jabłka
5 dag żurawiny
3 łyżki śmietany
3 łyżki majonezu

WYKONANIE:

Jabłka pokroić w kostkę, dodać sparzoną żurawinę, pokrojone w kawałki śledzie, śmietanę i majonez. Wymieszać. Można posypać posiekanym szczypiorkiem.

18/19

GRAZIAKO

PSTRĄG PO SZAMBELAŃSKU

SKŁADNIKI:

4 małe sprawione (oczyszczone) pstrągi
1 szklanka białego wytrawnego wina
1 łyżka octu winnego
1 cytryna
2 jajka
bułka tarta
siekana zielenina (koperek, pietruszka, tymianek)
oliwa z oliwek
sól,
pieprz
2-3 łyżki masła

WYKONANIE:

Pstrąga umyć, osuszyć, ułożyć w głębokim naczyniu. Z wina, octu, łyżki oliwy, soli, pieprzu zrobić marynatę. Zalać nią przygotowane pstrągi. Naczynie zafoliować i wstawić na 3-4 godziny do lodówki. Jajka ubić, przyprawić solą, pieprzem dodać siekaną zieleninę. Pstrągi wyjąć z marynaty, panierować w jajku i bułce. Smażyć na rozgrzanej oliwie z obu stron. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy, można przed włożeniem ryb na patelnię wrzucić 1-2 ząbki czosnku w łupinie (po przesmażeniu czosnek trzeba wyjąć). Usmażone ryby podawać z ułożoną na wierzchu, pociętą w plastry cytryną. Do środka włożyć odrobinę masła i posiekany koperek. Tak przyrządzone pstrągi podawać z grzankami posmarowanymi masłem czosnkowym.

19/19

FlyerBine/CC0 Public Domain / FAQ

ZUPA GRZYBOWA

SKŁADNIKI:

3-4 dag suszonych grzybów
pęczek włoszczyzny
1 łyżka masła
2 cebule
pieprz
sól
posiekana nać pietruszki

WYKONANIE:

Grzyby umyć i namoczyć na kilka godzin, po czym ugotować w tej samej wodzie. Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokroić w kawałki, włożyć do rondla razem z obraną i umytą cebulą, dodać połowę masła, osolić i lekko poddusić, uważając, żeby się nie przypaliły. Następnie zalać wrzącą wodą i gotować ok. 30 min. Otrzymany wywar połączyć z wywarem z grzybów. Odcedzone grzyby pokroić w drobne paski i wrzucić do zupy, a warzywa wykorzystać np. do przyrządzenia sałatki. Zupę grzybową przyprawić do smaku solą i pieprzem, wzbogacić dodatkiem surowego masła i naci pietruszki. Podawać z łazankami, makaronem lub kaszą jęczmienną. Można ją również podprawić śmietaną (0,5 szklanki) z mąką (0,5 łyżki).

2014-12-05 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia u wieluńskich harcerzy

[ TEMATY ]

harcerze

wigilia

Zofia Białas

Reaktywowane niedawno wieluńskie harcerstwo: IV Wieluńska Drużyna Harcerska „Warta” i V Wieluńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” ( stanowią część Hufca Łask) z roku na rok staje się bogatsze swoimi tradycjami. Do tradycji wieluńskich harcerzy na stałe wpisała się także Wigilia Bożego Narodzenia, którą w tym roku świętowano po raz drugi. Miejscem spotkania była sala Cechu Rzemiosł Różnych w Wieluniu.

CZYTAJ DALEJ

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

2024-04-22 14:36

[ TEMATY ]

świadectwo

nawrócenie

świadectwa

Adobe Stock

Była aktorka porno Bree Solstad została przyjęta do Kościoła katolickiego w Wielkanoc. Znana w mediach społecznościowych jako "Miss B", od początku roku publikuje na platformie X posty o swoim wstąpieniu do Kościoła katolickiego jako "Miss B Converted".

"Moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Płakałam z radości, kiedy po raz pierwszy przyjęłam ciało i krew Jezusa" - powiedziała amerykańskiemu portalowi „The Daily Signal”. W dniu 1 stycznia 2024 r. opublikowała na X: "Zdecydowałam się zaprzestać pracy seksualnej. Pokutować za moje niezliczone grzechy. Porzucić moje życie pełne grzechu, bogactwa, wad i próżnej obsesji na punkcie własnej osoby. To upokarzające doświadczenie, które przez wielu będzie wyśmiewane lub analizowane. Rezygnuję ze wszystkich moich dochodów i oddaję swoje życie Jezusowi" - napisała Solstad.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję