Reklama

Wyjątkowy Kiermasz Miłosierdzia

2017-01-04 11:24

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 2/2017, str. 1, 6

T.D.
Podczas Kiermaszu Miłosierdzia prowadzący mieli pełne ręce roboty

Barwnie, kolorowo, tanecznie było na pl. Najświętszej Maryi Panny w Kielcach w niedzielę 18 grudnia. Niemal przez cały dzień kielczanie mogli uczestniczyć w Kiermaszu Miłosierdzia, promującym dzieła Caritas, ale i popularne formy akcji i działań pomocowych. Każdy mógł wspomóc Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, kupując świecę. Do akcji zachęcano także poprzez Facebooka.

Wydarzenie było przez cały dzień relacjonowane na antenie TVP3, TVP INFO i TVP1. Telewizyjny program „Polska pomaga” prowadzili: kielecka dziennikarka telewizyjna Elżbieta Dziewięcka-Mąkosa oraz znany prezenter sportowy Przemysław Babiarz. Zabawę, tańce, konkursy powierzono doświadczonemu (i niezawodnemu) kieleckiemu wodzirejowi – Marcinowi Brodzińskiemu. – Odwiedziliśmy już kilkanaście miast w całej Polsce. Dzisiaj zabieramy Państwa w kolejne miejsca i pokazujemy, że Płomień Miłosierdzia rozgrzewa wszystkie serca – mówili prowadzący spotkanie prezenterzy.

Na pl. NMP wciąż pojawiali się dostojni goście, włodarze miasta, sportowcy, twórcy ludowi, wolontariusze. Na Kiermaszu gościli: biskupi kieleccy, prezydent Kielc, szefowie Caritas, siatkarze Effectora Kielce i szczypiorniści reprezentacji Polski, uczestnicy ŚDM, wolontariusze Caritas, sztab Szlachetnej Paczki, zespoły ludowe, schole, kieleckie pięcioraczki – trudno wyliczyć wszystkich, którzy wsparli akcję.

Reklama

Rozpoczęto od zabawy z chustami, z towarzyszeniem Scholi Katedralnej, zaraz potem zaśpiewały Józefowe Kwiatki. Przez cały dzień dzieci – podopieczni świetlic Caritas wyklejały ogromne logo „Polska pomaga”, przygotowane przez kielecki Instytut Designu. Z kolei wspólnie z uczniami kieleckiego „Gastronomika” gotowano wigilijne potrawy. Wystąpiło także 20 Małych Bębniarzy, grających na afrykańskich bębnach. Grupę prowadzi nieodpłatnie Kamil Bukowski. Był także taniec belgijski, nauka zumby i wspólny polonez.

Z uczestnikami wydarzenia spotkał się bp Jan Piotrowski, który wszystkich pozdrowił i przypomniał, że „radosnego dawcę miłuje Bóg” oraz że bożonarodzeniowy świąteczny czas inspiruje dzieła miłosierdzia i wzajemną pamięć o sobie. O hojności kielczan i różnych dziełach miłosierdzia opowiadali: bp Marian Florczyk, któremu towarzyszyły dzieci niepełnosprawne z zespołu Uśmiech, i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Mówiono m.in. o tym, jak Caritas rozpala nadzieję na lepsze jutro.

Damian Zegadło – koordynator wolontariatu ŚDM Diecezji Kieleckiej z kolei przypominał o tym, co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży, jakie były ich owoce i inspiracje, przywołując m.in. akcję „Kluczowa pomoc” i zbiórkę kluczy organizowaną we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej. Dzięki temu dwie osoby pojechały na ŚDM. Wspominał je także Jakub Wachnik – siatkarz Effektora Kielce i wolontariusz ŚDM. Towarzyszyła mu drużyna Effektora Kielce. Sportowcy przekazali także specjalną koszulkę z autografami drużyny. W Kielcach – stolicy polskiej piłki ręcznej, nie mogło zabraknąć Michała Jureckiego i zawodników polskiej kadry szczypiornistów, którzy przekazali piłkę z autografami. Atrakcją okazał się bieg ze świecami Caritas i balonami.

Pojawił się także wątek zbudowanego ze zbiórek społecznych pierwszego stacjonarnego hospicjum w regionie – mówił o tym ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, a kampanię Pola Nadziei przypomniały żółte żonkile. Papierowe – bo przecież to zima – kwiaty wykonały artystki ludowe z zespołu Marzyszanki, które także podzieliły się doświadczeniem o pomocy Caritas w małych miejscowościach. – Jestem przykładem tego, że dobro wraca. Teraz, jako wolontariusz mogę oddawać go innym – mówiła Ania Gołąbek ze świetlicy św. Józefa w Kielcach. Jako dziecko sama codziennie biegała tam po szkole, teraz jest instruktorką zumby.

Z kolei Sebastian Głowacki ze sztabu Szlachetnej Paczki mówił o skali polskiej biedy, która wynosi 1,6 zł dziennie na osobę, a co szósta polska rodzina nadal nie posiada łazienki. Rodzina z Radoszyc obdarowana paczką opowiadała o swojej wdzięczności i radości z daru. Sami, choć mają niewiele, także chętnie dzielą się z innymi. Pomoc w ramach SzP trafiła do 800 rodzin.

Na stoiskach przez cały dzień prezentowane były wyroby wykonane przez niepełnosprawnych podopiecznych, oferowane przez środowiskowe domy samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej. Zaśpiewały także zespoły Magnificat, a na zakończenie – zespół Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Spektakularnym widowiskiem okazało się tworzone przez cały dzień logo i tort zdobiony także logo „Polska pomaga”, wieńczący wydarzenie. Wodzirej i pięcioraczki pokroili go szabelką.

Tagi:
Caritas wigilijne dzieło kiermasz

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ponad 20 tys. sióstr modli się za poselską odwagę w obronie życia

2018-03-19 11:40

Artur Stelmasiak

Wszystkie klasztory kontemplacyjne oraz czynne modlą się za parlamentarzystów, by mieli odwagę stanąć w obronie życia poczętego. - Choć taką intencję mamy codziennie, to teraz będziemy modlić się jeszcze mocniej - mówi "Niedzieli" s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy sióstr z Łagiewnik.

Faustyna.pl

W Polsce jest ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, ponad 2200 domów zakonnych oraz 83 klasztory kontemplacyjne. W sumie modli się i pracuje ponad 20 tys. sióstr i mniszek. - Siostry zakonne w Polsce modlą się o ochronę prawa do życia nienarodzonych oraz za tych, którzy stanowią prawo. Łączą się w ten sposób duchowo z apelem Konferencji Episkopatu Polski i całego Kościoła katolickiego o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia. Ochrona prawa do życia każdego człowieka jest jedną z najważniejszych spraw - czytamy w komunikacie przewodniczącej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych - Matki Maksymilly Pliszki, który został rozesłany do wszystkich klasztorów.

Teraz szczególną wielkopostną intencją w tysiącach domów zakonnych rozsianych po całej Polsce, jest modlitwa w intencji poczętego życia. - Modlimy się zarówno za działaczy pro-life, jak i za polityków, którzy to prawo stanowią - mówi s. Elżbieta Siepak ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Siostry modlą się codziennie za życie poczęte, ale teraz, gdy ważą się losy projektu ustawy #ZatrzymajAborcje ta intencja będzie szczególna. Dziś projektem obywatelskiej ustawy zając się ma Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a w środę zbiera się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. - Dziś mamy szczególnego patrona i orędownika św. Józefa. Polecamy jego wstawiennictwu opiekę nad dziećmi, które nie mogą się same bronić. Aby zaopiekował się nimi tak jak opiekowało się Matką Bożą i Dzieciątkiem Jezus - podkreśla s. Siepak. - Modlimy się więc o światło Ducha Świętego dla posłów, by naśladowali św. Józefa.

W zeszłym tygodniu biskupi zaapelowali do polityków o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”. W niedzielę przed kilkoma diecezjalnymi kuriami w Polsce odbyły się niewielkie pikiety skrajnej lewicy i zwolenników aborcji. - Modlimy się także za feministki, by serca tych kobiet zostały odmienione. Każdy człowiek ma prawo do życia i każdy człowiek jest odpowiedzialny za to, by to życie chronić - podkreśla siostra z sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Przypomnijmy, że procedowany w Sejmie obywatelski projekt ustawy #ZatrzymajAborcje zakłada złagodzenie polskiego prawa aborcyjnego, by dzieci podejrzane o niepełnosprawność i chorobę były leczone, a nie tak jak teraz zabijane. Oprócz wykreślenia przesłanki eugenicznej projekt nie zakłada żadnych innych zmian w polskim prawodawstwie. - Życie jest pierwszym i podstawowym prawem człowieka. Trzeba się o nie troszczyć bez względu jakie ono jest. Każde życie jest bowiem darem Bożego Miłosierdzia - podkreśla s. Siepak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem