Reklama

Ludzie miłosierdzia

2016-12-01 11:10

Tadeusz Boniecki
Edycja lubelska 49/2016, str. 5

Tadeusz Boniecki

Chełmska parafia pw. Miłosierdzia Bożego przeżywała uroczystości odpustowe z racji Matki Bożej Ostrobramskiej. 13 listopada zostały one połączone z wizytacją kanoniczną i udzieleniem młodzieży z gimnazjum w Strupinie sakramentu bierzmowania przez bp. Mieczysława Cisło

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie istnieje od 13 lat. Od kilku miesięcy jej proboszczem jest ks. Andrzej Majchrzak, który wcześniej pełnił posługę kustosza sanktuarium św. Anny w Lubartowie. Nowy proboszcz zdążył już zapoznać się ze swoimi parafianami. Z niezwykłą pieczołowitością i zapałem wraz z wikariuszem ks. Mariuszem Krukiem rozpoczął pracę duszpasterza i zarządcy parafii. Jego poprzednik ks. Krzysztof Krakowiak był proboszczem przez 6 lat. W tym czasie doprowadził do pełnego stanu używania dom parafialny. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu licznych parafian ks. Krakowiakowi udało się ułożyć wokół kościoła chodniki z kostki brukowej i pomalować wnętrze świątyni. Przy okazji wymieniono też nagłośnienie i okna. Wszystko po to, aby nie tylko parafianie, lecz także wierni z całego miasta właśnie w tym miejscu mogli oddać się pod opiekę Bożego Miłosierdzia i Ostrobramskiej Pani. Z tej świątyni na cały gród nad Uherką rozlewa się kult Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

W słowie powitalnym proboszcz ks. Andrzej Majchrzak apelował, aby czas umocnienia darami Ducha Świętego był dla wszystkich mocą i siłą do dawania świadectwa wiary. Wyraził też nadzieję, że uroczystość odpustowa będzie dla całej wspólnoty impulsem do współpracy i działania zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Z kolei rodzice, prosząc bp. Mieczysława Cisło o udzielenie sakramentu bierzmowania swoim dzieciom, mówili: – Zdajemy sobie doskonale sprawę, jak wiele zawdzięczamy Bożemu Miłosierdziu w codziennym życiu. Zapewniamy, że młodzież, która przyjmie sakrament bierzmowania, chce potwierdzić swoją dojrzałość chrześcijańską i iść z Bogiem przez dalsze życie. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do kończącego się w Kościele Roku Miłosierdzia. Podkreślił też szczególną rolę, jaką w Kościele mają ludzie ubodzy, bezdomni, więźniowie, często opuszczeni przez najbliższych. To ich Kościół otacza troską i opieką, bo oni są znakiem miłości Chrystusa do człowieka. – Mamy iść i nieść miłosierdzie drugiemu człowiekowi. Miłosierdzie, czyli miłość współczującą, przebaczającą – mówił bp Cisło. – Bóg się nie męczy przebaczaniem, ale my, ludzie, nie mamy cierpliwości. Będziemy więc usilnie prosili o to, abyśmy byli ludźmi miłosierdzia – podkreślał. Zwracając się do kandydatów do bierzmowania, bp Cisło przypomniał, że wraz ze swoimi rodzicami tworzą domowy Kościół. Prosił, aby pamiętali, że w tym Kościele domowym musi się palić ognisko wiary; powinna też być obecna wierność Bożym przykazaniom.

Reklama

Przedostatnim punktem odpustu były podziękowania, jakie proboszcz ks. Andrzej Majchrzak złożył wszystkim, dzięki którym kościół parafialny staje się coraz piękniejszy. Uroczystości zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz Litania do Bożego Miłosierdzia. Po południu bp Mieczysław Cisło w ramach wizytacji kanonicznej spotkał się ze wspólnotami działającymi przy parafii. Wspomniał wizytację kanoniczną tej parafii, jaką przeprowadził dokładnie 10 lat temu. Proboszczem był wówczas niezwykły kapłan ks. Kazimierz Malinowski. To właśnie on rozbudował niewielką kapliczkę na dzisiejszą świątynię parafialną. Jego wytrwała, mądra i konsekwentna praca, zarówno duszpasterska, jak i materialna sprawiły, że jego następcy przyszli już do środowiska zintegrowanego i rozmodlonego; jednym słowem – do prawdziwej parafii. Dzisiaj ks. kan. Kazimierz Malinowski patronuje działającemu od 7 lat w Chełmie Hospicjum Domowemu.

Tagi:
parafia odpust

Wspólny dom

2018-04-18 12:13

KJ
Edycja łódzka 16/2018, str. III

Archiwum parafii
Figura Matki Bożej na jeżowskim rynku. W tle kościół

Historia pracy duszpasterskiej w Jeżowie sięga 1108 r. Wtedy działalność na tym terenie rozpoczęli Ojcowie Benedyktyni z poznańskiego Lubinia. W 1113 r. król Bolesław Krzywousty ufundował im klasztor, którego przełożonym został Gall Anonim. W latach 1141-1150 w Jeżowie wybudowano kościół p.w. św. Andrzeja, a w 1273 r. ustanowiona została, zarządzana przez benedyktynów, parafia. Kilka wieków później postanowiono wybudować nowy kościół. Pomysłodawcą powstania nowej świątyni był ks. Andrzej Stypułkowski, a po jego śmierci, w latach 1907-1914 we współpracy z parafianami, dzieła dokonał ks. Bolesław Rażmo. Nowy kościół został wybudowany w stylu neogotyckim; trójnawowy z prezbiterium zwróconym na północ, wysoką wieżą frontową i małą sygnaturkową. Jego patronem został św. Józef.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadchodzą trudne lata dla Gwardii Szwajcarskiej

2018-04-20 09:13

ts / Watykan (KAI)

W najbliższej przyszłości watykańskiej Gwardii Szwajcarskiej trudno będzie pozyskać nowych kandydatów. Liczy się z tym odpowiedzialny za rekrutację do papieskiej formacji szwajcarski menadżer ds. personalnych Bernhard Messmer. Były gwardzista i właściciel firmy ds. zarządzania kadrami przyznał w wywiadzie dla szwajcarskiego portalu kath.ch, że wprawdzie aktualnie Gwardia nie ma jeszcze takich problemów, ale „nadchodzą dla nas trudne lata”.

Grzegorz Gałązka

Messmera martwi przede wszystkim znaczny spadek narodzin w Szwajcarii. Jego zdaniem, rolę odgrywa także rozwój gospodarczy. „Jeśli gospodarka będzie kulała, to może będzie nam łatwiej pozyskiwać kandydatów”, powiedział 56-letni były gwardzista. Zwrócił uwagę, że dziś człowiekowi kończącemu naukę z dobrymi wynikami pracodawcy oferują zarobki, z którymi nie może konkurować Gwardia Szwajcarska. Ponadto młodzi urodzeni w latach 1995-2010 często mają inne wartości i inne wyobrażenia, niż ich poprzednicy, zauważył Messmer dodając, że dla nich np. jest ważne równoważenie czasu pracy i czasu wolnego, a pod tym względem organizacje militarne tracą na atrakcyjności.

Do Gwardii Szwajcarskiej poszukiwani są nie tylko młodzi ludzie sympatyzujący z wojskiem, ale tacy, którzy jednocześnie prowadzą aktywne życie religijne. „Żyjemy naszą wiarą i w każdą niedzielę uczęszczamy na Mszę św. Idzie każdy z nas i o tym nie dyskutujemy”, podkreśla menadżer.

Do Rzymu przybywa „cały świat”, mówi Messmer. Jako gwardzista mogę uczestniczyć w wydarzeniach, w jakich później nie będzie mi dane, wspomina służbę w Watykanie dawny gwardzista, który w ochronie papieży służył w latach 1982-1984. Przyznaje, że ten czas był dla niego „najlepszą szkołą życia, jaka kiedykolwiek istniała”.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534). Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Ochrona Domu św. Marty, w którym mieszka papież, sprawowana jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

W styczniu na specjalnie przygotowanym na YouTube nagraniu wideo Papieska Gwardia Szwajcarska zachęcała młodych rodaków do wstąpienia w jej szeregi. 10-minutowy film informuje o zasadniczym przygotowaniu, pokazuje nową centralę komendantury oraz relacje z życia tej formacji watykańskiej czuwającej nad bezpieczeństwem papieża. Ważnym elementem filmu jest też informacja o warunkach, jakie musi spełniać kandydat do tej służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Kielce: rusza diecezjalna zbiórka elektrośmieci na misje

2018-04-21 08:19

dziar / Kielce (KAI)

Zbiórka elektrośmieci na pomoc misjom, zaplanowana we wszystkich parafiach diecezji to kolejna - po zbiórce makulatury - akcja diecezjalna wspierająca misje, do czego zachęca w specjalnym komunikacie bp Jan Piotrowski. Biskup przypomina w nim m.in. liczne projekty zrealizowane w krajach misyjnych dzięki wiernym diecezji kieleckiej.

MikroLogika / pl.wikipedia.org

„Dzięki pomocy duszpasterzy i diecezjan, udało nam się zrealizować wiele misyjnych projektów, m. in. wybudowaliśmy cztery studnie w Afryce, wyposażyliśmy kilka szkół, sierocińców, domów dla niepełnosprawnych, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki. To wszystko dzięki zbiórce makulatury i elektrośmieci w naszych parafiach” – przypomina bp Piotrowski.

Zbiórkę elektrośmieci we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej przeprowadzi Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej wraz z koordynatorem diecezjalnym akcji - Władysławem Burzawą.

W komunikacie biskup kielecki tłumaczy, jak łatwo dołączyć się do tej „zaszczytnej akcji”. „Wystarczy przywieźć sprzęt w wyznaczone miejsce zbiórki i zachęcić innych. Pieniądze, które otrzymamy ze sprzedaży elektrośmieci, przeznaczymy na realizację kolejnych projektów misyjnych. Robiąc porządki w swoich domach nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale również pomagamy tym, którym żyje się gorzej od nas” – pisze bp Piotrowski. Podkreśla, że w ten sposób pomaga się „biednym i głodującym dzieciom w krajach misyjnych”.

W najbliższych dniach do każdej wspólnoty parafialnej dostarczone zostaną materiały promujące nową akcję Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Komunikat biskupa będzie odczytany w najbliższą niedzielę 22 kwietnia we wszystkich kościołach diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem