Reklama

Niepokalana zwycięży

2016-11-30 10:25

Włodzimierz Rędzioch
Niedziela Ogólnopolska 49/2016, str. 10-11

Włodzimierz Rędzioch

Przez kilkanaście lat w uroczystość Niepokalanej przy transparencie „L’Immacolata vincerà” był również kard. Andrzej Maria Deskur. Dla Papieża była to okazja, by oficjalnie pozdrowić ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Akademii Niepokalanej i pobłogosławić wspólnotę „Dom Maryi”

Kto miał okazję uczestniczyć na Placu św. Piotra w Rzymie w modlitwie „Anioł Pański”, na pewno zauważył kilkudziesięcioosobową grupę osób z dużym niebieskim transparentem, na którym widnieje napis „L’Immacolata vincerà” (Niepokalana zwycięży). Są to siostry zakonne, księża i rodziny z dziećmi. Gdy po odmówieniu modlitwy i pozdrowieniach papież udziela zebranym na placu pielgrzymom swego błogosławieństwa, wszyscy klękają i żegnają się. Następnie wstają i krzyczą donośnym głosem: „Viva il Papa!” (Niech żyje Papież!).

Przed oknem papieskim

Ta scena powtarza się od ponad 20 lat, dlatego stała się nierozłącznym elementem niedzielnych spotkań z Ojcem Świętym. Po raz pierwszy słynny już dzisiaj transparent pojawił się pod papieskim oknem w niedzielę 8 stycznia 1995 r., tuż przed podróżą Jana Pawła II do Azji (Filipiny, Papua-Nowa Gwinea, Australia i Sri Lanka). Gdy Papież ujrzał go z okna Pałacu Apostolskiego, dodał do swej oficjalnej wypowiedzi znaczące słowa: „Ja też jestem przekonany, że Niepokalana zwycięży”.

Papieska Akademia Niepokalanej

Kim są ci szczególni pielgrzymi, którzy przybywają na Plac św. Piotra z transparentem „L’Immacolata vincerà”? To grupa osób poświęconych Matce Bożej według formuły św. Maksymiliana Marii Kolbego, która powstała jako ramię duszpasterskie Papieskiej Akademii Niepokalanej. Akademia ta została powołana do życia w Rzymie na początku XIX wieku, a Pius IX, papież dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, nadał jej tytuł „papieska”. W 1988 r. Jan Paweł II dokonał jej reorganizacji, a na czele postawił swojego przyjaciela kard. Andrzeja Marię Deskura. Gdy wiele lat temu zapytałem Kardynała, jakie są zadania Akademii, odpowiedział: „Papieska Akademia Niepokalanej zajmuje się studiami nad dogmatami i kultem maryjnym, jak również pracą duszpasterską. Jan Paweł II przywiązywał dużą wagę do działalności Akademii, ponieważ chciał przywrócić w Kościele należyte nabożeństwo do Matki Bożej, której kult został osłabiony błędną interpretacją Soboru Watykańskiego II. Poza tym moja praca w Akademii związana jest z wielkim zadaniem nowej ewangelizacji poprzez sanktuaria maryjne. Europa od zawsze jest «ziemią Matki Bożej», a Jej sanktuaria – wyspami duchowości. Pamiętam słowa Karola Wojtyły, który jeszcze jako arcybiskup Krakowa powiedział: «Sanktuaria maryjne stanowią kapitał Kościoła, ponieważ są miejscami, gdzie głosi się Słowo Boże i sprawuje sakramenty, są ośrodkami modlitwy i spotkania się Kościoła w szerszym zakresie niż parafia; są miejscem, gdzie doświadczenie pątnika wplata się w tajemnicę Maryi, a doświadczenia Narodu, Ojczyzny, regionu w nieustanną miłość Kościoła i Jego Matki»”.

Reklama

Dom Maryi

I to właśnie ewangelizacją poprzez sanktuaria zajmowała się od 1990 r. sekcja duszpasterska Akademii, której przewodził włoski kapłan z diecezji mediolańskiej Giacomo Martinelli. Należą do niej członkowie wspólnoty Dom Maryi (po włosku: Casa di Maria), która ma trzy gałęzie: bractwo kapłańskie Synowie Krzyża, Córki Krzyża oraz rodziny konsekrowane. W sanktuariach maryjnych w Lourdes, Fatimie, Loreto i w Rzymie przy Bazylice Matki Bożej Większej działają „Domy Maryi”. Są to grupy trzech-czterech rodzin konsekrowanych, które żyją jak pierwotne wspólnoty chrześcijańskie. Kard. Deskur pragnął, aby właśnie świeccy pomagali ludziom odwiedzającym sanktuaria i uciekającym się do Matki Bożej, szczególnie ludziom młodym, w chrześcijańskim ukierunkowaniu ich życia.

Kard. Andrzej Maria Deskur

Przez ponad kilkanaście lat w uroczystość Niepokalanej przy transparencie „L’Immacolata vincerà” był również kard. Deskur. Dla Papieża była to okazja, by oficjalnie pozdrowić ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Akademii Niepokalanej i pobłogosławić wspólnotę „Dom Maryi”.

W dniu, w którym Kościół czci Niepokalane Poczęcie Maryi – warto przypomnieć wspaniałą postać kard. Andrzeja Marii Deskura – „Rycerza Niepokalanej”, świętego kapłana, oddanego sługę Kościoła, wielkiego patriotę, który odszedł do Pana pięć lat temu – oraz jego duchowych synów i córki ze wspólnoty „Dom Maryi”, którzy co niedzielę na Placu św. Piotra głoszą światu, że „L’Immacolata vincerà”.

Tagi:
kardynał

Kard. Oswald Gracias, członek Rady Kardynałów (K-9) na Jasnej Górze

2018-06-02 15:58

mir/ R.Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

- Zawsze chciałem przybyć na Jasną Górę, by odwiedzić miejsce drogie św. Janowi Pawłowi II, z którym jestem bardzo związany – powiedział kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii. Arcybiskup Bombaju jest także członkiem Rady Kardynałów (K-9), ustanowionej w 2013 w celu wypracowania reformy Kurii Rzymskiej i pomocy papieżowi w zarządzaniu Kościołem powszechnym.

Biuro prasowe Jasnej Góry

Z tej racji – jak zaznaczył – w Europie jest często i od dawna pragnął odbyć pielgrzymkę śladami papieża z Polski. - Gdy Karol Wojtyła został papieżem, ja przygotowywałem się do kapłaństwa. Potem to właśnie święty Jan Paweł II mianował mnie biskupem i arcybiskupem – opowiadał hierarcha.

Zwracając się do Polaków, powiedział, że choć w jego ogromnym kraju – Indiach - katolików jest zaledwie 2%, to „mamy ogromne nabożeństwo do Matki Bożej, wiele sanktuariów Jej poświęconych. Zachęcał polskich wiernych: - Ufajcie Maryi, ona jest prawdziwą Matką. Matką naszą, Matką Kościoła”.

Kard. Gracias przewodniczył Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 10.30. Eucharystię koncelebrował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Gość z Watykanu zwiedził klasztor jasnogórski w towarzystwie o. Szymona Stefanowicza, przewodnika w języku angielskim. Kard. Gracias odwiedził m.in. zabytkową Bibliotekę Jasnogórską, a do Księgi Gości wpisał następujące słowa: „To było dla mnie duchowe doświadczenie, móc odwiedzić klasztor na Jasnej Górze i odprawić Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej. Modliłem się za ludność Indii, i za moją archidiecezję. Niech Matka Kościoła modli się za nas, i otoczy wszystkich opieką. Niech Bóg wszystkim błogosławi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Strefa kibica w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

2018-06-19 17:55

prezydent.pl

Para Prezydencka wspólnie z młodzieżą kibicują biało-czerwonym w meczu Polska – Senagal na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji. Polska drużyna pierwszy mecz na MŚ rozgrywa na stadionie Spartaka w Moskwie.

Jakub Szymczuk/KPRP

Wspólnie z Prezydentem i Pierwszą Damą polskich piłkarzy wspierają m.in. studenci amerykańskich uczelni, uczestnicy 2. edycji stażu prezydenckiego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach, zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz uczestnicy Oratorium im. Św. Jana Bosko.

Kolejne mecze Polaków: z Kolumbią 24 czerwca w Kazaniu oraz z Japonią 28 czerwca w Wołgogradzie.

(KG)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska przegrała z Senegalem

2018-06-19 19:02

wpolityce.pl

Niestety, gole padły po fatalnych błędach zawodników naszej reprezentacji. W 37. minucie bramkę samobójczą strzelił Thiago Cionek, a w 60. minucie kolejnego gola strzelił Mbaye Niang.

PolandMFA / Foter.com / CC BY-ND

Grzegorz Krychowiak w 86. minucie strzelił gola na 2:1.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem