Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

170 lat parafii w Hadlach Szklarskich

2016-11-17 10:13

Łukasz Andrzej Kawaliło
Edycja przemyska 47/2016, str. 4-5

Archiwum parafii
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył rodak hadelski ks. prał. Czesław Lech

W malowniczym krajobrazie Podkarpacia położona jest parafia w Hadlach Szklarskich, która w tym roku obchodzi jubileusz 70 lat istnienia. Na dorobek jubilatki składa się nie tylko potencjał materialny parafii, ale też jej rozwój duchowy, który zaowocował licznymi powołaniami

Podczas trwającego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, 16 października wspólnota wiernych parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hadlach Szklarskich przeżywała 70. rocznicę erygowania. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św., którą 15 października sprawował ks. Adam Hus, proboszcz parafii. Następnie Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Róże Różańcowe oraz wierni adorowali Najświętszy Sakrament, dziękując Bogu za otrzymane łaski i opiekę Matki Bożej. Wierni odmówili też Różaniec za zmarłych kapłanów, którzy pracowali w Hadlach, księży rodaków oraz zmarłych parafian. W godzinie Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem Księdza Proboszcza licznie zgromadzeni parafianie odśpiewali „Maryjo, Królowo Polski – jestem, pamiętam, czuwam”. Podczas maryjnego apelu ks. proboszcz Adam Hus wygłosił rozważanie maryjne.

Uroczystości jubileuszowe

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się dzień później podczas Mszy św. Uroczystej Sumie przewodniczył rodak hadelski – ks. prał. Czesław Lech w koncelebrze z ks. proboszczem Adamem Husem. W homilii Ksiądz Prałat wspominał kapłanów, którzy pracowali w Hadlach jako proboszczowie, księży rodaków, podkreślając w ciepłych słowach uroki krajobrazowe Hadel oraz malownicze położenie parafii. Na zakończenie uroczystości ks. prał. Czesław Lech zawierzył Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólnotę parafii w Hadlach, a wierni ucałowali relikwie św. Jana Pawła II z okazji przypadającej właśnie 38. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

Historia parafii

Przeżywając jubileusz naszej parafii należy zajrzeć do kart historii. I tak 70 lat temu bp Franciszek Barda, ordynariusz przemyski, dekretem z 16 października 1946 r. erygował parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hadlach Szklarskich. Wierni zamieszkujący tę miejscowość należeli dotąd do parafii św. Katarzyny w Manasterzu, natomiast mieszkańcy Hadel Szklarskich do parafii św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim. Po erygowaniu nowej parafii mieszkańcy Hadel zaadaptowali dla własnego kultu opuszczoną przez grekokatolików filialną cerkiew prawosławną z 1792 r. pw. Przemienienia Pańskiego.

Reklama

Kapłani hadelscy

Pierwszym tutejszym proboszczem był ks. Józef Ryczan, stryj bp. Kazimierza Ryczana, do niedawna ordynariusza diecezji kieleckiej. Ks. Józef Ryczan urodził się 1907 r. w Żurawicy k. Przemyśla. Święcenia kapłańskie przyjął w 1918 r. w Przemyślu. Zmarł 7 września 1981 r. Proboszczem w Hadlach był w latach 1946-1960. Głównym celem jego działalności było przystosowanie świątyni do liturgii rzymskokatolickiej. Drugim proboszczem był ks. Michał Poprawski. Urodził się w 1892 r. i pochodził z Morawska k. Jarosławia. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu 1918 r., a w naszej parafii pracował w latach 1960-1966. Zmarł 23 października 1967 r.

Kolejnym proboszczem był ks. Julian Sołtys. Urodził się 1929 r., a pochodził z parafii Lutoryż k. Rzeszowa. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu w 1957 r., zaś proboszczem w Hadlach Szklarskich był w latach 1966-1972. Zmarł 22 sierpnia 2011 r. i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lutoryżu. Kolejnym duszpasterzem naszej parafii był ks. Edward Stochla. Lata jego posługi to 1972–1992. Ks. Stochla urodził się w 1934 r., pochodzi z parafii Chmielnik k. Rzeszowa. Świecenia kapłańskie przyjął w 1957 r.

Ks. Marian Jagieła, to piąty proboszcz naszej parafii. Urodził się w 1959 r. i pochodzi z parafii Jagiełła k. Przeworska. Święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu w 1985 r. Był duszpasterzem w naszej parafii w latach 1992-1999.

W grudniu 1999 r. decyzją abp. Józefa Michalika proboszczem parafii w Hadlach Szklarskich został ks. Stanisław Śliwa. Od początku ofiarna praca ks. Stanisława, jego zaangażowanie oraz pozyskanie serc parafian sprawiły, że o parafii w Hadlach mówiło się w okolicy. Z jego inicjatywy odrestaurowano kościół parafialny: zabytkowe ołtarze, wykonano nowe ławki i konfesjonał. Ks. Stanisław był inicjatorem budowy kaplicy Matki Bożej od Gradobicia na „Kościołach”, gdzie trzy razy w roku: 3 maja, 15 sierpnia i w pierwszą niedzielę października sprawowana jest Eucharystia ku czci Najświętszej Maryi Panny. Z inicjatywy ks. Śliwy odbudowano również dworską kaplicę na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Michała Archanioła. Przy tej kaplicy podczas wakacji sprawowana jest Msza św. niedziele i święta o godz. 9.30 dla mieszkańców oraz wczasowiczów wypoczywających w obiektach dworskich.

Obecnym proboszczem parafii w Hadlach Szklarskich jest ks. Adam Hus, pochodzący z Harty k. Dynowa. Swoją posługę rozpoczął decyzją abp. Adama Szala 19 sierpnia tego roku. Oprócz pracy w parafii ks. Adam Hus pełni funkcję sędziego w Sądzie Metropolitalnym w Przemyślu.

Pod opieką świętych

Podejmując wezwania duchowe na kolejne lata wierni z inicjatywy Księdza Proboszcza w każdą niedziele przed Sumą odmawiać będą Różaniec za zmarłych kapłanów proboszczów, księży rodaków oraz zmarłych parafian, natomiast w piątki przed Mszą św. Koronkę do Miłosierdzia Bożego jako wynagradzająca za grzechy w parafii.

Przejeżdżając trasą Przeworsk – Dynów należy chociaż na chwile zatrzymać się w Hadlach Szklarskich, wstąpić do kościoła, aby oddać część Niepokalanemu Sercu Matki Bożej oraz obecnym w tej świątyni relikwiom świętych i błogosławonych: Janowi Pawłowi II, s. Faustynie Kowalskiej oraz bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Wiele łask otrzymali wierni w Hadlach, o czym świadczą prośby i podziękowania składane w kościele, jak i na stronie internetowej parafii – www.parafiahadle.eu .

* * *

Hadle Szklarskie
Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz: Ks. Adam Hus

Hadle Szklarskie 344, 37-231, tel. 16 651-41-63, www: parafiahadle.eu

Godziny Mszy św.: w niedziele: 8.00, 11.00, w dni powszednie: 18.00, zimą 16.00

Tagi:
parafia

Diamentowa parafia na Żernikach

2018-06-13 10:08

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 24/2018, str. V

Wszystko w życiu parafian w Żernikach Wrocławskich zaczęło się w 1958 r. od dekretu ówczesnego abp. Bolesława Kominka, który w małej osadzie na południu dużego miasta powołał do życia nową parafię – mówił w powitaniu Dariusz Lewera. Od tamtej chwili minęło 60 lat. Świętowanie diamentowego jubileuszu było okazją do wspomnień i wzruszeń

Agnieszka Bugała
Podziękowanie ks. Rusnakowi

Tonie były lata chude. Parafianom i kolejnym księżom proboszczom udało się wiele, ale do największych osiągnieć należy bez wątpienia budowa kościoła pw. Matki Bożej Pompejańskiej. W 2003 r., gdy parafię objął ks. prał. Tadeusz Rusnak, odnowił kościółek Serca Pana Jezusa, ale po pewnym czasie okazało się, że mieszkańców przybywa i w świątyni coraz ciaśniej. Spytał mieszkańców, czy daliby radę podjąć się trudu budowy nowego kościoła. Rada Parafialna – jak wspominają po latach – nie mogła mu odmówić. W 2006 r. podjęto decyzję o budowie, a dziś, zaledwie 12 lat później, nowy kościół nie tylko mieści bez trudu dużą liczbę wiernych, ale zachwyca ciepłym wystrojem, który przynagla do modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Franciszek: Kościół kieruje wzrok na wszystkich młodych ludzi świata

2018-06-19 12:48

abd / Warszawa (KAI)

Kościół podążający ku Synodowi, kieruje wzrok na wszystkich młodych ludzi świata - przypomina papież Franciszek w oficjalnej modlitwie październikowego Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania".

Wspólnota LEDNICA 2000

Panie Jezu,

Twój Kościół podążający ku Synodowi kieruje wzrok na wszystkich młodych ludzi świata. Prosimy Cię, by z odwagą wzięli oni życie w swoje ręce, zawsze mając wolne serca dążyli do najpiękniejszych i najgłębszych celów.

Pomóż im odpowiedzieć na wezwanie, które kierujesz do każdego z nich, by realizując właściwy projekt życia osiągnęli szczęście wsparci obecnością mądrych i ofiarnych przewodników. Otwieraj ich serca na wielkie marzenia i uczyń wrażliwymi na dobro innych.

Niech trwają pod Krzyżem jak Umiłowany Uczeń, by przyjmować w darze Twoją Matkę. Uczyń ich świadkami Twojego Zmartwychwstania, by doświadczając Twojej bliskości, głosili z radością, że jesteś Panem.

Amen.

tłum. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jutro papież leci do Genewy

2018-06-20 11:15

pb, kg, tom; opr. mip (KAI) / Genewa

Jutro papież Franciszek odbędzie jednodniową pielgrzymkę do Genewy, gdzie odwiedzi siedzibę Światowej Rady Kościołów i odprawi Mszę świętą dla szwajcarskich katolików. Będzie to piąta w historii papieska wizyta w Szwajcarii.

Grzegorz Gałązka

Dziesięciogodzinna „pielgrzymka ekumeniczna” Franciszka do Genewy rozpocznie się o godz. 10.00 powitaniem na lotnisku przez władze Konferederacji Szwajcarskiej. Obecny będzie prezydent Alain Berset, a także dwoje radców federalnych: Doris Leuthard i Ignazio Cassis, przewodniczący Rady Narodowej Dominique de Buman oraz delegacja władz Genewy. Po uroczystym powitaniu przewidziano spotkanie prywatne z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej w sali lotniska.

Po ceremonii powitania papież uda się do siedziby Światowej Rady Kościołów, gdzie na godz. 11.15 zaplanowano modlitwę ekumeniczną z homilią Ojca Świętego.

Kolejnym punktem programu będzie obiad z kierownictwem Światowej Rady Kościołów w Instytucie Ekumenicznym w Bossey koło Genewy. Powstał on w 1946 r. z inicjatywy ówczesnego sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów Willema Visser’t Hoofta, jako zaplecze intelektualne dla jej działalności.

O 15.45 ponownie w Ośrodku Światowej Rady Kościołów odbędzie się spotkanie ekumeniczne. W jego trakcie Franciszek wygłosi przemówienie. Podczas wizyty w siedzibie ŚRK Ojciec Święty spotka się z delegacją chrześcijan Korei Północnej. Chrześcijanie obydwu części Korei obecni będę w Genewie podczas wizyty Papieża Franciszka. Od 1984 roku zarówno Korea Północna jak i Korea Południowa należą do Światowej Rady Kościołów.

Znak dla ekumenizmu

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller ma nadzieję, że wizyta papieża Franciszka w siedzibie Światowej Rady Kościołów w Genewie będzie dobrym znakiem dla ekumenizmu. Podkreśla, że spotkanie papieża w ŚRK musi służyć jedności, nie ograniczając się do zwykłej wymiany uprzejmości. Powinny zostać na nim poruszone różnice, jakie jeszcze należy przezwyciężyć. - Przyjacielskie spotkanie jest dobre, ale nie wystarczające! - stwierdza niemiecki purpurat.

Przypomina, że z Kościołami i wspólnotami kościelnymi, należącymi do ŚRK „możemy wspólnie się modlić i mamy wiele wspólnego: Biblię, wzajemnie uznawany chrzest, «Ojcze nasz»...”. „Ale o ile w przypadku prawosławia mówimy o Kościołach, to nie jest tak w przypadku protestantyzmu, gdyż te wspólnoty kościelne nie mają sukcesji apostolskiej, a anglikanie ją utracili. Istnieją też bardzo głębokie różnice, szczególnie z protestantami, dotyczące sakramentów, sakramentalnego charakteru Kościoła i wspomnianej sukcesji apostolskiej” – mówi kardynał.

Szwajcarzy czekają na papieża

Następnie papież będzie przewodniczył Mszy św. w Pałacu Wystaw i Kongresów Palexpo. W jej trakcie Ojciec Święty wygłosi homilię. Udział w papieskiej Mszy potwierdzili wszyscy członkowie Konferencji Biskupów Szwajcarii. Obok biskupów szwajcarskich w papieskiej Mszy św. będą też uczestniczyć trzej biskupi z Francji. Ponadto zapowiedziało swój udział ponad 500 księży i diakonów, głównie ze Szwajcarii.

Ogółem na Mszę z Franciszkiem wydano 41 tys. kart wstępu. Darmowe bilety na liturgię, rozprowadzane przez internet, rozeszły się w ciągu jednego dnia. W rozmowie z włoską agencją SIR ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga bp Charles Morerod OP mówi, że jest to „znak iż wielu Szwajcarów lubi Franciszka”. Przyznał, że Szwajcaria oczekuje od papieża przesłania nadziei i radości. Franciszek przyjeżdża bowiem do kraju z najwyższym procentem samobójstw na świecie. "Kiedy od strony materialnej ma się wszystko, czego się chce, kiedy nie ma się kłopotów finansowych, gdzie i czego się jeszcze szuka" - zapytał retorycznie bp Morerod. Dodał jednocześnie, że „wielu ludzi nawet nie szuka możliwości innego życia, bo nigdy o nim nie słyszeli”.

Aby zorganizować uroczystość w hali Palexpo, potrzebne są niemal dwa miliony franków szwajcarskich, a więc około 7,5 mln złotych. Biskup pomocniczy Alain de Raemy polecił proboszczom, by umieszczali numer konta bankowego na rozdawanych wiernym kartkach z tekstem niedzielnej liturgii mszalnej. - Diecezja nie ma wystarczająco dużo pieniędzy - wyjaśnił jej ekonom Jean-Baptiste Henry de Diesbach. Msza św. odprawiana przez papieża wymaga nie tylko wielkich wysiłków organizacyjnych, ale także np. odpowiednich środków bezpieczeństwa.

O godz. 20.00, po pożegnaniu oficjalnym, samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Ekumenia i pokój

Papież przyjeżdża do Genewy na zaproszenie obchodzącej swe 70-lecie Światowej Rady Kościołów. Celem wizyty są także rozmowy na temat inicjatywy pokojowej dla Syrii.

Mottem podróży jest greckie słowo «oikoumene», od którego wywodzi się słowo «ekumeniczny», a które dosłownie oznacza ziemię zaludnioną. Słowo to pojawia się na początku drugiego rozdziału Ewangelii Łukasza, kiedy Cezar August rozkazał «przeprowadzić spis ludności w całym państwie» (Łk 2,1), tzn. w całym ówcześnie znanym, zamieszkałym świecie.

Papieskiej wizycie w Genewie towarzyszy również logo. Kościół jest na nim przedstawiony jako łódź z masztem w formie krzyża. Łódź unosi się na falach morza, które symbolizuje świat. Te wczesnochrześcijańskie symbole oznaczać mają wiarę i jedność. Swoje źródło czerpią z biblijnego powołania uczniów oraz uciszenia Jeziora Galilejskiego.

Będzie to 23 pielgrzymka zagraniczna papieża Franciszka, a zarazem piąta w historii papieska wizyta w Szwajcarii, którą w 1982, 1984 i 2004 r. odwiedził św. Jan Paweł II, a wcześniej w 1969 r. bł. Paweł VI.

Światowa Rada Kościołów powstała na I zgromadzeniu ogólnym w Amsterdamie w sierpniu 1948 i obecnie skupia 348 wspólnot wyznaniowych – protestanckich, anglikańskich, prawosławnych, starokatolickich i niechalcedońskich – z ponad 120 krajów, liczących przeszło 550 mln chrześcijan. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od czasów Soboru Watykańskiego II utrzymuje z nią bliskie kontakty, a od 1965 istnieje Wspólna Grupa Robocza, złożona z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i ŚRK.

Na czele Rady - największej międzynarodowej organizacji ekumenicznej - stoi 150-osobowy Komitet Naczelny, a na co dzień jej pracami kieruje sekretarz generalny Rady, którym od 1 stycznia 2010 jest 56-letni obecnie norweski pastor luterański Olav Fykse Tveit (wybrany ponownie na drugą 5-letnią kadencją w lipcu 2014).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem