Reklama

Krajowy Duszpasterz Sportowców gościł w Legnicy

2016-11-08 12:11

Rozmawia Monika Łukaszów
Edycja legnicka 46/2016, str. 6-7

Monika Łukaszów
Do ks. Edwarda Plenia znani polscy sportowcy mówią „przyjacielu” i proszą, by się za nich modlił

W legnickiej parafii Podwyższenia Krzyża św. gościł ks. Edward Pleń, krajowy kapelan sportowców. Podczas niedzielnych Mszy św. dzielił się on swoim doświadczeniem pracy z polskimi zawodnikami. Naszej redakcji opowiedział także o tym, czego sam uczy się od sportowców, jak mówią oni o swojej wierze i dlaczego tak ważna podczas zawodów jest obecność kapłana

MONIKA ŁUKASZÓW: – Co Ksiądz, jako kapelan sportowców, chce przekazać ludziom podczas takich spotkań jak to w Legnicy?

KS. EDWARD PLEŃ: – Chcę przekazać moje doświadczenia ze spotkań ze sportowcami i ich świadectwo. Takie zauroczenie ich postawą mobilizuje mnie do tego, by o tej postawie i przesłaniu mówić, by usłyszeli o nim inni.
Pamiętam igrzyska w Vancouver, kiedy po zdobyciu dwóch złotych medali Kamila Stocha, dziennikarze przyszli do mnie i pytali o religijność Kamila. Odpowiedziałem im, że nie rozumiem tego pytania, ponieważ nie wydaje mi się żeby Kamil czynił coś nadzwyczajnego. On tylko mówi nam o tym, że jest ochrzczony, że należy do szkoły Chrystusa i poważnie traktuje zadania i obowiązki, jakie wypływają z przynależności do Kościoła. Kamil wszystkim nam przypomina, jak powinniśmy żyć na co dzień. Głównie jest to szacunek dla drugiego człowieka. Mówi o spotkaniu z bliźnim, okazaniu miłosierdzia, przebaczenia. Przez to mobilizuje nas do dawania podobnego świadectwa. Takie odważne dawanie świadectwa mobilizuje mnie do tego żebym i ja, jako ksiądz, miał taką samą odwagę, albo jeszcze większą.

– Kapelan towarzyszy sportowcom podczas najważniejszych zawodów, takich jak olimpiady czy igrzyska. Czy obecność kapłana jest im potrzebna?

– Moje spotkania ze sportowcami są niesamowite. Na początek zawsze staram się z nimi nawiązać przyjazne relacje i zdobyć zaufanie. To jest najważniejsze. Potem przychodzi czas, kiedy to oni się otwierają. Wedle możliwości staram się mieć dla nich czas. Wysłuchać, nie polemizować. Nigdy nie daję gotowych rozwiązań. Dzielę się refleksją, a zawsze decyzje podejmuje zainteresowany. Staram się przemodlić te wszystkie decyzje, aby dobrze wybrali. Bo jak oni są szczęśliwi, to i ja jestem szczęśliwy. Kiedy się z nimi spotykam, albo wyjeżdżamy gdzieś razem, to funkcjonujemy jak mała personalna parafia. Są sakramenty, Eucharystia i modlitwa, katecheza, spotkania i rozmowy na różne tematy. Mogę powiedzieć, że czasami powalają mnie na ziemię, kiedy przychodzą i opowiadają o swoich sprawach osobistych i rodzinnych. Czasami są to radości, a czasami trudności i problemy.

– Znani sportowcy są autorytetami dla młodych ludzi. Czy mają tego świadomość?

– Doskonale to wiedzą. Staram się w taki bardzo prosty sposób do nich mówić. Staram się aby to, o czym rozmawiamy przyjęli jako swoje i mieli też czas na refleksję. Powtarzam im, że Bóg i modlitwa to rzeczywistości naszego życia. To nie jest przypadek, ani moje widzimisię. Te wszystkie gesty religijne, które czynią sportowcy, gdy np. wychodzą na boisko i czynią znak krzyża, to nie może być zrobione bez przemyślenia, szybko i niedbale. Staram się im uświadamiać, że to, jak się zachowują i co robią ma ogromne znaczenie dla innych. Patrzą na nich miliony. Są idolami dla wielu. I tak jak oni postępują, tak inni będą robili potem. Mówię im często tak: gdy wychodząc na boisko czynisz znak krzyża, to czyń to z szacunkiem i godnością. Jednocześnie jest to zadanie i zobowiązanie Oddajesz cześć Bogu Trójjedynemu. Po tym, jak uczynisz znak krzyża, nie mogą już paść jakieś wulgarne słowa. Nie możesz grać faulując drugiego, ani krzywdzić innych.
A druga sprawa to modlitwa. Czasami zawodnicy proszą o nią w rozmowie, czasami dzwonią, a czasami przysyłają sms. Tak było np. przed Igrzyskami w Pekinie, kiedy dostałem sms od sportowców: „Przyjacielu, będziemy się modlić za ciebie, żebyś ty miał siły modlić się za nas”. I drugi obrazek – jestem na mistrzostwach świata w Katarze z piłkarzami ręcznymi i oni mówią do mnie tak: „Przyjacielu, w pierwszej połowie siedzisz za naszą bramką i się modlisz, a w drugiej części przechodzisz na drugą stronę. Musimy cię widzieć”. Jest to miłe i piękne. Zawsze się modlę w ich intencjach, ale pytam także czy zdają sobie sprawę z tego, o co proszą? To nie działa tak, że „jak trwoga to do Boga”. Modlitwa jest skuteczna, wtedy, gdy ja też daję coś od siebie, jakiś wysiłek czy wyrzeczenie. Pan Bóg wtedy cię wysłucha. I moi sportowcy to wiedzą. Jeszcze inny przykład. Po zakończeniu sezonu letniego w skokach narciarskich, które wygrał Maciek Kot, dzwonię do niego i pytam czy świętuje, a on mi odpowiada słowami, które kiedyś ja powiedziałem do sportowców: „Nie, świętował będę po zakończeniu kariery, gdy będę siedział przed domem i patrzył na wnuki. Wtedy sobie przypomnę o moim wielkim przyjacielu”. Ucieszyła mnie bardzo ta odpowiedź i tak wewnętrznie zbudowała. Pokazała, że jest to młody i odpowiedzialny człowiek, który swoje życie opiera na wartościach. Inny przykład to Sławek Szmal. Nie byłem z nimi wtedy na tych mistrzostwach, ale dostałem sms: „Przyjacielu, przyłóż się, bo nam nic nie idzie”. Odpisałem: „Zachowujemy spokój. Jeszcze zobaczycie cuda”. Wieczorem wygrali mecz i dostaję sms od Sławka: „Przyjacielu, czy to już są te cuda?”. Natomiast Anita Włodarczyk poprosiła mnie o poświęcenie mieszkania. Gdy wszedłem, to muszę powiedzieć, że stanąłem jak wryty. W salonie na wielkiej ścianie wisiał piękny duży krzyż franciszkański, a obok półeczka, na której poukładała najcenniejsze medale. Pytam „Anito, powiedz mi, co to dla Ciebie znaczy?”. „Te medale zdobyłam dzięki Panu Bogu i Bogu je ofiaruję”, odpowiedziała. Muszę powiedzieć, że byłem wewnętrznie uradowany. Bo to najzwyklejsza dziewczyna, która ma Pana Boga w sercu. Ona też jest dla mnie wzorem.

– Kim jest sportowiec, który podczas zawodów, odbywających się przecież na całym świecie, pierwsze, czego szuka to kościół...

– Leszek Blanik, złoty medalista z Pekinu. Sam byłem tego świadkiem. Byliśmy kiedyś razem na rekolekcjach wielkopostnych w Bydgoszczy. Spotkał się tam z młodzieżą, w większości męską. W sumie blisko tysiąc młodych ludzi. Opowiadał im o swojej karierze, o życiu sportowca... No i o tym, że w czasie swojej kariery, gdy wyjeżdżał na obozy za granicę, to pierwsze co robił wchodząc do hotelu, to szukał informacji o kościele, do którego może pójść w niedzielę na Mszę św. A kiedy jest w domu, to najważniejszym punktem dnia jest Msza św., na którą idzie razem z żoną i synem. Niesamowite było to jego świadectwo. Proszę sobie wyobrazić, że młodzież, która uważnie słuchała wszystkiego, co mówił, wstała i biła mu brawo. Niesamowite! Im więcej świadectw takich ludzi, tym będziemy lepsi i świat będzie lepszy. I Polska też będzie lepsza.

– A jaki sport uprawia kapelan sportowców?

– Może zabrzmi to dziwnie, ale odkąd zostałem kapelanem, czyli od 2001 r. to zdecydowanie „Formuła1” – czyli siedzę w samochodzie i połykam kilometry. Wiem, że nie powinno tak być i wiele osób mówi mi, żebym z kalendarza wykreślił połowę rzeczy. No, ale się nie da...

Tagi:
sport

Anioł dla Kamila Stocha

2018-06-10 21:20

Jadwiga Kamińska

Trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski, mistrz świata, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni – Kamil Stoch przyjechał 9 czerwca do Łodzi, aby spotkać się z dziećmi.

Marek Kamiński

- Chciałem być Supermenem, Batmanem, strażakiem, policjantem albo którymś ze skoczków narciarskich, którzy mi imponowali, kiedy byłem mały – tak o swoich marzeniach opowiadał Mistrz. Zwrócił uwagę jak ważną rolę odgrywają w życiu marzenia, ale aby się zrealizowały potrzeby jest talent i ciężka praca.

- Zazwyczaj starałem się uczyć od najlepszych, uczyć się na ich błędach, wybierać najlepsze cechy, które mi odpowiadały – mówił Pan Kamil.

Spotkanie ubogacił konkurs wiedzy o życiu i sukcesach Kamila Stocha, a także biegi osób sprawnych i niepełnosprawnych. Zwycięzców biegów nagrodził medalami i dyplomami nasz najlepszy skoczek. W podziękowaniu młodzież szkolna z Piotrkowa Trybunalskiego przekazała Kamilowi „Anioła na nartach” – …żeby Go wspierał do nieba i żeby zwyciężał tutaj na ziemi i był chlubą naszego polskiego narodu – powiedział ks. kan. Piotr Turek współorganizator spotkania.

Miłą pamiątką tych niezapomnianych chwil dla każdego uczestnika był wręczony plakat z autografem, a dla niektórych także zdjęcia podarowane przez Kamila Stocha.

W spotkaniu w Atlas Arenie z okazji Dnia Dziecka wzięło udział około 5 tys. dzieci z Archidiecezji Łódzkiej wraz z opiekunami, a organizatorami byli Fundacja-Integracja JPII i Atlas Arena. Dzięki hojności sponsorów każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami, kosmetykami oraz maskotkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czerwcowe zmiany w Kościele świdnickim

Przemysław Awdankiewicz
Edycja świdnicka 27/2010

Jak co roku w czerwcu biskup świdnicki Ignacy Dec ogłosił zmiany personalne w strukturach Kościoła. W Wałbrzychu na emeryturę odchodzi jeden z najbardziej znanych księży w mieście - ks. inf. Julian Źrałko, mamy też wiele zmian wśród wikariuszy.

Księdza inf. Juliana Źrałkę, który po osiągnięciu wieku 75 lat odchodzi na emeryturę (nadal będzie jednak mieszkał na plebanii przy parafii św. Jerzego), zastąpi ks. Stanisław Przerada, dotychczasowy ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, pełniący funkcję diecezjalnego egzorcysty. Wierni pożegnają też ks. Wojciecha Draba, wikariusza parafii NMP Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu. Obejmie on wikariat w parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy. Ze studiów w Rzymie wróci za to do Wałbrzycha ks. Tomasz Federkiewicz. Będzie wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego w Wałbrzychu. Parafianie ze Szczawna-Zdroju z żalem będą żegnać ks. wikariusza Piotra Hebdę, który obejmie swoje pierwsze probostwo w parafii pw. św. Wawrzyńca w Budzowie (dekanat Ząbkowice Śląskie-Południe). Wierny parafialnym patronom pozostanie ks. Grzegorz Jakuszewski, który z dusznickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjedzie do wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze - również do parafii pw. Świętych Piotra i Pawła. W tejże parafii emeryturę spędzi ks. Józef Michalski. Ks. Mariusza Kubika, wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie czeka przeprowadzka do Wałbrzycha, do parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, gdzie będzie wikariuszem. Z Wałbrzycha z parafii pw. św. Jerzego odejdzie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju wikariusz ks. Tomasz Michalski. Szczawno-Zdrój powita nowego wikariusza - z parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich przeniesie się tam ks. Ryszard Mucha. Przeprowadzka czeka również ks. Gabriela Mularza. Ten wikariusz z parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu obejmie wikariat w parafii św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Z Bożkowa do Wałbrzycha przenosi się ks. Piotr Mycan. Będzie on wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Na urlop zdrowotny skierowany został ks. Waldemar Potorski, rezydent parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Ks. Tomasz Puślecki, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy i dziennikarz Radia Rodzina, będzie teraz wikariuszem w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W Wałbrzychu pozostanie ks. Paweł Szałek, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, będzie teraz wikariuszem w parafii pw. Najświęteszj Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu. Ks. Rafał Śliwiński, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Wałbrzychu, będzie za to wikariuszem w uzdrowiskowej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju.
Pozostałe zmiany:

ks. Witold Baczyński, urlop naukowy - ust. rezydentem parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy (katedra)

ks. Paweł Bednarski, studia KUL - ust. wikariuszem parafii pw. św. Jadwigi w Bolkowie; dekanat Bolków

ks. Arkadiusz Chwastyk, studia Rzym - ust. rezydentem parafii pw. Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie; dekanat Dzierżoniów

ks. Wojciech Dragan, diecezja rzeszowska - ust. wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; dekanat Strzegom

ks. Krzysztof Iwaniszyn, wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu - ust. ojcem duchownym WSD Świdnica

ks. Marcin Januszkiewicz, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie; dekanat Nowa Ruda-Słupiec

ks. Michał Jelonek, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; dekanat Żarów

ks. Piotr Kos, studia KUL - ust. wikariuszem parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich; dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ

ks. Roman Lubański, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu; dekanat Strzegom

ks. Krzysztof Ora, prefekt WSD - ust. Dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej

ks. Mariusz Sajdak, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie - ust. wikariuszem parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich; dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ

ks. Grzegorz Todorowski, wikariusz parafii pw. św. Jadwigi w Bolkowie - ust. wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej; dekanat Bystrzyca Kłodzka

ks. Krzysztof Wereski, wikariusz parafii pw. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej - ust. wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdrój; dekanat Polanica-Zdrój

ks. Michał Zwierzyna, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Złotym Stoku - ust. wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie; dekanat Bielawa

Ogłoszone przez Ordynariusza diecezji świdnickiej zmiany weszły w życie 28 czerwca, to dzień przeprowadzki dla księży w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Konsekracja Kościoła Św. Rodziny na Kalwarii w Praszce

2018-06-17 22:01

Ks. Tomasz Śleziak

„Oto jest dzień, który dał nam Pan, weselmy się i radujmy się w nim, a ta świątynia, którą dziś uroczyście poświęcamy, niech nieustannie brzmi radosnym śpiewem całego ludu”. Tymi słowami 17 czerwca br. powitał wszystkich przybyłych na Kalwarię w Praszce, budowniczy i Kustosz tamtejszego Sanktuarium i Proboszcz Parafii Św. Rodziny, Ks. Prałat Stanisław Gasiński.

Fotofax

Dzień ten wpisuje się złotymi zgłoskami w 30.-letnią historię parafii na Kalwarii w Praszce i 15.-letnią historię tamtejszego Sanktuarium. Tego dnia bowiem Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, przewodniczył uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego Św. Rodziny. Na Kalwarię w Praszce z tej okazji przybyli między innymi liczni kapłani z Ks. Infułatem Marianem Mikołajczyk z Częstochowy i Ks. Prof. Janem Przybyłowskim z UKSW z Warszawy na czele. Kawalerowie i Damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie wraz ze swym Zwierzchnikiem w Polsce JE Panem Józefem Dąbrowskim. Siostry Nazaretanki, Felicjanki i Michalitki. Swoją obecnością uświetnili uroczystość Bracia Kurkowi z Krakowa, Pan Kapitan Bogusław Marciniak ze Szczecina oraz Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej. Przybyli również przedstawiciele Parlamentu RP, Pan senator Grzegorz Peczkis, oraz Pan Poseł Leszek Korzeniowski. Władze powiatów Oleskiego i Wieluńskiego, oraz władze Miasta i Gminy Praszka. Wśród zgromadzonych w dużej ilości parafian i pielgrzymów liczną grupę z kilkunastoma pocztami sztandarowymi stanowili Strażacy z całego Powiatu Oleskiego. Przybyli tym chętniej, iż tego dnia w trakcie obrzędu poświęcenia kościoła Św. Rodziny w jego głównym ołtarzu zostały zainstalowane relikwie Św. Floriana, który jest szczególnym patronem i opiekunem braci strażackiej.

Zobacz zdjęcia: Konsekracja Kościoła Św. Rodziny na Kalwarii w Praszce

Liturgia poświęcenia kościoła Św. Rodziny rozpoczęła się od procesji z Domu Parafialnego do kościoła Sanktuaryjnego gdzie Pasterz Kościoła Częstochowskiego dziękując Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia za dotychczasowe łaski, zawierzył Jej Kościół Częstochowski, Parafię na Kalwarii w Praszce oraz samego siebie na dalsze lata. Jako wotum złożył Jej „Złotą Różę”, która została zainstalowana obok cudownego, ukoronowanego papieskimi koronami wizerunku Matki Bożej. Po wstępie, wielobarwna procesja wyruszyła pod drzwi nowo poświęcanego kościoła, gdzie został on oddany przez przedstawicieli Parafii na wieczną chwałę Boga i na wieczne jego tam zamieszkanie. Ks. Prałat otworzył z polecenia Ks. Arcybiskupa główne drzwi, a wszyscy wierni za swoim Arcypasterzem weszli do świątyni i wypełnili ją po brzegi.

W homilii dostojny celebrans mówił między innymi: „Raduję się dziś z Wami, że mogę wejść w ten stworzony cud, wzrastania Kościoła na tym miejscu, że mogę być razem z Wami świadkiem wiary pokoleń, która wyrażała się w trudzie budowania tej świątyni”. Po homilii Ks. Arcybiskup kontynuował wyjątkowe, kolejne obrzędy liturgii poświęcania kościoła takie jak: wspomniane zainstalowanie relikwii Św. Floriana w ołtarzu głównym, namaszczenie ołtarza i ścian świętym olejem krzyżma, okadzenie ołtarza, kościoła i zebranych wiernych, oświetlenie ołtarza i całego kościoła i następującą po nich Liturgię Eucharystyczną. Po komunii św. Najświętszy Sakrament został uroczyście wniesiony do tabernakulum, przy którym zapłonęła wieczna lampka. Na zakończenie Ks. Prałat podziękował Ks. Arcybiskupowi oraz wszystkim kapłanom i wiernym świeckim za przybycie i pomoc w budowie kościoła i jego wyposażeniu. Nie zabrakło też podziękowań od wiernych parafii, którzy przy tej okazji podziękowali swojemu proboszczowi za wszystko czego dokonał na Kalwarii w Praszce przez 30. lat istnienia parafii i 15. lat istnienia Sanktuarium.

W dowód wdzięczności wobec Ks. Prałata Stanisława Gasińskiego i ku modlitewnej pamięci, została przez Parafialną Radę Ekonomiczną i Duszpasterską oraz Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, ufundowana pamiątkowa tablica przy wejściu głównym do kościoła Św. Rodziny. Przed końcowym błogosławieństwem głos zabrał jeszcze Ks. Arcybiskup, który zwracając się do budowniczego kościoła Św. Rodziny i Kalwarii w Praszce powiedział: „Chciałbym właściwie jednym zdaniem, ale zapożyczając sobie słowa Św. Jana Pawła II, podziękować Bogu i Ks. Prałatowi Stanisławowi, za to co tu jest na Kalwarii w Praszce.” Przypomniał tu słowa Św. Jana Pawła II do Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego z października 1978 r., który powiedział o nim „Nie byłoby tego Papieża Polaka, gdyby nie Twoja heroiczna wiara i zawierzenie Bogu”. Odnosząc się do tych słów Pasterz Kościoła Częstochowskiego kontynuował: „Ja myślę, że te słowa dobitnie odnoszą się do Ciebie Ks. Prałacie Stanisławie i do zamysłu serca oraz tych pielgrzymich realizacji Ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Gdybyście tutaj nie zawierzyli Bogu na wzór tamtego miejsca jakim jest Kalwaria Zebrzydowska, z tym samym obrazem i spojrzeniem. To miejsce nadal byłoby jakąś łąką, pustynią czekającą na przeobrażenia. To, że tutaj jesteśmy przestrzeni ducha i ciała łączącej Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą, to jest niewątpliwie opatrznościowa Wasza zasługa”. Całość zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”. Liturgię uświetnił śpiew parafialnej scholii, chóru z Parafii Św. Bartłomieja z Gliwic oraz Kwintet Dęty Blaszany z Opola. Nad przebiegiem uroczystości czuwał Ceremoniarz Biskupi Ks. Prałat Krzysztof Bełkot oraz Ks. Prof. Kazimierz Szymonik z pomocą diakonów i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Kościół jako dom Boga, jest uprzywilejowanym miejscem Jego przebywania ze swym ludem. Radujmy się kolejnym miejscem w naszej Archidiecezji, gdzie Bogu zamieszkać się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem