Reklama

Jubileusz grabowieckich szkół

2016-09-29 08:52

Ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 40/2016, str. 4-5


Dziękczynna Eucharystia była jednym z punktów uroczystości

Tegoroczny, szósty już Tydzień Wychowania miał szczególny wymiar w grabowieckich szkołach. Zakończeniem tego tygodnia był piękny jubileusz: 100-lecia miejscowej Szkoły Podstawowej i 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego. Dwie wspaniałe rocznice, świadczące o bogatej historii, tradycji i liczonych w tysiącach absolwentach, którzy dziś są lekarzami, profesorami wyższych uczelni, prawnikami, oficerami Wojska Polskiego, księżmi, nauczycielami, przedsiębiorcami, rolnikami, piastują ważne stanowiska kierownicze i samorządowe.

Wracając do początków

Początki polskiego szkolnictwa powszechnego w Grabowcu sięgają 1916 r., o czym świadczą dokumenty znajdujące się w Archiwum Państwowym w Lublinie oraz zachowane arkusze ocen z roku szkolnego 1916/1917. Z dokumentów dowiadujemy się, że 1 września 1916 r. rozpoczęto pierwszy rok nauki w Dwuklasowej Szkole Polskiej w Grabowcu. Druga ważna data, związana z kolejnym jubileuszem, to 1 września 1951 r., kiedy w Grabowcu powstało Liceum Ogólnokształcące. Na przestrzeni 65 lat istnienia wykształciło ono wielu wspaniałych ludzi.

Rocznicowe obchody

Uroczystości upamiętniające te dwie ważne rocznice odbyły się w sobotę, 17 września. Rozpoczęły się w budynku szkoły, skąd uczestnicy spotkania przeszli do kościoła parafialnego św. Mikołaja, gdzie odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię celebrowało jedenastu kapłanów, w tym absolwenci miejscowych szkół. Księdza Biskupa powitała młodzież i ks. Zygmunt Żółkiewski, miejscowy proboszcz.

Reklama

– Mówimy zawsze o wyjątkowości czasu, o wyjątkowości tego, co się dzieje wokół nas. Niewątpliwie trzeba nam uznać, że jest to wyjątkowy czas, bo w tym czasie my żyjemy, my jesteśmy, my budujemy historię, przyszłość swoją i przyszłych pokoleń. Dlatego też dzisiaj chcemy zauważyć te wydarzenia, które kształtują naszą rzeczywistość: 100. rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej na naszej grabowieckiej ziemi a jednocześnie 65. rocznicy Liceum Ogólnokształcącego. To jest niewątpliwie piękno pokoleń – mówił na początku Eucharystii ks. Żółkiewski.

Bp Leszczyński w homilii podkreślił wyjątkowość dnia, w którym świętowano ważne dla grabowieckiej społeczności rocznice. – Dzień 17 września to dla naszej Ojczyzny data wyjątkowa. Skoro tę właśnie datę organizatorzy dzisiejszej uroczystości w Grabowcu wybrali na jej obchody, to przywołajmy tamte pamiętne wydarzenia z dziejów Polski – mówił Hierarcha. Przypominając dzień wybuchu II wojny światowej, wyraził pamięć o rodakach, którzy wtedy stanęli w obronie Ojczyzny, o bohaterach tamtych bolesnych dni: dzieciach, młodzieży, dorosłych, żołnierzach Kampanii Wrześniowej, którzy w imię patriotyzmu złożyli na ołtarzu Ojczyzny dar cierpienia i przelanej krwi. – Zachowajmy pamięć i tożsamość, jak uczył nas św. Jan Paweł II. Pamięć i tożsamość o korzeniach chrześcijańskich, z których wyrastamy, pamięć o dziejach narodu – zachęcał bp Leszczyński. Na zakończenie Eucharystii wyrazy wdzięczności wypowiedziała dyrektor Zespołu Szkół w Grabowcu Elżbieta Widyma. – Ufamy, że nasza modlitwa przyniesie błogosławione owoce dla nas wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyli społeczność szkolną – wyrażała przekonanie dyrektor Widyma.

Tablica pamięci

Po Eucharystii uczestnicy jubileuszowych uroczystości przeszli do szkoły, gdzie odbyły się kolejne punkty bogatego planu spotkania. Pierwszym z nich było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, ufundowanej i wykonanej przez absolwenta Szkoły Podstawowej Sławomira Chudobę. Odsłonięcia dokonali: Stanisław Senkowski – absolwent Liceum Ogólnokształcącego i członek komitetu organizacyjnego uroczystości jubileuszowych; Ryszard Golec – lubelski wicekurator oświaty; Henryk Matej – starosta zamojski; Waldemar Greniuk – wójt gminy Grabowiec i Elżbieta Widyma – dyrektor zespołu szkół w Grabowcu. Poświęcenia tablicy dokonał bp Mariusz Leszczyński. Na tablicy widnieją słowa wypowiedziane przez Henryka Sienkiewicza, patrona Zespołu Szkół w Grabowcu: „Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”.

Z medalami i radością

Dalsza część jubileuszu miała miejsce w hali sportowej, gdzie wszystkich zebranych powitała Elżbieta Widyma. W oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście. Zostały też wręczone pamiątkowe medale, którymi zostali uhonorowani zasłużeni dla społeczności szkolnej. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły oraz obiad dla zaproszonych gości i absolwentów. Była też okazja do zwiedzania szkoły, spotkań w klasach, a wieczorem odbył się bal absolwentów.

Primus inter pares

Te słowa zapisane w języku łacińskim tłumaczy się jako „pierwszy wśród równych sobie”. Niewątpliwie słowa te odnieść należy do ks. kan. Romualda Bekiera, który jest pierwszym absolwentem miejscowego liceum. Nie mogąc uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych, skierował do zebranych słowo, które w jego imieniu odczytał ks. Stanisław Budzyński. – Bardzo przepraszam, że nie ma mnie w postaci widzialnej wśród was, jestem z wami sercem i duchem, ale nie ciałem, bo jako jeden z pierwszych maturzystów liceum grabowieckiego mam przeszło 80 lat. Bardzo chciałem być wśród was. Bardzo się cieszę, że doczekałem tego pięknego jubileuszu. Dla wielu mam tę wdzięczność. Niech będzie Bóg uwielbiony – pisał do zebranych pierwszy absolwent grabowieckiego liceum.

Zapisane w pamięci

Wspaniały jubileusz, jaki stał się także moim udziałem jako absolwenta, zapisał się na długo w pamięci mojej i innych absolwentów oraz uczestników tej pięknej uroczystości. Przypominać będą o tym pamiątkowe medale, wydany specjalnie na tę okoliczność biuletyn historyczny, folder informacyjny oraz opracowana monografia liceum ogólnokształcącego w formie elektronicznej.

Tagi:
szkoła jubileusz

W Rodzinie Szkół Jana Pawła II

2018-04-18 12:13

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 16/2018, str. IV

Piotr Lorenc
Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II

W Siewierzu doszło do kolejnego spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z terenu naszej diecezji. Zjazd rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Macieja Apostoła pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Po liturgii najpierw sztandary szkół, następnie zaproszeni goście, w tym burmistrz Siewierza – Zdzisław Banaś, nauczyciele i uczniowie przeszli traktem biskupim do siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się druga artystyczno-integracyjna część spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi w Sejmie opiekunami osób niepełnosprawnych

2018-04-20 11:26

wpolityce.pl

Jest tak jak panie mówicie. Jest stopniowa poprawa. Zaprosiłem na to spotkanie też panią Bogusławę, którą znam od lat. Wychowuje dziecko, które ma ciężkie porażenie mózgowe dziecięce – powiedział prezydent.

wpolsce.pl

Przyznaję, że od kilku lat jesteśmy w bieżącej konsultacji – dodał.

Uczestnicy protestu zaprezentowali prezydentowi film z kampanii wyborczej. Na filmie prezydent mówi właśnie o problemach rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Ja pamiętam co ja mówiłem – powiedział Andrzej Duda. Absolutnie potwierdzam – dodał.

Na filmie słyszymy jak prezydent mówi, że państwo nie może się bać i wstydzić spotkań z takimi osobami.

I nie boję się i nie wstydzę – stwierdził.

Jeden z uczestników protestu przypomniał w jaki sposób do tej pory zajmowano się tą sprawą

Za czasów poprzednich rządów został powołany okrągły stół, z którego nic nie wynikło – powiedział.

My prosimy o niewiele – skomentowała matka jednej z osób niepełnosprawnych.

Prezydent poprosił o pełną listę potrzeb protestujących. Jest nam bardzo źle, że w takim państwie jak Polska musimy walczyć o swoje – stwierdził jeden z uczestników.

Prezydent zapowiedział, że powstanie projekt ustawy. Ja rozmawiam z panią minister Rafalską. Będę rozmawiał też z panem premierem. Przygotujemy projekt ustawy. Nie mówię, że to będzie mój projekt, to może być projekt pani minister – powiedział.

Zaprosił też uczestniczki protestu to Kancelarii Prezydenta, by omówić problem. Jeżeli panie zechcecie, to ja bym zaprosił do mnie do Kancelarii, by usiąść na chwilę i spisać to, co jest oczekiwane – stwierdził.

Przyznał też, że do tej pory obóz rządzący nieodpowiednio podszedł do tematu. Być może były kwestie, które należało wziąć pod uwagę wcześniej – mówił.

Jak tak słucham, to wydaje mi się, że to nie są jakieś oczekiwania z sufitu – dodał.

Ja tą sprawą się już zajmuje. Będę się tą sprawą zajmować dopóki nie będzie zamknięta

Po spotkaniu z protestującymi prezydent odpowiadał na pytania dziennikarzy. Chciałbym byśmy to między sobą uzgodnili i było to w jak najszybszym tempie rozwiązane – powiedział.

Ten rząd od dwóch i pół roku w stopniu nienotowanym od 1989 roku działa na rzecz rodziny – dodał.

Prezydent był pytany też o pomysł 500+ dla osób niepełnosprawnych. Będziemy o tym rozmawiać – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Płock: 15. Autofara „Z Jezusem w drogę”

2018-04-21 08:11

eg / Płock (KAI)

Mszę św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych oraz poświęcenie pojazdów zaplanowano w ramach jubileuszowej 15. AutoFary 2018 „Z Jezusem w drogę” w Płocku. Odbędzie się ona w niedzielę 22 kwietnia w farze. Jest to tradycyjne spotkanie modlitewne z udziałem kierowców, inaugurujące sezon motoryzacyjny.

the half-blood prince / Foter / CC BY-ND

W niedzielę 22 kwietnia o godz. 12.00 w ramach jubileuszowej 15 edycji akcji „Z Jezusem w drogę - AutoFara 2018” w płockiej farze zostanie odprawiona Msza św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych.

Samochody, motocykle i rowery mogą ustawiać się przed Farą, od strony ul. Piekarskiej i na Starym Rynku od godz. 11.30. Po Mszy św. zostanie odmówiona modlitwa w intencji kierowców, a potem wszystkie pojazdy zostaną poświęcone. Podczas poświęcenia pojazdów będą zbierane ofiary na wakacyjne wyjazdy dla ministrantów i harcerzy.

Organizatorami imprezy są: ks. prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja (farnej) w Płocku oraz Sławomir Roszkowski, kolekcjoner starych pojazdów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem