Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie świętowanie

100-lecie Sodalicji Mariańskiej

Pod hasłem „Formacja sodalicyjna jako owoc chrztu świętego” 17 września br. odbyła się 35. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich, będąca dziękczynieniem za 20-lecie Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce i 100-lecie Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze.

– Czas jubileuszu to czas dziękczynienia za otrzymane łaski, za lata działalności i jej owoce, a jednocześnie czas duchowej mobilizacji, by sodalicja nadal wzrastała i duchowo, i liczebnie. Na świętowanie składają się też comiesięczne spotkania w drugą niedzielę miesiąca – powiedział o. Marcin Minczyński OSPPE, moderator sodalicji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą jubileuszową. Pielgrzymi wzięli udział w cyklu konferencji i prezentacji. Konferencję nt. „Charyzmat sodalicyjny jako owoc chrztu świętego” wygłosił ks. dr Marek Szymula. „Rys historyczny Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze” przedstawił ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk. Przygotowano także prezentację: „Dar Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce”. Nabożeństwo sodalicyjne było połączone z przyrzeczeniami i ślubowaniami sodalicyjnymi oraz z jubileuszowym Aktem Zawierzenia Matce Bożej Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Centralny punkt pielgrzymki stanowiła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej. Słowa powitania wypowiedział o. Minczyński. Eucharystię koncelebrowali o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Arcybiskup Depo homilię poświęcił Maryi, Matce Bożej. Powiedział m.in.: – Jezus Chrystus nie mógłby zaistnieć w świecie jako prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek bez Maryi, bez Jej zgody na trudną miłość macierzyńską. Tym samym Maryja, będąc Matką Chrystusa, przechodzi do tajemnicy Jego Kościoła. Jej miłość macierzyńska w Betlejem, potwierdzana zwykłością życia w Nazarecie, troska z Kany Galilejskiej i zawierzenie z Golgoty, wreszcie ufna modlitwa z Wieczernika – to wszystko czyni Ją Matką odrodzonej ludzkości. Ale nie inaczej jak tylko przez krzyż i krew Chrystusa. A Ona stała się pierwszym świadkiem tej Bożej miłości, zarówno w Betlejem, jak i na Golgocie. Uczy nas więc tajemnicy wspólnoty Kościoła, w którym każdy z nas ma swoje miejsce przy Chrystusie, uczy nas właściwego kształtu relacji do Chrystusa obecnego w słowie Bożym, przepowiadanym w Kościele czy obecnym i działającym swoją mocą w sakramentach Kościoła. (...) Maryjo, która jesteś żywą pamięcią o Jezusie i żywą pamięcią wspólnoty wierzących w Jezusa Chrystusa, prowadź nas w kolejne lata formacji i zjednoczenia z Twoim Synem, bądź z nami w każdy czas!

Reklama

Ukoronowaniem obchodów jubileuszu 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze będzie święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia. To święto patronalne i dokładnie 100. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych złożonych na Jasnej Górze przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

Więcej o jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej na stronie internetowej: www.sodalicja.jasnagora.pl .

Młodzi Świadkowie Wiary i Nadziei

Pod hasłem: „Świadkowie wiary i nadziei” 22 września br. odbyło się 16. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem przeszło 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na program forum złożyły się m.in. wykłady zaproszonych gości. W tym roku byli to: ks. dr Wojciech Węgrzyniak, prof. dr hab. Jan Duda – ojciec Prezydenta RP i Marzena Wójcicka – wolontariuszka ŚDM w Krakowie. Spotkanie poprowadził ks. Jakub Bartczak hiphopowiec. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Marek Mendyk – asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia KEP.

Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

Dziennikarze z całej Polski przybyli 24 września br. na swoją piątą z kolei jasnogórską pielgrzymkę. Organizatorami spotkania były Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Reklama

– Głosimy słowo i musimy brać za nie odpowiedzialność – powiedział ks. Zygmunt Słomski z Gdańska, członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W programie pielgrzymki było spotkanie środowiskowe w kaplicy Domu Pielgrzyma, na które przybył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

– Pielgrzymka jest sprawą bardzo indywidualną, pokazuje korzenie, pokazuje źródła. Wiemy, że dziś, czyli w sobotę 24 września, odbywają się też inne „pielgrzymki”, w zupełnie innych miejscach; gromadzą się ludzie, którzy mają inne poglądy. Media publiczne muszą być otwarte na jednych i na drugich, jedni i drudzy muszą się w nich odnaleźć, w mediach publicznych powinna być rozmowa między nimi. To sposób na tworzenie może nie jedności, ale przynajmniej jakiegoś miejsca dialogu – zauważył Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-28 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15

[ TEMATY ]

Kurs Alpha

Parafia Czerwieńsk

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

To cykl 11 spotkań prowadzący do poznania i przypomnienia podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podanych w ciekawej i dynamicznej formie. Na każde ze spotkań składają się wspólny posiłek, katecheza i rozmowa w małej grupie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję