Reklama

Jubileusze i nagrody

Ziarnem jest słowo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowa – XX Pielgrzymka Czytelników, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, która odbyła się 17 września 2016 r., zwieńczyła obchody 90-lecia powstania i 35-lecia reaktywowania pisma.

Świętowanie swoich 90. urodzin redakcja „Niedzieli” rozpoczęła w kwietniu br. pielgrzymką do Watykanu. Uzyskała specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka, który w słowie skierowanym do redakcji powiedział, że „Niedziela” „jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bądźmy koroną Maryi

Tegoroczna pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę przebiegła pod hasłem „Błogosławieni miłosierni”. Rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Wśród koncelebransów byli: bp Ryszard Karpiński z Lublina, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Jerzy Tomziński – nestor paulińskiej wspólnoty i wieloletni współpracownik „Niedzieli”, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, a także ks. prał. Marian Szczerba, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, ks. prał. Stanisław Jasionek, ks. kan. Marian Wojcieszak, ks. prob. Sławomir Wojtysek, ks. prob. Andrzej Filipecki, ks. Jan Szkoc, o. Waldemar Gonczaruk CSsR oraz kapłani pracujący w edycjach diecezjalnych „Niedzieli”.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podczas powitania pielgrzymów wyraził wdzięczność „Niedzieli” za posługę medialną i przekaz modlitewny z Jasnej Góry, zwłaszcza w czasie niedawnej pielgrzymki papieża Franciszka do Polski. Dziękował także za posługę w ewangelicznym i patriotycznym wychowaniu Polaków i życzył, by „Niedziela” nadal była świadkiem Chrystusa i odpowiedzialnie służyła słowem i obrazem w niesieniu Dobrej Nowiny. Nawiązując do tegorocznych jubileuszy „Niedzieli”, wyraził życzenia: – Niech faktycznie będzie to pielgrzymka wyjątkowa także poprzez naszą żarliwą modlitwę i zapatrzenie w Maryję, zapatrzenie, którego uczył nas tutaj przed paroma tygodniami sam papież Franciszek. A pamiętając o niedawno rozpoczętym jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, sami starajmy się stawać żywą koroną Maryi. Koronujmy Ją poprzez nasze dobre uczynki i odnowę ducha.

Reklama

Na 90. rocznicę powstania „Niedzieli” prezydent RP Andrzej Duda skierował specjalny list, który odczytała red. Lidia Dudkiewicz (pełny tekst listu – na s. 3).

Wiara

W homilii abp Wacław Depo szeroko omówił trzy zadania ludzi mediów, które nazwał jasnogórskim tryptykiem. To: wiara, prawda, misja. Podkreślił, że w roku 1050-lecia Chrztu Polski zdajemy sobie sprawę z tego, iż wiara nie jest niezmiennym stanem, ale spotkaniem z żywym Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym, jest darem i zadaniem jednocześnie. Do istoty wiary, która z inicjatywy Boga jest zawsze łaską, należą wolność i przynależność. – Bez tej świętej zależności, bez ufnej wiary w Opatrzność Bożą i miłość miłosierną Boga nie byłoby historii naszego narodu, nie byłoby, jak określił papież Franciszek podczas spotkania z redakcją, „opatrznościowego daru”, jakim jest „Niedziela”, tygodnik katolicki – podkreślił abp Depo.

Prawda

Drugim darem i zadaniem jest prawda, której nie sposób zdobyć inaczej jak tylko w darze Ducha Świętego, który przypomina o tym, co Jezus nam powiedział i kim dla nas jest, to On doprowadza do całej prawdy i czyni nas jej świadkami. W tym zadaniu prosimy też Maryję, aby pomogła nam rozpoznawać Syna na kartach Pisma Świętego, byśmy z Jego Ewangelią w sercach szli w nasze trudne dziś i w naszą nieznaną przyszłość. Optymizmu dodaje świadomość, że są ludzie, którzy mają odwagę iść pod prąd, by rozpoznawać i wsłuchiwać się w słowo Boga, którzy na wzór Maryi wierzą Bogu, ufają Mu we wszystkim i kochają Go.

Reklama

Misja

Misja jest konsekwencją wiary i przylgnięcia do prawdy, którą jest Chrystus. W odniesieniu do „Niedzieli” wyjaśnił to Jan Paweł II, który w roku 70-lecia tygodnika napisał: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, które są w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności”. Wskazaniem dla ludzi mediów są również słowa papieża Franciszka, który w Orędziu na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu wzywa nas do „osobistej odpowiedzialności za kształtowanie opinii publicznej, albowiem to nie technologia określa, czy komunikacja prowadzi do otwarcia czy izolacji wśród ludzi, ale serce człowieka i jego zdolność do dobrego wykorzystania środków, jakimi dysponuje”. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP wskazał na wybrane przykłady zmagań o prawdę i misję Ewangelii. Odniósł się do wydanego 14 września 2016 r. przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski komunikatu odnoszącego się do kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”, w którym zwraca się uwagę, że owa kampania rozmywa jednoznaczne wymagania Ewangelii. – A wówczas gest podanej ręki wyrwany z kontekstu liturgii Eucharystii ma zupełnie inne znaczenie i jest nie do pogodzenia z nauką Chrystusa – powiedział, podkreślając: – Dziwi, że tej kampanijnej zgody na grzech nie dostrzegają redaktorzy „Znaku”, „Tygodnika Powszechnego”, „Więzi” czy pisma warszawskiego KIK-u „Kontakt”. Poinformował też, że kolejny apel różnych środowisk, nie tylko krakowskich, do władz miasta Krakowa, aby upamiętnić znakiem krzyża krakowskie Błonia – miejsce pielgrzymek i modlitwy następców św. Piotra, począwszy od św. Jana Pawła II – spotkał się po raz drugi ze sprzeciwem i odpowiedzią, iż będzie przeszkadzał w odpoczynku tzw. normalnym krakowianom. – Czyżby tolerancja miała tylko jedną stronę? – pytał Ksiądz Arcybiskup. Zauważył, że „w tym sprzeciwie nie można dostrzec zaproszenia do znaku pokoju”. Przypomniał jeszcze jeden bolesny fakt, z 9 grudnia 2012 r., kiedy to „mężczyzna rzucił w twarz Maryi i Jezusa żarówki wypełnione nitroglicerynową czarną farbą, aby zniszczyć ten cudowny znak jednoczący Polaków i nasze dzieje”. W odpowiedzi na list metropolity częstochowskiego i ówczesnego generała Zakonu Paulinów, informujący o tym bolesnym fakcie, Ojciec Święty napisał, że „naszą pierwszą odpowiedzią na zło jest modlitwa do Boga o miłosierdzie”. Abp Depo podkreślił, że „wobec konkretnego znaku zła czy prowokacji nie ma zgody i katolicy nie mogą w tym uczestniczyć”.

Reklama

Jak co roku podczas pielgrzymki, Redakcja złożyła Akt Zawierzenia Maryi Jasnogórskiej wszystkich dzieł „Niedzieli”. Tekst odczytała redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz. W jednym z modlitewnych wezwań prosiła, „aby w trwającym Roku Świętym Miłosierdzia Maryja rozbudziła w nas nową wyobraźnię miłosierdzia, byśmy opuścili domowe i redakcyjne «kanapy» i wychodzili na spotkanie każdego człowieka, niosąc dobroć i czułość Boga, prowadzącego nas za rękę po ziemskich drogach”.

Świętowanie ze „Śląskiem”

Do tegorocznej pielgrzymki „Niedzieli” przyłączył się Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który zapewnił wyjątkowo uroczystą oprawę muzyczną podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. „Śląsk” towarzyszył pielgrzymom „Niedzieli” również w drugiej części spotkania, w redakcyjnej auli. Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak złożył Redakcji urodzinowe życzenia i przekazał okolicznościowy list gratulacyjny. Chór i Orkiestra, pod batutą Mirosława Macieja Banacha, zadedykowały redakcyjnej wspólnocie oraz Czytelnikom „Niedzieli” specjalny koncert.

Reklama

W pielgrzymkowym programie były ważne konferencje. Red. Paweł Zuchniewicz przedstawił wykład: „Rewolucja Miłosierdzia. Koniec i początek Europy”. Zaprezentował w nim panoramę zagadnień od Światowych Dni Młodzieży, św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny Kowalskiej do św. Matki Teresy z Kalkuty, na której kanonizacji był w Watykanie 4 września br. Prof. dr hab. Karol Klauza omówił orędzie papieża Franciszka na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ks. dr Ireneusz Skubiś – nestor dziennikarstwa katolickiego w Polsce przedstawił historię „Niedzieli” i okoliczności, w których doszło do reaktywowania pisma 35 lat temu.

Prezes Ewa Skwarczyńska z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział w Krakowie wręczyła „Niedzieli” statuetkę „Bez światło-cienia”. Pani Prezes towarzyszyli ks. Bolesław Karcz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Bożena Weber. Wśród pielgrzymów świętujących 90-lecie „Niedzieli” był senator Czesław Ryszka. Przybyli także ks. Andrzej Kornacki i ks. Andrzej Chwał.

Statuetki i medale

W roku 90-lecia istnienia „Niedziela” swoje najwyższe honorowe odznaczenie – „Sursum Corda” wręczyła osobom zasłużonym dla tygodnika. Statuetkę otrzymali: abp Wacław Depo, abp Józef Michalik, abp Stanisław Nowak, bp Andrzej Suski, bp Antoni Długosz, bp Adam Lepa, bp Ryszard Karpiński, ks. Ireneusz Skubiś, o. Arnold Chrapkowski, o. Marian Waligóra i o. Izydor Matuszewski.

Wręczone zostały również medale „Mater Verbi”, które otrzymali najpierw goście specjalni Redakcji „Niedzieli”: dyr. Antonio Gaspari – szef Międzynarodowej Agencji Informacyjnej Zenit, Włodzimierz Rędzioch – rzymski korespondent „Niedzieli”, prof. dr hab. Karol Klauza, red. Paweł Zuchniewicz, red. Krzysztof Tadej, red. Tadeusz Szyma oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Odznaczeni zostali także: Jacek Łopata – dyrektor drukarni LSC COMMUNICATIONS EUROPE Sp. z o.o. w Krakowie, Artur Matiaszczyk i Barbara Ladżyńska z Konsorcjum Biur Podróży z Łodzi, prezes Krzysztof Dędek z Częstochowy. Jak co roku, medale „Mater Verbi” otrzymały też osoby i instytucje wspierające rozwój i kolportaż „Niedzieli”.

Niech podsumowaniem uroczystości 90-lecia „Niedzieli” będą słowa modlitwy za pismo, którą w homilii wypowiedział abp Wacław Depo: – Maryjo! Powiedz Synowi o nas i wejdź w kolejne lata opatrznościowego daru dla Polski, jakim jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”, i prowadź go, Matko Słowa, Królowo Polski!...

2016-09-21 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na rowerach z Rzeszowa do Fatimy

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rower

josef.stuefer / Foter.com / CC BY

„Nawracajmy się” – pod takim hasłem 55 pielgrzymów z całej Polski jedzie na rowerach do Fatimy. Grupa wyjechała z Rzeszowa 1 lipca. Po 23 dniach jazdy i pokonaniu prawie 3800 kilometrów, pątnicy rowerowi zamierzają modlić się w Sanktuarium Matki Bożej w Fatmie.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 7.00 Mszą św. w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie. Po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli w kierunku Krakowa. Najmłodszy z kolarzy ma 16 lat, a najstarszy 74. Są to osoby z całej Polski, m.in z Gdańska, Warszawy i Śląska. W grupie 55 pielgrzymów jest 5 księży.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: szatan połknął haczyk

2024-03-28 23:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro?

Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (grodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180). Ten odcinek to nie tylko opowieść o starciu duchowych sił, ale także głębokie przemyślenia na temat tego, jak każdy z nas może stawić czoła pokusom i trudnościom, wykorzystując mądrość przekazywaną przez wieki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję