Reklama

Jubileusz w Garnizonie

16 lutego br. przypadło 10 - lecie parafii wojskowej (dokładniej cywilno-wojskowej) w Kielcach, a uroczystości przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, w koncelebrze z ordynariuszem diecezji kieleckiej ks. bp. Kazimierzem Ryczanem i ks. bp. Marianem Florczykiem.

Niedziela kielecka 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia wojskowo-cywilna

Oczywiście, kielecka parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zwana potocznie "garnizonową", istnieje znacznie dłużej niż 10 lat. Tworzyła się wokół prześlicznego kościółka garnizonowego (dawnej cerkwi) i zawsze kojarzyła się kielczanom z duszpasterstwem wojskowym. Kiedy przywrócono ordynariat polowy Wojska Polskiego, została także erygowana parafia wojskowo-cywilna. Tym bardziej, że na kieleckim Stadionie stacjonowała Brygada Łączności i jednostka na Bukówce. A parafie wojskowe powstają tam, gdzie jest większa koncentracja wojsk. Proboszcz tej parafii, ks. ppłk Roman Dziadosz, otrzymał więc dwie nominacje: od biskupa polowego i diecezjalnego. Zatem w parafii, obok typowej działalności duszpasterskiej, realizowane jest także, jak mówi Proboszcz, "duszpasterstwo dla ludzi w mundurze": żołnierzy zawodowych i ich rodzin, żołnierzy pełniących w Kielcach zasadniczą służbę wojskową, emerytów i rencistów związanych z wojskiem. Z reguły ludzie ci mają także swe własne parafie, ale czują się związani z Garnizonem przez przyjmowanie tutaj sakramentów i uczestnictwo w różnych uroczystościach, ze świętem Wojska Polskiego na czele. Msze św. z okazji ważnych rocznic: powstania warszawskiego, wybuchu II wojny światowej, napaści ZSRR na Polskę i obecność na nich weteranów z AK, BCh, NSZ, Lwowiaków, Sybiraków, Rodziny Katyńskiej, tworzą specyficzną, opartą o wojskowego ducha atmosferę parafii. Trwałym śladem tego ducha są wmurowane w ściany świątyni liczne tablice, znaczące martyrologię narodu polskiego. Dodajmy, że wiele uroczystości w Garnizonie otrzymuje specyficzną, wojskową oprawę, np. Rezurekcja czy Boże Ciało (procesje niestety sporo straciły po likwidacji orkiestry wojskowej).

Także dla "cywilów"

Jak w każdej wspólnocie tak i w tej jest prowadzone typowe duszpasterstwo parafialne dla ok. 6 tys. mieszkańców. Bardzo aktywnie działa garnizonowy zespół Caritas, udzielający szerokiej pomocy potrzebującym. Ma on długoletnią tradycję i wyodrębnił się z parafialnej grupy charytatywnej. 20 rodzin jest objętych pomocą stałą, jedna ma pokrywane koszty rehabilitacji. W drugą niedzielę miesiąca parafialna Caritas prowadzi zbiórkę pieniędzy, kupując za nie leki, obiady w szkole, paczki mikołajkowe itp. Do niedawna w parafii istniał 30-osobowy chór męski, którego działalność została zawieszona wskutek braku nowych kandydatów. A szkoda, bo chór kierowany sprawnie przez organistę Stanisława Biskupa, podejmował wiele ciekawych inicjatyw scenicznych i muzycznych, zauważanych w życiu miasta. Swą modlitwą i aktywnością służą parafii także Róże Różańcowe i Rycerstwo Niepokalanej, a od niedawna znalazł tu również swe miejsce Ruch Rodzin Nazaretańskich. Na długiej liście osób, tworzących taki a nie inny klimat parafii, znajduje się w pierwszym rzędzie skromny, ale bardzo ważny parafianin Stanisław Jarosiński - kościelny. "To dusza człowiek, od rana do wieczora krząta się przy kościele", mówią o nim ludzie.
W ciągu ostatnich 4 lat dokonano generalnego remontu starej plebanii i przyległych budynków. Choć w planie była budowa nowej plebanii, to cegła zgromadzona na ten cel została przeznaczona dla ośrodka Caritas w Chełmie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trochę historii

W 1904 r. została wybudowana cerkiew dla żołnierzy wojsk carskich, wg projektu architekta St. Szpakowskiego. Zdewastowana w czasie I wojny światowej, została odbudowana w latach 1925 -26, dostosowana do potrzeb kultu katolickiego i konsekrowana w 1926 r. przez bp. Augustyna Łosińskiego. W tym samym roku bp polowy Wojska Polskiego Stanisław Gall erygował tu parafię wojskową. W czasie II wojny światowej Garnizon był kościołem rektoralnym dla ludności polskiej. W 1946 r. został na krótko przeznaczony na cele duszpasterstwa woskowego. W grudniu 1987 bp St. Szymecki erygował przy kościele nową parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a 10 lat temu została ponownie powołana parafia wojskowa.
Wnętrze kościoła jest neogotyckie. Na uwagę zasługuje krzyż w bocznym ołtarzu na tle panoramy Jerozolimy (koniec XVIII w.), pamiątki wojskowe i oryginalna posadzka.

Kapelanem być

Ks. ppłk Roman Dziadosz, wychowany w rodzinie o tradycjach wojskowych od dziecka ulegał czarowi munduru, ale w pewnym momencie - gdy już miał składać papiery do szkoły oficerskiej - zwyciężyło kapłańskie powołanie. Niemniej jednak, gdy został reaktywowany ordynariat polowy Wojska Polskiego, natychmiast zgłosił się do duszpasterstwa wojskowego. Tak więc połączył "koloratkę z mundurem" i uważa, że w ten sposób najpełniej realizuje swoje powołanie.
Ks. Dziadosz pochodzi z Chrzanowa, jest absolwentem PAT w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r.; jako "cywilny" ksiądz pracował w Jabłonce na Orawie i w Brzeszczach k. Oświęcimia. W Mrągowie i Lednicy zakładał parafie wojskowe, budował kaplice, wreszcie przez rok był administratorem katedry polowej WP i parafii wojskowej na warszawskim Bemowie. W Kielcach jest od 1998 r. Tutaj przeżył Misje Święte związane z peregrynacją obrazu Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.
Za sterami samolotu wojskowego spędził setki godzin, równie łatwo kieruje czołgiem, transporterem opancerzonym, jak i swym terenowym samochodem, a raz do roku uczestniczy w ćwiczeniach dla kapelanów na poligonie wojskowym, gdzie zalicza sprawdziany m.in. z wychowania fizycznego, regulaminu i strzelania - w czym jest nie do pobicia. Jest równie dobrym strzelcem, jak i... wędkarzem, z nostalgią wspominającym taaakie ryby w Kanadzie. Kapelan w mundurze lotnika jest postacią tak barwną, jak i medialną, jednakże sam z naciskiem podkreśla, że w Kielcach niewiele zdziałałby bez swych wikariuszy (księży diecezjalnych). Ks. Włodzimierz Jastrząb prowadzi katechezę w gimnazjum i liceum, gdzie uczy religii dzieci z rodzin wojskowych. Ks. Krzysztof Balcer jest katechetą w szkole podstawowej oraz pełni posługę w szpitalu MSWiA, gdzie spotyka chorych ze służb mundurowych i ich rodziny. - Praca wikariuszy to nieodzowny element w życiu tej parafii - mówi Ksiądz Proboszcz. - I cieszę się, że stanowimy jakby rodzinę - dodaje.

Trochę statystyki

2, 5 tys. parafian regularnie chodzi do kościoła (czyli ponad 1/3 społeczności parafialnej);

w ciągu roku jest udzielanych 80 tys. Komunii św.;

30-40 osób uczestniczy w codziennych Mszach św. (z których ok. 90% przystępuje do Komunii św.);

nabożeństwa: Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwsze piątki miesiąca, 13. każdego miesiąca Różaniec Fatimski, cotygodniowa Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję