Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

58. rocznica śmierci bł. ks. Wincentego Frelichowskiego

Pod patronatem bp. Andrzeja Suskiego w sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu odbędą się uroczystości rocznicowe Błogosławionego, na które wiernych z diecezji serdecznie zapraszamy. W piątek 21 lutego w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 18.00 wygłoszone zostaną wykłady: prof. dr. hab. Jana Szilinga nt. Duchowieństwo polskie w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz dr. Waldemara Rozynkowskiego nt. Korespondencja obozowa bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W niedzielę 23 lutego w kościele Najświętszej Maryi Panny o godz. 13.15 pod przewodnictwem bp. Ignacego Jeża celebrowana będzie Msza św. o rychłą kanonizację bł. ks. Frelichowskiego, bp Jeż wygłosi też homilię. Podczas uroczystości w ołtarzu św. Barbary zostanie odsłonięty obraz bł. Księdza Stefana. Obraz ten został poświęcony 7 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas wizyty w Toruniu.

Ks. Józef Nowakowski


Transmisja z sanktuarium bł. ks. W. Frelichowskiego

W poniedziałek 17 lutego od godz. 18.00 Radio Maryja przeprowadzi transmisję z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, które jest sanktuarium Błogosławionego. Transmisja rozpocznie się modlitwą Anioł Pański, następnie zaprezentowany będzie wybór tekstów ks. Frelichowskiego o życiowej postawie rozwiązywania spraw "po harcersku"; słowo o historii sanktuarium bł. ks. Frelichowskiego, a o godz. 18.30 Msza św. z homilią bp. Józefa Szamockiego. Różaniec będzie prowadzony przez wspólnoty parafialne pod przewodnictwem parafialnego Koła Radia Maryja. O godz. 21.00 - Apel Jasnogórski, a o godz. 21.30 Rozmowy niedokończone ze studia Radia Maryja, w których przewodniczyć będzie ks. prał. Józef Nowakowski. Temat rozmów: Druh Wicek - Harcerz Patron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Józef Nowakowski


Dekanaty grudziądzkie

W służbie wrażliwości i miłości

Przygotowanie do Bożego Narodzenia parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu wyraziło się m.in. w zorganizowaniu spotkania opłatkowego i paczek dla dzieci z rodzin dotkniętych trudnościami materialnymi. Przygotowano 200 paczek, o 50 więcej niż w roku ubiegłym.
W I i II niedzielę Adwentu członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zorganizowali zbiórkę do puszek. Zebrano 1130 zł. To przedsięwzięcie charytatywne było możliwe również dzięki ofiarnym darczyńcom: właścicielom zakładów usługowych i sklepów z osiedla, dzieciom i młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas oraz paniom z Koła Żywego Różańca i członkom Akcji Katolickiej. Bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania koleżanki i koledzy potrzebujących, uczniowie i młodzież z osied-lowych szkół: Szkoły Podstawowej nr 20 i Gimnazjum nr 2. Pod opieką wychowawców i katechetek przygotowali specjalne zaproszenia dla dzieci, które w porozumieniu z pedagogami szkolnymi zostały zaproszone na spotkanie opłatkowe w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Spotkanie rozpoczęło się w kościele, gdzie dzieci i rodzice obejrzeli jasełka przygotowane przez młodzież z Gimnazjum nr 2 pod opieką katechetki Beaty Piwowarczyk. Następnie dzieci przeszły do domu parafialnego, gdzie czekał na nie św. Mikołaj, poczęstunek i paczki. Proboszcz parafii - ks. kan. Janusz Majewski życzył zebranym błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, a dzieciom radosnych spotkań. Śpiewając kolędy i łamiąc się opłatkiem, składano sobie świąteczne życzenia.

Reklama

Aleksandra Mrozkowiak


TV Polonia w grodzie bp. Chrystiana

12 stycznia za pośrednictwem TV Polonia telewidzowie w Polsce, Europie i w wielu krajach świata mieli okazję do duchowej łączności z Eucharystią w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Na wstępie transmisji redaktor Jerzy Klechta wspomniał o początkach chrześcijaństwa na ziemi grudziądzkiej, gdzie w działalności misyjnej i charytatywnej duże zasługi położył bp Chrystian. Redaktor zwrócił uwagę na organy, które doskonale harmonizują z nowoczesnym wnętrzem świątyni i należą do najlepszych w Europie, a są darem parafian z okazji drugiego tysiąclecia chrześcijaństwa. W największej świątyni Grudziądza w niedzielę o godz. 13.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Andrzej Suski. Modlono się w intencjach wszystkich uczestniczących w Eucharystii w świątyni i poprzez łącza TV Polonia. W homilii bp Suski nawiązał do Ewangelii wg św. Marka o chrzcie Pańskim. Apelował do wszystkich, by na nowo odkrywali tajemnicę chrztu św., by w swoim chrześcijaństwie czerpali mądrość z nauki Chrystusa. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup powiedział: "Chrześcijaństwo budzi człowieka, nie obezwładnia, lecz mobilizuje, a chrześcijanie to ludzie Chrystusowi powołani do tworzenia lepszego świata". Uroczystą oprawę Mszy św. przygotował chór parafialny "Dzwon" pod dyrekcją organisty Krzysztofa Domerackiego.

Reklama

Helena Rykaczewska


Dekanat Lidzbark

"Narodził się Król i jest już wśród nas"...

18 stycznia br. odbył się koncert kolęd i jasełka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku. Występ przygotowali: młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum w Lidzbarku, grupa muzyczna z parafii św. Wojciecha, chór szkolny z Gimnazjum, a także dzieci i młodzież z Ośrodka Kultury w Lidzbarku.
W słowie wstępnym dyrektor Domu Kultury Jadwiga Majocha przywitała przybyłych gości, a dziekan ks. Marian Kruszona podkreślił, że chociaż kończy się czas Bożego Narodzenia, duch tych świąt i nauka płynąca ze żłóbka winna trwać w nas przez cały rok.
Koncert rozpoczął się pieśnią Zwiastowanie wykonaną przez grupę muzyczną z parafii św. Wojciecha. Następnie chór szkolny zaśpiewał trzy kolędy, po czym młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przedstawiła jasełka pt. Bóg się rodzi. W czasie ich wystawiania kolędy śpiewały dzieci i młodzież z Ośrodka Kultury. Następnie odbył się koncert kolęd w wykonaniu grupy muzycznej z parafii św. Wojciecha i młodzieży z Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Nad całością występów czuwali: dyrektor Domu Kultury Piotr Komosiński, który przygotował oprawę muzyczną, oraz katecheci - ks. Tomasz Fryc i Karolina Gajewska.

Reklama


Wkrótce

Bp Józef Wysocki w Centrum Dialogu Społecznego

Wyjątkowego prelegenta gościć będzie Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu w ramach Spotkań Wtorkowych 18 lutego o godz. 18.00. Wykład na temat Liturgia rodzinna w służbie dialogu z Bogiem wygłosi biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki. Biskup Józef, przez wiele lat związany z Ruchem Światło-Życie, jest autorem niezwykle cennej i pomocnej w praktyce religijnej książki pt. Rytuał rodzinny. Na spotkanie z Księdzem Biskupem wszystkich serdecznie zaprasza Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej.

mm


W szkole Miłosierdzia Bożego
Uczynki miłosierdzia wobec duszy

Zapraszamy na kolejny wykład otwarty z cyklu W szkole Miłosierdzia Bożego, który wygłosi ks. dr hab. Waldemar Chrostowski 19 lutego o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Temat wykładu: "Dobrze radzić wątpiącym - w oparciu o słowa «A teraz radzę wam być dobrej myśli»" (Dz 27, 22). Przypominamy, że cykl wykładów organizuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Wydział Teologiczny.


Zaproszenie na koncert

18 lutego (wtorek) o godz. 18.00 w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu odbędzie się Koncert Uniwersytecki z udziałem Iwony Hossy (sopran), Czesława Gałki (bas) oraz Chóru Akademickiego UMK i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Zaprezentowane będą piękne i eleganckie utwory z początku ubiegłego stulecia francuskiego kompozytora Gabriela Faure - Pavana na chór i orkiestrę, Cantique de Jean Racine i Requiem. Wstęp wolny.

Hm


Zaproszenie dla studentów Wydziału Teologii UMK

Duszpasterstwo Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologii UMK w Toruniu zaprasza na Mszę św. i spot-kanie, które odbędzie się 18 lutego o godz. 18.30 (od godz. 18.00 do 18.30 okazja do spowiedzi) w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II (ul. Łazienna 22). Wszystkich studentów Wydziału Teologii serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Duszpasterz Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologii


Diecezjalne Dzieło Powołań

20 lutego w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu (Rubinkowo III) będziemy modlić się o powołania i za powołanych do służby w Kościele. Modlitwy rozpoczynamy o godz. 17.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, a o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji powołań. Po Eucharystii zapraszamy na spotkanie ministrantów z klerykami.
Wszystkie osoby, które chcą modlić się o powołania do służby w Kościele, którym bliska jest troska o kapłanów i osoby konsekrowane - serdecznie zapraszamy!

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję