Reklama

Niedziela Podlaska

Rok 2015 w diecezji drohiczyńskiej

Rok 2015 wpisał kolejne karty w historię Kościoła drohiczyńskiego. Był to rok inauguracji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Niedziela podlaska 51/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

podsumowanie

Ks. Artur Płachno

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

• W styczniu odbyło się wiele spotkań opłatkowych. Uczestniczyli w nich biskup drohiczyński Tadeusz Pikus oraz biskup senior Antoni Dydycz. Były to spotkania z władzami i służbami różnych szczebli, organizacjami ruchami i stowarzyszeniami w Drohiczynie, spotkania z sołtysami w dekanatach i różnymi środowiskami w parafiach.

• Zarówno podczas ferii zimowych, jak i podczas wakacji odbyło się wiele rekolekcji, kolonii, obozów i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Organizatorami większości tych akcji były: Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Ruch Światło-Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Działające przy KSM Biuro pielgrzymuj.pl organizowało też liczne pielgrzymkowe wyjazdy w kraju i za granicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• W Hajnówce odbyły się Diecezjalne Modlitwy Ekumeniczne, abp. Tadeusz Pikus wziął udział w prawosławnych uroczystościach na Grabarce i na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. (3)
9 i 10 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca...” .
25 maja w Drohiczynie odbył się Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. W Sokołowie Podlaskim uczczono 150. rocznicę stracenia ks. Stanisława Brzóski – naczelnego kapelana powstania styczniowego.

• Kapłan diecezji drohiczyńskiej ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski został wybrany nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Józefa Klocha.

• 6 czerwca biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, podczas Eucharystii celebrowanej w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora 96 chłopcom i mężczyznom z parafii diecezji drohiczyńskiej.
10 czerwca w Drohiczynie i w diecezji drohiczyńskiej obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. W katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem seniorem z diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem, kapłanami z diecezji drohiczyńskiej i pińskiej na Białorusi koncelebrował Eucharystię dziękczynną. (2)
13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy, w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie modlono się także szczególnie w intencji biskupa seniora Antoniego Dydycza, który w Roku Życia Konsekrowanego przeżywał 60. rocznicę złożenia ślubów zakonnych.
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią ” – pod takim hasłem odbywał się tegoroczny 22. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2015.
19 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
20 czerwca w sanktuarium w Łazówku biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił natomiast święceń prezbiteratu: Krzysztofowi Nagórnemu z parafii Dołubowo, Emilowi Skoblowi z parafii Rudka oraz Łukaszowi Wojewódzkiemu z parafii Łazówek. (4)
28 czerwca na ołtarzu polowym, ustawionym przed świątynią w Domanowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus dokonał aktu jego koronacji. (1)

Reklama

• Od 25 lipca do 8 sierpnia w diecezji drohiczyńskiej odbywała się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki zostały uroczyście odebrane z diecezji łomżyńskiej, a przekazane diecezji warszawsko-praskiej. (9)
W sierpniu wyruszyła jubileuszowa, 25. Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza na Jasna Górę. Jej hasłem były słowa: „Życie w obfitości”. Kierownikiem pielgrzymki po raz drugi był ks. Robert Grzybowski. Towarzyszyły jej krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. (6)
Na mocy dokumentu wydanego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanego przez jej prefekta kard. Roberta Saraha, Stolica Apostolska ogłosiła św. Rocha patronem Sokołowa Podlaskiego. Proklamacja tego wydarzenia mała miejsce 16 sierpnia, w uroczystość odpustową, w sokołowskiej konkatedrze podczas Eucharystii celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.(10)
W niedzielę 23 sierpnia podczas obchodów 600-lecia parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim odbyła się konsekracja świątyni konkatedralnej. Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, konsekracji dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz, a obecni byli również biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk. (8)

Reklama

• Diecezjalne Dziękczynienie za Plony odbyło się 12 września przy bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim.
Diecezjalny Dzień Młodzieży 14 września w Serpelicach odbył się natomiast pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca...” i był wpisany w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. (7)

• 14 września ks. Mariusz Boguszewski został kierownikiem biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Warszawie.

• Nowy rok akademicki 2015/2016 zainaugurowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie 1 października. Rozpoczęło go 34 alumnów, w tym 6 na I kursie. 11 października w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji sutannę przyjęło siedmiu alumnów III roku.
17 października w Drohiczynie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej obchodziło 20. rocznicę swego istnienia. (5)

• W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 22 listopada w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, w święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej i WSD w Drohiczynie, bp Tadeusz Pikus przyjął ślubowanie nowych członków KSM i Akcji Katolickiej oraz włączył do kandydatury do diakonatu i kapłaństwa alumnów V roku.
W nocy z 27 na 28 listopada miało miejsce włamanie do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach, podczas którego wyrwano metalowe tabernakulum z naczyniami liturgicznymi i przechowywanym w nich Najświętszym Sakramentem, dokonując profanacji. Modlitwy ekspiacyjne odbyły się w kościołach diecezji 6 grudnia, w Milejczycach 8 grudnia przewodniczył im bp Tadeusz Pikus.
29 listopada w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie podczas Eucharystii celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa zainaugurowano obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w diecezji drohiczyńskiej. Delegacje parafialne odebrały z jego rąk świece jubileuszowe.

Reklama

• 13 grudnia w katedrze drohiczyńskiej i diecezjalnych sanktuariach Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i Bielsku Podlaskim otwarto obchody Roku Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej. Dokonali tego bp Tadeusz Pikus i bp Antoni Dydycz.

• Z prezbiterium drohiczyńskiego w 2015 r. odszedł do Pana ks. kan. Edmund Tararuj z Domu Św. Antoniego w Drohiczynie. Odeszli także związani z diecezją drohiczyńską: ks. kan. Michał Śliwiński, salezjanin ks. Jan Bujalski, franciszkanin br. Mariusz Zieliński, sercanin br. Jerzy Cudnik, karmelitanka s. Elżbieta od Trójcy Świętej Teresa Kuncewic, sercanka s. Barbara Konobrodzka, loretanka s. Maria Zofia Alina Chomiuk oraz sercanka s. Maria Mierzejewska.

• W 2015 r. tytuł doktora na Uniwersytecie w Oxfordzie otrzymał ks. Paweł Rytel-Andrianik, zaś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem ks. Rafał Pokrywiński.

• Dwukrotnie w diecezji drohiczyńskiej – na Grabarce i w Sokołowie Podlaskim gościł oficjalnie prezydent Andrzej Duda. On też odznaczył w Rzymie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ks. Bogdana Sewerynika, pracującego w Watykanie kapłana diecezji siedleckiej, pochodzącego z Węgrowa. Medalem Zasługi został uhonorowany także ks. Tadeusz Syczewski, a Medalem Zasługi dla Samorządu Terytorialnego bp Antoni Dydycz.

Reklama

• W kilku parafiach dokonały się w minionym roku kolejne zmiany duszpasterzy. Bp Tadeusz Pikus mianował dziekanów, powołał nową Radę Duszpasterską, Radę Kapłańską. Powołał też inne nowe inwestycje i struktury, a wikariuszami generalnymi diecezji mianował ks. Tadeusza Syczewskiego i ks. Zbigniewa Rostkowskiego. Biskupi Tadeusz Pikus i Antoni Dydycz wizytowali parafie dekanatów sokołowskiego i sterdyńskiego.

• Odbyły się olimpiady i konkursy dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego przy współpracy z innymi instytucjami.

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada DIAK

[ TEMATY ]

biskup

seminarium

Akcja Katolicka

podsumowanie

rada

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Archiwum autora

Uczestnicy spotkania w Paradyżu

Uczestnicy spotkania w Paradyżu

Mszą św. dziękczynną w paradyskiej świątyni celebrowanej przez ks. kan. Zbigniewa Samociaka – Asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej 20 października rozpoczęto spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, zamykające działalność pracy Stowarzyszenia w kadencji 2014-2018.

Członkowie Rady DIAK zebrani na zwyczajnym posiedzeniu sprawozdawczo – wyborczym w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu podsumowali wydarzenia mijającej kadencji w wymiarze: parafialnym, diecezjalnym i krajowym. Za najważniejsze uznano przeprowadzenie przez najbardziej trudny okres Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze i utworzenie z niej największej placówki katolickiej w diecezji, znaczne rozszerzenie podejmowanych rekolekcji formacyjnych, prowadzonych konkursów, przeglądów i zawodów oraz wydanie Śpiewnika Pieśni Patriotycznej jako daru AK dla Niepodległej. AK szeroko włączyła się w krajową inicjatywę „Różaniec do granic”, ogólnopolską promocję życia nienarodzonego „Żyjesz bo Twoi Rodzice Cię kochali” oraz uroczystości ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem AK w Polsce. Poprzez uruchomienie strony na Facebooku, DIAK podjęła też wyzwanie nowej formy komunikowania się i ewangelizacji. Podczas Rady przyjęto sprawozdania: finansowe oraz z działalności DIAK z kadencji 2014-2018. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Rada udzieliła ustępującemu Zarządowi absolutorium. Prezes DIAK w latach 2007-2018 Urszula Furtak, pełniąca od roku 2016 również funkcję Prezesa Akcji Katolickiej w Polsce, odstąpiła od kandydowania na kolejną kadencję. W przeprowadzonych wyborach Rada DIAK wyłoniła trzech kandydatów na prezesa DIAK: Ryszarda Furtaka, Stanisława Walnera i Marka Witkowskiego. Ostatecznego mianowania prezesa dokona dekretem Biskup Diecezjalny. Rada DIAK wybrała także sześciu pozostałych członków Zarządu: Urszulę Furtak, Zbigniewa Gawła, Jana Greczycho, Krystynę Koszylowską, Andrzeja Stankowiaka i Danutę Tchórzewską oraz pięcioosobową Komisję Rewizyjną. Delegatem Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej do Rady Krajowego Instytutu wybrano Marka Witkowskiego. Z pasterskim błogosławieństwem JE Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, który odwiedził zebranych, rozpoczęto kolejną kadencję apostolskiej działalności Stowarzyszenia, wyznaczoną na lata 2018-2022.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Zdaniem prof. Weigla najbardziej uderzający w watykańskim dokumencie doktrynalnym jest brak odniesień do encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II z 1993 r. i jego nauczania, że niektóre czyny są „wewnętrznie złe”, że są poważnie złe z samej swojej natury, niezależnie od okoliczności. Zaznacza, iż fakt, że niektóre działania są złe „jest podstawą, na której Kościół potępia wykorzystywanie seksualne, aborcję, eutanazję, wspomagane samobójstwo i współczesne formy niewolnictwa, takie jak handel ludźmi”. Zgadza się, że jak mówi deklaracja, są to „poważne naruszenia godności ludzkiej”, ale dokument ten nie mówi dlaczego tak jest. „Nie dlatego, że obrażają nasze uczucia lub wrażliwość na ludzką godność, ale dlatego, że możemy wiedzieć na podstawie rozumu, że zawsze są one poważnie złe i to należało to jasno stwierdzić” - uważa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję