Reklama

Niedziela Małopolska

Dom z kamieni i wspólnota serc

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Księżomierzy w lipcu br. przeżywała uroczystości odpustowe, połączone z wizytacją kanoniczną przeprowadzoną przez bp. Józefa Wróbla

Niedziela lubelska 32/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Zespół ludowy ubogaca śpiewem różne spotkania i uroczystości

Zespół ludowy ubogaca śpiewem różne spotkania i uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księżomierz to najmłodsze sanktuarium maryjne na mapie naszej archidiecezji. Chociaż zostało utworzone zaledwie 5 lat temu, kult Matki Bożej na nadwiślańskiej ziemi kwitnie tu od ponad czterech stuleci. Na przełomie XVI i XVII wieku, w czasie klęsk żywiołowych, do ówczesnych mieszkańców wioski przyszła Maryja. Wieść o niebieskiej Matce, którą widziano w stroju ubogiej wieśniaczki siedzącą na polnym kamieniu przy drodze, szybko rozeszła się po okolicy. Miejsce cudownego zdarzenia, do dziś nazywane „Polem Zjawienia”, stało się celem pielgrzymek, a przede wszystkim miejscem modlitwy i licznych nawróceń.

Za sprawą biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego na miejscu objawień została wzniesiona kapliczka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której umieszczono podarowany przez hierarchę wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Z czasem cudowny obraz został przeniesiony do kościoła, przy którym utworzono parafię. W 1996 r. zabytkowa świątynia wraz z obrazem na skutek pożaru uległy całkowitemu zniszczeniu. Dzięki modlitwie i pracy duszpasterzy oraz wiernych, obok pogorzeliska został wybudowany nowy kościół. W głównym ołtarzu znalazła się kopia cudownego obrazu, przed którą nieustannie gromadzą się wierni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W maryjnej parafii

Jak wygląda codzienne życie mieszkańców, których przed laty nawiedziła sama Matka Boża? Składając sprawozdanie z ostatnich pięciu lat życia wspólnoty, ks. Andrzej Woch, 26. proboszcz w Księżomierzy, a zarazem pierwszy kustosz sanktuarium, podkreślał, że życie wiary realizuje się przede wszystkim w sercach 1390 parafian. – Są jednak chwile, kiedy to, co dokonuje się w sercu, wymaga publicznego świadectwa i powinno znaleźć się na ustach. Taką chwilą jest wizytacja kanoniczna – mówił Ksiądz Proboszcz. W obecności kapłanów z diecezji lubelskiej i sandomierskiej, w tym dziekana ks. Bogusława Kudelskiego, a także licznie zgromadzonych parafian i czcicieli Matki Bożej Księżomierskiej, ks. Andrzej Woch przedstawił wizytującemu parafię bp. Józefowi Wróblowi najważniejsze osiągnięcia duchowe i materialne powierzonej wspólnoty.

Reklama

Jak podkreślał, sięgająca korzeniami 1847 r. parafia znana jest z pobożności maryjnej i pielęgnowania tradycyjnych form wiary. Przy sanktuarium istnieje pięć kół Żywego Różańca, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Dzieci Maryi. W nabożeństwach uczestniczą członkowie zespołu ludowego, którzy śpiewem wzbogacają uroczystości. W szkole podstawowej naukę religii prowadzi proboszcz oraz świecka katechetka. Aktywnie działa rada duszpasterska; dzięki jej zaangażowaniu parafia wciąż rozwija się ku pożytkowi wiernych i chwale Bożej. Na terenie parafii funkcjonuje dom pielgrzyma, który w zamian za remont i utrzymanie został przekazany Ruchowi Światło-Życie. Rokrocznie korzysta z niego ok. półtora tysiąca osób, przeżywających pod okiem Matki rekolekcje oazowe i dni skupienia.

Szczególną troską parafii jest szerzenie kultu maryjnego. – W ostatnim czasie podjęliśmy liczne inicjatywy, jak wydrukowanie obrazków z Matką Bożą Księżomierską, na której znajduje się modlitwa ułożona przez ks. prof. Czesława Krakowiaka, a także informatorów oraz książek o dziejach i teraźniejszości sanktuarium. W celu rozsławienia imienia Maryi zorganizowaliśmy wystawę pt. „Madonny”, konkurs poetycki oraz plener malarski dla dzieci i młodzieży. Stałą inicjatywą jest Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnych, który w połowie czerwca gromadzi na „Polu Zjawienia” ok. 300 wykonawców – wyliczał Ksiądz Proboszcz. Wielką radością, ale i wyzwaniem dla całej parafii, jest goszczenie pielgrzymów, którzy w sierpniu wędrują z Lublina na Jasną Górę. Na co dzień sanktuarium w swoich progach wita pielgrzymów, którzy indywidualnie lub w zorganizowanych grupach pielgrzymują do Księżomierzy. Wśród pątników znaczną grupę stanowi młodzież, która z Annopola i okolic pieszo idzie na „Pole Zjawienia”. Parafianie i pielgrzymi od roku mogą korzystać z ogrodu różańcowego, który staraniem Proboszcza i wiernych został założony na miejscu starego sadu. Zainteresowaniem cieszy się także pomnik św. Jana Pawła II oraz makieta spalonej świątyni, znajdująca się między nowym kościołem a cmentarzem.

Reklama

– Wszystkie dzieła zrealizowane zostały dzięki pracy i życzliwości parafian – z dumą i wdzięcznością mówił ks. Andrzej Woch, zwracając szczególną uwagę na pracę kościelnego Eugeniusza Przywary oraz Rady Duszpasterskiej. – Przez lata wzrasta świadomość parafian, że kościół to nie tylko dom z kamieni, ale wspólnota serc, czego wyrazem jest atmosfera życia parafialnego na wzór jednej rodziny – podkreślał Duszpasterz.

Przez wstawiennictwo Matki

Podczas Mszy św. i spotkań z grupami parafialnymi, bp Józef Wróbel przypomniał, że Maryja zawsze przychodzi z Chrystusem; troszczy się o człowieka i swoim cichym wstawiennictwem wspomaga codzienne życie chrześcijanina. W homiliach Ksiądz Biskup przywołał najważniejsze objawienia maryjne na świecie oraz ukazał wpływ Matki Bożej na losy Polski i świata, mówiąc m.in. o bitwie pod Grunwaldem i obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego. – W różnych miejscach świata i w różnym czasie Maryja jawi się jako nowa Ewa, która wszystkim ludziom niesie radość i pokój, pozwala poznać Jezusa Chrystusa – mówił bp Józef Wróbel i zachęcał, by parafinie i pielgrzymi często gromadzili się przed cudownym wizerunkiem Księżomierskiej Pani z ufnością, że przez Jej wstawiennictwo otrzymają opiekę i pocieszenie.

Zwracając się do maryjnej wspólnoty, Ksiądz Biskup dziękował za świadectwo wiary i jedności z Kościołem, wyrażane m.in. przez udział w Mszach św. i nabożeństwach, zaangażowanie w działalność grup formacyjnych i modlitewnych, czy troskę o sanktuarium. – Dziękuję za wielkie zaplecze modlitewne, które jest fundamentem pracy duszpasterskiej i proszę o świadectwo chrześcijańskiego życia, które jest najlepszym sposobem ewangelizacji świata – mówił Ksiądz Biskup. Powierzając parafię Matce Bożej, bp Wróbel modlił się, by Maryja ze swoim Synem, Chrystusem, była codziennym gościem w sercach i domach mieszkańców parafii i pielgrzymów.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Jana Pawła II w parafii Mircze

W niedzielę, 5 stycznia br., w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu odbyły się wprowadzenie i instalacja relikwii pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II połączone z 200. rocznicą poświęcenia miejscowego kościoła. Uroczystościom przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, były sekretarz i świadek świętości bł. papieża Jana Pawła II. W homilii ks. Arcybiskup przybliżył postać bł. Jana Pawła II, jego ufne zawierzenie Panu Bogu oraz wspominał, jak ważna w życiu Papieża była modlitwa. Podkreślił również, że w czasie licznych pielgrzymek i codziennych zajęć zawsze miał na nią czas. Na koniec uroczystości abp Mokrzycki udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa, błogosławiąc obecnych relikwiami Jana Pawła II. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy obecni mogli oddać cześć bł. Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Duchowny przypomniał, że pierwsza taka dyskoteka pod mostem odbyła się 27 maja 2023 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. "Plan był taki, że nie mieliśmy żadnego planu, spontanicznie poszliśmy z głośnikiem pod Most Świętokrzyski. Wyszło tak, że od tej nocy byliśmy tam co sobotę do początku października" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję