Reklama

Arche Hotel

Jubileusz papieskiej parafii

2015-07-02 12:14

Agnieszka Konik-Korn
Edycja małopolska 27/2015, str. 5

Ewelina Scąber-Leń

Parafia pw. św. Piotra w Wadowicach obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia. O parafii i kościele, który konsekrował osobiście św. Jan Paweł II, z ks. prał. Tadeuszem Kasperkiem, proboszczem, rozmawia Agnieszka Konik-Korn

AGNIESZKA KONIK-KORN: – W jaki sposób wspólnota parafii św. Piotra przeżywała swój jubileusz?

KS. PRAŁ. TADEUSZ KASPEREK: – Najważniejszym przygotowaniem do jubileuszu były dla nas ośmiodniowe misje parafialne, które odbyły się w dniach 13-21 czerwca, a które poprowadził dla naszej wspólnoty o. Sławomir Zieliński, franciszkanin, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Lwowie. To był czas intensywnej modlitwy i podążania drogą sakramentów świętych. Misjonarz wspaniale poprowadził te rekolekcje! Ukazywał nam Ewangelię radosną, pełną optymizmu i wiary, że warto być dziś z Jezusem, bez względu na to, ile się ma lat. W czasie trwania misji pochylaliśmy się także w sposób szczególny nad sakramentami kapłaństwa i Eucharystii.
W czwartek 18 czerwca symbolicznie poświęcona została figura Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Ten półtorametrowy pomnik dedykowany został wszystkim kapłanom, którzy dotąd posługiwali w naszej parafii. Na cokole umieszczone zostały także tabliczki z nazwiskami księży, którzy wywodzą się z naszej wspólnoty.
W niedzielę kończącą misje święte w parafii, podczas Mszy św. małżeństwa odnowiły przyrzeczenia i udzielono błogosławieństwa wszystkim rodzinom. Duch Święty prowadził nas przez ten czas rekolekcji, a znakiem odnowy parafii była ilość Komunii św. rozdanej na zakończenie misji. Natomiast w niedzielę 28 czerwca odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

– Historia kościoła św. Piotra ściśle łączy się z życiem św. Jana Pawła II. Czy mógłby Ksiądz o tym opowiedzieć?

– W latach 80., gdy Wadowice zaczęły się rozrastać, a świątynia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w rynku nie mieściła już wiernych, wydzielono z niej nową parafię. Od samego początku kościół miał być wotum wdzięczności za dar wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, stąd i wezwanie kościoła miało symboliczny charakter. Po zamachu na Ojca Świętego w 1981 r., kościół stał się również podziękowaniem za ocalenie jego życia. Od początku odprawiane są w naszym kościele nabożeństwa fatimskie. Kościół św. Piotra jest kościołem „papieskim” z jeszcze innego powodu – Ojciec Święty Jan Paweł II, jadąc w 1991 r. na Światowe Dni Młodzieży do Częstochowy, 14 sierpnia osobiście konsekrował naszą świątynię i odprawił przed nią Mszę św. Tym samym nasza świątynia stała się jednym z nielicznych kościołów w Polsce, które konsekrował osobiście Jan Paweł II.

– Obok kościoła widzimy wzgórze, przepasane alejkami, na którego szczycie stoi krzyż...

– Historia naszej Golgoty jest ciekawa. Na 25-lecie pontyfikatu Ojca Świętego, chcieliśmy podjąć jakieś inicjatywy duszpasterskie. Mieliśmy za kościołem naturalne wzgórze i zastanawialiśmy się, jak to zagospodarować. A ponieważ w przesłaniu fatimskim jest zachęta do pokuty, pomyślałem, że Droga Krzyżowa stanowi najlepsze pobudzenie do podejmowania pokuty, a jednocześnie jest nabożeństwem tak bardzo umiłowanym przez Ojca Świętego. Wierzę, że ten pomysł narodził się z natchnienia Ducha Świętego. Stworzyliśmy w tym miejscu stacje Drogi Krzyżowej, która odprawiana jest tutaj nie tylko w piątki Wielkiego Postu, ale i później, do jesieni, do pierwszych śniegów. Piątkowe nabożeństwo zawsze gromadzi sporo osób. Obok stacji Drogi Krzyżowej umieściliśmy również kamienne tablice z wypisanym na nich pełnym brzmieniem Dziesięciu Przykazań oraz Ośmioma Błogosławieństwami. Ścieżki, po których często spacerują rodziny z dziećmi, mają przypominać o naszej drodze do zbawienia. W przestrzeni tej tzw. zielonej świątyni, wierni bardzo lubią się modlić.

– Budowla kościoła św. Piotra również kryje pewne niespodzianki...

– Bardzo lubię odprawiać Msze św. w naszym kościele. To kościół wypełniony ludźmi. Cała architektura świątyni nawiązuje do rzutu poziomego bazyliki św. Piotra w Rzymie. W ołtarzu głównym znajduje się kopia fresku z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiająca św. Piotra. W świątyni nie ma naw, jest tylko 12 filarów, symbolizujących Apostołów.
Ciekawostką są podziemia kościoła, w których znajduje się sala kinowo-teatralna na ok. 150 osób oraz sala, którą można wykorzystać np. na przyjęcia weselne, a która pomieści ok. 200 osób. Oba te pomieszczenia są wyposażone. Natomiast w dzwonnicy, znajdującej się obok kościoła, urządzone są... pokoje z łazienkami na każdym poziomie, które mogą pomieścić 28 osób, np. gości weselnych, których trzeba przenocować. Również indywidualne osoby, chcące zwiedzić Wadowice, odpocząć czy znaleźć chwilę na osobistą refleksję w papieskim mieście, mogą skorzystać z takiego nietypowego noclegu. Nie trzeba tu przyjeżdżać z budzikiem, bo dzwony na dzwonnicy budzą skutecznie (śmiech). Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Tagi:
parafia jubileusz

Ze św. Tomaszem ku wierze

2018-07-17 13:10

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 29/2018, str. I

Aleksandra Wojdyło
Mszy św. odpustowej przewodniczy bp Wiesław Śmigiel

Dla parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim i całego miasta początek lipca to czas szczególny – wspomnienie ich świętego patrona. Z tej okazji Sumie odpustowej 1 lipca przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Wiesław Śmigiel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Jutro zaczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2018-07-21 11:27

pgo / Warszawa (KAI)

„Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” - to hasło XIX Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i tegorocznej „Akcji św. Krzysztof”. Będzie on obchodzony w Polsce od 22 do 29 lipca. Po raz kolejny MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.


XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa rozpocznie festyn w Kielcach. Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i bp. Jeana-Jacquesa Koffi Oi Koffi z Wybrzeża Kości Słoniowej będzie sprawowana w intencji kierowców. Nie zabraknie świadectw misjonarzy i wspólnej Koronki do Miłosierdzia Bożego w językach świata.

Na uczestników wydarzenia będą czekały stoiska misyjne, prezentacja sprzętu policyjnego, straży pożarnej, wojska i ratownictwa medycznego. Dodatkową atrakcją będą także pokazy pojazdów zabytkowych i sportowych oraz próby na symulatorach dachowania i zderzeń. W programie znalazły się również występy indiańskiego zespołu z Peru „Los Companieros”, koncert Italian Music Show- Roberto Zucaro.

XIX Ogólnopolskiemu Tygodniowi św. Krzysztofa towarzyszy misyjna „Akcja św. Krzysztof”. Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska podkreśla, że akcja ta jest apelem do kierowców, żeby podziękować za szczęśliwe przejechane kilometry i jako dziękczynienie podarować swój grosz na pojazdy misyjne. – Ta akcja to też modlitwa za kierowców, błogosławieństwo pojazdów i apel o bezpieczne podróże – mówi.

MIVA Polska stworzyła także „Dekalog Kierowcy”, który w konkretny sposób jest propozycją do wdrążania przykazań Bożych w ruchu drogowym przez kierujących pojazdami. – Prowadzący pojazd ma być chrześcijaninem także na drodze, nie tylko w kościele, w domu czy też w miejscu pracy. Ma pokazywać to w swoim sposobie prowadzenia pojazdu i odnoszenia się do innych użytkowników drogi – tłumaczy ks. Kraśnicki.

1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr to nie tylko symbol. - Wielu kierowców, także ja biorę udział w „Akcji św. Krzysztof” i jako kierowca przekazuję na środki transportu dla misjonarzy tyle groszy, ile w ciągu roku przejechałem kilometrów. Bardzo wielu kierowców w Polsce patrzy na licznik i liczbę kilometrów przejechanych w miesiącu, inni w ciągu pół roku, czy roku i wpłacają swoją pomoc na misyjne pojazdy. Czynią to w duchu solidarności z misjonarzami, którzy pracują w różnych miejscach na świecie, w których nie ma rozwiniętego transportu. W ten właśnie konkretny sposób pomagamy w niesieniu Ewangelii na krańce świata i czynieniu dobra innym – podkreśla dyrektor MIVA Polska.

„Okażmy Panu Bogu wdzięczność za wszystkie przebyte podróże i szczęśliwie przejechane kilometry, za Bożą opiekę podczas każdej podróży. Wraz z błogosławieństwem kierowców i ich pojazdów, proszę, aby każda wspólnota parafialna w Polsce zorganizowała odpowiednią zbiórkę na pojazdy misyjne, aby nie pozbawiać pomocy głosicieli Ewangelii w świecie. Niech nasza troska o bezpieczeństwo w podróżach i na drogach rodzi wdzięczność, która służy głoszeniu Ewangelii Chrystusa na krańcach świata.” – napisał z kolei w komunikacie na XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W zeszłym roku w ramach „Akcji św. Krzysztof” udało się zebrać prawie 2 mln 800 tys. złotych. Za te pieniądze zostało kupionych 48 samochodów terenowych i osobowych, 2 busy, ambulans, traktor, 39 motocykli i motorowerów, 470 rowerów dla katechistów, 2 silniki do łodzi i 2 łodzie motorowe, motolotnię oraz 30 wózków dla niepełnosprawnych, które trafiły do misjonarzy w prawie 30 krajach, głównie w Afryce i Ameryce Południowej.

MIVA Polska zaczęła działać w 2000 roku decyzją KEP przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Organizacja pomaga misjonarzom w zakupie środków transportu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Medal św. Jana Pawła II dla „Niedzieli” i dla Muzeum Monet

2018-07-21 20:24

AKW

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się 21 lipca 2018 r. spotkanie z Ryszardem Zawadowskim, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, które ma siedzibę w Rejowcu Fabrycznym. Spotkanie było okazją do wyrażenia podziękowań za współpracę i wręczenia Medali św. Jana Pawła II dla instytucji, które są szczególnie zaangażowane w działalność Stowarzyszenia. Medal ustanowiono w roku 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową w 13. rocznicę jego odejścia do Domu Pana, a także w perspektywie 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Medale otrzymali: red. Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Krzysztof Witkowski - twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Dziennikarka „Niedzieli” red. Anna Wyszyńska otrzymała dyplom uznania za liczne publikacje dotyczące działalności Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.

Anna Przewoźnik/Niedziela

Prezes Ryszard Zawadowski przedstawił stowarzyszenie, które początkowo gromadziło kolekcjonerów pamiątek materialnych związanych z Papieżem Polakiem, a już od wielu lat prowadzi również Społeczne Centrum Dokumentacji Pontyfikatu. Jak się okazuje, wspaniałą bazą informacyjną dla tego centrum jest „Niedziela”, informująca o szkołach i innych placówkach przyjmujących imię Jana Pawła II, o uroczystościach poświęconych Papieżowi Polakowi i innych inicjatywach. - Przypuszczam, że mamy największą w Polsce bazę danych o różnych formach upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II. Ktoś, kto przyjdzie po nas będzie miał ogromny zbiór informacji – powiedział Ryszard Zawadowski.

Troską Stowarzyszanie jest, aby obecne w wielu domach pamiątki związane z św. Janem Pawłem II - zdjęcia, wycinki prasowe, bilety wstępu na spotkania z nim - nie uległy z czasem zniszczeniu. Dlatego Stowarzyszenie popularyzuje projekt „Teczki serdecznej pamięci” zachęcające, by rodziny gromadziły papieskie pamiątki w specjalnych teczkach. Członkowie Stowarzyszenia organizują w całej Polsce spotkania poświęcone pamięci Papieża oraz temu projektowi. – To bardzo ważne bo dzieci i młodzież, to są nasi spadkobiercy uczuć do Jana Pawła II oraz eksponatów, które gromadzimy – podkreślił prezes Stowarzyszenia, dodając, że w podobnych teczkach tematycznych można gromadzić inne pamiątki rodzinne, łącząc w ten sposób różne pokolenia. Ryszard Zawadowski podkreślił, że „Niedziela” jest „matką chrzestną” tego projektu.Lidia Dudkiewicz dziękując za odznaczenie przypomniała o związkach „Niedzieli” z papieżem, poczynając od pierwszego numeru pisma, wznowionego w 1981 r. Powiadomiła, że w kręgu autorów „Niedzieli” byli również wybitni znawcy nauczania Jana Pawła II, a zarazem jego przyjaciele: ks. prof. Tadeusz Styczeń oraz kard. Stanisław Nagy. „Niedziela” jest nadal wierna osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem