Reklama

Niedziela Sandomierska

Symbole Światowych Dni Młodzieży już u nas!

Od 19 kwietna do 2 maja uwaga młodzieży z całego katolickiego świata skupia się na naszej diecezji. Oto od Świętego Krzyża przez poszczególne dekanaty, aż do sandomierskiej katedry podążają Symbole Światowych Dni Młodych (ŚDM): Krzyż i Ikona Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie o peregrynacji Symboli pisaliśmy na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” już 15 marca. Zainteresowanym podpowiadamy, że warto też sięgnąć do numeru 13 z 29 marca, bo sporo miejsca poświęciliśmy tam tej tematyce.

Na łamach „Niedzieli” wspominaliśmy również inne dzieła: Strefę Modlitwy, szkolenie liderów wolontariatu, konkurs „Śmiało do mediów”, „L4 – chorzy dla ŚDM”. Regularnie opisywaliśmy „Noce Młodych”. Elementem przygotowującym do ŚDM były również „Warsztaty medialne w Sandomierzu”, zorganizowane przez Ruch Światło-Życie. Uczestników uczono jak relacjonować wydarzenia, które mają miejsce w ich parafii, rejonie, czy we wspólnocie, do której przynależą. Warto też przypomnieć, że od ubiegłej niedzieli młodzi wraz z chorymi „odliczają” czas do ŚDM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlatego w bieżącym numerze zamieszczamy jedynie kilka ważnych informacji oraz trasę peregrynacji Symboli po terenie naszej diecezji.

Dlaczego Jerozolima?

Nim młodzi z całego świata spotkają się w lipcu 2016 r. w Krakowie gościć będą najpierw w poszczególnych polskich diecezjach. Takie „Dni w diecezjach” mają pomóc gościom poznać dany rejon kraju. Organizatorzy wyjaśniają: – Poprzez biblijne nazwy miast będzie można nawiązać do historii zbawienia, a młodzi będą mogli zapoznać się z działaniem Boga i odkryć własną historię wiary. Przyjęcie takiej koncepcji umożliwi przygotowanie jednej, spójnej linii programowej, a ponadto ułatwi młodym z różnych krajów świata zgłoszenie się do polskich diecezji. W grę wchodzą też trudne do wymówienia dla obcokrajowców nazwy naszych miast. Takim oto sposobem sandomierska diecezja przybrała nazwę Jerozolima.

Wyniki konkursu „Śmiało do mediów”

Organizatorzy informują: – Kierując się nie tyle profesjonalizmem, co w dużej mierze założeniami regulaminu i ideą konkursu, która mówiła, że mamy pokazać jak oczekujemy na Światowe Dni Młodzieży, miło nam obwieścić, że wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Reklama

I miejsce – Sarnów,

II miejsce – Lipa,

III miejsce – parafia św. Jana Pawła II w Stalowej Woli,

IV miejsce – Pysznica,

V miejsce – Chmielów.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za podjęcie trudu realizacji filmu.

Zaproszenie na spotkanie

Joanna Basaj zapytana, czego mogą się spodziewać młodzi ludzie uczestnicząc w peregrynacji Symboli ŚDM, odpowiada: – Biorąc udział w spotkaniu z Symbolami ŚDM, które od dziś są obecne w naszej diecezji, uświadamiam sobie, iż Dni Młodych są tak naprawdę tuż, tuż... Mam nadzieję, że to spotkanie pomoże mi dobrze przygotować się do przeżycia Dni Młodych, że spotkam ludzi, którym nie są one obojętne, i którzy stawiają na Jezusa. Peregrynacja znaków jest szansą na spotkanie z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, ponieważ jednym z Symboli ŚDM jest krzyż. Powinniśmy sobie uświadomić jak ważny dla nas, katolików, jest krzyż. Możemy również liczyć na błogosławieństwo Maryi, która będzie obecna w symbolu Ikony. Peregrynacja jest też okazją do zaangażowania się w przygotowania do Dni Młodzieży, bo przecież każdy z nas ma coś do zaoferowania i liczę na to, że również i ja będę mogła się do czegoś przydać.

Redakcja „Niedzieli Sandomierskiej” zapewnia, że na łamach swojej edycji, towarzyszyć będzie młodzieży, która zgromadzi się przy Chrystusie ukrzyżowanym i współcierpiącej Matce.

Ciekawostka

Dla zobrazowania skali tego wydarzenia warto wspomnieć też o wielkości Symboli: Krzyż ma wymiary 380 na na 175 cm. Natomiast Ikona Salus Populi Romani 118 cm na 79 cm.

2015-04-15 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: symbole ŚDM peregrynują po Poznaniu

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Grzegorz Gałązka

Seminarium, klasztory, szpitale, hospicjum, szkoły, areszt śledczy i parafie to miejsca, które w Wielkim Tygodniu w Poznaniu odwiedziły już symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). W harmonogramie peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej pozwala zorientować się mobilna aplikacja „Tu jest krzyż!”.

Krzyż ŚDM został przekazany polskiej młodzieży przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 13 kwietnia. Młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan” przywiozła znaki ŚDM z Rzymu 14 kwietnia. „Wczoraj, na placu św. Piotra w Rzymie, delegacja polskiej młodzieży przejęła ten krzyż z rąk młodzieży brazylijskiej, aby przywieźć go do Polski. Od dziś, czyli dokładnie w rocznicę Chrztu Polski, dnia 14 kwietnia, rozpoczyna on swoje pielgrzymowanie po Polsce, począwszy od najstarszej polskiej diecezji, powstałej w zaledwie dwa lata po Chrzcie Polski” – mówił podczas Mszy św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie symboli ŚDM, abp Stanisław Gądecki.
W Wielki Poniedziałek wieczorem krzyż i ikona zostały procesyjnie przeniesione z katedry poznańskiej do kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Czuwanie przy krzyżu i ikonie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. hab. Pawła Wygralaka, rektora ASD. Wzięli w niej udział także studenci świeccy Wydziału Teologicznego.
Krzyż i ikona Matki Bożej przybyły do hospicjum rano w Wielki Wtorek. „Znaki ŚDM zostały uroczyście wniesione przez prof. Jacka Łuczaka, współzałożyciela poznańskiego Hospicjum Palium i założyciela oraz wieloletniego prezesa Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej a także przez personel medyczny i zostały umiejscowione w holu placówki, tak by pacjenci mogli je zobaczyć i modlić się przed nimi” – powiedziała KAI Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy w hospicjum. W czasie adoracji śpiewano pieśni o krzyżu i rozważano fragmenty pism bł. Jana Pawła II o cierpieniu. Na zakończenie adoracji krzyż ŚDM został udekorowany kolorowym motylem z napisem „Hospicjum Palium 2014”. „Jest to symbol wrażliwości na drugiego człowieka i przemiany myślenia propagowany przez „Motyli wolontariat” działający przy hospicjum” – mówi Grochal.
Symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) odwiedziły też klasztor sióstr karmelitanek w Poznaniu. Siostry adorowały krzyż przez całą noc z Wielkiego Wtorku na Wielką Środę w milczeniu. – Nasza kaplica nie jest zbyt wysoka, więc krzyż musiał być pochylony i przez swą wielkość sprawiał duże wrażenie. Kiedy młodzi wnieśli go do klauzury, uświadomiłyśmy sobie, ile ludzi na świecie go dotykało, widziało, adorowało – mówiła KAI siostra Magdalena, karmelitanka.
Znaki ŚDM odwiedziły następnie Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Jana Kalasancjusza na poznańskim Piątkowie. Uczniowie wysłuchali refleksji o krzyżu i świadectwa nauczyciela historii Piotra Malinowskiego o Światowych Dniach Młodzieży, w których kilka razy uczestniczył.
W Wielką Środę krzyż i ikona odwiedziły też Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia, największy szpital w Poznaniu. Pacjenci i personel placówki modlili się przed nimi w kaplicy szpitalnej pw. św. siostry Faustyny Kowalskiej. „Chcemy, jak młodzież, towarzyszyć obecności krzyża i ikony w naszym szpitalu, chcemy czuwać i modlić się o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.” – mówił w czasie adoracji ks. Adrian Bączyński, kapelan placówki.
Krzyż i ikona w Wielki Czwartek zostały przewiezione do aresztu śledczego w Poznaniu i Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Więźniowie, pod przewodnictwem ks. Jerzego Glabasa SDB, kapelana wraz z członkami Stowarzyszenia Bractwa Więziennego, odprawili Drogę Krzyżową z rozważaniami napisanymi dla skazanych. Poruszające świadectwo przedstawił Piotr Fabis, który w 2004 roku dostał wyrok 24 lata więzienia. „Dzięki Bractwu Więziennemu nawróciłem się, a dzięki współpracy z sądem zmniejszono mi wyrok do 11 lat, a za dobre sprawowanie zostałem uwolniony po 8,5 roku” – opowiadał Fabis. Podkreślił, że teraz jest już wolnym człowiekiem, umocnionym wiarą, ma żonę, dzieci, pracę, należy do wspólnoty neokatechumenalnej i jest silny, bo wierzy w Pana Boga, który kieruje jego życiem. „Myślałem, że jestem słaby, bo siedziałem w celi nr 123 już bardzo długo, ale w końcu zrozumiałem, że Pan Bóg chce mieć nas silnych i że dopiero modląc się, jestem silny” – zaznaczył. Było to o tyle wzruszające, że mówił to właśnie pod celą nr 123, skąd dobiegały krzyki, przekleństwa i wyzwiska oraz głośna muzyka z radio, gdyż nie wszyscy skazani chcieli uczestniczyć w adoracji krzyża ŚDM.
Następnie symbole ŚDM zostały przewiezione przez młodych z duszpasterstwa „Jordan” do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Czuwanie dla chorych i pracowników placówki poprowadził Franciszkański Ruch Apostolski. Chorzy odmówili też Koronkę do Miłosierdzia Bożego, litanię w intencji cierpiących oraz wysłuchali fragmentów pism Jana Pawła II. Franciszkański Ruch Apostolski zapewnił piękną oprawę muzyczną. Rano w Wielką Sobotę znaki ŚDM odwiedziły parafię pw. Chrystusa Sługi. „Mimo wczesnych godzin rannych parafianie przyszli do kościoła, by adorować krzyż i ikonę ŚDM oraz odmówić Jutrznię” – powiedział KAI ks. Krzysztof Stefański, wikariusz w parafii. Wierni podchodzili do krzyża i całowali go, modlili się też przed ikoną Matki Bożej.
W harmonogramie peregrynacji symboli ŚDM pozwala zorientować się mobilna aplikacja „Tu jest krzyż!” do wykorzystania w telefonach komórkowych czy tabletach. Aplikacja pozwala sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się symbole Światowych Dni Młodzieży. Po kliknięciu odpowiednich przycisków można uzyskać informację, kiedy rozpoczęła się i kiedy się zakończy peregrynacja w określonym miejscu – parafii, szpitalu czy ośrodku wychowawczym. Miejsce to widoczne jest też na mapie interaktywnej. – Zainteresowanie aplikacją jest spore, dzięki niej można szybko znaleźć miejsce aktualnego pobytu krzyża ŚDM – mówi KAI ks. Arkadiusz Szady, duszpasterz młodzieży. Peregrynacja symboli ŚDM przekazanych przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową rozpoczęła się w katedrze poznańskiej 14 kwietnia. Krzyż i ikona nawiedzą kilkadziesiąt parafii, dotrą do seminariów i klasztorów, a także szpitali, więzień, odwiedzą klasztory i seminaria duchowne. 3 maja zostaną przekazane do diecezji kaliskiej. Ich pielgrzymowanie po polskich diecezjach i krajach sąsiednich zakończy się w 2016 r. w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję