Reklama

Dom na Madagaskarze

Tajemnica zamknięta w obrazie

2015-01-16 10:56

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 3/2015, str. 7

Archiwum/Akademia Ikony
– Modlić się za pomocą ikony, to wchodzić na drogę piękna Boga – mówi o. Aleksander Jacyniak SJ (na zdjęciu w środku). Pierwsza z lewej ikonograf Elżbieta Jackowska-Kurek

Coraz więcej warszawiaków interesuje się ikonopisaniem. Wielu z nich można spotkać na wykładach w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Właśnie rozpoczyna się nowy semestr

Ikony pozwalają nam rozmyślać nad tajemnicami wiary nie za pomocą słów, lecz obrazów. Ich kontemplacja sprawia, że rozwijamy się duchowo. Dzięki temu nawiązujemy silniejszą więź z Chrystusem, Matką Bożą i świętymi – mówią uczestnicy spotkań zatytułowanych „Podróże śladami najpiękniejszych ikon świata”.

Wśród słuchaczy są katolicy, prawosławni, ewangelicy i reprezentanci innych wyznań chrześcijańskich. Na co dzień ludzie ci są prawnikami, lekarzami, ale wykonują też prace fizyczne. Najmłodsi to uczennice gimnazjów i liceów, a najstarsi od dawna są na emeryturze.

Pielgrzymowanie śladem ikon

Na pomysł, który skupił tak różnorodne a zarazem to jedyne w swoim rodzaju środowisko, wpadła ikonograf Elżbieta Jackowska-Kurek. W środowisku znana jest ona m.in. z Akademii Ikony, gdzie prowadzi warsztaty pisania ikon i wykłady pt. „Obraz i kult”. – Na seminarium tym mówię o ikonopisaniu od strony teoretycznej i praktycznej. Pomyślałam więc, że potrzebne są spotkania, które będą uzupełnieniem moich wykładów – opowiada „Niedzieli”. – Idea była więc taka, aby osoby od lat podróżujące do miejsc, gdzie znajdują się ikony, podzieliły się swoją wiedzą, a także własnymi przeżyciami i doświadczeniami z ludźmi pragnącymi w przyszłości pójść ich śladem. I np. pielgrzymować do ikon – dodaje.

Reklama

Aby przekuć pomysł w czyn Jackowska-Kurek udała się do nowo powołanego wówczas kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej o. Aleksandra Jacyniaka. Jezuita propozycję otwartych wykładów nie tylko zaakceptował, ale zgodził się też podzielić ze słuchaczami swoją wiedzą. – Podkreślmy niebagatelną wiedzą – dodają znawcy tematu. Wystarczy powiedzieć, że polski zakonnik jest zapraszany w charakterze wykładowcy do krajów bardziej kojarzących się z tradycją ikon, np. na Ukrainie często poprowadzi seminaria poświęcone teologii ikony. – Podobne wykłady wygłaszałem także w miejscu mojej poprzedniej posługi w Warszawie – mówi „Niedzieli” o. Jacyniak i wspomina. – Propozycja dotycząca „Najpiękniejszych ikonach świata” była więc dla mnie niejako kontynuacją wcześniejszych spotkań tylko w nowym miejscu.

Dla znawców i nowicjuszy

Oprócz o. Jacyniaka SJ, wykłady w podziemiach sanktuarium prowadzą także ks. Roman Bartosik oraz dr Jerzy Kazimierczak. Ten ostatni znany jest Czytelnikom „Niedzieli” np. z informacji poświęconych polskim drogom św. Jakuba. Natomiast podczas wykładów dr Kazimierczak dzielił się swoimi wrażeniami z pielgrzymek śladami ikon do Armenii i Gruzji. Z kolei w nowym semestrze opowie m.in. o: Świętej Górze Athos, Ikonie Matki Bożej Śnieżnej i Ikonografii św. Jakuba.

Każde z odbywających się raz w miesiącu spotkań ma swój charyzmat. A to oznacza, że choć mamy do czynienia z trwającym już ponad dwa lata cyklem, to także osoba, która przyjdzie pierwszy raz, nie będzie czuła się zagubiona.

Wykładowcy swoje prelekcje wzbogacone o materiał multimedialny zaczynają od wiadomości podstawowych, a następnie przechodzą do spraw bardziej złożonych. Nowicjusze otrzymują więc całościowy pakiet informacji. A osoby, które już dawno „połknęły bakcyla” ikonopisania traktują wykłady jako szansę na poszerzają swojej wiedzę.

Droga do modlitwy

O. Aleksander Jacyniak zastrzega jednak, że wkroczenie na drogę prowadzącą do modlitewnego wymiaru spotkania z ikoną nie jest proste. – Modlić się za pomocą ikony, to wchodzić na drogę piękna Boga, który wychodzi nam naprzeciw. Ale jednocześnie, to także poszukiwać tego piękna, które przybliża człowieka do Boga i które zbawia świat – mówi nam jezuita i wyjaśnia. – Przejście takiej drogi można porównać do nauki obcego języka. I tak, aby dobrze rozumieć inny język trzeba najpierw poznać jego litery, potem wyrazy oraz sposób ich wymawiania i pisania. Podobnie jest z rozumieniem ikony. Najpierw trzeba nauczyć się rozpoznawać jej poszczególne elementy, perspektywy czy znaczenie kolorów. I dopiero można przechodzić dalej aż do zagłębienia się w modlitwę.

Jeśli ktoś z Czytelników „Niedzieli” chciałby podjąć takie wyzwanie musi się pośpieszyć. 23 styczniu zaczyna się ostatni semestr spotkań z najpiękniejszymi ikonami świata. Tegoroczne prelekcje zainauguruje wykład ks. Romana Batorska poświęcony ikonografii bizantyjskiej na Cyprze. Początek spotkania w podziemiach sanktuarium Matki Bożej Łaskawej o godz. 18, wejście z ul. Świętojańskiej 10.

Tagi:
wykład

Wykład pt. „Ignacy Jan Paderewski - Ojczyźnie i rodakom"

2018-09-13 09:52

Fundacja Służba Niepodległej oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie zapraszają na wykład pt. „Ignacy Jan Paderewski - Ojczyźnie i rodakom", który wygłosi pan Marek Dyżewski.

Wydarzenie odbędzie się 25 września (wtorek) o godz. 18:00 w holu głównym Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Pan Marek Dyżewski jest publicystą oraz animatorem życia muzycznego. W swych wystąpieniach ukazuje zjawiska muzyczne widziane w szerokim kontekście kultury, w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki, a także z filozofią, estetyką i antropologią. Jest twórcą teorii obejmującej całokształt zagadnień związanych ze sztuką ćwiczenia muzycznego, a także filozofii kształcenia artystycznego.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu w zakresie gry na fortepianie w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1971). Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1975) i Uniwersytecie Wiedeńskim (1980-1981). Był stypendystą Radia Wiedeńskiego (1981-1982), inicjatorem i dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu Dni Muzyki Starych Mistrzów (1967-1987), wznowił wrocławskie Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej (1992) oraz powołał akademicki festiwal muzyczny Gaudeamus (1997).

Jest autorem spektakli audiowizualnych oraz osobą ceniona na forum międzynarodowym za twórczość radiową. Komentował na antenie radiowej i telewizyjnej międzynarodowe festiwale i konkursy muzyczne, m.in.: skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, pianistyczny im. F. Chopina i dyrygencki im. G. Fitelberga.

Wykład jest częścią projektu pt. „Paderewski w Służbie Niepodległej”, który składa się również z wystawy i recitalu fortepianowego.

Celem projektu jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Ignacy Jan Paderewski jako postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Może on być przykładem służby ojczyźnie, przede wszystkim wśród młodego pokolenia.

Partnerem projektu jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie.

Dofinansowano ze środków Programu

Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

PiS nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska

2019-01-16 08:44

PAP

Prawo i Sprawiedliwość nie wystartuje w wyborach na wakujące stanowisko prezydenta Gdańska. To jednoznaczne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa partii.

Fot. wybierzpis.pl

Sanowisko swojej partii przekazał prezes Jarosław Kaczyński we wtorek wieczorem. "Wybory prezydenta Gdańska niespełna trzy miesiące temu dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w nadchodzących wyborach uzupełniających" - głosi przekazane we wtorek PAP oświadczenie prezesa PiS.

W gdańskim samorządzie Paweł Adamowicz pracował od początku jego powstania, od 1990 r. Początkowo, w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Potem, w 1998 r. po raz pierwszy został prezydentem Gdańska z nadania radnych. Kolejno, piastował też funkcję wybierany już przez mieszkańców kolejne aż do 14 stycznia br., gdy został zamordowany. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Paweł Adamowicz został po raz szósty prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze uzyskując 64,80 proc. głosów i pokonując Kacpra Płażyńskiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cierpienie można przyjąć tylko wiarą

2019-01-16 21:37

Justyna Walicka/Archidiecezja Krakowska

- To jest niepojęta tajemnica, której rozumowo zgłębić do końca nie jesteśmy w stanie. Ale jesteśmy w stanie przyjąć to naszą wiarą. Właśnie dlatego, że Pan Jezus przyjął cierpienie i z cierpieniem się utożsamił i dał się przez nie przeniknąć aż do końca i tym samym przychodzi nam z pomocą - o cierpieniu mówił abp Marek Jędraszewski podczas kolędowej wizyty duszpasterskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Jaonna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Wicedyrektor szpitala lek. med. Andrzej Bałaga przywitał metropolitę i podziękował za kolejną wizytę, która, jak zaznaczył, jest wsparciem zarówno dla personelu w podejmowaniu nierzadko trudnych decyzji, jak i dla małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.

Prof. Szymon Skoczeń w imieniu zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego szpitala poprosił arcybiskupa o błogosławieństwo.

Delegacja dzieci również przywitała metropolitę krakowskiego i złożyła wierszowane życzenia. Młodzi pacjenci zapewnili arcybiskupa o swej pamięci modlitewnej w ich szpitalnej kaplicy.

Metropolita wyjaśnił, że dzisiejsze czytania mówiące o tym jak Chrystus wyrzuca złe duchy i uzdrawia, dopełniają tego, co zaczęło się w Betlejem.

– Bo chodziło o to, żeby Chrystus się światu objawił jako Boży Syn. Jako Ten, który zrodzony przed wiekami z Ojca stał się z Jego woli człowiekiem po to, aby nam przynieść zbawienie.

Arcybiskup podkreślił, że w dzisiejszej Ewangelii jest także mowa o tym, że Chrystus udał się w odosobnione miejsce, by się modlić. I na słowa Apostoła, że wszyscy Go szukają, odpowiedział, że trzeba iść dalej, do kolejnej miejscowości nauczać o Bogu.

W Liście do Hebrajczyków natomiast słyszymy dziś przypomnienie tego, że Chrystus stał się do nas podobny we wszystkim – oprócz grzechu. Metropolita szczególnie podkreślił, że Pan Jezus stał się do nas podobny we wszystkim i stał się jednym z nas. Metropolita zacytował zdanie: „W czym bowiem sam cierpiał, będąc doświadczany, w tym może przyjść z pomocą tym, którzy są poddani próbom.” – Ludzie są poddawani próbom. Ludzie są doświadczani cierpieniem i to miejsce jest szczególnym nagromadzeniem ludzkiego cierpienia. Nie w postaci abstrakcyjnej, nie w postaci ksiąg o cierpieniu czy o tym jak z cierpienia ludzi wydobywać. To jest miejsce, w którym cierpienie przybiera kształt konkretnego człowieka, konkretnego dziecka. I jest to dla nas wszystkich jakaś ogromna tajemnica.

Metropolita zaznaczył, że Chrystus stał się jednym z nas także w cierpieniu, bo On naprawdę cierpiał. I pokazał jak trzeba to cierpienie przyjąć – z całkowitym zaufaniem wobec Boga, nawet, jeśli jest to niezwykle trudne.

– Bo na krzyżu Golgoty (…) było poczucie osamotnienia, była ogromna boleść, ale było też oddanie wszystkiego swemu Ojcu. I była tam także, co trzeba bardzo mocno podkreślić, błogosławiona obecność tych, którzy Pana Jezusa kochali i pozostali Mu wierni aż do końca. Zwłaszcza Jego Przenajświętsza Matka, zwłaszcza Jego najbardziej spośród wszystkich ukochany uczeń Jan. Byli przy Nim i swoją obecnością pokazywali – nie jesteś sam, kochamy Ciebie. Arcybiskup powiedział także, że zdaje sobie sprawę, że łatwo jest powiedzieć, że mamy przyjmować cierpienie. Szczególnie jeśli chodzi o cierpienia dziecka, wobec którego jesteśmy kompletnie bezradni.

– To jest niepojęta tajemnica, której rozumowo zgłębić do końca nie jesteśmy w stanie. Ale jesteśmy w stanie przyjąć to naszą wiarą. Właśnie dlatego, że Pan Jezus przyjął cierpienie i z cierpieniem się utożsamił i dał się przez nie przeniknąć aż do końca i tym samym przychodzi nam z pomocą. Bo jeśli On przeszedł przez bramę cierpienia do pełni życia, to i my ufamy, zmierzając także do Dzieciątka narodzonego w Betlejem, że nas rozumie, że nas swoją miłością ubogaci, że swoim ubóstwem podniesie i że przy wszystkich nierozumieniach tego czym jest cierpienie, a zwłaszcza czym jest cierpienie dziecka, będziemy, będąc blisko Niego, mogli z całą głębią wiary powtarzać słowa wyśpiewywane w Betlejem przez aniołów: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania, pokój ludziom dobrej woli”.

Po Mszy św. arcybiskup niosąc słowa otuchy odwiedził małych pacjentów w szpitalnych oddziałach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem