Reklama

Niedziela Rzeszowska

20 lat katolickiego Radia Via

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tymi słowami o godz. 6 rozpoczyna się codzienny program Katolickiego Radia Via z Rzeszowa. Krótka modlitwa daje początek radiowej sztafecie, w której uczestniczą prezenterzy, realizatorzy, goście, modlitwy, piosenki i audycje. I tak od dwudziestu lat. Pierwszy program został nadany 8 grudnia 1994 r.

Niedziela rzeszowska 49/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

radio

ks. Tomasz Nowak

Ks. Witold Wójcik – dyrektor i Paweł Maciej – realizator

Ks. Witold Wójcik – dyrektor i Paweł Maciej – realizator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magdalenka i Liwocz

Z okazji 10. rocznicy istnienia Radia Via opublikowałem artykuł w tygodniku „Źródło”, pt. „Radio to żywi ludzie: Dorota, Iwona, Grzegorz”. Z okazji 20. rocznicy działalności rozgłośni można powtórzyć ten sam tytuł. Tylko nieznacznie zmieniły się imiona. Nadal istotą funkcjonowania radia są osobiste spotkania dziennikarzy z słuchaczami. W porównaniu z okresem sprzed 20 lat tych ostatnich jest znacznie więcej. Trudno powiedzieć, czy to zasługa programu czy nowych nadajników. W pierwszych latach sygnał ze studia emisyjnego w organistówce w pobliżu kościoła parafialnego w Malawie był przekazywany do oddalonej o 2 km anteny na wzgórzu Magdalenka (394 m n.p.m.), a stamtąd rozchodził się w promieniu 50 km. Program obejmował zaledwie dwie godziny. Pozostały czas doby wypełniały audycje Radia Maryja z Torunia. Od 1998 r. radio rozpoczęło nadawanie programu całodobowego. Dwa lata później nastąpiła przeprowadzka z Malawy do Rzeszowa. Obecnie studio emisyjne, studia nagrań i pomieszczenia biurowe mieszczą się w budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej w Rzeszowie. Stamtąd sygnał jest wysyłany radiolinią na Magdalenkę oraz na górę Liwocz k. Jasła, gdzie od 2007 r. znajduje się drugi nadajnik rozgłośni. Dzięki zwiększeniu mocy nadajnika na Magdalence oraz nadajnikowi na Liwoczu sygnał Radia Via obejmuje teren w promieniu 150 km i dociera nawet na wschodnie tereny województwa małopolskiego.

Prezenterzy i dyrektorzy

Pracownicy radia dzielą się na tych, którzy pracują na antenie, i na tych, którzy dbają o sprawy administracyjne i organizacyjne. Pierwsza grupa to prezenterzy, reporterzy oraz dziennikarze przygotowujący i czytający wiadomości. W 2004 r. w radiu pracowały 34 osoby. Aktualnie w rozgłośni pracuje 20 osób. Zmniejszenie liczby etatów związane jest m.in. z zawieszeniem działalności dużego studia nagrań, jak również z powierzeniem marketingu zewnętrznej firmie BD Center. Kierujący rozgłośnią od września 2014 r. ks. Witold Wójcik jest już czwartym dyrektorem Katolickiego Radia Via. Jego poprzednikami byli: ks. Roman Jurczak (1994-2000), ks. Bogusław Przeklasa (2000-13) oraz ks. Marek Chorzępa (2013-14). Grono ich duchownych współpracowników to kilkunastu księży, którzy na przestrzeni 20 lat pracowali w charakterze zastępców dyrektora bądź redaktorów (kolejność alfabetyczna): ks. Robert Bober, ks. Marek Chorzępa, ks. Daniel Drozd, ks. Marek Dyło, ks. Aleksander Herba, ks. Marek Kędzior, ks. Sławomir Kurc, ks. Wiesław Matyskiewicz, ks. Janusz Miąso, ks. Jacek Nasiadka, ks. Tomasz Nowak, ks. Paweł Pietrusiak, ks. Krzysztof Piękoś, ks. Rafał Przędzik, ks. Edward Rusin, ks. Piotr Steczkowski, ks. Paweł Tomoń oraz ks. Mirosław Twardowski. Podobnie jak księża zmieniali się dziennikarze i obsługa techniczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Słowo i muzyka

Ramówka, zgodnie z koncesją, zawiera audycje społeczno-religijne (koncesja szczegółowo określa proporcje audycji religijnych w stosunku do pozostałych punktów programu). Stałymi punktami programu są m.in. serwisy informacyjne i modlitwy razem ze słuchaczami. Nie brakuje również dobrej muzyki – przebojów ostatnich dekad, a także muzyki chrześcijańskiej. Tradycją Radia Via są transmisje lokalnych wydarzeń sportowych: meczów siatkówki i żużla. Przed laty transmisje te budziły sporo emocji. Zwłaszcza, kiedy odbywały się kosztem Różańca. Takie sytuacje wciąż się zdarzają, ale wszyscy jakoś przyzwyczaili się do koegzystowania w pluralistycznej rzeczywistości różnych gustów. Ksiądz Wójcik, pytany na początku swojej pracy w radiu o ewentualne zmiany programowe, zapowiedział, że nie będzie rewolucji – „Radio nadal będzie tworzyć uniwersalny program łączący modlitwę z lokalnymi informacjami i kulturą”. Ramówka umieszczona na stronie internetowej www.radiovia.com.pl potwierdza ten uniwersalizm. Oferta programowa jest bardzo szeroka. Dla przykładu weźmy pod uwagę konkretny dzień – poniedziałek, 24 listopada.

Taniec i różaniec

Na pierwszej zmianie dyżur realizatorski pełni Paweł Maciej, a prezenterką jest Katarzyna Kadaj-Kuca. Ciepłym głosem zapowiada poszczególne punkty programu. Między innymi, mającą wielu entuzjastów, audycję pt. „Karmić się słowem” o godz. 6.50. Od poniedziałku do piątku, w czasie kilku minut, ks. Janusz Miąso w brawurowy i entuzjastyczny sposób komentuje fragment Ewangelii odczytywany w danym dniu w czasie Mszy św. To jedna z wielu audycji związanych z promowaniem Słowa Bożego. W soboty biblijne medytacje pt. „Światło na drogę” prowadzi ks. Ireneusz Folcik. W ten poniedziałkowy ranek tuż po wiadomościach o godz. 7, które przygotował i przeczytał Krystian Szczepański (serwis jest co pół godziny), Katarzyna Kadaj-Kuca dokonała przeglądu artykułów z dzienników regionalnych i ogólnopolskich. Szczególnie cenione przez słuchaczy są rozmowy z gośćmi. Tym razem Dorota Zańko przepytywała Mariusza Kawę – zwycięzcę wyborów na burmistrza Strzyżowa. Stałymi punktami ramówki są codziennie katechezy o godz. 10.15. W poniedziałki katechetą jest ks. Zbigniew Jan Czuchra – saletyn. Z powodu choroby ks. Czuchry rozgłośnia korzysta z archiwalnych audycji, czekając na powrót do zdrowia długoletniego współpracownika. Od godz. 11 do studia dzwonią telefony. Generalnie trudno jest namówić słuchaczy na rozmowę na antenie. Wyjątkiem są: „Muzyczna pocztówka” oraz modlitwy (Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec). Na uwagę zasługuje popołudniowy magazyn „Na temat”, w którym reporterzy prezentują przygotowane w danym dniu materiały. Jest też rozmowa z drugim już gościem dnia. W poniedziałek program prowadził Jacek Kloc. O godz. 18.30 odbyła się transmisja Mszy św. z kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie. Homilię wygłosił ks. Józef Kula. Kilkadziesiąt minut później s. Serafia Pajerska – sercanka zaprezentowała serwis z życia diecezji, pt. „Kościół z bliska”. Po Różańcu i Apelu Jasnogórskim mogliśmy wysłuchać felietonu Marii Szulikowskiej i na zakończenie dnia „Magazynu Radia Watykańskiego”. Od godziny 23 do godz. 6 pracę realizatora (na drugiej zmianie był nim Jerzy Frąckowiak) przejął zaprogramowany przez niego komputer. Rano znów zaczęło się od: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To chrześcijańskie pozdrowienie streszcza sens istnienia katolickiej rozgłośni z Rzeszowa.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: jutro startuje nowe Radio Doxa

[ TEMATY ]

radio

BOŻENA SZTAJNER

Radio Doxa – to nowa nazwa rozgłośni diecezji opolskiej, która od 1 maja staje się znów niezależnym i tym samym całkowicie regionalnym radiem. „Doxa z języka greckiego znaczy „chwała”, a my chcemy, aby nasze fale radiowe niosły Dobrą Nowinę” – mówi dyrektor radia ks. Krzysztof Faber.

„Misja, informacja, rozrywka stanowią istotny element naszego programu” – podkreśla ks. Faber. Dobra muzyka, aktualne informacje, wywiady z gośćmi, ciekawe audycje publicystyczne, a także elementy konfesyjne, transmisja Mszy św. oraz modlitwa, to tylko niektóre z wielu atrakcji programu, które pozwalają w sposób wyraźny zaistnieć pośród innych rozgłośni działających na terenie Opolszczyzny. Radio gra w formacie AC.
Można posłuchać tam muzyki z różnych gatunków (pop, rock, gospel) od lat 80. i 90. po współczesne utwory. Początki rozgłośni sięgają lat 90. poprzedniego wieku. Diecezjalne Radio Góra św. Anny zostało powołane dekretem abp Alfonsa Nossola 22 marca 1994 roku, a w eterze pojawiło się dokładnie 16 kwietnia 1995 roku o godz. 10.00. Po kilku latach samodzielnego realizowania programu, 1 września 1998 roku, Radio Góra św. Anny przystąpiło do współpracy programowej ze Spółką Producencką PLUS, utworzoną pod auspicjami Konferencji Episkopatu Polski. Spowodowało to zmianę nazwy radia na Radio PLUS Opole, pozostając w dalszym ciągu rozgłośnią radiową diecezji opolskiej, przy zachowaniu dotychczasowej kościelnej osobowości prawnej. Radio nadaje na częstotliwościach: w Opolu – 107,9 FM, Kędzierzynie-Koźlu i Górze św. Anny – 89,6 FM, Nysie – 96,7 FM i Raciborzu – 87,8 FM. Zasięgiem technicznym obejmuje: województwo opolskie, część śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.
Dane kontaktowe to: Radio Doxa, ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole. Telefon: antena: 0 77 45 66 777, marketing: 0 77 45 38 383 oraz sekretariat: 0 77 45 66 700. Adres mailowy: radio@doxa.fm, a szczegółowe informacje na stronie: www.doxa.fm

CZYTAJ DALEJ

Kielce: w rękach policji wandal, który zniszczył kapliczkę maryjną przy ruchliwej trasie

2024-03-27 14:47

www.diecezja.kielce.pl

Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który we wtorek 26 marca zniszczył niedawno odnowioną kapliczkę Matki Bożej, znajdującą się przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce - Kraków w gminie Chęciny. Kapliczka jesienią 2023 r. została odnowiona i pozostawiona na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Jak informuje mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wczoraj wpłynęło zgłoszenie świadka, który zaobserwował sytuację, gdy do figurki tuż obok ronda, podjechał pojazd osobowy. Wysiadł z niego mężczyzna, który przewrócił i zniszczył tę figurkę, po czym oddalił się z miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję