Reklama

Jasna Góra

Rok Maryjny w Sodalicjach Mariańskich

Sodalicje Mariańskie w Polsce rozpoczęły uroczyście 20 września na Jasnej Górze Rok Maryjny, który potrwa do stycznia 2016 r. i przebiegać będzie pod hasłem „Maryja Matką Kościoła, który udziela sakramentów”. Z tej okazji Penitencjaria Apostolska w imieniu Ojca Świętego Franciszka udzieliła członkom i sympatykom tego stowarzyszenia łaski odpustu zupełnego.

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Maryjny został ogłoszony przez Zarząd Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce z okazji 50. rocznicy ustanowienia Maryi Matką Kościoła przez papieża Pawła VI. – Najpierw chcemy oddać hołd Matce Najświętszej, która jest Matką Kościoła, a potem chcemy pogłębiać przeżywanie w naszym życiu sakramentów – tłumaczy br. Jose Iglesia, marianista, przewodniczący Komisji, która przygotowywała program obchodów Roku Maryjnego w Sodalicjach Mariańskich.

W jego ramach każdy miesiąc poświęcono tematowi, który został w formie pisemnej opracowany przez osoby żyjące na co dzień danym powołaniem czy doświadczeniem. I tak np. kapłani podjęli temat „Maryja w życiu kapłana”, osoby chore temat „Maryja w sakramencie namaszczenia chorych”, a małżonkowie temat „Maryja w wierności małżeńskiej aż do śmierci”. Spotkania formacyjne w poszczególnych sodalicjach będą prowadzone w oparciu o te opracowania. Sodalicje zachęcone zostały do tego, aby poprowadzić również spotkania modlitewne otwarte dla wszystkich zainteresowanych spoza sodalicji. Wspomniany program formacyjny, wydany w formie okolicznościowej publikacji, odebrali na Jasnej Górze Księża Moderatorzy i prezesi poszczególnych sodalicji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zaczynamy Rok Maryjny w łączności z Kościołem Powszechnym. Nie jest to czas tylko dla nas, ale dla wszystkich, którzy razem z nami chcą modlić się i rozważać rolę Matki Bożej w Kościele, który udziela sakramentów – mówi Grzegorz Baran, prezes Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Wyrazem łączności z Kościołem był list abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który poinformował Ojca Świętego Franciszka o Roku Maryjnym w Sodalicjach Mariańskich i poprosił, aby papież udzielił wiernym świadectwa ojcowskiej życzliwości i zachęty do umacniania świętości i synowskiej więzi z Biskupem Rzymu.

W odpowiedzi Penitencjaria Apostolska, w imieniu papieża Franciszka, w specjalnym dekrecie udzieliła związanego z Rokiem Maryjnym odpustu zupełnego członkom Sodalicji Mariańskiej, ich opiekunom oraz innym wiernym szczerze żałującym za grzechy, a także zabiegającym o tę łaskę.

Reklama

Odpust można przyjąć pod zwykłymi warunkami: spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca św. Można go „ofiarować za siebie lub może być także ofiarowany, na sposób wstawienniczy, za dusze wiernych, które przebywają w czyśćcu, jeśli pragnący go pozyskać wierni gorliwie i w duchu religijnym będą uczestniczyć w jakiejkolwiek świętej czynności lub nabożeństwie sprawowanym ku czci Najświętszej Maryi Panny, albo przynajmniej przez odpowiedni czas będą trwali w pobożnych modłach za wierność Polski wobec chrześcijaństwa, za powołania kapłańskie i zakonne oraz w obronie rodziny, której najznamienitszym przykładem jest Święta Rodzina Jezusa, Maryi i Józefa.” Odpust może zostać przyjęty w dniach świąt maryjnych, podczas Europejskiego Kongresu SM oraz na zakończenie Roku Maryjnego.

Do członków Sodalicji Mariańskich skierował list abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Ponad pół tysiąca sodalisów, sodalisek, ich rodzin oraz przyjaciół, zainaugurowało Rok Maryjny na Jasnej Górze w trakcie XXXIII pielgrzymki Sodalicji Mariańskich do Matki Bożej Jasnogórskiej. Konferencję na temat Maryi Matki Kościoła wygłosił znany mariolog ks. dr Teofil Siudy. – Maryja została m.in. powołana do tego, aby być obecną w tajemnicy Kościoła. Ta obecność wyraża się w szczególny sposób w tytule „Maryja Matka Kościoła”. Matka Boża daje nam wzór chrześcijańskiego życia, czyli wzór naszej ludzkiej odpowiedzi na działanie Boga. A więc wzór wiary, nadziei i miłości. Jest Ona pierwszą wierzącą. Uczy nas wiary przykładem swojego życia – tłumaczył ks. Siudy.

Reklama

Zaznaczył, że Maryja chce nam pomagać, abyśmy wzrastali w wierze, nadziei i miłości. Pomoc ta polega na macierzyńskim pośrednictwie Maryi. - Ona wstawia się u swojego Syna, błaga za nami, kiedy się do Niej zwracamy w jakiejś intencji. A nawet jak się nie zwracamy, to wyprzedza nasze prośby, bo je zna już zanim my je wypowiemy. Zna je w Bogu, będąc już uwielbiona i wniebowzięta – mówił ks. Siudy. Podkreślił, że bardzo istotne jest naśladowanie Maryi. - Im bardziej staramy się naśladować Maryję, tym bardziej możemy oczekiwać na jej matczyną pomoc. Chodzi o to, abyśmy oddając cześć Matce Bożej nie zapominali, że oddajemy cześć Tej, która jest z nami, pośród nas i prowadzi nas do Domu Ojca. Wszystkie akty kultu maryjnego mają prowadzić do przymierza z Matką Bożą, do synowskiego zawierzenia Maryi. Sodalis Marianus to człowiek trwający w przymierzu z Maryją, odpowiadający na Jej matczyną obecność i miłość swoją synowską miłością – podkreślał ks. Siudy.

Uczestnicy pielgrzymki modlili się o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który z ramienia Episkopatu Polski i w swoim imieniu zabiegał u Ojca Świętego Pawła VI o ustanowienie Maryi Matką Kościoła. Był moderatorem Sodalicji Mariańskiej Ziemian Ziemi Kujawsko – Dobrzyńskiej. Po okresie rozwiązania przez władze komunistyczne w świetle prawa państwowego, a zawieszenia działalności w świetle prawa kanonicznego wyraził pragnienie reaktywowania Sodalicji Mariańskiej.

Nabożeństwo Drogi Maryi "Via Matris" - w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze poprowadzili członkowie sodalicji jasnogórskiej na czele z Ojcem Moderatorem Marcinem Minczyńskim OSPPE.

Pielgrzymi poprosili bp. Edwarda Janiaka ordynariusza kaliskiego o wszczęcie procesu informacyjnego Marii Szymanowskiej, sodaliski, nauczycielki szkół kaliskich i patriotki.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył o. Emilio de Cardenas, marianista, Moderator Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce w koncelebrze z Księżmi - Moderatorami sodalicji z całej Polski. Homilię wygłosił ks. dr Teofil Siudy. – Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, ale również z tego, co się widzi. Kontemplacja jasnogórskiego Oblicza Matki sprawia, że nasza wiara pogłębia się i rozwija – mówił kaznodzieja. Na koniec homilii ks. Siudy zacytował słowa pięknej modlitwy papieża Franciszka do Maryi z adhortacji apostolskiej "Ewangelii Gaudium". To właśnie tą modlitwą uczestnicy czerwcowego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Polsce, w tym Sodalicja Mariańska, zawierzyli wszystkie ruchy i stowarzyszenia katolickie Matce Bożej.

Reklama

Podczas Eucharystii nastąpiło zawierzenie Matce Bożej uczniów I klasy Katolickiego Gimnazjum prowadzonego w Warszawie przez Federację Sodalicji Mariańskich w Polsce. Złożono także przyrzeczenia kandydackie i ślubowania sodalicyjne. Na zakończenie Mszy św. uczestnicy odmówili Akt osobistego poświęcenia się Sercu Maryi napisany przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Oprawę liturgiczną zapewniła młodzież sodalicyjna z różnych stron Polski. Młodzież po Mszy św. poprowadziła również nabożeństwo różańcowe w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Pielgrzymka zakończyła się modlitwą w Kaplicy i zwiedzaniem Domu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego u stóp Jasnej Góry.

Sodalicyjne pielgrzymki do Matki Bożej Jasnogórskiej, które tradycyjnie odbywają się w trzecią sobotę września, z roku na rok gromadzą coraz więcej uczestników. W tym roku duże grupy przyjechały wraz ze swoimi Księżmi Moderatorami m.in. z Sosnowca, Czeladzi, Olsztyna, Torunia, Włocławka, Przemyśla, Krakowa, Warszawy, Piaseczna, Piastowa, Poznania, Łodzi i Gdańska. Uwagę zwracała liczna obecność młodzieży, szczególnie z Warszawy (Katolicki Zespół Edukacyjny Federacji SM w Polsce) i Włocławka (Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza). Młodzież realizowała najpierw ten sam program pielgrzymkowy, co pozostali uczestnicy, a dodatkowo jeszcze została w Częstochowie dzień dłużej na własnym spotkaniu modlitewnym prowadzonym przez księży i braci marianistów.

Sodalicja Mariańska jest stowarzyszeniem religijnym, które powstało w 1563 r. w Kolegium Rzymskim, a potem szybko rozszerzało się na inne Kolegia i inne środowiska. Sodalicje stały się miejscem formacji inteligencji katolickiej, wychowały wielu wybitnych, zaangażowanych w życie Kościoła ludzi. Z ich szeregów wywodzą się wielcy święci: m.in. św. Jan Paweł II, św. Stanisław Kostka, św. Franciszek Salezy, św. Alfons Liguori, św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Sodalisem był także Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Zadaniem Stowarzyszenia jest duchowa formacja swoich członków i aktywna działalność apostolska. Federacja Sodalicji Mariańskich prowadzi również szkołę podstawową i gimnazjum w Warszawie. Obecnie Sodalicja skupia ok. tysiąca osób.

2014-09-23 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomocnicy Matki Kościoła - wciąż aktualne wyzwanie duszpasterskie

Dzień po Zesłaniu Ducha Świętego Kościół obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. O nadanie Maryi tytułu "Matka Kościoła" i wprowadzenie tego święta zabiegał polski Episkopat. Z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego powstał też duszpasterski Ruch Pomocników Matki Kościoła, świętujący w tym roku 50-lecie istnienia.

"Najmilsi! Pragnę was wszystkich pozyskać dla wspierania Kościoła przez Matkę Chrystusową. Poczujcie się odpowiedzialni za Kościół święty, za jego losy i rozwój, za naszą ochrzczoną ojczyznę, za wiarę naszych braci" - zachęcał Prymas Tysiąclecia na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969 r. Wygłoszoną wówczas homilię uważa się za akt założycielski Ruchu Pomocników Matki Kościoła (pierwotnie określanym jako Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła).

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję