Reklama

Spotkanie Akcji Katolickiej ze wspólnotą Kościoła greckokatolickiego

2014-03-26 12:37

Franciszek Kwaśniak
Edycja legnicka 13/2014, str. 6-7

Franciszek Kwaśniak

W parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy 9 marca odbyło się spotkanie Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej ze wspólnotą Kościoła obrządku wschodniego. Spotkanie zostało zorganizowane przez proboszcza parafii ks. dr. Mirosława Drapałę oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.

Założenia programowe

Głównym przesłaniem wydarzenia było wzajemne poznanie się przedstawicieli dwóch Kościołów – rzymskokatolickiego oraz greckokatolickiego. W spotkaniu uczestniczyli: ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ks. dr Mirosław Drapała, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy, asystenci kościelni Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej ks. Roman Raczak z Legnicy i ks. Aleksander Siemiński z Kamiennej Góry. Ponadto udział wzięli również członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, wierni Kościoła greckokatolickiego i członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. W programie spotkania przewidziano: wprowadzenie członków Akcji Katolickiej w liturgię Kościoła greckokatolickiego, uczestnictwo w Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego oraz integracja wspólnot obu Kościołów w parafialnej świetlicy.

Rys historyczny

Ks. dr Mirosław Drapała opowiedział o sytuacji Kościoła greckokatolickiego w latach 1947-57 r. i ogromnych trudnościach w sprawowaniu opieki duszpasterskiej nad wiernymi, którzy byli wówczas całkowicie pozbawieni posługi duszpasterskiej w swoim obrządku. Dopiero w roku 1957 otwarto kilka ośrodków duszpasterskich, w tym jeden ośrodek w Legnicy, w rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jacka. Pierwszym duszpasterzem grekokatolików w Legnicy był ks. Włodzimierz Hajdukiewicz, którego praca z uwagi na rozproszenie wiernych była bardzo trudna. W tym czasie życie religijne parafii koncentrowało się głównie na udzielaniu sakramentów i niedzielnej służbie Bożej. Sytuacja taka trwała do 1975 r., tj. czasu, gdy proboszczem parafii został ks. Jan Martyniak, późniejszy biskup i arcybiskup. Ks. Jan Martyniak ożywił w parafii działalność duszpasterską, wprowadzając pracę katechetyczną dla młodego pokolenia oraz inne formy duszpasterskie dla dorosłych. Brak własnej świątyni nie sprzyjał sprawowaniu Boskiej Liturgii, gdyż specyfika wnętrza świątyni greckokatolickiej różni się od wnętrza świątyni rzymskokatolickiej. Ks. Jan Martyniak razem z wiernymi podjęli decyzję o budowie w Legnicy swojego ośrodka parafialnego. Inicjatywie towarzyszyła życzliwa postawa i pomoc ówczesnych władz samorządowych.

Reklama

Struktura architektoniczna cerkwi

W 1991 r. bp Jan Martyniak poświęcił plac pod ośrodek duszpasterski i rozpoczęto budowę kaplicy. Rok 1997 to przejście ze sprawowaniem nabożeństw z parafii pw. św. Jacka do nowo wybudowanej kaplicy. Budowę cerkwi rozpoczęto w 1998 r., a podstawowy etap budowy zakończono poświęceniem w 2007 r. Obrzędom oraz Liturgii przewodniczył abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. W koncelebrze uczestniczyli: biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak oraz inni hierarchowie i duchowni Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. W uroczystościach wzięli udział: biskup senior Tadeusz Rybak i legnicki biskup pomocniczy Stefan Regmunt. W 2012 r. cerkiew legnicką nawiedził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław (Szewczuk) – zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego. Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny prezentuje się okazale, ma nowe wyposażenie, bogaty ikonostas. Freski pokazują pełne majestatu piękno kultury bizantyjskiej. Proboszcz ks. dr Mirosław Drapała przedstawił strukturę architektoniczną oraz omówił symbolikę, znaczenie ikonostasu oraz ikon na ścianach domu Bożego.

Uczestnictwo w Liturgii i integracja

Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego była sprawowana w języku ukraińskim, a obrzędom liturgicznym towarzyszył chór parafialny. Dla katolików rzymskokatolickich modlitwa przed ikonami, razem ze społecznością Kościoła greckokatolickiego, była wielkim przeżyciem. Ogromne uznanie należy się chórowi, który pięknym brzmieniem ubogacił Liturgię. Słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, który rozważając pytanie: „Jak osiągnąć życie wieczne?”, przekazał w sposób jasny i zrozumiały warunki, które każdy z nas powinien spełnić, aby być zbawionym. Pierwszym warunkiem jest wiara w Jezusa Ukrzyżowanego, która wprowadza w przestrzeń zbawienia. Warunkiem na drodze do zbawienia jest także przyjęcie chrztu św. i uczestnictwo w sakramentach św. Kolejny warunek, według wskazań Jezusa, to zachowanie przykazania Ojca. Także niezbędnym warunkiem osiągnięcia życia wiecznego jest przypomnienie św. Pawła, który mówi, aby życie codzienne było nacechowane pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością i łagodnością. Homilia ks.prof. Jana Klinkowskiego poparta przykładami i cytatami z Pisma Świętego pokazuje drogę, którą trzeba przebyć, aby mieć życie wieczne. Spotkanie integracyjne obu społeczności w świetlicy parafialnej było nacechowane wspólną troską o życie codzienne Kościołów – rzymskokatolickiego i greckokatolickiego, o pokój na ziemi ukraińskiej i możliwość bliższej współpracy na poziomie lokalnym. Akcja Katolicka zaprosiła wiernych Kościoła greckokatolickiego do uczestnictwa w organizowanej sesji naukowej podczas 1. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

Tagi:
Kościół

Marszałek Senatu: żądanie rozdziału Kościoła od państwa jest olbrzymim nieporozumieniem

2019-01-15 15:14

rm / Radom (KAI)

Domaganie się rozdziału Kościoła od państwa jest olbrzymim nieporozumieniem - powiedział w Radiu Plus Radom marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Projekt ustawy o rozdziale Kościoła od państwa przygotowały środowiska lewicowe.

wpolityce.pl
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Marszałek Karczewski, który był gościem Radia Plus Radom powiedział, że "Kościół zawsze był naszym fundamentem". - Jeśli ktoś niesprawiedliwie atakuje hierarchów kościelnych, atakuje nas wszystkich. Bo my wszyscy, ludzie wierzący, jesteśmy Kościołem. Jeśli ktoś atakuje Kościół, atakuje również i mnie. Takie mam odczucia. Pięknie to powiedział ordynariusz radomski biskup Henryk Tomasik. Gdybyśmy chcieli rozdzielić Kościół od państwa, musielibyśmy zapomnieć o wielkich naszych artystach, którzy tworzyli miłość do kraju w duchu Ewangelii. Przecież biskupi czy księża nie są posłami czy senatorami - mówił marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski odniósł się także do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 27-letni Stefan W. zadał samorządowcowi kilka ciosów nożem. W poniedziałek prezydent Adamowicz zmarł w szpitalu. - Ta wiadomość wstrząsnęła nami. Osoba, która targnęła się na życie Pawła Adamowicza jest niezrównoważona psychicznie. Nie chcę tutaj doszukiwać się politycznych podtekstów. Przyłączam się do wszystkich inicjatyw, których celem jest uczczenie pamięci prezydenta Gdańska - powiedział marszałek Karczewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szczegóły pogrzebu Pawła Adamowicza

2019-01-16 11:40

KAI

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Msza święta odbędzie się o godz. 12. Prezydent będzie pochowany w bazylice Mariackiej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

Archiwum

W czwartek o godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności - przez 24 godziny - będzie wystawiona trumna z ciałem prezydenta, by mogli się z nim pożegnać wszyscy chętni gdańszczanie. W piątek o godz. 17 odbędzie się pochód ulicami miasta, który odprowadzi trumnę do bazyliki Mariackiej. Wieczorem zostanie tam odprawiona msza święta.

Sobotnie uroczystości pogrzebowe

W sobotę będzie można pomodlić się od wczesnych godzin rannych. od godz. 7. O godz. 12 w bazylice Mariackiej będzie odprawiona msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

- Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku, przychylając się do prośby rodziny i metropolity gdańskiego, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej - mówił ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki w Gdańsku.

Prośba bliskich prezydenta

Rodzina zaapelowała do wszystkich, którzy chcą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych, aby nie przynosili kwiatów i zniczy. - We wszystkich miejscach będą wolontariusze i puszki. Zgodnie z wolą rodziny, zbierane będą datki na dwa cele: hospicjum ks. Dutkiewicza i WOŚP - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

- Apelujemy: nie przynoście kwiatów i zniczy, tylko wspierajcie te dwa dzieła. Pan prezydent te dwa dzieła w szczególny sposób umiłował. Rodzina prosi też o nieskładanie kondolencji - dodała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Cierpienie można przyjąć tylko wiarą

2019-01-16 21:37

Justyna Walicka/Archidiecezja Krakowska

- To jest niepojęta tajemnica, której rozumowo zgłębić do końca nie jesteśmy w stanie. Ale jesteśmy w stanie przyjąć to naszą wiarą. Właśnie dlatego, że Pan Jezus przyjął cierpienie i z cierpieniem się utożsamił i dał się przez nie przeniknąć aż do końca i tym samym przychodzi nam z pomocą - o cierpieniu mówił abp Marek Jędraszewski podczas kolędowej wizyty duszpasterskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Jaonna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Wicedyrektor szpitala lek. med. Andrzej Bałaga przywitał metropolitę i podziękował za kolejną wizytę, która, jak zaznaczył, jest wsparciem zarówno dla personelu w podejmowaniu nierzadko trudnych decyzji, jak i dla małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.

Prof. Szymon Skoczeń w imieniu zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego szpitala poprosił arcybiskupa o błogosławieństwo.

Delegacja dzieci również przywitała metropolitę krakowskiego i złożyła wierszowane życzenia. Młodzi pacjenci zapewnili arcybiskupa o swej pamięci modlitewnej w ich szpitalnej kaplicy.

Metropolita wyjaśnił, że dzisiejsze czytania mówiące o tym jak Chrystus wyrzuca złe duchy i uzdrawia, dopełniają tego, co zaczęło się w Betlejem.

– Bo chodziło o to, żeby Chrystus się światu objawił jako Boży Syn. Jako Ten, który zrodzony przed wiekami z Ojca stał się z Jego woli człowiekiem po to, aby nam przynieść zbawienie.

Arcybiskup podkreślił, że w dzisiejszej Ewangelii jest także mowa o tym, że Chrystus udał się w odosobnione miejsce, by się modlić. I na słowa Apostoła, że wszyscy Go szukają, odpowiedział, że trzeba iść dalej, do kolejnej miejscowości nauczać o Bogu.

W Liście do Hebrajczyków natomiast słyszymy dziś przypomnienie tego, że Chrystus stał się do nas podobny we wszystkim – oprócz grzechu. Metropolita szczególnie podkreślił, że Pan Jezus stał się do nas podobny we wszystkim i stał się jednym z nas. Metropolita zacytował zdanie: „W czym bowiem sam cierpiał, będąc doświadczany, w tym może przyjść z pomocą tym, którzy są poddani próbom.” – Ludzie są poddawani próbom. Ludzie są doświadczani cierpieniem i to miejsce jest szczególnym nagromadzeniem ludzkiego cierpienia. Nie w postaci abstrakcyjnej, nie w postaci ksiąg o cierpieniu czy o tym jak z cierpienia ludzi wydobywać. To jest miejsce, w którym cierpienie przybiera kształt konkretnego człowieka, konkretnego dziecka. I jest to dla nas wszystkich jakaś ogromna tajemnica.

Metropolita zaznaczył, że Chrystus stał się jednym z nas także w cierpieniu, bo On naprawdę cierpiał. I pokazał jak trzeba to cierpienie przyjąć – z całkowitym zaufaniem wobec Boga, nawet, jeśli jest to niezwykle trudne.

– Bo na krzyżu Golgoty (…) było poczucie osamotnienia, była ogromna boleść, ale było też oddanie wszystkiego swemu Ojcu. I była tam także, co trzeba bardzo mocno podkreślić, błogosławiona obecność tych, którzy Pana Jezusa kochali i pozostali Mu wierni aż do końca. Zwłaszcza Jego Przenajświętsza Matka, zwłaszcza Jego najbardziej spośród wszystkich ukochany uczeń Jan. Byli przy Nim i swoją obecnością pokazywali – nie jesteś sam, kochamy Ciebie. Arcybiskup powiedział także, że zdaje sobie sprawę, że łatwo jest powiedzieć, że mamy przyjmować cierpienie. Szczególnie jeśli chodzi o cierpienia dziecka, wobec którego jesteśmy kompletnie bezradni.

– To jest niepojęta tajemnica, której rozumowo zgłębić do końca nie jesteśmy w stanie. Ale jesteśmy w stanie przyjąć to naszą wiarą. Właśnie dlatego, że Pan Jezus przyjął cierpienie i z cierpieniem się utożsamił i dał się przez nie przeniknąć aż do końca i tym samym przychodzi nam z pomocą. Bo jeśli On przeszedł przez bramę cierpienia do pełni życia, to i my ufamy, zmierzając także do Dzieciątka narodzonego w Betlejem, że nas rozumie, że nas swoją miłością ubogaci, że swoim ubóstwem podniesie i że przy wszystkich nierozumieniach tego czym jest cierpienie, a zwłaszcza czym jest cierpienie dziecka, będziemy, będąc blisko Niego, mogli z całą głębią wiary powtarzać słowa wyśpiewywane w Betlejem przez aniołów: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania, pokój ludziom dobrej woli”.

Po Mszy św. arcybiskup niosąc słowa otuchy odwiedził małych pacjentów w szpitalnych oddziałach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem