Reklama

Aspekty

Mieć kontakt z bazą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KATARZYNA JASKÓLSKA: - Skąd pomysł, żeby zorganizować u nas pielgrzymkę tylko dla mężczyzn?

KS. ROBERT PATRO: - To pomysł całkowicie oddolny. Od ponad dwóch lat przy parafii pw. św. Stanisława w Zielonej Górze, gdzie mieszkam, co miesiąc są spotkania właśnie dla mężczyzn. Przychodzą tam ludzie, którzy chcą się razem pomodlić, podzielić się przeżywaną wiarą i po prostu być ze sobą. Bo oprócz aspektów formacyjnych mamy też wspólne wyjścia na kręgle, gramy w piłkę itd. I właśnie ci mężczyźni wyszli z propozycją zorganizowania takiej pielgrzymki.

- A czemu Międzyrzecz?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bo chcemy pielgrzymować do mężczyzn - tych, którzy jako pierwsi oddali tutaj swoje życie za Chrystusa. Chcemy się od nich uczyć. Na przykład odwagi. Nie tylko w kwestiach wiary, ale w ogóle odwagi w życiu mężczyzny, który z natury jest wezwany do tego, by być pasterzem dla swojej rodziny, by być konkretnym w podejmowaniu działań. Od Męczenników Międzyrzeckich możemy się również nauczyć tego, że wiara też jest dla mężczyzn i wcale nie muszą się tego wstydzić. A poza tym można się też od nich nauczyć składania świadectwa.

- Czy robienie osobnego duszpasterstwa dla panów oznacza, że czegoś im brakuje w Kościele?

- To naturalne, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą od czasu do czasu spotkać się tylko we własnym gronie. To nie jest jakieś izolowanie się. Faceci chcą się dzielić ze sobą swoim życiem. Widzę w tej naszej wspólnocie, że oni pomagają sobie nawzajem, wymieniają się czymś, tworzą się tam więzi i to jest bardzo cenne. Jeśli któryś z nich przeżywa jakiś kryzys, to także potrafią ze sobą rozmawiać. Bo w kryzysach mężczyźni rozmawiają przede wszystkim z mężczyznami, rzadko idą z tym do kobiet, nawet do własnych żon. A na te spotkania przychodzą różni ludzie - tacy, którzy dopiero rozeznają powołanie, są świeżo po ślubie albo mają już dorosłe dzieci. Wymiana doświadczenia życiowego jest ogromnie ważna. Ktoś, kto dopiero wchodzi w małżeństwo, może się wiele nauczyć od kogoś, kto jest mężem już naście lat. I rola kapłana w tym wszystkim też jest istotna.
Zainteresowanie takimi spotkaniami jest duże. Często chciałoby się, żeby mężczyzna był uduchowiony, ale nie bardzo wiadomo, jak się do tego zabrać. To jest jeden ze sposobów, myślę, że dobry.

Reklama

- A wracając do samej pielgrzymki. Co jeszcze oprócz tego, że faceci będą się uczyć od Męczenników?

- Chciałbym, żeby też nauczyli się zginania kolan - o tym zresztą mówi hasło przewodnie wzięte z Pierwszego Listu do Tymoteusza: „Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu”.
Ważnym momentem będą świadectwa. Jeden mężczyzna opowie o swoim uzdrowieniu z bardzo ciężkiej choroby, kiedy właściwie otarł się o śmierć. Będą też świadectwa o relacji ojciec - syn, o adopcji i o nawróceniu.
Happening „Tylko dla twardzieli” ma być przestrzenią wyrażenia męskich pasji - faceci będą mogli pogadać o tym, czym się zajmują i podzielić się swoimi zainteresowaniami.
Chcemy też rozdać im Nowy Testament ze wstępem bp. Stefana Regmunta. Będzie wydrukowany mniej więcej w takiej wielkości jak paczka papierosów, żeby mężczyzna mógł stale mieć to przy sobie i korzystać. Ja też nie rozstaję się z Biblią i kiedy mam chwilę, to ją czytam. Dzięki temu mam kontakt z Bazą.

- Jak zgłosić swój udział w pielgrzymce?

- Nie trzeba nic zgłaszać. Można po prostu wsiąść w samochód i przyjechać. Albo popytać, czy gdzieś nie jest organizowany jakiś grupowy wyjazd.

- A czy kobiety mogą się spodziewać, że kiedyś zostanie zorganizowana taka pielgrzymka dla nich?

- Myślę, że jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie, to wszystko da się zrobić.

* * *

Ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży, organizator pierwszej pielgrzymki mężczyzn w naszej diecezji

* * *

W sobotę 21 września odbędzie się 1. Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Myśl przewodnią pielgrzymki stanowić będą słowa zaczerpnięte z Pierwszego Listu do Tymoteusza (1Tm 2,8) - „Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.”

PROGRAM PIELGRZYMKI:
godz. 9.30 - rozpoczęcie we wsi Święty Wojciech przy kościele, nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych
godz. 10.15 - wyjście z relikwiami Pierwszych Męczenników Polskich do sanktuarium
godz. 11 - świadectwa mężczyzn, konferencja ks. dr. Grzegorza Cyrana - „Ile mężczyzny jest w mężczyźnie”
godz. 13 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta
godz. 14.30 - happening „Tylko dla twardzieli”

Szczegółowe informacje:
ks. Robert Patro:
tel. (68) 451-23-53,
e-mail: r.patro@kuria.zg.pl

2013-09-10 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XII Dzień Papieski w Górach

Niedziela przemyska 40/2012

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Archiwum

Jesienna aura nie przeszkadza modlitwie na szlaku

Jesienna aura nie przeszkadza modlitwie na szlaku

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II - Papież Rodziny” chyba najlepiej odzwierciedla priorytet jego pontyfikatu. Nie ulega wątpliwości, że był on Papieżem rodzin. To on przyjął zasadę, że rodzina jest drogą Kościoła. Żaden z następców św. Piotra nie poświęcił tak dużej części swego nauczania problematyce rodziny. Zbliżający się Dzień Papieski każe nam przyswajać sobie jego nauczanie o rodzinie oraz za jego wzorem troszczyć się o dobro rodzin.
Bł. Jan Paweł II na temat rodziny wypowiadał się bardzo często. Starał się ukazać pełną o niej prawdę. Uczył, że „rodzina bierze początek w miłości, jaką Stwórca ogarnia stworzony świat” („List do rodzin”, nr 2) oraz do miłości jest powołana. Stanowi bowiem komunię osób: „W małżeństwie i rodzinie wytwarza się cały zespół międzyosobowych odniesień: oblubieńczość, ojcostwo-macierzyństwo, synostwo, braterstwo. (…) Pierwszym jej zadaniem jest wierne przeżywanie rzeczywistości komunii na rzecz rozwijania prawdziwej wspólnoty osób. Wewnętrzną zasadą, trwałą mocą i celem ostatecznym tego zadania jest miłość”. Zatem „istota i zadania rodziny są ostatecznie określone przez miłość” (adh. „Familiaris consortio” [FC], nr 15, 18, 17).
W społecznym nauczaniu bł. Jana Pawła II rodzina jest traktowana jako pierwsza, naturalna, żywa komórka społeczna, stanowiąca fundament wszystkich społeczeństw i całej ludzkości. Jest ona pierwszym miejscem humanizacji osoby i społeczeństwa. Tworzy naturalne środowisko urzeczywistniania się człowieka jako osoby. Znaczenie rodziny dla prawidłowego rozwoju osobowego jednostki ludzkiej bł. Jan Paweł II docenia do tego stopnia, iż stwierdza, że „człowiek nie ma innej drogi do człowieczeństwa, jak tylko przez rodzinę” (homilia, 12.10.1980). Rodzina również „stanowi kolebkę i najskuteczniejsze narzędzie humanizacji i personalizacji społeczeństwa: współpracuje w pełni w sposób tylko sobie właściwy w budowaniu świata, czyniąc życie naprawdę ludzkim, zwłaszcza przez to, że strzeże, zachowuje i przekazuje cnoty oraz wartości” (FC, nr 43).
Rodzina chrześcijańska stanowi też podstawową, trwałą i żywą wspólnotę Kościoła. Jest ona „do tego stopnia wpisana w tajemnicę Kościoła, że staje się, na swój sposób, uczestnikiem zbawczego posłannictwa samego Kościoła” (FC, nr 49). Bł. Jan Paweł II szeroko omawia potrójną funkcję zbawczą rodziny. Jest ona wspólnotą wierzącą i ewangelizującą, gdyż zachowuje i przekazuje wiarę, a zarazem żyje tą wiarą na co dzień. Jest następnie wspólnotą dialogu z Bogiem, ponieważ ze względu na sakramentalny charakter małżeństwa oraz kult, jaki ma miejsce w rodzinie, staje się ona środkiem wzajemnego uświęcania jej członków i ośrodkiem kultu Bożego. Jest wreszcie wspólnotą w służbie człowieka, gdyż stanowi miejsce, w którym człowiek uczy się dostrzegać w bliźnim Boga, i uzdalnia do podejmowania ofiar w służbie bliźniemu (FC, nr 51-64).
Bł. Jan Paweł II nie tylko uczył o rodzinie, ale także troszczył się o dobro rodzin. Przestrzegał przed niebezpieczeństwami zagrażającymi rodzinom, wskazując jednocześnie drogi do ich przezwyciężenia. Z własnej inicjatywy utworzył Papieską Radę ds. Rodzin, zwołał synod biskupów poświęcony rodzinie, ogłosił Rok Rodziny, wydał wiele dokumentów o rodzinie, w program swych apostolskich pielgrzymek miał na stałe wpisane spotkania z rodzinami.
Warto w związku z tegorocznym Dniem Papieskim zadumać się nad Bożym zamysłem względem każdej rodziny, pochylić się w geście pomocy rodzinom żyjącym w ubóstwie czy zdemoralizowanym, okazać zainteresowanie i serce dzieciom ulicy. Pożądane byłoby również włączanie się w powstające oddolnie ruchy czy stowarzyszenia mające na celu promocję, obronę i pomoc rodzinom. Organizatorzy Dnia Papieskiego w skali ogólnopolskiej i regionalnej zapewne wysuną różne propozycje i przygotują niezbędne materiały. Także Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizuje odpowiedni program i zbiórkę pieniężną na stypendia dla zdolnych uczniów z ubogich rodzin.
W Dniu Papieskim nie może zabraknąć modlitwy w intencji rodzin, zwłaszcza przeżywających trudności. Obok duszpasterzy parafialnych na taką wspólnotową modlitwę zaprasza także Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej, które dla miłośników gór organizuje obchód Dnia Papieskiego w głębi Bieszczad. Będzie to również tradycyjne pożegnanie gór, czyli modlitewne zakończenie letniego sezonu turystycznego. Modlić się będziemy w przepięknej scenerii. Dzień Papieski przypada bowiem na okres zenitu złotej jesieni. Wprawdzie bogactwo bieszczadzkiej przyrody znakomicie prezentują wszystkie pory roku, ale nie da się zaprzeczyć, że w jesieni jest tam najpiękniej. Zapach dojrzałych traw i ziół oraz błyszczące kolorami lasy zachwycą każdego, kto tam się znajdzie.
Program Dnia Papieskiego: w niedzielę, 14 października, przyjazd przed godz. 10 do miejscowości Przysłup, oddalonej ok. 8 km na południe od Cisnej. Tam o godz. 10 w kościele filialnym będziemy uczestniczyć we Mszy św., a po jej zakończeniu wyjdziemy na szlak prowadzący na Wielkie Jasło, ewentualnie także na Okrąglik w paśmie granicznym. W czasie wspinaczki na szczyt będziemy odprawiać nabożeństwo Drogi Krzyżowej według tekstu ułożonego przez bł. Jana Pawła II. Na szczycie lub w innym dogodnym miejscu zatrzymamy się dłużej. Będzie modlitwa Anioł Pański, śpiew piosenki „Barka” i innych, ulubionych przez Papieża piosenek. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, posłuchamy także wybranych fragmentów „Listu Jana Pawła II do rodzin”. Ze szczytu wrócimy do Przysłupa, gdzie nastąpi zakończenie spotkania. Duszpasterstwo turystyczne zaprasza na 14 października w Bieszczady wszystkich miłośników gór.
Dojazd do Przysłupa i powrót przy większej liczbie zgłoszeń - zbiorowo wynajętym autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń - indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 8 października br. Tam też zostaną podstawione autokary lub busy (stosownie do liczby zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5 (Seminarium Duchowne), tel. (16) 678 80 26, tel. kom. 604 269 761; w Jarosławiu ks. Bogdan Czerwiński, pl. Ks. Skargi 2, tel. (16) 621 24 60; w Przeworsku ks. Stanisław Mazur, ul. Kościelna 7, tel. (16) 648 70 54; w Krośnie ks. Wojciech Matwiej, ul. Kard. Wyszyńskiego 30, tel. kom. 600 404 633; w Sanoku ks. Jacek Michno, ul. Zagrody 10, tel. kom. 782 033 042.
Turyści przyjeżdżający do Przysłupa powinni wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu (w górach może być już zimno). Trzeba też we własnym zakresie zatroszczyć się o wyżywienie i napój.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest żal doskonały?

2024-04-22 07:43

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia i nie mamy możliwości przystąpienia do spowiedzi, warto sięgnąć po tryb ratunkowy, jakim jest żal doskonały, który skutkuje odpuszczeniem grzechów, także ciężkich - powiedział PAP doktor teologii dogmatycznej ks. Grzegorz Strzelczyk.

Ks. Strzelczyk zaznaczył, że podstawą wiary katolickiej jest przekonanie, że Chrystus chce nam przebaczać grzechy, a podstawowym i najbardziej namacalnym sposobem, w jaki człowiek może doświadczyć Bożego przebaczenia po chrzcie, jest spowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję