Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nasze babcie, nasi dziadkowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedostatnia niedziela czerwca br. upłynęła w Grabowcu pod znakiem uroczystości patriotyczno-religijnych związanych z obchodami dwóch ważnych dla mieszkańców rocznic, które tym razem obchodzone były jednocześnie - 69. rocznicy pacyfikacji Grabowca i okolic oraz 70. rocznicy wysiedlenia Dzieci Zamojszczyzny. Wyjątkowego wymiaru temu wydarzeniu nadała obecność znamienitych gości, wśród których znalazła się kilkudziesięcioosobowa delegacja mieszkańców Kałuszyna, Cegłowa i Mrozów - gmin powiatu mińskiego, które w 1943 r. otworzyły swe serca i domostwa osobom wysiedlonym przez niemieckiego okupanta z Zamojszczyzny. Wśród tych osób znalazły się dzieci pochodzące z gminy Grabowiec. To właśnie ich przedstawiciele ufundowali pamiątkową tablicę, będącą wyrazem hołdu wobec osób, które pospieszyły im z pomocą. Tablica została odsłonięta i poświęcona w kwietniu br. na terenie stacji kolejowej w Mrozach, gdzie 28 lutego 1943 r. dotarł transport wysiedlonych przez okupanta dzieci i dorosłych mieszkańców Zamojszczyzny, głównie z gminy Grabowiec.

Uroczystości w Grabowcu rozpoczęła Eucharystia w intencji ofiar czasu wojennej zawieruchy, za Dzieci Zamojszczyzny - żyjące i zmarłe, oraz za tych, którzy nieśli im pomoc. Przewodniczył jej kanclerz kurii diecezjalnej w Zamościu ks. prał. Adam Firosz, którego powitał i o modlitwę poprosił gospodarz parafii św. Mikołaja w Grabowcu ks. kan. Zygmunt Żółkiewski. Obok wymienionych wcześniej intencji ks. Kanclerz wezwał wiernych do modlitwy „o łaski potrzebne nam wszystkim, aby miłość do Ojczyzny i Pana Boga była zawsze w naszych sercach”. W okolicznościowej homilii ks. prał. Adam Firosz, nawiązując do Ewangelii z dnia, mówił o konieczności określenia siebie, odpowiedzenia sobie na pytanie stawiane przez Chrystusa Apostołom: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Podkreślał, jak ważne jest dzisiaj świadectwo wiary, odwaga przyznania się do Boga, jaką posiadali nasi przodkowie, jaką posiadał ks. Jerzy Popiełuszko. Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko potępienie zła, potępienie kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia - przypominał za bł. Kapłanem Męczennikiem ks. Kanclerz. - On sam musi być wobec świata rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. Ks. Prałat zauważył, że dzisiaj nie jest łatwo przyznawać się do Chrystusa i podążać za Nim, bo nie tylko trzeba się zaprzeć samego siebie, walczyć ze swoją słabością, małością, grzechami, ale jest trudno, bo trzeba każdego dnia brać krzyż na swoje ramiona, krzyż oskarżeń, kpin, pomówień, prześladowania… Pomimo to Kapłan zachęcał do opowiedzenia się swoim życiem za Chrystusem, znalezienia w sobie odwagi do dawania świadectwa, do opowiadania spotkanym ludziom, kim dla nas jest Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Eucharystii miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 70. rocznicę wysiedlenia, umieszczonej na granitowym głazie przed kościołem parafialnym. Głaz w kolorze czerwonym symbolizuje ciężar martyrologii Dzieci Zamojszczyzny. Jego przechylenie do tyłu - schyłek cywilizacji, która śmiercią chce budować nowy świat. Znajdujące się u jego podstawy kamienie o różnych kolorach i kształtach to Dzieci Zamojszczyzny. Czerwony kolor tablicy to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci. Napis w kolorze złotym, to wyraz najwyższej godności tych, którzy przeżywali gehennę wojny.

Odsłonięcia tablicy dokonali: ks. prał. Adam Firosz, Jadwiga Mizikowska-Barbulant - opiekunka szpitalna Dzieci Zamojszczyzny, mieszkanka Mrozów, Marian Nowogrodzki i Henryk Kozar - przedstawiciele Dzieci Zamojszczyzny, Adam Siwek - naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Bożena Żelazowska - przedstawicielka Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Henryk Mateja - starosta powiatu zamojskiego, Henryka Sęktas - zastępca Burmistrza Kałuszyna, Dariusz Jaszczuk - wójt gminy Mrozy, Dariusz Pawłoś - przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ks. Zygmunt Żółkiewski, Tadeusz Goździejewski - wójt gminy Grabowiec. Tablicę poświęcił ks. prał. Adam Firosz poprzedzając ten akt modlitwą w intencji wszystkich, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

Reklama

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Przybyłych gości powitał wójt Tadeusz Goździejewski. Wyraził radość z obecności tych, którzy serdeczną opieką otoczyli przybyłe z naszych terenów dzieci, z obecności ich potomków oraz mieszkańców gmin, na terenie których te dzieci zostały przyjęte. - Za tamte - sprzed 70 lat - gorące serca, ale i za waszą obecność we wspólnym oddawaniu hołdu niewinnym ofiarom, za uczestniczenie w lekcji historii narodu polskiego, za pamięć, którą przechowujecie i przekazujecie młodym pokoleniom - serdecznie dziękuję! - powiedział m.in. wójt Goździejewski.

W atmosferę spotkania wprowadził jego uczestników zespół wokalno-instrumentalny „Melodia”, działający przy grabowieckim zespole szkół pod opieką Edwarda Kanikuły - nauczyciela muzyki. Uczniowie wykonali utwory: „Z dymem pożarów”, „Serce w plecaku”, „Polny kwiat”, „Jędrusiowa dola” oraz „Polskie kwiaty”. Po tym krótkim a wzruszającym koncercie przyszedł czas na referat wygłoszony przez Waldemara Greniuka - nauczyciela historii, zatytułowany: „Dzieci Zamojszczyzny a młode pokolenie Polaków”, w którym prelegent przypomniał m.in. miejsca pamięci i tablice pamiątkowe poświęcone wysiedleniom. Podkreślił, że wszystkie one wołają do nas - żyjących dzisiaj - o pamięć.

Po referacie miał miejsce uroczysty akt przekazania okolicznościowych medali osobom zasłużonym, a przewodniczył mu Władysław Bednarczyk - prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Medalami zostali wyróżnieni: wójt Tadeusz Goździejewski, wójt Dariusz Jaszczuk, Marcin Uchman - wójt gminy Cegłów, Marian Soszyński - burmistrz Kałuszyna, Zbigniew Pawlukowski - przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny, dr Beata Kozaczyńska - autorka publikacji poświęconych Dzieciom Zamojszczyzny. Goście otrzymali od gospodarzy upominki, a zaangażowani w przygotowanie grabowieckich uroczystości - specjalne podziękowania. Był także czas na przemówienia i pamiątkową fotografię Dzieci Zamojszczyzny.

Być może wydarzenia, takie jak to w Grabowcu, dla niektórych nie są godne uwagi, pióra i miejsca w mediach… A jednak należy o nich mówić. Dzisiaj jeszcze częściej i głośniej niż dotychczas. Nie możemy pozwolić, by na naszych oczach fałszowana była historia, ofiary były mylone z oprawcami. Nie możemy pozwalać na to, by taki przekaz, jaki nam zaserwowała telewizja publiczna za sprawą emisji niemieckiego filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” szedł w świat. Jesteśmy to winni naszym babciom i naszym dziadkom, ofiarom i świadkom martyrologii narodu polskiego. Przywołujmy pamięć o nich, brońmy prawdy historycznej i nazywajmy zło po imieniu. Zróbmy to dla naszych przodków, dla nas samych i dla przyszłych pokoleń Polaków.

2013-07-10 11:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 Lat minęło

Niedziela sosnowiecka 13/2017, str. 8

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

TZ

Budynek Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Budynek Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Biskup Adam Śmigielski SDB po kanonicznym objęciu diecezji w czerwcu 1992 r. ukonstytuował Kurię Diecezjalną, której siedzibą został Dom Katechetyczny parafii św. Barbary w Sosnowcu (ul. Wawel 19). Powstały wydziały: Ekonomiczny, Duszpasterstwa Ogólnego, Katechetyczny, Charytatywny z Caritas oraz Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Wikariuszami generalnymi mianował bp Piotra Skuchę, bp Tadeusza Pieronka i ks. prał. Czesława Tomczyka.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję