Reklama

O godność człowieka

Taki można by dać nadtytuł książce "Człowiek - Kościół - świat. Katolicka myśl społeczna u progu III tysiąclecia", bo człowiek, który jest drogą Kościoła, "drogą jego codziennego życia, doświadczenia, posłannictwa i trudów" (RH, 19) - jest głównym bohaterem tego dzieła.

Niedziela łódzka 50/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z drugiej strony wiara chrześcijańska, która jest boskim orędziem zbawienia, jest "zarazem znakiem i zabezpieczeniem transcendentalnego charakteru osoby ludzkiej" (GS, 76). W tym powołaniu do ostatecznego zbawienia zawarta jest podstawowa argumentacja na rzecz godności i nienaruszalności praw człowieka.
Na pytanie, jaka jest rola i miejsce człowieka w świecie - rodzinnym, pracy, wspólnocie lokalnej, gospodarczej, narodowej i globalnej - odpowiada katolicka nauka społeczna. Jest ona pomostem ku światu. Jan Paweł II wskazuje na naukę społeczną Kościoła jako na pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów społecznych i gospodarczych.
Podczas ostatniej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II na Krakowskich Błoniach powiedział: "(...) wiek dwudziesty, mimo swych niewątpliwych osiągnięć w wielu dziedzinach, naznaczony był w szczególny sposób misterium nieprawości, przed ludzkością jawią się nowe perspektywy rozwoju, a równocześnie nowe, nie spotykane dotąd zagrożenia. Człowiek nierzadko żyje tak, jak gdyby Boga nie było, a nawet stawia samego siebie na Jego miejscu. Uzurpuje sobie prawo Stwórcy do ingerowania w tajemnicę życia ludzkiego. (...) Na wiele sposobów usiłuje się zagłuszać głos Boga w ludzkich sercach, a Jego samego uczynić wielkim nieobecnym w kulturze i społecznej świadomości narodów". Tajemnica nieprawości "wciąż wpisuje się w rzeczywistość świata, w którym żyjemy. Doświadczając tej tajemnicy, człowiek przeżywa lęk przed przyszłością, przed pustką, przed cierpieniem, przed unicestwieniem. Może właśnie dlatego (...) Chrystus niejako wchodzi w nasze czasy, aby wyraźnie wskazać to źródło ukojenia i nadziei, jakie jest w odwiecznym miłosierdziu Boga. Trzeba, aby jego orędzie o miłosiernej miłości zabrzmiało z nową mocą. Świat potrzebuje tej miłości (...). Potrzeba tego i dzisiaj, kiedy różne siły - często kierujące się fałszywą ideologią wolności - starają się ten teren zagospodarować dla siebie. Kiedy hałaśliwa propaganda liberalizmu, wolności bez prawdy i odpowiedzialności nasila się w naszym kraju, pasterze Kościoła nie mogą nie głosić jednej i niezawodnej filozofii wolności, jaką jest prawda krzyża Chrystusowego. Taka filozofia wolności jest związana z dziejami naszego narodu".
Autorzy książki Katolicka myśl społeczna u progu III tysiąclecia nie znali papieskiej diagnozy i orędzia "o miłosiernej miłości". Książka bowiem zeszła z drukarni tuż przed pielgrzymką Ojca Świętego. W tej samej sytuacji był autor Przedmowy - abp Władysław Ziółek, który napisał w niej m.in.: "Staje człowiek wobec faktów, które odbijają się potężnym wstrząsem w jego życiu i świecie. Pojawiają się nowe sytuacje i moralne dylematy, wobec których człowiek czuje się zagubiony i bezradny. (...) Dlatego coraz wyraźniej słychać przesycony strachem krzyk człowieka o pomoc. Oznacza to przede wszystkim dramatyczne wołanie o powrót do tych wartości i zasad, które przestały być respektowane w życiu jednostek i narodów. Dla chrześcijan nowe zagrożenia świata są pilnym wyzwaniem. Rodzą zadania, które stają się życiową misją synów i córek Kościoła".
Książka Człowiek - Kościół - świat. Katolicka myśl społeczna u progu III tysiąclecia jest odpowiedzią na te wielkie wyzwania. Podejmuje najistotniejsze kwestie społeczne w wymiarze krajowym i globalnym. Należy przy tym zaznaczyć, że książka nie ogranicza się tylko do katolickiej nauki społecznej, ale - w szerokim znaczeniu tego słowa - do katolickiej myśli społecznej u progu III tysiąclecia. Dlatego w tej formule mógł się znaleźć np. artykuł ks. dr. Waldemara Kulbata o zagrożeniach duchowych, czy Mariusza Spychalskiego o wizji przyszłości Kościoła Wschodu i Zachodu według Sołowiowa.
Praca, mająca ambicje zaprezentowania węzłów zagadnień nauki i myśli społecznej Kościoła, podejmuje problematykę społeczno- historyczną, społeczno-polityczną, społeczno-ekonomiczną i społeczno- kulturową. Autorzy starają się ukazać wszystkie istotne kwestie katolickiej myśli społecznej, z jednej strony zamykające ostatnie stulecie minionego tysiąclecia, a z drugiej stojące u progu właśnie zaczynającego się nowego tysiąclecia i XXI w. Książka ta - jedna z pierwszych w piśmiennictwie katolickim obszerniejsza pozycja wydawnicza nowego stulecia - jest pracą zbiorową, składającą się z czterech rozdziałów, gdzie zamieszczonych zostało 26 artykułów napisanych przez 22 autorów, reprezentujących różne ośrodki naukowe: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki i Wyższe Seminarium Duchowe w Łodzi. Przez fakt, że książka ta jest dziełem autorów z pięciu ośrodków naukowych, dodaje jej dodatkowego blasku i naukowego kolorytu.
W książce został także zamieszczony List społeczny Episkopatu Polski pt. W trosce o nową kulturę życia i pracy. List ten ukazuje panoramę spraw społecznych w Polsce, ze szczególnym podkreśleniem problemów pracy i bezrobocia. Dlatego stanowi ważne dopełnienie podejmowanej problematyki.
Nie sposób choćby tylko wymienić wszystkich artykułów i ich autorów, bo zajęłoby to zbyt wiele czasu, a nie chciałbym powtarzać tego, co zawarte jest we Wstępie pióra prof. Gedymina Spychalskiego.
Wspomnę tylko, że wachlarz podejmowanych tematów jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. takich problemów jak:
- historii katolickiej nauki społecznej i nauczania Jana Pawła II,
- ochrony życia poczętego i praw człowieka,
- globalnej polityki ludnościowej,
- godności pracy,
- działalności charytatywnej Kościoła,
- regionalizmu i demokracji samorządowej,
- ochrony środowiska,
- zaangażowania politycznego katolików,
- środków społecznego przekazu.
Warto zwrócić uwagę na trzy artykuły dotyczące kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. prof. dr Henryk Skorowski napisał na temat myśli społecznej kard. Augusta Hlonda, ks. prof. dr Franciszek Janusz Mazurek o godności osoby ludzkiej w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego, natomiast ks. prof. dr Jerzy Lewandowski o etosie narodu w ujęciu kard. Stefana Wyszyńskiego.
Katolicka myśl społeczna u progu III tysiąclecia byłaby "myślą" niepełną i ubogą, gdyby został pominięty dorobek tych wielkich postaci Kościoła w Polsce.
I jeszcze o jednym autorze chciałbym tu wspomnieć, o śp. ks. prof. Władysławie Piwowarskim - jednym z czołowych luminarzy katolickiej nauki społecznej. Jest on autorem artykułu Nauczanie społeczne Jana Pawła II. Był to prawdopodobnie ostatni jego artykuł.
Aktualność dzieła płynie także z faktu, iż katolicka nauka społeczna ma charakter teoretyczny, jak i zarazem praktyczny. Ustala zasady moralne życia społecznego oraz wskazuje na możliwości praktycznego zastosowania ich w określonym miejscu i czasie. Chodzi bowiem o to, by z nauczania Kościoła na różnych etapach historycznego rozwoju wydobyć odpowiednie treści społeczne i tak je usystematyzować, aby określić zasady, na jakich to nauczanie się opiera, jak i wskazać na różne formy aplikacji tych zasad w warunkach zmieniających się rzeczywistości społeczno-politycznych i gospodarczych. Było to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, którego podjęli się autorzy książki i z powodzeniem je wykonali. Zrealizowali przez to także postulat Ojca Świętego, aby katolicka nauka społeczna była "(...) upowszechniana i realizowana w krajach, które po załamaniu się socjalizmu realnego napotykają na wielkie trudności w dziele odbudowy" (CA, 56). Za to autorom książki należą się serdeczne podziękowania, a czytelnikom - szczególnie liderom życia publicznego - życzyć, aby przyłączyli się do tego grona: propagatorów i realizatorów nauki społecznej Kościoła.
Słowa podziękowania kierujemy także pod adresem księdza arcybiskupa Władysława Ziółka za życzliwą akceptację dla wydania tej książki w Archidiecezjalnym Wydawnictwie Łódzkim. Chciałbym także podziękować komitetowi redakcyjnemu, a szczególnie księdzu biskupowi Adamowi Lepie, ks. prof. dr. Henrykowi Skorowskiemu, dziekanowi Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. dr. Gedyminowi Spychalskiemu z Uniwersytetu Łódzkiego, który pierwszy dał sygnał do podjęcia inicjatywy wydania tej książki, ks. dr. Andrzejowi Świątczakowi, ks. dr. Jarosławowi Koralowi, ks. dr. Waldemarowi Kulbatowi oraz ks. dr. Jerzemu Koperkowi, który w pierwszej fazie brał udział w pracach redakcyjnych. Dziękuję także dyrektorowi Wydawnictwa - ks. Józefowi Jańcowi i redaktorowi Wydawnictwa Barbarze Libiszowskiej za piękne wydanie tego dzieła.
Tak się złożyło, że książka Człowiek - Kościół - świat. Katolicka myśl społeczna u progu III tysiąclecia prezentowana jest w pierwszych dniach jubileuszowego 25. roku pontyfikatu Jana Pawła II, w 40. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II. Dziś mija też 43. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda. Dzieło, które jest przedmiotem naszej refleksji, jest godną formą uczczenia tych rocznic.
Autorzy pragną, aby to dzieło zechciał przyjąć Ojciec Święty Jan Paweł II jako wyraz naszego hołdu i oddania na progu jubileuszu 25- letniej posługi Kościołowi powszechnemu.
Książka w swoim ostatecznym wyrazie i przesłaniu jest dokumentem i argumentem, że katolicka nauka społeczna jest aksjologicznym źródłem, fundamentem i inspiracją w rozwiązaniu palących problemów społecznych i gospodarczych w wymiarze światowym i lokalnym, a dla polityków drogowskazem w budowaniu świata ludzi i rzeczy w poszanowaniu godności człowieka i dobra wspólnego.

Człowiek - Kościół - świat. Katolicka myśl społeczna u progu III tysiąclecia. Arch. Wyd. Łódzkie. Łódź 2002 r. Praca zbiorowa pod redakcją Jana Wojciechowskiego.
* * *
Obszerne fragmenty tekstu wygłoszonego na uroczystej prezentacji książki, która odbyła się w sali konferencyjnej Kurii Archidiecezjalnej 24 października br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

O godz. 17 w bazylice Świętego Piotra Mszę św. z okazji kanonizacji papieża Polaka odprawi dziekan Kolegium Kardynalskiego, jego wieloletni współpracownik kardynał Giovanni Battista Re.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję