Reklama

Złoty jubileusz ks. Tadeusza Macha

Czerwiec to miesiąc kapłańskich święceń, przeżywanych jubileuszów, przypominających, że przed laty zaczęły się w życiu człowieka wielkie sprawy Bożo-ludzkie pisać. Na naszych łamach chcemy przypominać tegorocznych jubilatów, którzy ze swoimi wspólnotami parafialnymi przeżywają, przeżywali, bądź będą przeżywać radość dziękczynienia za pięćdziesiąt, dwadzieścia pięć, czterdzieści lat kapłańskiej posługi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie 7 czerwca, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, Jastkowice świętowały, bo pół wieku temu ich proboszcz krzyżem w przemyskiej katedrze leżał i Bogu przysięgał, że Go będzie zanosił do wszystkich, którzy na jego kapłańskiej drodze staną. „W tym uroczystym i tak ważnym dla Ciebie dniu, pełnym radosnych wspomnień, my - Twoi parafianie - chcemy być razem z Tobą. Chcemy razem z Tobą cieszyć się i dziękować Panu Jezusowi i Jego Matce za 50 lat Twojego kapłaństwa. Chcemy też podziękować za otrzymane błogosławieństwa i modlić się do Boga o dalsze łaski dla Ciebie na następne lata” - wypowiadały jastkowickie wzruszone głosy słowa, ogarniając przedpołudniową modlitwą Mszy św. całe pół wieku kapłaństwa swojego kochanego Proboszcza. Przed plebanią tabliczka przypominała wszystkim, że to dzień jubileuszowej radości, a droga do kościoła niczym dla prymicjanta wystrojona. I jak prymicjanta otaczał księdza jubilata Tadeusza korowód młodych dziewcząt z białymi różami w dłoniach. Tak go prowadzili pieśniami do kościoła Przemienienia Pańskiego. Bo tutaj, od trzydziestu ośmiu lat ks. prał. Tadeusz Mach przemienia serca swoich parafian: mocą Bożego Słowa, które głosi, mocą sprawowanych sakramentów, darem swojego serca, ogarniającego każdego, wszystkie problemy jastkowickiej parafii.
Na uroczystość złotego jubileuszu przyjechali księża rodacy, księża z okolicznych parafii i dekanatu Stalowa Wola Południe, ks. prof. Marian Wolicki - rektor WZNoS w Stalowej Woli, ks. Władysław Jadam, ks. prof. Stanisław Kozioł z Kamieńca Podolskiego, ks. Andrzej Barański z Gwatemali, ks. prof. Wilhelm Gaj - Piotrowski, ks. prał. Jan Butryn z Szewnej, ks. Stanisław Jastkowski, ks. prał. Jan Kozioł, ks. prof. Marek Kozera z WSD w Sandomierzu, księża wikariusze pracujący tutaj. Życzenia przysłali profesorowie z WSD w Przemyślu, którzy łączyli się z Jubilatem w modlitwie. Obecni byli także marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, starosta stalowowolski Wiesław Siembieda, wójt Gminy Pysznica Tadeusz Bąk z przedstawicielami Rady Gminy. Wielki dzień ks. prał. Tadeusza Macha, wielki dzień Jastkowic, więc radości do podzielenia dla wszystkich musiało wystarczyć i każdy chciał ją z Jubilatem podzielić.
„W ciągu 33 lat byłeś jedynym księdzem w naszej parafii. Na pewno niejeden raz w czasie świąt mdlały Twoje ręce, gdy wszyscy chcieliśmy przyjąć Pana Jezusa, niejeden raz brakowało Ci głosu, gdy uczyłeś nas nowych pieśni. Niejeden też raz brakowało Ci sił, gdy zetknąłeś się z naszą obojętnością, pychą, uporem i brakiem zrozumienia. Przepraszamy Cię, nasz Księże za to i dziękujemy za Twoje modlitwy, poświęcenie, troskę i życzliwość, za te wszystkie dotychczasowe lata Twojej kapłańskiej posługi. Dziękujemy, że jesteś wśród nas - mówił w imieniu całej parafii sołtys Jastkowic Czesław Pyz. - O duchowych owocach Twojej kapłańskiej pracy świadczy nasza tutaj obecność, obecność Twoich parafian w tak ważnym dla Ciebie dniu, i nasza modlitwa. To również powołania kapłańskie i zakonne, to Ci młodzi księża z naszej parafii: ks. Wiesław Wołoszyn, ks. Grzegorz Pięta i przygotowujący się do sakramentu kapłaństwa Paweł i Michał oraz siostry zakonne: s. Rafała, s. Genowefa i s. Dominika. Pamiętne obchody 100-lecia poświęcenia kościoła parafialnego były prawdziwą lekcją historii naszej małej ojczyzny. Twojej odwadze i poświęceniu zawdzięczamy rozbudowę naszej świątyni. Dzięki Tobie mamy Dom Katechetyczny św. Józefa i przepiękną kaplicę cmentarną, która jest naszą dumą i budzi podziw całej okolicy. Nie zapominałeś również o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Stojący na cmentarzu pomnik Ofiar Faszyzmu i Komunizmu jest wyrazem Twojej troski, aby pamięć o poległych w czasie wojny przetrwała przez następne pokolenia. To Ty przywiozłeś nam z dalekiej Fatimy figurę Matki Bożej, przed którą modlimy się i uczestniczymy w nabożeństwach do Matki Bożej Fatimskiej. Dla uczczenia dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa wybudowałeś Grotę Matki Bożej. Twoja życzliwość i otwarte serce są znane poza granicami Jastkowic, nawet na dalekiej Ukrainie. Na pewno poświadczą to księża, którzy stawiali swoje pierwsze kapłańskie kroki pod Twoją opieką. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej, rodzinnej atmosferze panującej na plebanii. Wydaje nam się, że o taką atmosferę troszczy się też pani Janina, która od początku Twojego proboszczowania w Jastkowicach niezauważalnie, bez pochwał i nagród, czuwa nad Tobą i plebanią”.
Nie ogarnie w jednym dniu całych 50 lat, ale radości z 7 czerwca wystarczyć powinny na kolejne, jak najdłuższe lata, których wszyscy ks. prał. Tadeuszowi życzyli. Do serdecznych życzeń „Niedziela Sandomierska” również się dołącza, modlitwą prosząc o Boże błogosławieństwo i opiekę dla Ksiedza Jubilata. Po zakończonej Mszy św. dla wszystkich wystarczyło miejsca w domu kultury, gdzie obiad i zabawa czekały na gości. Patrzyli z dumą parafianie z Jastkowic na swojego rozradowanego Proboszcza, który i tańcem zapragnął wyrazić radość Bogu i ludziom za wszystko co 50 lat zapisały w sercu i pamięci.

Ks. kan. Tadeusz Mach urodził się 11 marca w Żołyni (diec. przemyska). Liceum Humanistyczne ukończył w 1953 r. w Przemyślu i po odbyciu studiów seminaryjnych w WSD w Przemyślu (1953-59) przyjął 7 czerwca 1959 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Jako wikariusz pracował w Dobrzechowie, Bieździedzy, Nisku, Stalowej Woli - par. św. Floriana. Od 1971 r. jest proboszczem w Jastkowicach. W 1995 r. został mianowany kanonikiem honorowym Sandomierskiej Kapituły Katedralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję